Pinned DVB-T Slovenija

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

• miki1zg wrote:

Odakle si ti tako siguran da BIH ne radi probleme nikome? Odakle znaš što je OIV radio i kako? Odakle znaš kolika je snaga odašiljanja trenutno? Ja ništa ne tvrdim ni da je ni da nije, samo gledam kako stvari stoje. Ako se meni na udaljenosti 40 km od Trdinovog vrha i 120 km od Kozare miješaju signali, što bi ti rekao, koji odašiljač jače odašilje?
      Gdje se to točnu u BIH slovenski signal tuče s njihovim? I sam kažeš da se u NG prije lovio, sad prevladava BIH signal. Iako to baš nije usporedivo jer prema BIH nije ravnica kao prema Slavoniji, pa da signal tako lako prolazi.
      Što je uopće šire područje Slovenije? Da su smetnje u pola države, to ne vjerujem, ali da ima smetnji u području 20-30 km od Bregane, to drži vodu, dovoljno je pogledati kartu i sve je jasno. Ali opet ne tvrdim da je 100% tako. Sutra ću imati prilike isprobati, pa ću znati.
      A ti umjesto da ovdje tvrdiš nešto bez pokrića, bolje nađi nekoga u Unsko-sanskom kantonu, pa neka nam provjeri situaciju da znamo.

Po Ženevskom planu bez obzira na udaljenost Kozara bi trebala imat malo jači signal u Zagrebu(na mjestima gdje su oba odašiljača optički vidljiva),jer je za Trdinov vrh predviđeno gušenje od 15db prema istoku,a za Kozaru ono iznosi 6db.
      U Novoj Gradiški je zbog udaljenosti Trdinov vrh debelo ispod obzora,tj.zagušen zakrivljenom zemljom i opet je prolazio kao stalni signal.
      Svi pričaju o smetnjama od Bregane,zato jer je ona valjda nabliža Kozari,sretno sa testom,ali nevjerujem da češ primjetit ikakve smetnje.
      Kozara je pod zaklonom brda i zakrivljene zemlje u Bregani koja ima optičku vidljivost sa odašiljačem u Bizeljskom.Smetnje mislim da su moguće kod nekog ko prijem ostvaruje nekakvom sobnom štapić antenom i Bizeljsko mu je zaklonjeno fizičkom preprekom.Ovo govorim iz iskustva jer ja sam 10km prije Bregane i isto imam optičku vidljivost sa udaljenijim Bizeljskim.Čim sam stavio sobnu antenu bez prepreka prema odašiljaču(van kuče) ni traga smetnjama Kozare na bilo kojem risiveru.
    • miki1zg wrote:

Ja ne znam zašto kolega b83 stalno brani BIH, a napada SLO, ali ne vidim niti jedan dokaz tome. Prije je suprotno jer je ulazi Slo signal u BIH, negu BIH signal u SLO, a k tome je SLO puno prije i provela digitalizaciju. Uglavnom, nadam se da ću sutra imati prilike iz prve ruke vidjeti kakva je situacija u Sloveniji sa signalom, pa javim.

Malo konkretnih informacija. Po pisanju kolega na slovenskom forumu Telstar na Trskoj gori na povisenoj lokaciji (250 m) smetnji nema. Neki drugi forumas je napisao da su smetnje prisutne na podrujcu Krskog, Brezica i Bizeljskog a ne Novog Mesta. Imam vikendicu u Zagorju na samoj granici sa Slovenijom koja je smjestena na preko 200 m nadmorske visine. Prijemna lokacija je okrenuta prema juznoj i istocnoj strani. Analogni signal s Kozare na toj lokaciji se nikada nije hvatao + jos se nalazi odasiljac slovenskog MUX-a A u samom Bizeljskom. Dakle na podrucju oko Bizeljskog sigurno nema problema u prijemu signala. Jedini problemi eventualno mogu biti na podrucju Brezica i Krskog.

Ali ima jedan dodatan ALI. Na samoj granici sa HR emitira odasiljac Slovenska vas (Obrezje) za Breganu a u Krskom emitira jos jedan odasiljac MUX-a A. Jednostavno ne vjerujem da je Kozara jaca od slovenskih lokalnih odasiljaca smjestenih na 240 i 485 m nadmorske visine jer to bi vec predstavljalo SF za nas DX-ere.
    • skala wrote:

DVB-Slovenija, [/b]tako da ste nju posve zasmradili sa postovima koji uopšte nemaju veze sa naslovom teme.

​Bravo!!! Tema je zasmrađena kao i mnoge druge jer neki misle da se bez njihovih mišljenja ne može. Nije bitno, što pričaju, važno je da pričaju.
      XYZ

OCTAGON SF4008 Triple 2XDVB-C/T2&1XDVB-S2X UHD + multistream + HEVC

EDISIOON Argus VIP3 Magicvision
      DVB-S2/DVB-T2/C

STAB HH 120
      madjarica 95 cm
      INVERTO ultra black single
      74,9E do 45,0W

IZ DNA DUŠE MRZIM POKVARENJAKE I ULIZIVAČE!!!!

Oprostite za sve greške u pisanju. Hrvatski ipak nije moj maternji. Hvala.
    • Da li je nesto zasmradjeno ili ne je subjektivno misljenje a mi smo u demokraciji i imamo pravo diskutirati o svemu sto se tice teme DVB-T Slovenija pa i o tome da li je slovenski DVB-T signal na podrucju Slovenije ugrozen ili ne. Ukoliko nam pisanje nekog clana ne odgovara ili smeta, jednostavno ga blokiramo i vise ne moramo citati njegove postove.
    • Kad bi mi toliko pisali o vašim problemima, davno bi nas negdje poslali. I opet bi govorili o demokratiji. Bez uvrijede.
      XYZ

OCTAGON SF4008 Triple 2XDVB-C/T2&1XDVB-S2X UHD + multistream + HEVC

EDISIOON Argus VIP3 Magicvision
      DVB-S2/DVB-T2/C

STAB HH 120
      madjarica 95 cm
      INVERTO ultra black single
      74,9E do 45,0W

IZ DNA DUŠE MRZIM POKVARENJAKE I ULIZIVAČE!!!!

Oprostite za sve greške u pisanju. Hrvatski ipak nije moj maternji. Hvala.
    • tmurgel1 wrote:

KanalA wrote:

nek krene Kozara na kanalu 45 i mirna Bosna, Hrvatska i Slovenija :D

Mislim da bi to bilo najbolje rješenje. Ako pređu na kanal 27 i ne smanje snagu, može se desiti u SLO isto i na kanalu 27.

Snaga se neće nikada smanjiti, jer kupljen je odašiljač koji je potpuno emitira po Ženevskom sporazumu i koštao je s opremom 233 000 € (još 300 000 € je koštao novi antenski stub ) dakle pola milijuna € je prevelik novac da bi radio s pola snage i da bi se zbog smanjene snage nama koji smo na 200km od Slovenije raspadala slika. Prije sam i mislio da će to krenuti na UHF45 jer je to najbolje rješenje, ali sigurno će taj problem AKOS i RAK nekako riješiti, samo treba malo vremena.
      Edision Piccollo 3in1 Plus CI + MAXtv SAT CI+ CAM modul
    • Evo kao što sam i spominjao, danas sam imao prilike uvjeriti se kakvo je stanje u Sloveniji. Dakle u Brežicama očito ima nekih problema sa signalom iz BIH, koji doduše nije toliko jak da zaguši slovenski signal. Barem ovdje gdje sam ja testirao. Naime na 32. kanalu je do početka emitiranja digitalnog signala iz BIH bio signal 100% i kvaliteta 100%, a sada je signal 80% i kvaliteta 50%. Na 38. kanalu je i dalje oboje 100%, pa pretpostavljam jedino da uzrok tome može biti dopiranje signala s Kozare. Iako je situacija takva, dok sam ja bio tamo nije bilo nikakvog prekida slike na slovenskom multipleksu. Ipak ne mogu generalno zaključiti da je sve u redu, trebalo bi to pratiti u različitim uvjetima kroz malo duže vrijeme.
    • Evo me u Zagrebu, središnji dio. Na 32UHF ne uhvatim ništa, valjda od tih smetnji. Ipak slovenski MUX A uhvatim bez problema na 27UHF, tako da ideja forumaša da Kozara prijeđe na K27 ne izgleda mi baš idealna. Osim toga i u BiH bi to bilo komplicirano, analogni BHT1 bi tada selio K32 gdje se već nalazi televizija K3. K45 najbolje rješenje :thumbup:
    • @miki1zg Nismo se razumjeli. Ja sam pisao o najboljem trenutnom rješenju, jer do gašenja analognog signala u BiH sigurno će proći dvije godine a nekakvo rješenje treba sada. Borinci-Vinkovci MUX D emitiraju na K21. Gotovo sve yagi UHF antene imaju daleko veće pojačanje na višim kanalima - Mađari iz Pečuha recimo stavili su MUX A na 52 i njega najbolje vidim u Slavonskom Brodu. Da Kozara radi na UHF45 imao bih 3dB jači signal jer za toliko je signal jači na toj frekvenciji u odnosu na UHF32 kod antene Iskra DTX92F.
    • Što je frekvencija višlja,to je sa kraćom antenom moguće postić isti dobitak u decibelima.
      Niže frekvencije imaju manje gubitke ako je profil terena loš.
      Sjećam se situacije prije jedno 15godina.Tv Moslavina išla je na 8vhf pa su prešli na 55uhf.Dok je kod mene slika tom prelaskom prilično ojačala do odlične,jer pustili su jačom snagom,a nemam nekih prepreka prema odašiljaču.U Zaprešiću koji je zaklonjen brdima od Moslovačke Gore je nestala slika.

The post was edited 1 time, last by King 2005 ().

• Kozara koristi jedini slobodni kanal dodijeljen joj u Zenevi jer su ostali zauzeti analogijom. I Kozara i Trdinov vrh su legalno i jednakopravno dobili te kanale na upotrebi i ne vidim zašto bi Kozara popustala i micala se amo tamo. Ako Kozara i Trdinov vrh emitiraju sa svojih odasiljaca sve po pravilima onda ni jedan ni drugi nisu krivi vec Zeneva koja im je dala te kanale i stoga onda treba naci kompromisno rjesenje ali ne samo po stetu Kozare. Ometanja postoje i u Sloveniji i u BiH.

Na Kozari su opremu postavljali strucnjaci OIV iz Zagreba i sigurno nisu zabrljali.

Moze Kozara pustit Mux A na 45 UHF ali sta ce biti sutra sa nekim Mux B, Mux C ili kad krene neki pay tv mux na 32?!

The post was edited 1 time, last by b83 ().