Pinned Za početnike, korak po korak

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

• Za početnike, korak po korak

Ideja je da na jednom mjestu budu skupljene sve informacije za totalne početnike, od samog početka, s kratkim objašnjenjem kako samog koncepta rada linux receivera tako i svega potrebnog da bi se receiver pokrenuo na kvalitetan način.

Kako se osjećaju početnici znam pouzdano jer sve plaćam na svojoj koži, obzirom da svi samo drmaju o multibootu, CS-u, mgcamd-u, nlb-u i ne sjećaju se svojih početaka...

:D

Cilj mi je da kad ispečem zanat do kraja (čitaj: kada box proradi) da napravim tutorial, ali na najjednostavnijoj mogućoj razini, počevši od:

1. kupi IPbox 9000

2. nabavi USB kabel (client-host)

3. PC ti mora biti na XP-u (inače alati ne rade)

itd.

Vjerujem da će tako biti lakše i početnicima i ostalima koji znaju znanje jer će sve biti na jednom mjestu, a neće svaki početnik dosađivati sa stotinu pitanja. Inače zahvale za mstevanica i cigu kojima ću vjerojatno ja i dalje dosađivati sa tih spomenutih stotinu pitanja, ali sve zbog budućih početnika (ajde dobro, malo i zbog sebe)...

• Trenutna situacija 15.7.2008.

A sad trenutna situacija: box nabavljen, Flash Tools skinut i instaliran na PC (naravno radi samo na XP-u), USB kabel nabavljen (client-host verzija, odnosno da pojednostavim jedan kraj je s kockastim konektorom), i ubačen je image nlb 7473 (detalje kako se Flash Toolsom ubacuje image napisat ću u posebnom postu, ovdje samo napomena da kao što piše u uputstvima prvi puta kada se koristi treba najprije instalirati USB drivere, a tek onda se može ubaciti image).

Što i kako dalje, naravno napisat ću čim napravim slijedeći korak, a to ovisi o mstevanicu ponajprije, on je moj veliki učitelj trenutno...

• Povezivanje TC Total Commandera sa IP Boxom (kratki tutorijal)

Povežite Vaš PC sa Ip Boxom mrežnim (LAN) kabelom,
      Pokrenite na Vašem PC-u ftp program Total Commander,..odaberite opciju NET i u padajućem meniju odaberite FTP Connect,..
      U novo otvorenom prozoru Connect to ftp server odaberite New connectiuon,..
      Tu treba upisati sledeće:
      - Session: IP BOX (može i malim,..nebitno..)
      - Host name (Port): 192.168.1.? (veoma bitno,ovde upišite IP adresu od Vašeg IP BOX-a)
      - User name: root (obično je root)
      - Password: ?? (e password može biti različit,.tj. zavisi od imagea koji imate ubačen,obično je relook,ipbox,..)

kada ste uneli sve parametre,.potvrdite sa ok

I pritisnite dugme Connect da vidite da liste pravilno konfigurisali sve,..
      Ako jeste pojaviće vam se nešto ovako,vidite desno folder 0,to je to Vaš IP Box i
      što znači da imate konekciju sa Vašim boxom,.te možete
      dalje raditi,.ubacivati ključeve,..scripte,..skinove i sve ostalo... :D

Pomenuti ftp klijent TC radi i na Vist i na Xp-u..
      Pozz.
    • Dva kratka pitanja

Zahvaljujem, ovo će biti korisno!!

:thumbsup:

Dva kratka pitanja:

1.S Total comanderom ubacujem svašta, jedino mi se čini da nisi spomenuo image. To je slučajno ili image ubacujem isključivo s Flash Toolsom ili PC editorom!?

2.Imam nlb, pa te molim konkretno passwd za taj image (usput napiši i za sif image ako ga znaš...)

Inače načuo sam da je za direktno spajanje potreban neki drugačiji mrežni kabel (zovu ga cros over), kao drugačije se spajaju žice. Mislim naručio sam normalan i cros over pa ću probati oba, Znaš ti nešto o tome!? (sorry, ipak je ispalo tri pitanja :D )
    • Za ubacivanje imagea ima par načina,..usb kabelom,stickom,..preko PC Editora..
      Meni najdraži (u stvari jedino mi on i radi) je preko usb kabela (pominjao si ga to
      je onaj što ima dve različita priključka) i Flash Tools-a v 1.0.2,i koji inače preporučujem..

