Pinned DVB-T Slovenija

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

• @brođanin Bilo je vrijeme da i Srbi počnu primjenjivati međunarodne sporazume jer su za vrijeme analogije 20 godina puštali odašiljače po vlastitoj želji i volji, ometali susjede, a i sami sebi stvarali smetnje u eteru. Najsmiješnije je bilo što se recimo odašiljač Sombor nije mogao pratiti ni u samom gradu jer nije bilo slobodnih kanala, a oni su bez obzira na to puštali signale, pa im se to miješalo sa signalima iz Mađarske i BiH. O Iriškom i Subotici i da ne pričamo...

The post was edited 4 times, last by franjo1986 ().

• b83 wrote:

Al zato na Psunju brodjanine ima digitalni signal i sa Cota i sa Cera. A na Papuku plus jos i Crveno Selo. To nije mjerilo znam.

Evo provjerit cu veceras u Novoj Gradisci stanje sa digitalnom Kozarom pa javim.

OK :thumbup: U doba analogije Crveni Čot se vidio duplo bolje nego Kozara. U doba digitalije, Crveni Čot (odašiljač 5kW) ne vidim, Kozara (odašiljač 2 KW) stalan signal, izuzev ova dva dana, ali bit će on i dalje stalan ako je do sada 30 dana bio stalan.
      Edision Piccollo 3in1 Plus CI + MAXtv SAT CI+ CAM modul
    • b83 wrote:

Evo provjereno. U Novoj Gradisci odlican signal Dvb-t sa Kozare.

Tu će uvijek i biti odličan signal, i da stave odašiljač od 200W umjesto 2 kW jer to je područje koje Kozara odlično pokriva. Postoji li ikoji analogni signal s Kozare a da nemaš odličnu sliku? Kod mene su oduvijek svi analogni kanali s Kozare loši. Možda je najbolji ATV na UHF 54, ali tu se miješa sa još jednim analognim kanalom.
    • brođanin wrote:

b83 wrote:

Al zato na Psunju brodjanine ima digitalni signal i sa Cota i sa Cera. A na Papuku plus jos i Crveno Selo. To nije mjerilo znam.

Evo provjerit cu veceras u Novoj Gradisci stanje sa digitalnom Kozarom pa javim.

OK :thumbup: U doba analogije Crveni Čot se vidio duplo bolje nego Kozara. U doba digitalije, Crveni Čot (odašiljač 5kW) ne vidim, Kozara (odašiljač 2 KW) stalan signal, izuzev ova dva dana, ali bit će on i dalje stalan ako je do sada 30 dana bio stalan.

Erp snaga je bitna za kvalitetu prijema,dok je čista snaga bitna kad se gleda potrošnja struje.
      Čot analogno na 24uhf od kad je obnovljen stup mislim 2010 išo je sa 1mw erp snagom.Dok Kozara je isto išla 1mw erp snagom na 27uhf do Nato bombandiranja 1995,poslje toga niko nezna kolka je bila snaga,ali po mojim nekim odokativnim procjenama po kvaliteti slike prije i poslje,mislim da je išla oko 50kw erp +-3-4db.Znači sa Čota si imao cca 13db jači analogni signal,a sada su digitalne snage u tvom smjeru približno podjednake.13db je razlika u kvaliteti slike otprilike ocjene 1 i 4.
    • Skraćeno,želio sam reći da si Čot hvato analogno dobro zbog ogromne snage kojom je emitirao,jer da je Čot analogno emitirao snagom kao Kozara pitanje jer bi imo ikakvu analognu sliku odatle.Kako se vidi iz slike,Čot je deblje ispod obzora(zakrivljenost zemlje smeta).Ipak po sjećanju neko je pisao da 15-20km istočno od Broda ima stalnog signala.Ako u Brodu ima neki vrlo visok neboder,možda bi čak tamo i radilo kao stalni signal,jer 60m visok neboder efektivno približi odašiljač za oko 10km(u takvom slučaju).
    • Viktor wrote:

Sad sam opet malo testirao prijem. Cini mi se da je pojacan Trdinov vrh a Kozara se mozda losije hvata u Brodu zbog pojacanog analognog signala K3. Naime, s prijemnikom Engel koji dobro hvata reflektirane signale drasticno mi se pogorsao prijem Kozare dok preko Sagema ne primjecujem da je signal slabiji (i dalje su i traka kvalitete i traka jacine signala zelene boje - priblizno isti omjer kao i prije).

