Pinned AzBox - Upute - Korisne informacije

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

• AzBox - Upute - Korisne informacije

Software:
      Pitanje #1: Koja je zadnja verzija software na AZBox Elite HD modelu.
      Odgovor : Trenutno zadnja verzija je 0.9.1314 i moze se naci na 0.9.1314
      Pitanje #2: Kako izvrsiti nadogradnju na novu verziju SW-a?
      Odgovor : Slijedi upustva ovdje opisana: Nadogradnja SW-a
      Pitanje #3: Kako nadograditi SW bez Menija tzv. EMERGENCY FLASH
      Odgovor : Slijedi upustva ovdje opisana: EMERGENCY FLASH
      Pitanje #4: Koja je defaultna lozinka za root na software?
      Odgovor : Defaultna lozinka je "azbox" <- upisati bez znakova navoda.
      Pitanje #5: Kako resetovati box?
      Odgovor : Drzeci tipku Power ON/OFF 5 sekundi, na ekranu ce se pojaviti Rebooting.
      Pitanje #5: Kako instalirati EMU na ovaj reciver
      Odgovor : Slijedi upustva ovdje opisana: OneStep_EMU_Plugin
      Problemi:
      Problem #1: Spojili ste vas AZBox Ellite HD reciver sa vasim LCDTV/PLAZMOM koristeci HDMI kabal, upalili isti i nemate slike??
      Rijesenje: : Pritiskati tipku "Resolution" na daljinskom nekoliko puta dok se ne pojavi slika, alternativno rijesenje jeste spojiti scart kabal i podesiti u postavkama vecu rezoluciju, onu koju podrzava vas LCDTV/PLAZMA.
      Problem #2: Nema DTS zvuka preko HDMI kabla??
      Rijesenje: : Potrebno je u Audio/Video Settings slijedece postaviti: Default Audio Format: AC3;Audio Output: Stereo; Dolby Output: Compressed.
      Problem #3: Podnapisi nepokazuju nasha slova, i samim tim citava linija bude kao na kineksom...
      Rijesenje: : Podnapisi sa nashim slovima rade od verzije 0.9.1238 i vishe (mislim).
      Problem #5: Nema, nadam se da nece ni da bude isti, ali ako napisacu...
      Rijesenje:

Hardware:
      Pitanje #1: Specifikacije AZBox Elite HD modela?
      Odgovor :
      1x Citac kartica(na slici se mogu viditi dva mjesta medjutim to je samo plastika takvo urezana valjda za Premium model
      2x Common Interface
      2x USB
      1x RJ45
      1x HDMI
      ....
      Pitanje #2: Gdje se mogu naci slike AZBox Elite HD modela, vanjski i unutrasnji izgled?
      Odgovor : Na ovom linku s456.photobucket.com/albums/qq285/azboxhd/ hvala kolegi SirOliversys na slikama.
      Odgovor : Slike sadrzaja paketa i pakovanja za isporuku s452.photobucket.com/albums/qq245/azboxelitehd/
      [ VDR: Morex Cubid 3688B | POV/ION330-1 | G.Skill DIMM Kit 4GB (4GBPQ) | TeVii S650 DVB-S2 USB | Selfsat Rotor HH90 + Selfsat H21D2 | Panasonic TX-L50ETW60 ]
      [
      VDR: Raspberry Pi 2 Model B | Sundtek SkyTV Ultimate 5 2015 (DVB-S/S2) ]
      [
      W≡T≡K . openelec DVB-S2 STB ]

The post was edited 17 times, last by crov ().

• UPUTE - AzBox HD Update SW-a -

UPDATE SOFTWAREA IZ MENU-a Resivera

Da updatujete resiver iz Menia, morate ici u Menu ( Pritisnite Home tipku ) i zatim u Settings pa System Information menu

1) Internet

Firmware mozete updatovati i putem Interneta

1) Provjerite da li je resiver spojen na internet prije pokretanja nadogradnje softwarea
      2) Pritisnite OK tipku, i lista Updatea ce se prikazati
      3) Odaberite Software koji zelite instalirati.
      4) Nakon zavrsetka downloada novog softwarea, resiver ce se automatski restartovati i zapoceti nadogradnju firmware-a.
      5) Pricekajte da se instalacija zavrsi.
      6)Nakon instalacije, resiver ce se ponovo restartovati. Sada mozete koristiti resiver sa novom verzijom softwarea.

!!!! U SLUCAJU RESTARTOVANJA ILI NESTANKA STRUJE PRILIKOM UPDATE-a SOFTWERA!!!!

2)Koristeci USB Memoriju

Ako posjedujete USB memory stick, mozete updateovati firmware putem sljedecih koraka:
      1) Skinite novi firmware sa AzBoxWorld.com stranice. (Format Softwera je patch.bin)
      2) Kopirajte firmware file na USB memory stick.
      3) Ubacite USB memory stick u USB port vaseg resivera.
      4) Odaberite Settings > System Information > Firmware Upgrade menu, zatim fajlovi na USB memoriji su prikazani.
      5) Odaberite zeljeni Firmware i pritisnite tipku Ok.
      6) Resiver ce se restartovati radi instalacije.
      7) Sacekajte da se Instalacija zavrsi.

!!!! IN ANY CASE POWER OFF OR REBOOT DURING THE UPDATE PROCESS!!!!
      -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
      IMPORTANT NOTE

Your USB memory must be formatted in the FAT file system. Otherwise, the digital receiver cannot recognize your USB memory. In addition, the digital receiver can only recognize files and directories which are named with only alphabetic, numeric and underscore letters. If there is a file or folder named with other letters, the digital receiver cannot recognize not only it but also its subsequent files and folders.

The post was edited 1 time, last by SirOliversys ().

• UPUTE - Kako reflashovati AzBox HD bez pristupa Meniu - EMERGENCY FLASH -

Ova procedura treba biti koristena SAMO u slucaju onemogucenog pristupa Meniju i standardne procedure flashovanja resivera putem interneta ili sa USB-a

1) Skinite zadnju verziju FW-a sa AzBoxWorld.com. ( Format FW-a treba biti patch.bin )
      2) Kopirajte FW fajl na USB memory stick.
      3) Ubacite USB memory stick u USB port vaseg resivera.
      4) Iskljucite resiver i Ukljucite ga sa prekidacem sa zadnje strane sa ubacenim USB memory stick-om.
      5) Sacekaje za instrukcije na VFD-u ili vasem TV-u. Ako nemozete vidjeti nista na vasoj Televiziji koristite RCA ili Scart ( ne HDMI )
      6) Ako je sve uredu, Resiver ce instalirati novi FW, a tako cete povratiti kontrolu nad vasim resiverom.

Ukoliko nemozete da idete u BOOT MENU ( Korak 5 ), ili Resiver stoji stalno u booting fazi, ugasite ga i upalite sa prekidacem na zadnjoj strani i kada na VFD-u vidite " Checking... pritisnite par puta tipku OK koja se nalazi na resiveru, dok ne udjete u Boot MENU

Obratite paznju da dok radite ovo, da se u vasem resiveru ne nalazi prikacen HDD NTFS formatiran.

!!!! IN ANY CASE POWER OFF OR REBOOT DURING THE UPDATE PROCESS!!!!

IMPORTANT NOTE
      Your USB memory must be formatted in the FAT file system. Otherwise, the digital receiver cannot recognize your USB memory. In addition, the digital receiver can only recognize files and directories which are named with only alphabetic, numeric and underscore letters. If there is a file or folder named with other letters, the digital receiver cannot recognize not only it but also its subsequent files and folders.
    • OneStep_EMU_Plugin

Instaliranje EMU plugin-a za AZBox ELite HD.
      1. Skinite ovaj fajl OneStep_EMU_Plugin.rar (moze se naci na google).
      2. Otpakovati arhivu i sve fajlove prebaciti na USB stick.
      3. Spojite USB stick sa reciverom.
      4. Idite na Home>Plugins i pritisnite crveno dugme da dodate plugin.
      5. Na listi ce biti prikazan "OneStep_EMU selektirajte ga i pritisnite OK i sacekajte par sekudni.
      6. Dobitit ce te Setup od OpenXCAS-a, odaberite "ACtivation & Priority Settings"
      7. Kliknite plavo dugme pored incubusCamd i gCam tako da imate "#" ispred ta dva.
      8. Ostace samo MultiCAS bez # ispred imena, sada samo zuto dugme da Startate/Restartate EMU i gotovo..
      9. Prebacite na ORF i trebao bi raditi :).

