Linux diskusije

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

• UBUNTU - Linux

Evo za sve one koji bi da probaju linux, da se malo nauce radu i sl. odete samo na ovu adresu i tamo mozete poruciti CD-e ljudi vam posalju brdo diskova besplatno a radi se o kompletima 2 CD-a jedan je LIVE CD a drugi INSTALL CD , live CD pokreces sistem direktno sa CD-a demonstrativno a instal je instalacijski CD - instaliras linux na PC. Ubuntu linux je na bazi debiana moja zamjerka je da nema KDE ali je i dalje solidan a najznacajnije je to da koristi komponente koje imaju OPEN SOURCE i samo su takve ukljucene u instalaciju.
      porucite pa pogledajte a ako zelite mozete i download-ati isti sa njihove stranice
      DreamBox DM 500S
      par komada :)

GNU/Linux
      ------------------------------

The post was edited 1 time, last by realism ().

• instalacija linuxa!

iman ove tri verzije (SLACKWARE,SUSE,UBUNTU) verzije linuxa pa me zanima koju i kako instalirati..

na compu imai HDD od 80 Gb na tri particije, tre?a particija mi je slobodna, a iman i još jedan cili HDD od 80 Gb neiskorišten(prazan)

mogu li instalirat na tre?u particiju a da mi se ništa ne desi s ove dvi jer ima dosta podataka na njima zbog kojih bi se moga ubit :smilie58: :smilie58:
      ili da stavin na ovaj prazni HDD

hvala
      sa pituron bilon proša si kroz vene
    • ako si "first" user linuxa...

ima nekoliko pravila....

LINUX nije WINDOWS da se može s njime mesti pod...i obrisati kako su to mnogi pokušali...

dakle, ako se želiš malo zaigrati s njime, u svakom slu?aju preporu?am ti da instaliraš na novi HDD , pa kada i dosadi,...možeš ga wajpati bez problema i opasnosti za podatke...

najve?a greška po?etnika s linuxom je mišljenje da ?e se formatiranjem ili brisanjem particije gdje je on i obrisati da ga više nema...

Linux je prakti?no neuništiv s svojim LILO ii GRUB loaderom i to treba shvatiti za ozbiljno...

The post was edited 1 time, last by HANS ().

• Evo ja sam isto pocetnik sto se tice, Linuxa.

Moj prvi Linux sam stavio, na isti Harddisk gdje mi je Windows XP, na pocetku bi ti preporucio da koristis Mandrake, Linux, po meni naj lakse za skopcati,(Neke stvari).

Kad Se igras sa linux, preporucujem ti ko i ovi ostali sto pisu, da napravis backup, svojih podataka, sto ih hoces zacuvati. Ili bi ti se moglo lako desiti da "Places" ko i ja kad izgubis 3000 mp3 pjesama, i jos nekoliko filmova.

Sta bi ti isto preporucio, napravio od svog systema. Image, da makar brze povratiti nazad, i to nemoj memoristati na neki HD, sto ti linux kontrolise, vec na externi hd. ili na cd. ili tako. nesta.

znaci mozes vjezbati sa linuxom i posle ako neuspjednes Deinstalirati Linux, i to je vrlo tesko za nekog ko nezna kako je linux napravit.
      mozes formatirati hd totalno. i onda brze mozes sve povratiti.

Nemoj misliti da te ocu prepadati. Ali na pocetku je linux bio za mene uvjek Djavo. Posto sam osto dugo vremena. dok vratim svoj XP. Ali mogu ti reci da je Linux kao OS dobra stvar.

Pozdrav Psylox
      Dreambox 7000s
      Dreambox 500s
      Nabilo V06
      Hrt + Pink Local
      Zeta Cam
      Wave Frontier T90
    • pa kao sto je vec receno najbolje je drugi HDD.

Linux je prakti?no neuništiv s svojim LILO ii GRUB loaderom i to treba shvatiti za ozbiljno...

postoji dos naredba fdisk /mbr i on ti formatira master boot record ako nekad pozelis skinuti linux pa poslije formatiranja upotrijebi (hmm ovaj filter "upotrebi") i ovo. ili ako uradis reinstalaciju windowsa on ce jednostavno instalirati svoj boot loader,ja to sredim ovako :
      koristim mandrake 10.1 i boot loader je na hda tj na prvom hdd-u. Prije reistalacije prvo u linuxu premjestim boot loader (lilo u mom slucaju) na floppy i onda reintaliram windows i nakon toga vratim floppy bootam sa njega linux i ponovo vratim boot loader na hda (naravno da instaliras win ponovo na istu particiju)
      DreamBox DM 500S

GNU/Linux

• Instaliraj Virtual PC ili neki slican program pa se igraj do mile volje. Isto sam pocetnik ali sam sa ovime probao jedno 15-ak linuxa koji su isli na Openskaju. Kad deinstaliras Virtual PC (ili slican) kao da nikad nisi ni imao linux. Mozes da se izivljavas do mile volje i nista ne mozes da izbrises.

pozdrav
    • realisti?ni....

pa budi malo realan...zar ?e po?etnik znati to ?!

pa u tome je vic , da nije problem maknuti na pravi na?in...no ljudi se zahebu i probaju i na najgori na?in osjete na vlastitoj koži

i sam sam bio svjedok , jednog nevjerovatnog doga?aja poslje seanse s mandrakom i ...ni dan danas ne znamo što se tom disku dogodilo...

slu?aj je završio ...bacanjem diska u sme?e jer nismo ništa više shva?ali što mu je...

danas kada znam mnogo više...još mi nije jasno kako se "?udo" moglo dogoditi..., slu?aj za dosje X

PS. prije otkrivanja tople vode ,...samo da kažem da se bavim HDD-ima...
      no ovo je bio slu?aj kada se nešto što se nije u stvari moglo napraviti , ipak dogodilo...
    • Originally posted by HANS
      realisti?ni....
      pa budi malo realan...zar ?e po?etnik znati to ?!

pa HANS tu smo da covjeku pomognemo sa nasim iskustvima ..... a koliko znam kolega cronicus nije totalni pocetnik

Originally posted by renne
      Mozda ne bi bilo lose da se prvo poigras za nekoz "zivom" distribucijom koja se podize sa CD-a i ne ostavlja nikakve tragove na HdD-u

pa naravno ubuntu linux ima LIVE CD a koliko vidim vec je nabavio ubuntu distribuciju mada je po meni bolji knoppix LIVE CD
      DreamBox DM 500S

GNU/Linux

• @realism:smilie103: :smilie103:

nisan baš totalni pochetnik,al san tio ovako kroz forum ako šta zapne,pa da ispravimo zajedno..
      iman te tri distribucije linuxa, mislio san ih instalirat na slobodni prostor svog HDD,a sad vidin da mi se ne isplati riskirat moje podatke :smilie58:
      -zatim sam mislio iskoristit drugi hdd od 80 gb,al ?u ga iskoristit u druge svrhe
      a za koji dan mi dolazi jedan od 20 gb,pa ?u na njega instalirat,samo još uvik neznan koju distribuciju, a ako i šta sheben, ne?e mi ga bit ža ni bacit u kantu.... :smilie93:
      sa pituron bilon proša si kroz vene
    • Poruku izvorno napisao HANS
      najve?a greška po?etnika s linuxom je mišljenje da ?e se formatiranjem ili brisanjem particije gdje je on i obrisati da ga više nema...

Od kud ti to?
      A da se suzdrzis od davanja savjeta za podrucja o kojima ocigledno nemas blage veze?
    • ma to su ti umišljeni talenti koji znaju za tri -?etiri komande za brisanje MBR ili znaju preurediti ru?no MFT , pa sada izljevaju proljev jer se ?ude kako netko može napisati (ako se ?ita na "puranski" na?in ) da je neuništiv...

nažalost takvih ima mnogo, ...kako ti rekoh da ne ulazimo dublje u prepirku , linux ti je ako nisi stvarno radio s njime jako zeznut ako se obriše particija na koju si ga instalirao...

onome tko zna (kao i ovaj talent koji se javio, ako zna?!) nije problem da se ru?no preuredi MFT da opet sve radi OK, no to nije za svakoga tako da ti je najbolje da staviš na drugi disk i poslje jednostavno Wajpanjem" o?istiš cjeli disk...

PS. ako ti slu?ajno disk prestane biti bootabilan i poslje Gutmanove metode wajpanja, onda zovi ovog talenta da ti to rješi :smilie81:
    • pa dragi hans nemoj potcjenivati nikoga pravi znalci su zaista skromni u izjavama i dokazivanjima svog znanja .... samo zelimo pomoci covjeku
      dosta sam se naslusao tih izjava od raznih "prijatelja" i strucnjaka prije nego sto sam instalirao po prvi put linux na svoj PC a ti ocito nezelis nikome pomoci a forum koristiti za svoju hvalu....

@ cronicus poslao sam ti PM :)
      DreamBox DM 500S

GNU/Linux

• ne podcjenjujem nikoga, no prvo je mene podcjenio...taj lik...
      i to iz "puranskog" na?ina ?itanja onoga što sam napisao..
      otkud njemu pravo da daje ocjenu moje sposobnosti ?
      otkud njemu pravo da izjavi da ne dajem savjete ?...jer nemam blage veze,...jel time pomogao ?ovjeku ?

podjebavati po forumima se može, no kako se vidi njegov dio nije ni bio da pomogne ve? da sere...

dobro...kako kažeš...najbolje je ništa ne re?i , ve? tražiti na?in da se poljuje s "višeg" nivoa o danim savjetima ...

to je isto kao da se ja nasmijem na tvoj na?in deinstal?iranja linuxa, ili suna, ili bilo kojeg drugog OS-a..., no to mi stvarno ne pada na pamet...jednostavno takav na?in nema smisla...

eto direktno pitanje za znalca...

kako popraviti nebootabilan HDD ?!! koji ni poslje wajpanja Gutmanovom metodom ne može srediti ostatke 3 particije i krivu geometriju ?...
      eto drugu pitanje pa neka pokaže svoje znanje , a ja ?u mu se klanjati s dubokim poštovanjem...
    • Poruku izvorno napisao realism
      pa dragi hans nemoj potcjenivati nikoga pravi znalci su zaista skromni u izjavama i dokazivanjima svog znanja .... samo zelimo pomoci covjeku
      dosta sam se naslusao tih izjava od raznih "prijatelja" i strucnjaka prije nego sto sam instalirao po prvi put linux na svoj PC a ti ocito nezelis nikome pomoci a forum koristiti za svoju hvalu....
      @ cronicus poslao sam ti PM :)

Da, to je tocno i moje razmisljanje.
      Naime, dodje covjek i lijepo pita koju distribuciju da uzme, da bi mu prvi odgovor na pitanje bilo preseravanje s visoka od prepametnog "profesionalca".
      Kao ti si newbie, i taj linux, to ti je jako komplicirano, ali ako ces me slusati mozda shvatis nesto od moje genijalnosti. Jedino se malo prenaglio u procjeni pa nije predvidio da ce se ukljuciti i ljudi koji sve skupa ne shvacaju kao bog zna kakvu mudrost.

Za kucnu upotrebu mi Suse izgleda najdoradjeniji i instalacija je prilicno jednostavna, Njemci su pedantni i fino su to zapakirali(hrpa free/nonfree softvera je vec na DVD-u). Unbutu nisam probao ali ne vjerujem da je vise user-friendly od Suseta. U biti ako je jako slican Debianu onda bih ga se klonio za pocetak; isto vrijedi i za Slackware.
      Sto se tice mogucnosti fizickog kvara diska, rizik nije nista veci od instaliranja windowsa (znaci nikakav) pa s te strane nema problema.
    • jel zna?i da mu se preporu?uje da ne troši novi disk i da instalira linux na neki gdje ima particije s podacima :smilie79:

no dobro je znati da ako netko usere MFT ima na ovom forumu ljudi koji ?e pomo?i preko neta...dižem kapu na ideji instaliranja uz važne podatke... :smilie81: