Pinned Novi televizor: Plazma, LCD ili LED LCD

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

• Novi televizor: Plazma, LCD ili LED LCD

Hocu kupiti novi televizor, pa trazim savjet : plasma ili lcd ? Platio bih oko 1500-200 EUR za njega, ali ne znam na sta je bitno obratiti pazniju ... Vidim da plasme za tu cjenu nemaju HDTV rezoluciju, da li je to vazno ? I interesuje me kako se vide 4:3 programi, da li su svi ljudi "debeli" :) ? Kakve karakteristike slike su vazne ? Kakvi priklju?ci treba obavezno imati taj televizor ?
      Hvala unapred za vase savjete i preporuke.

The post was edited 1 time, last by Ferrari ().

• ja sam još uvijek pobornik plazmi, iako istina LCD drasti?no napreduju i imaju nešto dulji vijek trajanja, ali druge stvari su uglavnom na strani plazme...dalo bi se puno pisati..ovako najkra?e plazma
      VU+duo (PLI)
      SFT 1000 & SFT 2000
      alu Lenson-Heath 85 cm (28.2E, 23.5E, 19.2E, 16E, 13E i 7E)
      madjarica 90 cm ( 1W, 4W/5W i 7/8W)
      diseqc 8/1
      Panasonic 42X10y
    • Bez debate LCD TV! Evo prilažem ti moj odgovor u temi "lcd":

"LCD TV recimo briljira što se toga pitanja ti?e napram recimo Plazme koja potroši skoro 100% posto više elektri?ne energije!!! A što se ti?e usporedbe LCD TV i obi?ne TV ne?ete vjerovati ali ta je razlika još ve?a!
      LCD TV potroši od 20-50 Watti energije a obi?na odnosno CRT TV od 50-160!

Ali još jedna jako važna stvar za one koji žele živjeti u što zdravijem prostoru. LCD TV u usporedbi sa klasi?nom televizijom skoro nema radiacije. Za mene je bila to sigurno jedna od važnih to?aka kod kupovine. Da o veli?ini, težini i magnetskoj interferenci i ne po?injem. Sve napisano važi i sa usporedbom sa Plazmom!

Iako ima još mjesta za napredak, LCD TV je stvarno budu?nost pa i sadašnjost ako kupite pravu!"

U usporedbi sa Plazmom LCD TV ima još tu glavnu prednost da je dvaput duža životna dob. Preporu?ujem ti to što imam ja:

SONY KLV-27HR3S 27 odnosno 69cm, 16:9 itd. Ostale karakteristike imaš na: Pixmania

A cijena ti je manje od 1000 EURa! Sa svim troškovima isporuke na vrata te do?e nekih 50-100 eura više.

A HDTV ti nije toliko važna jer nema ipak takve razlike u kvaliteti kao što misliš a i bog zna kad ?e to biti dostupno kod nas.

The post was edited 1 time, last by darkucio ().

• Poruku izvorno napisao Xtr3m3
      @stanbran
      Kada vec kupujes televizor za tolike pare steta bi bilo da nema podrsku za HDTV, jer ipak to je buducnost, pa ces na kraju zalit.... to je moje misljenje

Si u pravu, ali bio sam danas u jednom TV shop-u, pa cena plasma + HDTV je ipak preko mojh mogucnosti.
      Prodavac mi je preporucio da uzmem ili Panasonic TH-42 PA 50, ili LG RZ-42PX11 (ili LG RZ-42PX3RVA), obe sa "samo" 852 x 480 rezolucijom. Panasonic ima ga za oko 1600 euro (nazalost Panasonic nema ni HDMI, ali slika mu ipak bila dosta dobra), a LG PX11 skoro ista cena (PX3RVA oko 200 euro vise). Da li pozna neko ove plasme ?

The post was edited 3 times, last by stanbran ().

• definitivno LCD

Mali vodi? kroz svijet televizora

Svi znaju da je kod televizora poželjno da bude što ve?i i da ima što ljepšu sliku. No, ako ste se odlu?ili napraviti važnima pred prijateljima novim televizorom, trebali biste ipak znati još nekoliko podataka

Nije bitno samo što želite gledati, nego i kako ?ete gledati

Što se ti?e televizora, ponuda na tržištu nikad nije bila toliko šarolika niti toliko zbunjuju?a. Dobra stara vremena vladavine Gorenja i ?ajavca davno su prošla, danas su u doma?im trgovinama dostupni ure?aji desetaka proizvo?a?a, kao i niz razli?itih tehnologija: od obi?nih televizora s katodnom cijevi do ekstravagantnih plazma ekrana.

Prva stvar o kojoj ipak treba razmisliti prije kupovine televizora je veli?ina. Veli?ina televizora ovisi o prostoru u koji ?ete ga smjestiti. Op?e je pravilo, barem kod obi?nih televizora s katodnom cijevi, da udaljenost s koje ?ete ga gledati ne smije biti manja od tri dijagonale ekrana. Primjerice, ako želite kupiti televizor s ekranom od 72 cm (ugrubo, 29 in?a) dijagonale, imajte na umu da bi mu kau? trebao biti udaljen barem 2,15 metara. Isto tako, kod klasi?nih televizora neizbježno je da s veli?inom dijagonale strelovito raste i njihova težina i dubina, što zna?i da morate ostaviti dovoljno prostora na koji ?ete smjestiti taj golemi komad elektronike te mu, k tome, osigurati i nekoliko centimetara praznog prostora sa svake strane radi ventilacije.

No, kako razlikovati razli?ite tipove televizora?

Najobi?nija i najstandardnija telka: još uvijek naj?eš?i žitelj hrvatskih domova
      Do danas je naj?eš?i, a još uvijek i najisplativiji, obi?ni televizor s katodnom cijevi (CRT ? Cathode ray tube) kakvog svi ve? godinama gledamo u svojim dnevnim sobama. Cijene ovakvih modela drasti?no padaju iz dana u dan. Za 3-4 tisu?e kuna, primjerice, mogu?e je kupiti solidan televizor dijagonale 72 cm s osvježavanjem od 100 Hz, dok se za kakvih 5-6 tisu?a može dobiti zaista kvalitetan televizor širokog ekrana, i to nekog od najcjenjenijih proizvo?a?a, poput Toshibe ili Panasonica. Sony i Samsung nešto su jeftiniji i manje cijenjeni, ali ni s njima ne?ete pogriješiti.

Ve? u srednjem cjenovnom rangu dobit ?ete izbor izme?u klasi?nog 4:3 televizora i televizora širokog ekrana (16:9). Tu se radi o odnosima dužina horizontale i vertikale ekrana. Ovaj izbor ovisi o tome za što naj?eš?e koristite televizor. Ako gotovo isklju?ivo gledate TV program ili videokazete, više ?e vam odgovarati 4:3 ekran, jer se program emitira u toj veli?ini. Ako pak uglavnom gledate DVD filmove, samo široki ekran ?e vam pružiti pravi kino ugo?aj. Na 4:3 ekranima DVD filmovi ?e se prikazati s crnim trakama iznad i ispod slike, što zna?i da je efektivna veli?ina slike puno manja. Na širokim ekranima TV program ?e dobiti sli?ne crne linije lijevo i desno od slike ili ?e pak rastegnuti sliku tako da svi likovi izgledaju nisko i debelo.

Široki ekran posebno je koristan kod gledanja DVD-a, a standardni TV program zna izgledati ?udno
      Treba zapamtiti da se razlika 16:9 i 4:3 vidi u samoj veli?ini ekrana. ?est je trgova?ki trik da me?u osobinama obi?nog 4:3 televizora navedu 16:9, što zapravo zna?i samo to da imaju 'softversku' mogu?nost spljošnjavanja slike. Ta vam mogu?nost ne?e koristiti gotovo nikad, osim ako gledate neki film koji je pri emitiranju umjetno izdužen iz 16:9 u obi?ni 4:3 format, pa ga time možete vratiti u prirodnu veli?inu.

Još jedna ?esto spominjana osobina je frekvencija osvježavanja, pa ?ete ?esto kod malo skupljih televizora vidjeti oznaku '100 Hz'. Za relativno malenu razliku u cijeni, televizori s osvježavanjem od 100 Hz imaju uo?ljivo ljepšu i mirniju sliku, iako imaju i jednu manu koja ?e smetati 'brzima na obara?u': mijenjanje programa traje koju stotinku duže nego na obi?nim televizorima.

Danas ?ete u trgovinama još uvijek zate?i televizore zakrivljenih ekrana kao i ravnih, iako ima proizvo?a?a poput Sonyja koji su potpuno prešli na ravne ekrane. Svakako bismo preporu?ili ravni ekran, jer to više zaista nije naro?ito skupa opcija, a kod velikih ekrana zaobljenost na rubovima zaista bode o?i.

Još jedna stvar na koju treba pripaziti su konektori. Za osnovne potrebe, ovo vam ne bi smio biti problem ? svaki bi televizor danas morao imati scart, obi?ne RCA kablove i S-Video ulaz, a skuplji modeli ?esto imaju i komponentni video ulaz. Ako ?esto spajate razli?ite ure?aje na televizor (ra?unalo, konzolu, videokameru, digitalni fotoaparat itd.) korisno je da postoje konektori i s prednje strane televizora, zbog lakšeg pristupa.

Kod kupovine televizora nije baš uvijek svejedno ni gdje ga kupujete. Veliki trgova?ki centri nisu poznati po pažljivom rukovanju robom ni po nabavljanju iz pouzdanih izvora, stoga televizori ondje ? iako ?esto bitno jeftiniji zbog 'ekonomije razmjera' ? znaju imati razna ošte?enja. ?esto ?e imati loše kalibriranu sliku, zbog ?ega ?e, primjerice, ravne linije u kutovima ekrana biti zaobljene. Stoga budite oprezni. Ne treba ni spominjati da u svakom slu?aju treba izbjegavati raznorazne sumnjive dilere jer se zaista ne isplati radi uštede od nekoliko stotina kuna žrtvovati garanciju, naro?ito kod robe koja je 'ispala iz kamiona'.

LCD TV: lijep je, tanak... Ma, k'o slika
      Osim uobi?ajenih CRT modela, sve više se na našem tržištu probijaju i nove tehnologije ? plazma i LCD ekrani. Iako im je cijena još uvijek prohibitivna pa zasad doma?im trgovcima služe uglavnom kao mamci koji privla?e raju u trgovinu da bi kupila nešto jeftinije, radi se o tehnologijama koje ?e kad-tad potpuno istisnuti katodne cijevi s tržišta. Plazma i LCD ekranima zajedni?ko je da su vrlo tanki, tek desetak centimetara. Pružaju i ljepšu sliku od obi?nih televizora i ve?u razlu?ivost, što pruža naro?ito bogat doživljaj gledanja DVD filmova.

LCD ekrani tehnološki su jednaki onima koje koriste prijenosna ra?unala. Za razliku od obi?nih televizora, radi se o obi?nim monitorima, što zna?i da nemaju ugra?en 'tuner' za gledanje TV programa ? sliku mu treba kablom dovesti s drugog ure?aja. Iako pružaju bolju sliku od obi?nog televizora, imaju i nedostataka. Slika ne izgleda jednako dobro iz svih kutova, crna boja se ne prikazuje sasvim to?no, a dijagonalom ne mogu mnogo premašiti CRT ekrane.

Plazma televizor - (nedostižan) san svakoga, privilegija rijetkih. Nadamo se da ?e cijene ovih dragulja uskoro po?eti padati

Za plazma ekrane vrijedi gotovo sve što smo rekli za LCD-ove, no zapravo se radi o potpuno druk?ijoj tehnologiji. Tisu?e fosforescentnih ?estica u plazma ekranu osvjetljavaju se i mijenjaju boju u isto vrijeme svaka za sebe, što zna?i da je slika savršena na svakom dijelu. Plazme nemaju nikakvih ograni?enja u pogledu veli?ine, za razliku od LCD i CRT televizora. No, imaju dvije velike mane: vrlo su skupi te im je trajnost manja od obi?nih televizora. Prema nekim procjenama, ve? nakon 1,5-2 godine slika po?inje gubiti na kvaliteti.

Relativno ?esta varijanta kod velikih i skupih televizora je i takozvana stražnja projekcija. Ovi televizori imaju ugra?en projektor koji sliku projicira na ogledalo, a zatim na ekran koji gledate. Glavna im je prednost da pružaju odli?nu kvalitetu slike uz ekran koji može biti mnogo ve?i nego na obi?nom CRT-u (iznad 100 cm dijagonale). Iako bitno skuplji od obi?nih, ipak su znatno jeftiniji od plazma televizora.

Entuzijasti ku?nog kina ?esto koriste i klasi?ne projektore koji sli?no kao u kinu projiciraju sliku na ravnu bijelu plohu. Ovo je najbliže pravom kino ugo?aju, no cijena im je vrlo visoka, a zahtijevaju i prili?no velik prostor.

CITAT-sa t-ht-a
    • Jedna napomena: svi LCD televizori su HDTV friendly zbog visoke rezolucije koju imaju dok to nije slu?aj sa plazmama pa treba biti oprezan. Ina?e paradoksalno je to da konvencionalni digitalni signal (DVD i sat) je bolje reproduciran na plazmama koje imaju nižu rezoluciju (koje nisu HDTV friendly) nego ovi novi pa ako vam nije "priša" potrošit novce a oslanjate se na digitalnu satelitsku i još k tome imate hrpu DVDa valja dobro promislit. HDTV još nije op?eprisutan al za koliko dugo...
      Nije to ni tako lako pitanje
    • Mene konkretno zanima veli?ina prijemnika i kao takvo mislim da bi plazma bila idealnije rješenje za kupnju,a veliki sam potroša? satelitskih programa i dvd-a,kao što je netko ve? spomenuo.Kupio bi ure?aj za nekih 15000 kuna,pa koji bi model za tu cijenu po vama bio najbolje rješenje?
    • Poruku izvorno napisao marek
      Mene konkretno zanima veli?ina prijemnika i kao takvo mislim da bi plazma bila idealnije rješenje za kupnju,a veliki sam potroša? satelitskih programa i dvd-a,kao što je netko ve? spomenuo.Kupio bi ure?aj za nekih 15000 kuna,pa koji bi model za tu cijenu po vama bio najbolje rješenje?

evo pogledaj imaju LCD i Plazme

Source Code

1. http://www.audio-video.com.hr/categories.asp?cID=122

izgleda da je u ovih godinu dana cijena ošla drasti?no doli :smilie93:što je naravno dobro za sve vas koji kupujete

Micha
      Svake noći za te Boga molin,
      Pivajući kamenu i drači.
      Kroacijo, ka mater te volin,
      Umorna si, samo mi ne plači.
      Sve ću pisme pokloniti tebi
      Sve đardine, neka mi te kite.
      Kroacijo, iz duše te jubin...
    • Originally posted by Rasputin

Za razliku od obi?nih televizora, radi se o obi?nim monitorima, što zna?i da nemaju ugra?en 'tuner' za gledanje TV programa ? sliku mu treba kablom dovesti s drugog ure?aja.

Pitanje od jednog laika!Pa na kom to principu onda rade LCD monitori?Kakav to jos dodatni uredjaj treba imati sa koga ce se kablom dovest slika?
      Sorry,al stvarno nisam upucen!
    • Rasputin: Naveo si jako dugi citat ?lanka koji jako dobro ispunjuje re?enicu VELIKA KVANTITETA, MALA KVALITETA! :smilie91:

Od kada su Sony i Samsung jeftiniji i manje cijenjeni???!!! :smilie58:
      100 Hz je uo?ljiva ljepša i mirnija slika od 85 Hz???!!! Ma nemoj me zezati! Samo ako si Superman. :smilie91:

Još jedan "biser" iz tog posta:
      "LCD TV: lijep je, tanak... Ma, k'o slika". To je argumentirano i stru?no mišljenje na LCD TV. Ne znaš da li bi se smijao ili plakao. :smilie79:

Etc. etc. etc.

Naime taj ?lanak ne samo da je površan i nestru?an, nego i o?ito ne baš aktualan. Gluposti koje pišu ne važe za današnje LCD televizije, pa i Plazme ne!
      LCD TV je danas jako povoljna, a Plazma još više. Cijene nisu bile nikad povoljnije nego sad. I ne pišem o nekim jadnim televizijama koje možeš gledati mikroskopom i slika izgleda kao u po?ecima crno-bijele.

Kao dokaz ti navodim vrhunsku LCD TV Sony KLV-30HR3, 76cm za dobrih 1.200 EURa i vrhunsku Plazmu Samsung PS 42D4 za manje od 2.000 EURa! Ako pravimo usporedbu što se ti?e veli?ine LCD TV je skuplja od Plazme i u toj usporedbi je i uvijek bila. Ali po meni je LCD TV ipak puno bolja kupovina od Plazme.

Jao...kakvi se prikazuju kao znalci... to je danas ono što ne valja sa ljudima...

The post was edited 2 times, last by darkucio ().

• Evo da kazem par zakljucaka iz iskustva.....

Prije 1,5 godinu sam imao istu dvojbu (trojbu) da li kupiti LCD, plasmu ili projektor, jer mi je trebalo za pracenje europskog prvenstva u lokalu....
      Posto sam imao prilike u to vrijeme (a i prije), pomoci prijatelju koji prodaje plasme, tako da sam prisustvovao u montazi (fizikalac), razno -raznih plasmi i LCD-a....
      Od LCD-a sam odustao zbog (onda), prevelike cijene i malog kuta gledanja, od projektora sam odustao jer mi je previse dnevnog svijetla u lokalu ( a utakmice su bile od 18 sati nadalje), tako da sam se odlucio na plasmu....
      Posto sam imao prilike vidjeti Sony-a, Panasonica, Pioneer-a (razne modele), mogu reci da su me ova 3 poizvodjeca odusevila sa kvalitetom slike koja je u svakom novijem modelu bila jos bolja, ali i cijena (govorim 1,5 unatrag) nije bila bas mala pogotovo za Sony....
      U to vrijeme (kod nas u HR), tesko se nalazila plasma ispod 30.000,00kn (cca 4000,00 ?), osim Quadra koji je kostao otprilike 25.000,00 kn, ali slika mu nije bila nesto posebno.....
      Napominjem (cini mi se da je netko to vec i pisao), da me nisu interesirale karakteristike koje pisu po papirima, nego kvaliteta slike kada se spoji satelitska ili pusti neki film sa DVD-a.....
      I na kraju (nakon mjesec dana trazenja), prijatelj mi donese Hisense plasmu za koju nisam nikada cuo (osim klima uredjaja) i kaze da ako mi se ne svidja slika da je mogu slobodno vratiti.....

Source Code

1. http://www.hisense.com/en/products/tv_detail.jsp?pcat_id=01&pcat_name=TV&pro_id=01-20041015113008

Neko ce reci da svaki cigo, svoga konja hvali....ali ja sam prezadovoljan bio kada sam vidio sliku preko Samsunga 9500 i onda jos uvijek gledljivih Sky cinema programa......
      Uz nju dobio sam punu torbu kablova (S-video, RF sa pozlacenim konektorima, kabel za PC,......), stalak za na stol, stalak za na zid (koji je kod Sony-a kostao oko 300 ?) i sve to me kostalo (onda) 2980,00 ?!!!
      Tako da malo je bezveze pricati o karakteristikama (papir) i kvaliteti slike, a netko ko kupi plasmu je spoji na DVDPlayer od 499,00kn iz Peveca ili Getro-a, po mogucnosti sa Scart-om od 14,00kn i onda govori o kvaliteti slike i kako njegova ima rezoluciju, karakteristike, bolju od neke druge plasme ili LCD ili TV-a....
      Usput u tom Hisense-u je cistokrvni Samsung (ispravite me ako grijesim) i evo vec skoro 1,5 godinu radi u lokalu zakacena na zid (a gurala se i vani na terasu), sa lijepom slikom, i bez nekih ludih rezolucija, slika u slici, nagiba slike i sta ti ja znam , sta sve ne.....
      E da....uz DVD player Sony, Onkyo kucno kino, kvalitetan kabel, slika koju pruza je FENOMENALNA!!!

pozzdrav

sugar