Pinned Povijesni kutak (frekvencije, odašiljači, dx prijem, emisije, tv raspored)

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

• Viktor wrote:

Prve UKV (FM) frekvencije u Hrvatskoj sa pripadajucim snagama odasiljaca

Zagreb 1
      92,1 Sljeme 10 kW
      97,3 Psunj 1 kW
      89,6 Grič 0,25 kW
      95,1 Ćelevac 1 kW
      91,3 Labištica 1 kW
      99,3 Učka 1 kW
      88,1 Pula 1 kW

Zagreb 2 / Zagreb 3
      98,5 Sljeme 10 kW
      99,7 Psunj 1 kW
      96,9 Učka 1 kW
      96,1 Labištica 1 kW

Kad je Radio Zagreb 3 poceo raditi na samostalnoj frekvenciji? HR2 je i danas sa Psunja na 99.7MHz a koliko znam HR3 nikad nije imao odasiljac na Psunju sa samostalnom frekvencijom. Zato ima na Papuku HR3 97.7 ali nije jednako kvalitetna cujnost u Novoj Gardisci, kako gdje . U Pozegi se jednako kvalitetno cuje i Psunj i Papuk.

Imam sliku sa RDS-om iz 1990. godine Radija Zagreb 2, pise JRT ZG-2

The post was edited 1 time, last by b83 ().

• To sve i mene zanima, zato kopam po starim brojevima Studija pa cu sve informacije i clanke vezane uz frekvencije, odasiljace, mogucnost prijema, planove JRT-a, dx prijem i piratske radio i TV stanice objavljivati ovdje.Zelim da svima onima koje zanima proslost televizije i radija ti clanci budu dostupni.Kad skupim vise materijala pocet cu pisati detaljniju kronologiju razvoja radio i televizije na ovim prostorima.
    • Ne znam tocno godinu, ali HRT HR3 je prvu samostalnu frekvenciju dobio sredinom 90-ih i to 101,0 MHZ sa Sljemena. Nakon toga prosirili su se na jos neke odasiljace i repetitore, ali ne na sve jer valjda nema slobodnih frekvencija. Znam da je za Slavonski Brod pocelo emitiranje 1997. na 107,9, a istovrekeno je krenuo signal s Papuka na 97,7, frekvenciji koju uje do tada koristio Radio Osijek. Inace, prije rata na 97.7 isao je Radio Zagreb 2, a nakon sto je odasiljac Belje pao u ruke Srba, Radio Osijek je dobio tu frekvenciju s Papuka.
    • JBT wrote:

Ne znam tocno godinu, ali HRT HR3 je prvu samostalnu frekvenciju dobio sredinom 90-ih i to 101,0 MHZ sa Sljemena. Nakon toga prosirili su se na jos neke odasiljace i repetitore, ali ne na sve jer valjda nema slobodnih frekvencija. Znam da je za Slavonski Brod pocelo emitiranje 1997. na 107,9, a istovrekeno je krenuo signal s Papuka na 97,7, frekvenciji koju uje do tada koristio Radio Osijek. Inace, prije rata na 97.7 isao je Radio Zagreb 2, a nakon sto je odasiljac Belje pao u ruke Srba, Radio Osijek je dobio tu frekvenciju s Papuka.

Bas si me podsjetio na nesto. Znam tamo 1993. godine se u Novoj Gradiski skoro odlicno cuo Osijek ali negdje oko 97 i nesto. Sad znam da je to bio Papuk i 97.7. A ni radio Osijek mislim da nije isao na 102.0 sa Psunja. Isto tamo 1995 ne mogu se tocno sjetiti. Posto sam tada nisam imao digitalni prijemnik vec onaj tockic pa vrtis iglu od frekvencije do frekvencije (ne znam kako se to strucno zove). znam da se pojavio Osijek na 102.0 sa odlicnim prijemom.

1997. u proljece se pojavio HKR sa Psunja. Kod nas u Novoj Gradiski Otvoreni je dobio frekvenciju na 89.6 tek 2003. za Bozic a Narpdni 2004. za Bozic. Novu Tv smo dobili 2003 u jesen pred izbore. :thumbsup:

Isto tako mislim da je HR HB isao s neke slavonske planine na 104.7 cuo se odlicno ali MONO. Valjda je isao sa Psunja jer se odlicno cuo i u Pozegi pa zato mislim da nije odasiljac bio u Bosni jer to nije bilo ni moguce tada zbog rata.

I danas je zanimljiva situacija sa radijom HB. Sluzbeno odasiljac im je na Motajici, i cuje se u mono sa nekim studijskim sustanjem na 106.0 Prijem je odlican ali je neko sustanje nepodnosljivo. Jednak je prijem i u Novoj Gradisci i Sl. Brodu. ali i u Pozegi (gdje u samom centru se nista ne hvata iz Bosne) ali radio HB je odlican na 106.0 i nema tog sustanja, samo sto je zvuk mono. Sad mi nije jasno kako se cuje u Pozegi. Da nije opet rijec o nekom slavonskom odasiljacu a ne Motajica.

Radio 101 je izgubio frekvenciju 101.0 mislim u jesen 1996. kad su bili veliki prosvjedi a dobio je HR 3.
    • radio
      dx Sećam se je početkom 1989. Zagreb 3 emitovano samostalno (od 18h ili tako nešto) za područje Zagreba (trebalo bi da bude tih 101.0), ali manjom snagom nego 1 i 2. Zapravo, ta dva FM predajnika na Sljemenu su bila najjača u SFRJ. Ja sam osamdesetih u Pomoravlju (oko 550km od Sljemena) sa onom GorenjeElrad FM yagicom čuo 98.5MHz odlično, a 92.1MHz isto dok ga neko nije "nagazio". Tada se, pored Zagreba, čuo i Radio Novi Sad (Srpski, Mađarski, 3. program i kasnije radio Stotka), bugarski „Horizont“...
      Radio Beograd je emitovao 1 i 2/3 (tajmšering) od kraja šezdesetih preko cele mreže, a od 1985. i treću mrežu sa 202-kom i „Stereoramom“ (subota i nedelja 8-20h). Jedino je Avala imala odvojene frekvencije. Od 1989. sa Avale RB je grunuo 4 predajnika 20kW snage (1, 2, 202 i novi muzički „Stokec“, svi sa RDS-om) i jedan od 1kW. RB1 i RB2 FM mreže su bile skoro istovetne, 202-kina za par predajnika manja, a „101“ je išao samo sa Avale i Čota.
      Regionalne stanice u Srbiji su počele Radio Prištinom, NS i Nišom. Devedesetih im se pridružuju i Radio Politika i Radio S koji sa po tri predajnika (Vojvodina, Beograd i Rudnik za Centralnu i Zapadnu Srbiju) pokrivaju veći deo populacije Srbije. Kasnije je uključena i Radio Madona iz Požarevca (Slobinog sina Marka) širom republike.
      Lokalci su u Srbiji osamdesetih zasnivali emitovanje na srednjim talasima. Jaki AM predajnici od 2kW – 20kW su, uglavnom imali dozvolu za dnevno emitovanje, tako da su te stanice i završavale program u kasnim popodnevnim satima. FM im je uglavnom služio za dotur signala do AM predajnka. Iako se radilo o predajnicima po oko 300W nisu imali veliki domet jer su, uglavnom bili na zagradama samih stanica. Neke su išle stereo, neke mono. Obavezan deo programa su bile „Novosti dana“ sa RB1 u 15:00 i „Dnevnik udruženih radio stanica Srbije“ sa RB2 u 17:00. Krajem osamdesetih, uz podršku vlasti, su nabavljeni stereo predajnici od 1kW koji su postavljani na visoke kote. Tada je počelo i međusobno umrežavanje emitovanjem emisije „Dobro ti veče Srbijo“ koju je svake nedelje pripremala druga stanica, a ostale prenosile.
      Sredinom devedesetih je počela ekspanzija FM radija u Srbiji koja je na kraju dovela do potpunog haosa, koji je sada skoro potpuno razrešen.

tv
      dx Osamdesetih se hvatao samo tv Bg 1 i 2, sa neprijatno jakim signalom. Novi Sad na 41UHF, tv Rumunija1 (samo slika) VHF7, Bugari,... Tokom lepih letnjih dana na VHF E02 i španska TVE. Sve ostalo vrlo povremeno, tako da nije zanimljivo pominjati.
      TV Beograd 1 pokriva celu Srbiju od šezdesetih, TVB2 od 1971. TVB3 tzv. „3K“ je počeo sa širenjem mreže krajem 1989. da bi do kraja 1990. pokrio celu Srbiju. Devedesetih su emitovali i regionalne programe na TVB2 tokom Beogradske hronike ili kao programe na zasebnim frekvencijma.
      Nešto kasnije su tv Politika i tv Studio B, koji su počeli kao lokalne Beogradske stanice, proširili svoje emitovanje na šire područije. Taj primer su sledili i ostali Beogradski programi („SOS“, „D“, „Hepi“, „Košava“,...)
      Lokalnih stanica ima puno, i uglavnom rade u vrlo bednim uslovima.
      Tokom rata 1999. je stradao skoro ceo sistem emitovanja u Srbiji, koji do dana današnjeg nije sasvim obnovljen. Ova činjenica je, sa druge strane, otvorila vrata kablovskim sistemima.
      Zbog same cene, a i moći koju ima, televizija nije imala toliko problema sa piraterijom kao radio.

The post was edited 1 time, last by dvbt-manijak ().