Specijalno sam danas testirao staru poziciju na gornjem gradu kod Kule Lotroščak da vidim jel se išta promijenilo u kvaliteti signala sa Kozare.Do promjena je došlo.Vremenski uvjeti i doba dana su slični kao u zadnjem testu.Ovoga puta na najboljim mikrolokacijama kvaliteta nejde preko 55 i slika jače kocka,znatan pad u odnosu prije 5dana.Synaps bit2 je ko stvoren za dx ,jer kroz prikaz kvalitete na displeju to prikazuje kao decibele kad se 2x stisne tipka info.Prikazuje oko 15db manje od zadnji put.
      Mada ta simulacija decibela je promašena,vjerujem po ponašanju signala da je on pao za nekih 3-6db(pravih decibela).Jednako tako razlučiv prikaz kvalitete signala ima i nytrobox4001.Ostali risiveri koje sam isprobo nisu baš za pouzdano podešavanje antene i po prikazu koji daju većinom je teško stvorit dojam kolko je signal zapravo jak.Vjerujem da je Kozara smanjila snagu,jer traje to već 3dana konstantno na svim područjima.Brod,Kostajnica,Zagreb gdje ometa Kum,Zagreb gdje ometa Trdinov vrh.Ako se pretpostavi da su istovremeno slovenci pojačali i Kum i Trdinov vrh i K3.Što je gotovo nemoguće da dođe istovremeno.Opet Goran veli da je signal i u Kostajnici pao dosta,a tu nema ni K3 ni slovenaca.Pa vjerujem da je ipak u pitanju smanjenje snage sa Kozare.Kod tebe se na Sagemu to ne primjeti možda zato jer nemaš jak ometajuć signal.A vjerujem da refleksije na engelu lakše prevladaju ako je signal sa Kozare slabiji.
    • @Chango, odakle tebi da su Slovenci pojačali signale na Kumu i Trdinovem vrhu? Ne ide to tako jednostavno!?! U čitavoj državi su dodali SLO 1 i SLO 2 u MUX C da bi ljudi mogle neometano pratiti ova dva nacionalna programa.
      XYZ

OCTAGON SF4008 Triple 2XDVB-C/T2&1XDVB-S2X UHD + multistream + HEVC

EDISIOON Argus VIP3 Magicvision
      DVB-S2/DVB-T2/C

STAB HH 120
      madjarica 95 cm
      INVERTO ultra black single
      74,9E do 45,0W

Oprostite za sve greške u pisanju. Hrvatski ipak nije moj maternji. Hvala.
    • Shvatio sam ja jako dobro. A što bi onda trebalo značiti "ako se pretpostavi"?
      XYZ

DVB-S2/DVB-T2/C

STAB HH 120
      madjarica 95 cm
      74,9E do 45,0W

The post was edited 1 time, last by King 2005 ().

• A kakve to veze ima sa realnim stanjem? Ne treba ništa nagađati jer RTV SLO to nikako ne može uraditi bez određenih dozvola, koje nisu vezane samo za institucije unutar SLO.
      XYZ

DVB-S2/DVB-T2/C

STAB HH 120
      madjarica 95 cm
      74,9E do 45,0W

The post was edited 1 time, last by King 2005 ().

• Sa web stranice RTV Slovenija:
      OBVESTILO
      Cenjene gledalce obveščamo, da smo zaradi motenj DVB-T multipleksa A na kanalu 32, pričeli z začasnim oddajanjem slovenskih nacionalnih programov na multipleksu C. Motnja je prisotna na širšem območju Slovenije in prihaja iz južne smeri.
      V kolikor se vaš sprejemnik ne bo samodejno prilagodil spremembi, predlagamo, da ponovno sprožite samodejno iskanje programov.