Pinned LYNKSIS WRT 54 G,GS,GL

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

• LYNKSIS WRT 54 G,GS,GL

kao sto naslov kaze radi se o ova dva rutera koji su na trzistu oko 70 eura.
      za njih postoji alternativni firmware koji pretvara taj ruter u monstrum
      i ima sve kao i oni od 300-400 eura. Sve je moguce u meniju podesiti
      a pokazao se izvaredan za Wlan(funk) di su mogucnosti velike (VPN,WPA,WPA2+....)
      Za one koji zele nesto savrseno i povoljno neka pozure jer ova serija
      se vec radi u verziji 5, za koju je poznato da podrzava samo originalni firmware.
      Isti firmware u nesto smanjenoj verziji mozemo koristiti i na ruterima:
      Asus WL-500B i WL-500G, Buffalo WBR-G54, WBR2-G54 i WLA-G54 i Siemens Gigaset SE505

Alternativni firmware ima na:
      DD-WRT (ovaj je jedan od najboljih i sam ga koristim)

Source Code

1. http://sf01_32.ipx10813.ipxserver.de/dd-wrtv2/index.php

Open Wrt

Source Code

1. http://openwrt.org/

Napominjem da je ruter G ili GS serije Lynksys ili Siemens505 nemoguce
      unistiti jer postoji metoda koja ga uvijek vraca na staro.
      sam sam koristio metodu 2 sa tftp i veoma uspjesno

Source Code

1. http://www.linksysinfo.org/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=33

DREAM 7020 4x4lnb; Vu+duo 4x4 lnb; DM8000 16lnb Torodial(4xspaun Diseq),
      dm800+1xSmargo
      4x4lnb
    • Osnovno je da udjes u router preko internet explorera(znas ono njegovu ip adresu http://xxxxxxxx koja ti pise u knjizi i pasword(mislim da je "admin"ako nisi zamenio).U config. stavis staticku ip adresu i sve one postavke o dns i ostalo sto imas na papiru od tvog internet provajdera.Normalno iskljucis dhcp.Mozes da zamenis ip od routera ali isto odmah zameni i u Dreamu jer ce izgubiti "most"preko koga izlazi na internet.E,sada ako nemas staticku ip adresu ti sve stavi na dhcp,ali onda stvarno neznam kako radi jer ja sam na staticnoj.Dalje mozes da configurises dindns ako ti je potrebno i ako hoces da otvoris vrata ka dreamu ides u "aplikacije i igre".Tamo upises koja vrata,koji protokol i ip adresu od dreama i aktiviras.Sto se tice protekcije(firewal) tu mozas sve da cekiras.Pod delom "administracija mozes da menjas pasword i ostale stvari.To ti je otprilike to,ima jos puno mogucnosti ali za normalan rad dreama nema potrebe za drugim opcijama.Sada samo da u dreamu ubacis ip od routera pod postavkom "gateway" i server (dns od tvog provajdera).U PC-u isto stavis sve na staticno kao u konfig. od routera(tvoju pravu ip adresu,dns servere i "gateway"-ip od routera).
      Izvini,ali trenutno nemam vremena za slike.Videces da nije toliko komplikovano,samo malo da cackas.
      Pozdrav.
    • Umrezeno je preko wirellessa kompjuter i ruter(koji je prikacen na 7000s). U sam dream nemogu da udjem radi izmenam ali mogu da pristupim ruteru preko explorera. sta da zamenim od parametara da bih mogao da pristupim drimu iz total commandera.
      Hvala unapred
    • RE: Stigao Linksys WRT54GS sta sada?

Originally posted by dzumba
      Koja e versia u WRT54GS?.........1.0/2.0/3.0
      U v5.0 gbox ne ide!!!
      Izvinjavam se sbog jezik!

pusti jezik sad :)

koji firmware treba ?
      nije mi uop?e jasno kako to radi - zvu?i primamljivo

lp
    • Prvo, koji od sljede?ih modela GS-a imaš?
      WRT54GS
      CGN0 = WRT54GS v1.0 / ADM6996L Chipset / CPU 200Mhz
      CGN1 = WRT54GS v1.0 / ADM6996L Chipset / CPU 200Mhz
      CGN2 = WRT54GS v1.1 / BCM5325EKQM Chipset / CPU 200Mhz
      CGN3 = WRT54GS v2.0 / BCM5325EKQM Chipset / CPU 200Mhz
      CGN4 = WRT54GS v2.1 / BCM5325EKQM Chipset / CPU 200Mhz
      CGN5 = WRT54GS v3.0 / BCM5352E Chipset / CPU 200Mhz
      CGN6 = WRT54GS v4.0 / BCM5352E Chipset / CPU 200Mhz

