Pinned Povijesni kutak (frekvencije, odašiljači, dx prijem, emisije, tv raspored)

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

• Viktor wrote:

Svjedoci smo postupnog sirenja DVB-T mreze, analogija se uskoro gasi, pa nije lose da vidimo kako je to bilo na pocetku.Naslov "Gdje se vidi gdje se ne vidi" bi se mogao i danas upotrijebiti, ali kada govorimo o DVB-T signalu :D
      img24.imageshack.us/img24/7971/img017iys.jpg

EXTRA :smilie13:

Gdje si to samo nasao, jesi negdje bio u arhivi?

Bas je falilla Licka Pljesevica na 5VHF i da Lika bude pokrivena JRT-om.

To znaci da je cijela SR Hrvatska bila pokrivena signalom sa mnogih odasiljaca , ne znam zasto nisu ucrtali i odasiljace po SR BiH.

The post was edited 2 times, last by b83 ().

• b83 wrote:

Viktor wrote:

Svjedoci smo postupnog sirenja DVB-T mreze, analogija se uskoro gasi, pa nije lose da vidimo kako je to bilo na pocetku.Naslov "Gdje se vidi gdje se ne vidi" bi se mogao i danas upotrijebiti, ali kada govorimo o DVB-T signalu :D
      img24.imageshack.us/img24/7971/img017iys.jpg

EXTRA :smilie13:

Gdje si to samo nasao, jesi negdje bio u arhivi?

Stare brojeve Studija mozes pronaci na aukcije.hr
    • mateob wrote:

Na osnovu studija i još nekih tiskovina mogla bi se napisati povijest radija i televizije u Hrvatskoj.

I ne samo u Hrvatskoj, vec i u Europi pa i u cijelom svijetu.Studio je davao opsirne clanke o povijesti TV programa i programskim semama televizija iz svih europskih drzava, pa i onih iz Afrike, Australije, Amerike.Isto tako opsirno se pisalo o domacim TV emisijama, postojala je rubrika TV Servis u kojoj su gledatelji iznosili iskustva sa prijemom programa u razlicitim pdorucjima, a strucnjaci davali savjete o tome kako izgraditi antene, popraviti televizore, poboljsati prijem....

Evo pregleda programa za subotu i nedjelju iz 1964.
      img211.imageshack.us/img211/2656/img020.jpg
      img211.imageshack.us/img211/9343/img022.jpg

Ostale brojeve nemam, ali ako ih uspijem nabaviti, svakako cu postaviti pregled programa.
    • Popis stranih stanica koje povremeno dolutaju na naše ekrane.Prema mojim iskustvima, na drugom kanalu može se pratiti Madrid, švedska stanica Horby, Budimpešta, Lenjingrad, Moskva, Riga, Kijev i Rostov, pa i norveška stanica Melhus.Na trećem kanalu javlja se španjolska stanica Saragosa, portugalska televizija i švedska stanica Skovde.Na četvrtom kanalu može se primati Barcelona, Stockholm i Istanbul.Prema mojim iskustvima najlakši je prijem od svibnja do rujna, dok u lipnju, srpnju i kolovozu prijem može biti i odličan.Prijem je najbolji oko 11 sati prije podne i od 14 do 19 sati poslije podne.

Čitatelj iz Maribora

Navodno se u Makedoniji 1964. godine mogao redovno pratiti talijanski program na dva kanala, sa odasiljaca Bari i Ancona.Prijem nije ovisio o atmosferskim prilikama, koliko tu ima istine - ne znam.O tome pise citatelj iz Debra u Makedoniji.

Radio Pula je prvi radio koji je u Jugoslaviji emitirao na FM podrucju i to na frekvenciji 88,1 mhz.
    • b83 wrote:

Do kada je JRT funkcionirao na ovakav nacin sastavljanja zajednickog programa iz ljubljanskog, zagrebackog, beogradskog studija?

Kad je TVZ krenuo s punim svojim programom? Cudno mi je da JRT nije opstao kasnije kao drzavni kanal uz republicke kanale.

To je i meni cudno. Posebice, sto su bili svi politicari puni bratstva i jedinstva. Koliko se sjecam, je kod nas na saveznoi razini jedino JNA uspjela osigurati svoj program nedeljom dopodne na TVLJ2 sa programom, koji je sadrzavao prvo propagandu u obliku predstavljanja jedinica JNA te zivota u vojsci i za kraj jedan vojnicki film iz ex yu produkcije.
    • Mnoga, a vjerovatno i vecina sela u to doba u Jugoslaviji nisu imala ni struje ni ti asfaltirane ceste, ni telefon.