Što se tiče passworda za pomenuti NLB,..pa vidi za web interfejs..pravo da ti kažem ni ne znam koji je?
      Probaj sa user:root...a to je u 99% sljučajeva (ako uopšte traži user name & passw.),a za password
      probaj sa relook,..ili ipbox..nema ih puno.. :) pogledaj u Read me od imagea uvek koji skineš ili na net-u

A što se kabela tiče,.pa ništa posebno..ako imaš konekciju preko TC i PC a ,.to je taj,..ništa ti više ne treba.. :thumbup:
      Njega ćeš kasnije koristiti i za cs,..ali o tome kasnije kada dođemo do toga...
      Prvo ubaci ključeve u folder var/keys i ako trebaju oni što idu u var/scce..Sa ti me ćeš isprobati emu da li ti radi
      i softcam (Premiere još uvek rade) ;) Pozdrav

The post was edited 1 time, last by mstevanic ().

• za spajanje dva HW-a u ovom slucaju PC-a i IPBox-a ti treba iskljucivo cross kabel
      on je ukrizan za razliku od dthernet kabla koj je pin to pin i uglavnom se koristi za vezu preko routera kada je u pitanju ova vrsta tematike
      za spajanje PC sa IIPBox-om trebas napraviti postavke u mreznoj od PC-a naravno i postavke mreze na IPBox-u
      ako zelis da ti IPBox ide na net preko PC-a tada moras u mreznim postavkama svog PC-a napraviti bridge (most) vezu
      jer trenutno nemas router kako se kazao
      Pozdrav
      Matic

: :smilie28:

Nije da se nema,samo je dosadno !
    • Ubacivanje imagea preko usb kabela & Flash Tools a v 1.0.2

Spojite PC i IP Box usb kabelom (host-client)
      Instalirtajte programčić Flash Tools v 1.0.2 (imate ga u opciji Alati)
      Na uključen PC upalite na zadnje on/off dugme Ip Box,..
      Pojaviće se obavest , Found New Hardware,...(ovo je samo za prvi put kada spajate IP Box&PC)
      Instalirajte Vaš novi hardver (IP Box) ,tokom instalacije tražiće drajvere,..nalaze se u folderu
      gde vam je instaliran Flash Tools obično je to C:/Program Files/Flash Tools i nalaze se pod
      imenom VESTAUSB.(ima ih i na forumu ovde negde posebno)
      Posle toga gasite box na zadnje dugme i pritiskate prednje POWER dugme,.držite ga i palite
      box na zadnje on/off dugme ne puštajući prednje power dugme.Kada ispiše na displeju USB
      UPGRADE,.tek onda možete pustiti prednje dugme...
      Na PC u pokrenete program Flash Tools v 1.0.2 odaberete USB i kliknete na FILE,pojaviće Vam se
      ovakakv prozor:

Kliknite na Open,..i odmah na Down (Download) time počinje proces ubacivanja imagea u IP Box (ne prekidajte ga!)
      Kada završi sa flašovanjem ispisaće na displeju od boxa DONE.Ugasite box na ZADNJE ON/OFF DUGME! (veoma bitno)
      Prikopčajte ga dalje sa hdmi kabelom,mrežnim kabelom,koax...
      Palite box na zadnje dugme i čekajte prozor sa odabirom jezika,..podesite dalje sve preko daljinca i TC,lista kanala,
      ključevi,fajlovi za cs...
      Za ubacivanje preko usb sticka,..to će drugi članovi foruma,..
      Uživajte.. :D
    • Ubacivanje ključeva u IP Box (za početnike)

Spojite Vaš PC sa IP Boxom,..ukrštenim cross over kabelom ukoliko koristite vezu PC-IP BOX,
      ili mrežnim (ethernet) kabelom ukoliko ste spojeni preko rutera sa boxom (hvala kolegi Matiću,nadam se da je dobro napisano?)
      Pokrenite Total Komander..i konektujte se sa Vašim boxom,..box mora biti uključen.
      Skinite aktuelne ključeve sa net-a i postavite ih negde na C stranu npr.?Zavisno koje sve ključeve skidate,
      većina Vam neće trebati...U objašnjenju je dat primer ubacivanja Softcam-a,Autoupdate,i AutoRoll ključa za mgcamd.
      Otvorite folder var i pronađite (uđite) u keys preko TC (ovo je putanja za Sifteam image,za NLB je data/keys)

Označite fajlove koje hoćete da kopirate u keys (Sofcam & Autoupdate možda i Autoroll*) i samo jednostavno ih prevucite (kopirajte) u folder
      var/keys od Vašeg ljubimca...*Ukoliko niste sigurni koji su ključevi za šta najbolje sve kopirajte.

Posle prebacivanja ključeva ukoliko nema slike na željenom kanalu jednostavno restartujte emu i čekajte da se slika pojavi,..
      Naravno sve ovo zavisi ukoliko imate dobre ključiće
      ;)

The post was edited 3 times, last by mstevanic ().

• Ubacivanje liste kanala (za početnike,.i sve one koji se tako osećaju..)

Evo još da pokušam objasniti ovu ne malu stvar u vezi liste kanala...
      Najbolji načim za ovo je preko programčića PC Editor..ali ukoliko nešto ne ide preko
      njega ima i "alternativna" metoda ubacivanja ( ili čuvanja) liste kanala tj. db dat fajla.
      Kao i kod predhodnih radnji,.i za ovaj postupak će Vam trebati TC (Total Commander)
      Spojite IP Box i PC,..konektujte se preko TC na IP Box,..a preko lan kabela...
      Pronađite u folderu var..fajl koji se zove db.dat,..to je Vaša lista kanala,..Novi db.dat fajl
      kopirate tako kao i ključeve,..copy-paste,prevucite i owerwrite jednostavno..Posle ovoga
      potreban je reboot risivera (da box zapamti izmene)
      Pomenuti fajl (lista kanala) se nalazi skoro uvek kod svih imagea u folder u var.
      On izgleda ovako:

Naravno veličina prikazanog fajla može biti drugačija (kod mene je bila 583,680)
      Ali je bitan samo fajl extenzije dat.
      Sa mogućim kopiranjem iz box liste kanala često dođe i fajl koji ničemu ne služi,
      njega brišite ne čuvajte ga,ukoliko greškom njega vratite nazad u risiver,više nećete
      imatei listu kanala (možda samo PANIC :) )zato pazite prilikom čuvanja ovih fajlova!
      Isto je kada se radi i sa PC Editorem( o tome u sledećim tutorijalima,ne mogu više :wacko: )
      Pomenuti neželjeni fajl,kada se kopira db.dat fajl negde na C stranu npr.? izgleda ovako:

Vidite razliku,..extenzija je bak.jednostavno zar ne?
      dat čuvate bak brišete(bacate)
    • Upoutstvo za rad sa PC Editorem v 1.2.46 Beta 5 (Napravite sami Vašu omiljenu listu kanala)

U ovoj temi ćemo naučiti kako se edituje lista kanala za IP Box 9000...
      Potrebno je skinuti i instalirati Relook PC Editor 1.2.46 Beta 5 ili neku od novijih verzija.
      Namerno sam ovu uzeo za primer jer jedina ima mogućnost brisanja kanala u onoj srednjoj
      koloni kada hoćete da editujete favorite...Pa da krenemo,.pokrenite PC Editor..i kliknite na
      opciju Options..(sada radimo prvo konfiguraciju PCE i unošenja parametara IP Box-a)

Zatim na Reciever Settings...

I onda se otvara jedan prozor kao na slici,..
      Odaberite Manage Reciever i kliknite Add (da dodamo risiver,.naš IP Box)i OK

U Name:upišite IP BOX
      Type:Cuberevo i potvrdite sa OK

Sada pod Recievers vidite ovako nešto,..upišite ip adresu od Vašeg boxa,i zatim u
      FTP/Telnet user name:root
      FTP/Telnet password:relook* (ovo opet zavisi koji mage koristite)*
      Potvrdite sve sa OK

Zatim u gornjem levom uglu PCE pronađite crvenu strelicu i kliknite na nju (probaćemo
      konekciju,tj. da iščitamo listu kanala iz boxa,..naravno box mora biti upaljen,povezan sa
      odgovarajućim kabelom,zavisi od toga koju vrstu veze IP BOX-PC koristite)

Kada ste kliknuli na FTP Database Download "ipbox"..otvara se novi prozor sa Browse For Folder..