Drugo, kako ti izgleda mreža i što želiš napraviti?
      Ako želiš taj router koristiti samo zato da bi preko njegovog switcha na internet spojio dvije mašine, onda možeš slobodno i sa tvorni?kim firmwareom dalje.
      Isto vrijedi i ako ga želiš rabiti kao acces point u okvirima svoje ku?e/stana.
      Ako želiš taj router koristiti kao wireless klijenta da bi se zaka?io na neki drugi AP koji je ujedno i internet gateway, tu dolaze na vidjelo sve prednosti ovog routera. Dakle, može biti klijent i istovremeno internet gateway te podržava i WDS mode što zna biti jako korisno.

No i u tom slu?aju trebaš znati što zapravo želiš.
      Postoje 2. alternativna firmwarea koja su široko raširena i mo?nih su mogu?nosti.
      Dobro, zapravo tri, ali s obzirom da mise ?ini da nisi baš upoznat sa mrežama i takvim tipom ure?aja, svakako ne bih preporu?io OpenWRT jer iako je odli?an, daleko je najkompliciraniji s obzirom da nema web su?elje ve? moraš sve postavke unašati ru?no kroz telnet konzolu.

Dakle, dva firmwarea su:
      HYPERWRT - sli?niji originalnom firmwareu pa time i stabilniji, ali skromnijih mogu?nosti od sljede?eg
      DD-WRT - mo?an, ali vje?ito u razvoju...može zadovoljiti sve potrebe, samo moraš prona?i dobru kombinaciju koja ti pouzdano radi, i to je to...
      buildovi DD-WRT-a izlaze skoro svakodnevno.

Preporu?io bih da skineš dd-wrt od 24-02-06 koji možeš na?i na
      http://www.dd-wrt.com/dd-wrtv2/downloads/index.php?path=untested_alpha_unstable%2Fdd-wrt.v23+SP1+beta%2F2006+-+0224/

DD-WRT dolazi u nekoliko distribucija.
      VOIP - (gdje su dodane neke opcije za IP telefoniju putem sipatha)
      MINI - gdje su uklju?ene samo minimalne dodatne mogu?nosti kako bi se pove?ala stabilnost tako što ostane više resursa na raspolaganju samom ure?aju nakon postavljanja novog firmwarea, te
      STANDARDNA

Preporu?am standardnu verziju koja ima 3,3 MB i nalazi se na dnu stranice koju sam naveo.
      Obrati pažnju na verziju ure?aja koju imaš, a kako ?eš je prepoznati vidi na po?etku ovog posta.
      Kada zaklju?iš koju verziju GS-a imaš skini odgovaraju?i .bin file. Dakle, možeš imati ili v4 GS (koji je lošiji od starijih jer ima prepolovljene hardwareske resurse) skini onaj sa sufixom V4, a u suprotnom, ukoliko imaš neku drugu verziju sa onog popisa, skini onaj drugi file, dakle GS u sufiksu, ali bez V4.
      Ako se tvoj ure?aj ne nalazi na popisu gore (prema oznakama) NEMOJ NI SLU?AJNO FLEŠATI. Navodno su se pojavili i GS routeri verzije 5 koji imaju vX works umjesto linuxa, a u tom slu?aju si ostao osu?en na tvorni?ki firmware.
      Ukoliko pokušaš flešati dd ili hyper na takav ure?aj, pretvorit ?eš ga u ciglu.

Dakle, kada si sve skinuo, logiraš se na svoj router, odeš na Administration>Firmware upgrade te odabereš .bin file koji si upravo skinuo i flashneš router...ni slu?ajno ga nemoj prekidati dok to radi, a po uspješnom završetku ti mora javiti UPGRADE IS SUCCESFULL.
      Potom mu daj neko vrijeme da do?e k sebi (2-3 minute) i to je to.
      Kada sve to napraviš bilo bi poželjno da napraviš nvram clear (zapravo, nvram bi bilo bolje da o?istiš ?ak i prije flešanja, ali nije to ništa krucijalno) i restore to factory defaults, ali o tom po tom.
      Da te ne davim telnetanjem, to ?eš najlakše napraviti tako što ?eš nakon uspješnog flešanja oti?i do rutera i držati pritisnut onaj RESET gumbi? iza 30 sekundi.
      Nakon ponovnog butanja, ruter ?e se nalaziti na defaultnoj adresi, dakle 192.168.1.1 sa tvorni?kim, dakle friškim postavkama.
      Kada taj dio riješiš, dogovori se sam sa sobom što želiš posti?i pomo?u tog routera i napiši to ovdje, te bi možda dobro bilo da napišeš što imaš od ure?aja i što sa ?im želiš spojiti te koje su adrese tih ure?aja.
      Napominjem da se ne treba brinuti jer ovaj novi firmware može sve ono što može i originalni + još puno više od toga tako da se stavljanjem novog firmwarea ništa ne gubi.