Koliko se vidi isti su kanali i pokrivanje teritorija i danas i onda. Samo me čudi kako JRT nije opstao sve do raspada Jugoslavije, i zelim saznati kad je JRT prestao s radom a pocele su republicke televizija a medju njima i TV Zagreb.

Nisam bio previse upucen o povijsti televizije u ex Jugoslaviji, no uvijek sam mislio, kako se zapravo uvijek i govori da je TVZG poceo s radom 1956. Da je to bila prva televizija na podrucju Jugoslavije. I sam HTV slavi tu obljetnicu ma da se uopce ne spomije da to nije bila televizija (samostalna) vec samo studio drzavne Jugoslovenske radiotelevizija JRT. Nesto kao dopisnistvo.

Koliko se vidi iz Studija iz 1964. godine, TVZ nije postojao vec JRT a u ZG je bio jedan od studija. Program je krojen zajednickim radom nekoliko studija u centrima socijalistickih republika.
    • b83 wrote:

Nisam bio previse upucen o povijsti televizije u ex Jugoslaviji, no uvijek sam mislio, kako se zapravo uvijek i govori da je TVZG poceo s radom 1956. Da je to bila prva televizija na podrucju Jugoslavije. I sam HTV slavi tu obljetnicu ma da se uopce ne spomije da to nije bila televizija (samostalna) vec samo studio drzavne Jugoslovenske radiotelevizija JRT. Nesto kao dopisnistvo.

Koliko se vidi iz Studija iz 1964. godine, TVZ nije postojao vec JRT a u ZG je bio jedan od studija. Program je krojen zajednickim radom nekoliko studija u centrima socijalistickih republika.

Tv Zagreb postoji od 1956. godine i dvije godine emitirali su potpuno samostalan program sa svojim dnevnikom.Tek 1958. Tv Zagreb se ukljucuje u zajednicki program i pocinju prenositi Dnevnik iz studija Beograd sa nekim svojim emisijama koje se nisu vidjele preko odasiljaca Krvavec i Avala.U tom zajednickom programu sudjelovala je i Tv Ljubljana sa svojim emisijama koje su isle direktno u zajednicku JRT mrezu dok se ljudi u drugim republikama nisu poceli zaliti da ne razumiju slovenski jezik tako da je studio (odnosno televizija Zagreb) pocela emitirati te emisije sa titlovima za Hrvatsku i ostale republike dok su preko odasiljaca u Sloveniji te unaprijed snimljene emisije isle bez titlova.U Studiju je izlazio pregled programa za Tv Zagreb, a ispod je pisalo koje emisije se emitiraju preko odasiljaca Krvavec (samo za Sloveniju) i Avala (samo za Srbiju).Te godine najvise samostalnog programa emitirala je upravo Tv Ljubljana, ponovno su emitirali strane serije ali ovaj put sa slovenskim titlovima u vrijeme kad su preko odasiljaca Sljeme i Avala isle neke druge emisije....

Zajednicki program JRT-a je isao sve do 1990. godine npr. vrlo popularni nocni programi Tvsa "Noc i dan", Tvz "Program plus", Tvb "Noc sa Vama" prenosili su se preko svih televizija u JRT mrezi no vremenom zajednickog programa je bilo sve manje, jer je proradio drugi program Tv Zagreb (1966.), Tv Beograd (1972.) itd....

Evo test karte s kraja 1990. godine

Inace na prvim reportaznim kolima "studija" Zagreb koja su nabavljena 1964. i poslana u Dubrovnik na zadatak lijepo pise RTV Zagreb a ne JRT.Imam sliku....

The post was edited 2 times, last by Viktor ().

• Viktor wrote:

b83 wrote:

Zajednicki program JRT-a je isao sve do 1990. godine npr. vrlo popularni nocni programi Tvsa "Noc i dan", Tvz "Program plus", Tvb "Noc sa Vama" prenosili su se preko svih televizija u JRT mrezi no vremenom zajednickog programa je bilo sve manje, jer je proradio drugi program Tv Zagreb (1966.), Tv Beograd (1972.) itd....

TV Lj to nije prenosila, ali je istina, da je na Krimu radio pretvarac za TVZG (sadasnji DVB-t kanal), pa nije bilo problema, a i dosta ljudi moglo je direktno pratiti program TVZG, kao sto ga i sada prate. :)

Ovaj pretvarac Krim je bio zaista simpatican. Ponekad, u noci, kad bi TVZG prestao sa radom, nasi tehnicari bi ubacili nesto juznije. Tako se sjecam, da sam jednom gledao Ghost busterse sa TVNS2 u jedan u jutro. :) :) :)