PCE Vam nudi mogućnost odabira foldera na Vašem PC-u gde će te sačuvati Vašu listu kanala.
      Odaberite željeni folder i kliknite Start,te..

...ako je sve dobro podešeno..PCE će učitati listu kanala...
      i sada po prvi put vidite celu listu Vaših kanala koji se nalaze u boxu... :D
      dalje mogućnosti za rad sa programima iz boxa sada postaju daleko lakše,..

Listi Favorita možete dodeliti neku boju,..radi lakšeg snalaženja,..ovako:

Posle uređivanja( pre vraćanja u box) Vaše liste obavezno je sačuvajte,..opcija Save

Ukoliko to ne učinite,..PCE će Vas obavestiti...ne brinite :D

Listu kanala sačuvajte na Vašem PC-u,..obavezno samo kao db.dat fajl..
      Objašnjen je postupak vraćanja ovoga fajla u box putem TC...(predhodni tut.)
      A postupak daljeg vraćanja izmenjene liste u box ide na sledeći način:
      Pored one crvene stralice za download database...vidite plavu...?Posle
      editovanja i Save,..samo kliknite na tu strelicu,.PCE će vratiti Vašu editovanu
      listu nazad u box :) pratite proceduru za vraćanje liste...i to je to..uglavnom.

Potreban je REBOOT Boxa da se promene zapamte.
      U daljim tutorijalima objasnićemo ostale funkcije PCEditora...kojih
      zaista ima puno...Pozz.

The post was edited 3 times, last by mstevanic ().

• RE: Situacija 16-7-2008

fabi wrote:

Situacija je takva da prvo skidam KAPU DO PODA mstevanicu!!

A onda detalji: kabel cros over nabavljen, Total comander instaliran (bez pop-up-a ;) ) i danas testiram konekciju, pa dok ne nabodem passwd ne odustajem. A onda ćemo dalje.

Inače čini mi se da radimo dobar posao jer ovako nešto je trebalo za lakše snalaženje početnicima. Vjerojatno sve ovo postoji negdje na forumu, ali teško je sve pohvatat. Ovdje je sve na jednom mjestu i idemo korak po korak.

U ime svih početnika zahvaljujem se još jednom!!

• Ma ok kolega tu smo da pomognemo,..sećam se kako je meni bilo..bez svega ovoga...uh... :rolleyes:
      Tu su i dalje pravi učitelji,.Matić,wolf1976,..za ove krupnije stvari kada zapne... :P
      Ja ću ovako..koliko mogu polako..ove sitnije (što znam)i sa sličicama,..malo da ponovim gradivo.. :D
      Pozdrav
    • Još jedna korisna stvar,..

Ima još jedna korisna stvar,..za sve koji počinju sa ovim risiverom,..
      Odlična je i svi je mi opet po nekada koristimo..Reč je o nekoj vrsti
      Specijalnog menija,..preko koga možete proveriti satus Vaše mreže,harda...i ostalog
      Na daljincu pritisnite dugme Meny,..i zadržite malo duže dugme i (info)
      Dobićete nešto ovako,..veoma korisno..zar ne? :D

• Još o IP adresi

Dakle mogu upisati bilo šta pod IP adresu!?
      Ja sam upisao 192.168.1.7
      Pronašao sam za svoj image u read me
      user name: root
      password: relok
      (nlb image)
      no još uvijek mi konekcija ne radi
      (kabel je sigurno u redu cros over)
      Pokušao sam sa upaljenim i ugašeim receiverom, ali i dalje ne radi.
      mstevanicu imaš još neku ideju zašto ne radi!?
    • Točnije rečeno upisao sam.
      No box mi ju izgleda ne pamti.
      Pokušao sam ju spremiti sa plavom tipkom i sa Enterom, ali kad ponovo uđem u taj dio menua opet mi je 0.0.0.0
      Kako da mi box zapamti adresu koju sam upisao!?