Ako ?e biti potrebno, copy/pasteat ?u i verzije G ure?aja ovdje za one koji imaju G umjesto GS-a.

NE STAVLJATI GS FIRMWARE U G URE?AJ I OBRNUTO!!
    • Ovaj je
      CGN6 = WRT54GS v4.0 / BCM5352E Chipset / CPU 200Mhz
      Uzet je u Minhenu
      Posto je nesto kod ovih mojih u Telekomu puklo ovih dana trenutno nemam ADSL. Spojio sam ruter, dreambox 7000s i 2 kompjutera i sve radi OK.
      Skinuo sam
      dd-wrt.v23_mini_wrt54gsv4.bin
      dd-wrt.v23_wrt54gsv4.bin
      dd-wrt.v23_voip_wrt54gsv4.bin
      dd-wrt.v23_vpn_wrt54gsv4.bin
      Pa sada cu da vidim sta cu da upucam u ruter, prvo neka srede ADSL.

Zahvaljujem se svima koji su ostavili odgovore na ovu temu.
      Pozdrav :smilie22:
    • pozdrav momci ja usvom promijenio firmware al neznam ove adrese poslagati sta u ruter upisati sta u kompjuter a sta u drim koje adrese nist ne razumijem pomoc ako moze u par slicica moze ina hotmail ili na pm puno hvala svima koji pomognu glava mi ko cocin bubanj od ovog rutera i mog modema zyksela p623-me valjda cu skuzit sta i kako laku noc raja sutra se radi
      joyo
    • @sica
      dd-wrt.v23_wrt54gsv4.bin

Na tvom mjestu, ja bih stavio ovu verziju.
      S time da ?eš vjerojatno (99%) imati problema sa flešanjem.
      I to baš zato što v4 verzija ima prepolovljeni flash i ne želi preko weba primati fileove >3MB.
      Ako ti ne?e i?i, a skoro sam siguran da ne?e, možeš prvo probati flešati mini verziju pa onda nakon reboota std verziju.
      Ako na taj na?in ne?e primiti flash, onda ?eš morati pristupiti flešanju pomo?u tftpa, a ni to nije baš jako jednostavno, ali ako do?e do toga, javi ovdje pa ?u ti ja ili netko drugi pomo?i

@jozo64
      Što imaš doma?
      Koliko strojeva na kojim adresama i što želiš posti?i?
      Samo želiš Dream zaka?iti na net ili...?
    • pozdrav Dani i umene je verzija 4 i pokusao sam da ubacim bas taj bin fail sto si napisao gore sve je poslo ok al na kraju mi izbaci da nije uspjelo al firmwar je drugi i nije vise gs sad je verzija g , posjedujem dream 7000s a kompjutor mi je spojen preko modema zyksel p 623-me na net i to ide kad spoim modem na ruter i mreznu na ruter neznam gdje koje ip da upisem za sad bi samo sa svim tim na net preko rutera dami komp ne mora uvijek raditi to bih za sad ai cs bi dobro dosao samo zavisi kolika je lova u pitanju dali si mogu priustiti i to zadovoljstvo velika hvala na svakoj pomoci
      joyo
    • Odli?no...ako si stavio dd-wrt i router se rebootnuo s novim firmwarem, to je super. Vjeruj mi, i dalje je GS, a to što piše nema veze.
      Sada sam na poslu pa ne mogu uzimati screenshotove da bih ti pokazao gdje što treba upisati.
      Resetiraj modem na tvorni?ke vrijednosti i pikni ga pomo?u patch kabla u WAN port na WRT-u (to je jedini port koji je izdvojen od switcha).
      Dream i ostala ra?unala pikni u LAN portove na switchu, osim ako ti ra?unalo nema beži?nu karticu u kom slu?aju to javi ovdje, ali ne mijenja ništa drasti?no na stvari.
      Ako ti router ostane na defaultnoj LAN adresi 192.168.1.1, isklju?i na njemu DHCP server na glavnoj SETUP stranici routera te unesi potrebne podatke za spajanje na internet.
      Potom, svakoj od mašina koje ?e se spajati na net dodijeli stati?ku IP adresu u 1. subnetu. Npr. PC-u daj adresu 192.168.1.10 a dreamboxu 192.168.1.20. Nadam se da znaš kako ?eš to napraviti...
      Za dream ima više nego dovoljno tutoriala na ovom forumu kako ?eš to napraviti, a na PCu Desni klik na My network connection -> odaberi konekciju koju koristiš za spajanje na router -> Properties-> Internet Protocol (TCP/IP) i tamo dodaj stati?ku IP adresu.
      I na dreamu i na PCu ti je defaultni gateway 192.168.1.1, baš kao i DNS server (LAN adresa routera).
      Ako si sve podesio kako treba, sve mašine se me?usobno vide i Dream ti može samostalno na net.
      Pogledaj pod internet konfiguracijom u routeru opcije koje možeš podesiti u vezi interneta (keep alive i sl.) da si fino podesiš stvari.

Isto tako, da bi s interneta mogao pristupiti svom dreamu ili pc ra?unalu, morati ?eš savladati i port forwarding, ali da se ne zbunjuješ dodatno time, prvo podesi ovo gore da radi kako treba.
      Port forwarding ?e ti biti potreban za slu?aj da misliš koristiti bit torrent klijente, cs, dizati vlastiti web server i sl. Teoretski, dd-wrt podržava upnp (automatsko proslje?ivanje portova), ali u dd-wrtu to baš ne fercera uvijek kako bi trebalo.
    • dani28g,

Vidim da dobro plivaš u mrežnim vodama, pa se nadam da ?eš i meni pomo?i...

Kupio sam Linksys WRT54G (router-access point) kojim mislim beži?no spojiti svoj Dreambox na Internet preko Siemens Gigaset SE 555 (adsl modem router).

Od ostalih "strojeva" imam PC spojen preko LAN-a na modem SE555, LAPTOP s beži?nom karticom kojim se spajam wireless na modem. Na PC i laptopu je uklju?ena opcija Obtain an IP adress automatically.

Moje želje su :
      1.beži?na spajanje DreamBox na internet (DB > WRT54G > SE555 > net)
      2.mreža u kojoj bi se laptopom mogao beži?no spojiti na DB i PC, te PC na DB i Laptop beži?no (ako je to mogu?e s obzirom da PC nema wireless adapter- predpostavljam da bi to trebalo i?i preko routera SE555)

Da li je to mogu?e ostvariti? I ako je KAKO?
      VU+ Uno
      Triax 88 + Triax 110
    • @dani28zg
      Potpuno si u pravu sto se tice flesovanja kada je V4 u pitanju.
      Na samom sajtu preporucuju da se prvo flesuje sa mini verzijom za v4 pa tek posle bilo koja od ponudjenih opet za v4.
      Pozdrav svima

The post was edited 1 time, last by sica ().

• @gregory

moze gregory, kupi ovaj linksys wireless-G game adapter WGA54G,
      i onda ces dreambox prikljuciti na tvoj network bezicno.

Ja imam Linksys Wireless WRT54GS Router i ovaj game adapter, radi perfektno, samo sto nisam promenio software na ruteru, neznam tacno sta to dobijam extra, a za sada mi nije ni potrebno.

Pozdrav
    • @Gregory
      Mogu?e je.
      Prvo, PC pomo?u patch kabla možeš spojiti ili sa linksysom ili sa siemensom, ali preporu?ljivo je sa siemensom (prilikom konfiguriranja linksysa, imaj samo njega spojenog na LAN s PC-om dok ga do kraja ne iskonfiguriraš).
      Drugo, moraš imati dd-wrt ili hyperwrt na linksysu.
      ?im flashnes Linksys, odmah u postavkama isklju?i DHCP server i daj mu LAN adresu u 1. subnetu koja je razli?ita od 192.168.1.1 (npr. 192.168.1.100) - to ?iniš zato jer je to defaultna adresa nakon reseta tog ure?aja, a istu tu adresu ima i siemens po defaultu, pa ne želimo napraviti IP conflict na mreži kada se spoje). Adresa ne smije biti istovjetna niti jednom ure?aju koji se ve? nalazi u tvojoj mreži niti smije biti 192.168.1.0 niti 192.168.1.255.
      Kada si te preduvjete napravio, na siemensu isklju?i DHCP server, u wireless postavkama postavi ga na kanal koji želiš, uklju?i AP (wireless dio ako nije bio po defaultu), makni enkripciju za po?etak (ako je ima), i stavi neki SSID (naziv mreže - npr. GREGORY).
      Daj fixnu IP adresu siemensu (npr. 192.168.1.1 - dalje uzimam da ?e ovu adresu imati siemens)
      Potom na laptopu pod TCP/IP propertiesima kartice koja se spaja na router (dakle wlan kartici) daj fixnu adresu 192.168.1.10, a kao gateway i DNS server postavi adresu siemensa, dakle 192.168.0.1.
      Sada ti laptop može na internet.
      Na PC-u kojeg si prethodno kablom povezao sa siemensom, na doti?noj mrežnoj kartici postavi sve isto kao na laptopu (fixni IP), samo kartici dodijeli drugu IP adresu (npr. 192.168.1.11).
      Sada i PC i laptop mogu na internet i me?usobno se vide)
      Sada na Dreamboxu pod mrežnim postavkama isklju?i DHCP, daj fixnu adresu (npr. 192.168.1.20), a kao default gateway i dns server unesi opet adresu siemensa.

Sada u mreži ostavi samo PC i na njega kablom spojen Linksys. Iz Siemensa makni sve kablove osim telefonskog kabla kako bi se mogao spojiti na net.
      Sada se logiraj na linksysa (192.168.0.100) i pod wireless opcijama odaberi na?in rada WET ili Client Bridged (kako u kojem firmwareu piše).
      Pod SSID (network name) unesi isto ono (dakle IDENTI?NO) koje si postavio na siemensu.
      Rebootni linksysa.
      Ako je sve OK trebao bi se zaka?iti na Siemensa beži?no i ti bi trebao imati pristup netu s PC-a.
      Ako je tako, sada možeš uzet linksysa, odnjet ga do dreamboxa spojiti patch kablom s njim, i upaliti - Dream sada može neovisno na net.
      Kablom spoji PC sa siemensom - PC sada može na net i vidi Dream.
      Beži?nom laptop spoji sa siemensom - Svi vide sve i vide internet.

Dakle
      192.168.1.1 - Siemens
      192.168.1.10 - laptop
      192.168.1.11 - PC
      192.168.1.20 - Dreambox
      192.168.1.100 - Linksys

Eto, pisao sam ovo na brzinu i nadam se da nisam nešto spetljao.
      Mislim, ima i drugih na?ina kako se to može riješiti, ali o tom po tom.

Kad ti sve proradi, bilo bi dobro da staviš barem WEP, ako ne i WPA enkripciju na wireless dio mreže.
    • Originally posted by jozo64
      jos jednom pozdrav za dania opet ja nikako da se snadjem sa ip postavkama te gatevaima i sl,udjem u menu al neznam sta da stavim ppoe ili statik ip i ima ih jos par komada pa dole ispod gdje pise linksys i tamo u setupu ako i kad budes imao malo vremena za par slicica unaprijed hvala da te puno ne tusim stim laku noc i jos veliko hvala

@jozo
      Obrati pažnju kako je stranica grupirana...imaš LAN postavke koje se odnose na lokalnu mrežu i INTERNET postavke.
      Opet nisam doma pa nemam sli?ice, ali kod internet postavki odaberi samo PPOE ako koristiš T-Com, unesi username i password te se spoji.
      To je to. Imaš internet. Sve ostale postavke linksys ?e sam pokupiti od modema kad se ovaj spoji.
      Dolje u LAN postavkama isklju?i DHCP kako sam ti i rekao i svojim strojevima daj fixne IP adrese koje su u istom subnetu s tvojim linksysom.
      Dakle, ako ti je Linksys 192.168.1.1 onda ti ostali strojevi moraju biti izme?u 192.168.1.2 - 192.168.1.254. Na strojevima unašaš adresu linksysa kao default gateway i DNS server (192.168.1.1).
      Na linksysu ne moraš to unašati da ti sad ne objašnjavam ?emu to služi.

Eto, nadam se da je ovo pomoglo...
      Ako nije, piši ovdje i dalje pa ?emo vidjeti.