Hvala SirOliversys na objasnjenju kako ovaj plugin treba podesiti da radi.
      [ VDR: Morex Cubid 3688B | POV/ION330-1 | G.Skill DIMM Kit 4GB (4GBPQ) | TeVii S650 DVB-S2 USB | Selfsat Rotor HH90 + Selfsat H21D2 | Panasonic TX-L50ETW60 ]
      [
      VDR: Raspberry Pi 2 Model B | Sundtek SkyTV Ultimate 5 2015 (DVB-S/S2) ]
      [
      W≡T≡K . openelec DVB-S2 STB ]
    • Uputa: Kako instalirati CCcam 2.1.1 da radi na AzBox HD Elite i Premium

Prije svega bih istakao i zahvalio se The_Ripperu ( Mower-u ) sto nam je omogucio razlog da uopste pisemo Upute :)

Hvala Mower :)

Prije svega, potrebno je napraviti Download EMU.rar arhive, sto mozete uciniti sa ovog link-a :

Source Code

1. http://www.mediafire.com/?izmdrz2qlnm

Sljedeci korak je, da raspakujete EMU.rar na Vasem racunaru, gdje cete vidjeti dva direktorija : lib i OpenXCAS

Sada je potrebno da se na Vas AzBox HD uredjaj spojite putem FTP-a ( Ja koristim besplatni klijent FileZilla ).

Kada ste se spojili na AzBox HD putem FTP-a udjite u direktorij /EMU i tu prebacite direktorij lib.

Nakon sto ste prebacili direktorij lib, udjite u njega, oznacite sve fileove i dajte im CHMOD 755 prava .

Sada se ponovo vratite u direktorij /EMU , zatim udjite u direktorij OpenXCAS , a na Vasem racunaru takodjer imate OpenXCAS direktorij, unutra se nalaze dva filea :

module.seq i openxcas.conf prebacite ta dva filea u /EMU/OpenXCAS i dajte im CHMOD 755 prava .

Na red je dosao da prebacite u /EMU/OpenXCAS i direktorij dvbapiCAS , uradite i to, tako cete imati /EMU/OpenXCAS/dvbapiCAS .

U tom folderu se nalaze tri file-a na koje je potrebno postaviti CHMOD 755 prava.

Takodjer ne zaboravite da u direktoriju /EMU/lib se nalazi CCcam.cfg u koji trebate dodati vase C: linije .

Sve sto je potrebno jeste da napravite restart resivera, zatim da odete u menu resivera, pa na Plugins pa na OpenXCAS a zatim Camd activation and Priority i da restartate dvbapiCAS i to bi bilo to.

Kao potvrda da Vam se CCcam pokrenuo ukucajte sljedece u Vas brovser :

azboxhdip:16001 ( kod mene azBox HD u LAN-u ima ip 192.168.1.65 , pa ja kucam 192.168.1.65:16001 ).

to bi bilo to.

Na ovaj nacin dobili smo i Client i Server verziju CCcam 2.1.1 . :smilie13:

Jos jednom da ne zaboravimo, Hvala Mower.
    • I kako radi novi cccam 2.1.1 Prenosim citat jednog kolege u vezi novog cccama.Ne kritikujem samo prenosim citat

Već dugo sam u ovome,sve sam uradio na gore navedeni način,odnosno uradio sam to i prije nego sam vidio ovaj post.CCccam užasno radi,većinu paketa nemogu uopće ni otvoriti i oni koji se uspiju otvoriti nakon par sekundi samo se pojavi scrambled,sreća moja pa imam dosta kartica u lokalu,ostale koje su dolazile od mojih kolega nažalost uopće nisam mogao ni gledati.Stara verzija cccama koju se radili majstori nanovo je ipak puno bolja nego ovaj 2.1.1.Mislim da će većina nakon svega ovoga prvo dobiti čir na mozgu pa onda sliku na azbox-u.Doboro je da se uspjelo upogoniti ovo ali moj je prijedlog svima onima koji neće sekiranje da sačekaju malo sa ovim.
    • alen5555 wrote:

I kako radi novi cccam 2.1.1 Prenosim citat jednog kolege u vezi novog cccama.Ne kritikujem samo prenosim citat

Već dugo sam u ovome,sve sam uradio na gore navedeni način,odnosno uradio sam to i prije nego sam vidio ovaj post.CCccam užasno radi,većinu paketa nemogu uopće ni otvoriti i oni koji se uspiju otvoriti nakon par sekundi samo se pojavi scrambled,sreća moja pa imam dosta kartica u lokalu,ostale koje su dolazile od mojih kolega nažalost uopće nisam mogao ni gledati.Stara verzija cccama koju se radili majstori nanovo je ipak puno bolja nego ovaj 2.1.1.Mislim da će većina nakon svega ovoga prvo dobiti čir na mozgu pa onda sliku na azbox-u.Doboro je da se uspjelo upogoniti ovo ali moj je prijedlog svima onima koji neće sekiranje da sačekaju malo sa ovim.

Nažalost upravo tako i radi kako je napisano, ali ipak je ovo prvi orginal Cccam 2.1.1 koji je Mower prilagodio da radi na azboxu i siguran sam da če on to uskoro i dotjerati da radi kako treba. Kod mene čini mi se nekako najbolje rade provajderi koji kodiraju u NDS-u dok ovi ostali prekidaju i nestaju itd, tako da sam se za sada vratio na Cccam 0.2 release koji stvarno dobro radi i momentalno se spaja na mrežu za razliku od ovoga 2.1.1.

Uglavnom veliko hvala Moweru na trudu i samo neka tako i nastavi :smilie13: :smilie13: :smilie13:
    • Pozdrav,

Evo kratke upute kako pokrenuti i natjerati neki od externih card readera da rade na AzBox HD uredjajima, tako da ih mozete koristiti sa CCcam 2.1.1 ili sa NewCS 1.67 RC1 .

Prije svega potrebno je kopirati file libusb-0.1.so.4 u /lib direktorij , a putem telneta instalirati usbserial.ko i pl2303.ko drivere.

Download:

Source Code

1. http://www.sendspace.com/file/bmneuv
      2. http://www.sendspace.com/file/x7m06g
      Spojite se na Vas AzBox HD putem FTP-a i u folder /tmp prebacite fileove :
      usbserial.ko i pl2303.ko ( Morate imati na umu da ce se nakon svakog restarta resivera, sadrzaj foldera /tmp , ukljucujuci i ova dva file-a biti izbrisani ).

Nakon sto ste prebacili 2 .ko file-a putem FTP-a u folder /tmp, potrebno je da se na Vas AzBox HD spojite putem telnet-a i da instalirati 2 drivera ( usbserial.ko i pl2303.ko ).

To ce te uraditi tako sto cete izvrsiti sljedece komande :

Source Code

1. insmod /tmp/usbserial.ko
      2. insmod /tmp/ftdi_sio.ko ( Ukoliko imate FTDI baziran uredjaj )
      3. insmod /tmp/pl2303.ko ( Ukoliko imate PL2303 baziran uredjaj )
      Sada, napokon Vas eksterni USB Card reader radi i mozete ga koristiti u kombinaciji sa CCcam-om, NewCS-om ili Mboxom.

Pozdrav
    • Internet IPTV

Skinuti file : http_streams.txt , spojiti se na AzBox HD preko FTP ili SFTP kako god ko zeli. Ubaciti taj file u folder /DISK2 .

Restartati AzBox HD, zatim uci u listu kanala, otici na Satelite, i primjetit cete IP_Channel .

Tu ima cetiri Internet IPTV kanala HTTP01 02 03 i 04.

Uzivajte :)
    • SirOliversys wrote:

Restartati AzBox HD, zatim uci u listu kanala, otici na Satelite, i primjetit cete IP_Channel .

@SirOliversys
      ajde molim te objasni mi ali za pravo
      kazes u sat listi IPTV kanali
      dali oni rade preko sat neta ili mreznog neta
      doista to ne znam
      ili se samo tako zovu
      jer naIPBoxu postoji poseban modem za IPTV ali na zalost jos nije u funkciji
      iz tog razloga ovo pitam
      Pozdrav
      Matic

: :smilie28:

Nije da se nema,samo je dosadno !
    • Matic wrote:

SirOliversys wrote:

@SirOliversys
      ajde molim te objasni mi ali za pravo
      kazes u sat listi IPTV kanali
      dali oni rade preko sat neta ili mreznog neta
      doista to ne znam
      ili se samo tako zovu
      jer naIPBoxu postoji poseban modem za IPTV ali na zalost jos nije u funkciji
      iz tog razloga ovo pitam

Rade preko mreznog net-a dakako.

Samo tako je kocipirana lista pa ih tu smjesti, ali naravno mogu se pronaci i pod All channels .

Pozdrav.
    • SirOliversys wrote:

Samo tako je kocipirana lista pa ih tu smjesti, ali naravno mogu se pronaci i pod All channels .

ma odlicno :smilie13:
      ciji su to kanali
      ciji server
      iz kojeg paketa
      koji provajdr
      i dali taj paket postzoji kao samostalni i da radi sa vlastitim boxom
      nisam upucen

znas zasto pitam
      IPBox kao sto rekoh ima dodatni modul i svoj mrezni prikljucak neovisno o klasicnoj mreznoj kartici
      dakle ima dvije a ta druga bi bila za IPTV
      predvidjeno je recimo da istovremeno moze raditi IPTV kao sto je TVMAX
      kazem to nije u funkciji ali je predvidjeno da ce biti
      ali kada sam bok zna
      Pozdrav
      Matic

: :smilie28:

Nije da se nema,samo je dosadno !
    • Matic wrote:

SirOliversys wrote:

ma odlicno :smilie13:
      ciji su to kanali
      ciji server
      iz kojeg paketa
      koji provajdr
      i dali taj paket postzoji kao samostalni i da radi sa vlastitim boxom
      nisam upucen

znas zasto pitam
      IPBox kao sto rekoh ima dodatni modul i svoj mrezni prikljucak neovisno o klasicnoj mreznoj kartici
      dakle ima dvije a ta druga bi bila za IPTV
      predvidjeno je recimo da istovremeno moze raditi IPTV kao sto je TVMAX
      kazem to nije u funkciji ali je predvidjeno da ce biti
      ali kada sam bok zna

Naime, koliko znam, radi se o 4 kanala iz ruskog Internet IPTV paketa Katarina TV, ali ce u ponudi kasnije biti oko 80 kanala !!!

Ovo je samo demonstracija mogucnosti, tj da resiver radi sa tim.

Koliko znam u iducoj verziji FW-a ce biti dodata podrska i za mms.

Do prije pojavljivanja ovog FW-a IP Channel komponenta je radila samo lokalno, tj kada bi nesto stremao AzBox-u preko VLC playera.

Naravno, sada je to proradilo u ovoj verziji tako da mozes ubaciti URL, a prije nije mogao da parsira URL-ove.

Pozdrav.
    • RE: Internet IPTV

SirOliversys wrote:

Skinuti file : http_streams.txt , spojiti se na AzBox HD preko FTP ili SFTP kako god ko zeli. Ubaciti taj file u folder /DISK2 .

Tu ima cetiri Internet IPTV kanala HTTP01 02 03 i 04.

Uzivajte :)

kod mene ovo radi ali strašno prekida odnosno sjecka sliku ;( kakva je situacija kod tebe????

kako god ali najbitnije je da je napokon krenuo taj IPTV preko azboxa :smilie1: