16:9

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

• Tražimo li previše? Dajte nam 16:9 format!!!

Mislim da je već dobrih 50-ak posto pučanstva na LCD i plazmama, a do kraja godine će se potpunom digitalizacijom taj postotak i povećati.

Evo svi lagano prelaze na taj format, vidim da su primjerice u Mađarskoj DVB-T odmah krenuli u 16:9. Što sad moramo čekati kad ionako na DVB-T prijamnicima ima opcija za letterbox za smrtnike sa starim kantama od televizora....

Dajte nam 16:9!!!
    • Ord Mantel wrote:

Ni blizu. Pitanje je da li je i 20%. U pravilu naše kanale ništa ne sprečava da krenu u 16:9 formatu. Jedini je problem što starijim ljudima sa CRT TV-om (default 51cm ekran) smeta što će slika biti fizički manja.

Eto baš sam silom prilika koristio ponovo 4:3 telkač prije par tjedana i uredno sam zoomirao tako da je slika bila odrezana lijevo i desno, a puni ekran sam imao po vertikali. Zar se to nemože na DVB-T receiveru nariktati? ?(
    • HRT forum

moderator odgovara na pitanje kada planiraju 16:9 na HRT 17/02/2010 - Maks

Dobro, kad ste već zapeli, ekskluzivno znajte da imamo plan i da datumi u njemu i ne sežu baš ekstremno daleko.

Ali skrivamo ga kao zmija noge da nas ne razapnete ako nešto pođe krivo pa moramo nešto mijenjati.

na "napada" forumaša da kažu barem okvirno taj datum evo najzanimljivijeg odgovora - 15/04/2010 - antena

Pošto sam jedan od prozvanih, a Maks je već dao odgovor 17.02.2010. 17:04 moj doprinos ovoj diskusiji je taj da smo već planirali emitirati dijelove vlastitog programa u formatu 16:9, no, od toga smo odustali zbog efekta "izduženih" ljudi na televizorima 4:3. Razmišljanja su išla toliko daleko da smo htjeli čak i emitirati paralelno isti program HTV1 (na DVB-T-u) u formatu 16:9 i formatu 4:3.
      Znam da Vas niti ovaj odgovor neće zadovoljiti te da će samo pokrenuti brdo podpitanja, ali za sada Vam bolji odgovor ne možemo ponuditi - ništa novo!
      Čim dođe do neke promjene vjerujte da je ovo prava adresa gdje ćete to najprije moći saznati.
      Ne trebate nam tumačiti da veliki broj gledatelja ima već LCD-e i sl ( kao u prethodnim diskusijama na tu temu) i vjerujte nam da o tome dosta razmišljamo, a što se tiće mogućeg datuma (sigurno ne prije 1.1.2011.) poslužio bi se Maksovom primjedbom u svezi tog datuma......"da nas ne razapnete ako nešto pođe krivo pa moramo nešto mijenjati".
    • "no, od toga smo odustali zbog efekta "izduženih" ljudi na televizorima 4:3."

Nije mi jasan ovaj razlog. Pa austrijanci emitiraju 16:9 već dugo pa na 4:3 tv-ima nisu izduženi ljudi nego su normalno crne crte gore i dolje ko i sad na tekmi kad emitraju 4:3... A onda bolje da tekmu emitiraju u pravom 16:9 da barem neko ima sliku po cijelom ekranu a ne ovaj jadni zoom moram koristit...
    • To uopće nema veze. Kod analogne slike kada se program emitira u 16:9 formatu slika je sa 4:3 tv prijemniku normalna sa crnim crtama gore dole. Čist primjer imate na Astra 19.2 gdje imate ARD, ZDF, RTL itd... u analognom načinu rada koji emitiraju praktički u potpunosti 16:9 format a slika je normalna, ali naravno sa crnim crtama. Problema jednostavno nema jer tamo vjerojatno tv stanice same reguliraju sliku u tzv. letterbox.

Ova stalna spominjana ''izduženih'' i ''debelih'' ljudi na slici nije ništa drugo nego neznanje korištenja novih tv prijemnika.

50% ljudi ima LCD tv-e, mogu se samo nasmijati. Usuđujem se reći da ta brojka neće biti dostignuta niti do 2015. g. još.

The post was edited 1 time, last by Ronnie ().

• naravno kad te analogne satelitske stanice prima sat receiver koji ih salje u TV kao leterbox.Neki CRT imaju opciju wide te u slucaju da dobiju 16/9 signal oni ga ispravno prikazu kao leterbox,ostali CRT koji to nemaju dobit ce deformiranu sliku.Medutim to nije bitno jer se analogija gasi,ali jos nije ugasena u ZG pa je jos rano za 16/9
    • Banijac wrote:

Još puno ljudi nema lcd tako da mislim da je rano za 16 :9. Najbitnije je da se proces digitalizacije dovede do kraja i da dobijemo neke nove programe u muxu b. Za ostale stvari ima još vremena.

Ma kao da je bitno koliko ljudi ima LCD televizore. Pa to nema apsolutno nikakve veze s nicim. Cinjenica je da kad se za koji misec ugasi analogija u potpunosti, vise AMA BAS NIKAKVOG RAZLOGA NEMA DA SE EMITIRA 4:3. Vec se i do sada moglo krenit sa 16:9 digitalno i 4:3 letterbox analogno, ali ni jedna od nasih TV kuca ukljucujuci OiV nema sluha za takvo sta, ali ajde... Sta je tu je, zaboravimo sad na to. Zazmirimo i pravimo se da su im razlozi bili opravdani, a nadajmo se da ce "sutra" bit bolje, jer ovako i analogno i digitalno imamo polovicu slike.
      I pape i dida, bili su Torcida...
    • Ma naravno da su ljudi nestrpljivi. I ja isto iman 2 velika CRT-a od 73cm te jedan LCD od 107, ali ovo trenutno stanje je presmisno: Emitiraju 4:3 letterbox i ianalogno i digitalno. Pa ovako na i na CRT-ima i na wide screen TV-ima imamo crne trake (citaj polovicu slike). PA shvacate li vi koji je to apsurd??? OK, barem se moze zumirat, ali zumirana slika i nije bas neke kvalitete, tako da se ja slazen sa onima koji tvrde da na 16:9 triba pric sta je prije moguce.
      I pape i dida, bili su Torcida...
    • adamo wrote:

treba ljude necim potaknuti da kupe LCD a to je 16/9 format

Mene neće 16:9 format potaći da kupim LCD televizor. Na kupnju LCD televizora potaći će me crkavanje CRT televizora i neprikladnost televizora veće dijagonale od 32" za moj dnevni boravak (da mi odgovara veća dijagonala, kupio bih tada plazmu). Napominjem da mi je televizor jedan od važnijih uređaja, a sad zamislite one kojima nije. Što će njih potaći da kupe LCD televizor?