Najbolji LNB?

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

• Ne mogu staviti veci tanjur, jer ne smijem busiti deku na zgradi zbog postavljanja visemetarskog tanjura. Trenutno imam invacom 0.3, ali mi je otisla ona zastitna prozirna plastika.Pa sumnjam da nije lnb. Trenutno mi je signal katastrofa, pa ne znam jeli to zbog snijega i leda ( a zbog istih nisam bio u mogucnosti se penjati po krovu zgrade,a imam namjeru). Pa zato pitam koji je najbolji lnb.

Vidio sam da vec ima lnb-ova sa sumom 0.1db pa pitam el to sta valja i da li je bolje od invacoma 0.3?

Mislim da mi antena nije pomaknuta,jer mi je priblizno za istu vrijednost pao signal na satelitima od 28e do 1w(a i ista je na stupu koji ima betonirani nosac,na pol metra ucvrscen uz zid+3 sajle pod 120 stupnjeva).SNR mi je od 11 do 14, ali mi je agc pao za nekih 25 do 35, tako da umjesto 85-95, iznosi od 50 do 70.
      VU+DUO
      Dreambox 7000
      Strong stab hh 120
    • hajde de ne lupajte, ako je covjek imao bolji kvalitet sa istom antenom onda najvjerovatnije da se antena malo pomjerila u stranu jer tij je signal pao na svim satelitima ne samo na tom invacom sto mu je otisla zastita.
      Njega u svakom slucaju zamijeniti jer ce on tako i nako ubrzo otici kroz vremenski utjecaj ali moj savjet plasticnu vrecu preko njega i problem je rijesen :) .
      slazem se sa svima veca antena bolji signal ali ne mora biti moze i manja ali bolja antena zavisno od tog koju imas da donese vise signala . !!!!!!
      0,2 dB -a LNB su sasvim dovoljni ja licno koristim Alps 0.6 dB i Triax 110cmm HH100 Rotor i nemam nikakvih problema kod dobro namjestene Antene.

kerber
      Humax 5400 IRCI+Fun
      HH100
      Triax 110
    • Po meni imas odlican lnb i ako je do sada radilo sve kako treba pa sada vise ne,moze biti da je on pri kraju.Lnb je jedno pojacalo koje hvata signal sa antene i pojacava mu frekvenciju.Ako stavis prejak lnb je isto kao da ti se neko toliko jako dere na uho da ga nerazumijes sta uopste govori.Zato je bitna dobra kombinacija tanjira sa lnb-om.Kratak kabal izmedju antene i resivera zna isto da pravi pometnju kao i dug.... :smilie39:
      Pozdrav,Nalbantic....

AzBox Premium HD
    • Ma ne, naravno. Lnb hvata preko tanjura jako slabe signale, gdje ih pojacava i konvertira na frekvenciju prijemnika 950-2150MHz. Sam sumni broj reda 0,2, 0,3 dB se iskljucivo odnosi na ulazni prvi stupanj Lnb-a (11-12GHz) prije konverzije frekvencije. Za vrijeme i poslije konverzije signala on se pojacava na vrijednost koji svaki proizvodjac prikazuje kao brojku 50-65dB. Preporuca se da do prijemnika taj signal ne padne ispod nekakvih 35dB. Ispod te brojke moguce su nepravilnosti u vidu trzanja slike i sl. Najveci gubici u sistemu nastaju u koaksijalcu i manje u DiSEqC sklopkama i sl. Onaj koji recimo ima nekvalitetniji kabel duzine preko 20-25m moze vec vidjeti to trzanje i lako za to onda okriviti Lnb, antenu ili neusmjerenost. Razlika izmedju 105 i 90cm tanjura iste kvalitete je oko 1,5dB, na frekvenciji 11-12 GHz. To nije malo. Otprilike kao da se snaga satelita pojaca 35-40'%. Na prijemniku se ta razlika krece oko 10%. To kod slabijih signala ili jakih kisa moze biti jako bitno (imati ili ne imati sliku) i zato ako imate mogucnosti i mjesta uvijek preporucam vecu antenu. Da se vratimo na pocetak. Sumni broj Lnb-a ne utjece puno na jacinu signala, ako je razlika izmedju njih 0,2-0,3dB. Primjer: razlika izmedju 0,2dB i 0,4dB je na prijemniku oko 1-2% (dobro i to moze biti nekakva granica, ali jako uska. Mali oblak i onda slika pocne trzat). Cak stovise, razlike postoje i izmedju posve istih Lnb-a. Teoretski, jasno da je bolji manji sum, samo drugo je pitanje da li vjerovat tim brojkama ili ne!? Vec postoji Lnb sa 0,1dB suma. Jos malo pa ce se pojaviti i 0,0dB. Ne znam u kakvim je to uvjetima mjereno. Mozda da je taj ulazni dio Lnb-a hermeticki izoliran. Ovako jos sa aktivnim i pasivnim elementima i brojkom od 0,1dB? Sumljam.

The post was edited 7 times, last by Tomcat ().

• Tomcat wrote:

Ma ne, naravno. Lnb hvata preko tanjura jako slabe signale, gdje ih pojacava i konvertira na frekvenciju prijemnika 950-2150MHz. Sam sumni broj reda 0,2, 0,3 dB se iskljucivo odnosi na ulazni prvi stupanj Lnb-a (11-12GHz) prije konverzije frekvencije. Za vrijeme i poslije konverzije signala on se pojacava na vrijednost koji svaki proizvodjac prikazuje kao brojku 50-65dB. Preporuca se da do prijemnika taj signal ne padne ispod nekakvih 35dB. Ispod te brojke moguce su nepravilnosti u vidu trzanja slike i sl. Najveci gubici u sistemu nastaju u koaksijalcu i manje u DiSEqC sklopkama i sl. Onaj koji recimo ima nekvalitetniji kabel duzine preko 20-25m moze vec vidjeti to trzanje i lako za to onda okriviti Lnb, antenu ili neusmjerenost. Razlika izmedju 105 i 90cm tanjura iste kvalitete je oko 1,5dB, na frekvenciji 11-12 GHz. To nije malo. Otprilike kao da se snaga satelita pojaca 25-28%. Na prijemniku se ta razlika krece oko 10%. To kod slabijih signala ili jakih kisa moze biti jako bitno (imati ili ne imati sliku) i zato ako imate mogucnosti i mjesta uvijek preporucam vecu antenu. Da se vratimo na pocetak. Sumni broj Lnb-a ne utjece puno na jacinu signala, ako je razlika izmedju njih 0,2-0,3dB. Primjer: razlika izmedju 0,2dB i 0,4dB je na prijemniku oko 1-2% (dobro i to moze biti nekakva granica, ali jako uska. Mali oblak i onda slika pocne trzat). Cak stovise, razlike postoje i izmedju posve istih Lnb-a. Teoretski, jasno da je bolji manji sum, samo drugo je pitanje da li vjerovat tim brojkama ili ne!? Vec postoji Lnb sa 0,1dB suma. Jos malo pa ce se pojaviti i 0,0dB. Ne znam u kakvim je to uvjetima mjereno. Mozda da je taj ulazni dio Lnb-a hermeticki izoliran. Ovako jos sa aktivnim i pasivnim elementima i brojkom od 0,1dB? Sumljam.
      Bravo majstore :smilie13: , :smilie13: .