16:9

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

• A koje to katode i di ima za kupiti na 72 cm, a da nije no name Elis, Bekko i kaj ti ga ja znam kak se već sve "no name" ne zovu..???
      A čisto solidan LCD na 32'' (82 cm) tipa Samsung 32B550 ili jako dobru, da ne velim odličnu plazmu Panasonic 37X20E (čak 94 cm) moš dobit za ispod 4 soma kuna, znači cca. 500 € tj. cijena nekadašnje popularne odlične Sony trinitron 4:3 katode (cca. soma markonija) na 10 do 22 centi manje....
      Humax DIGI III, Alma S2100 HD DVB-S2, Gibertini 85, Smart Titanium 0,2 dB + Hirschmann 0,3 dB, 1 UHF/VHF Iskra logica + 2 UHF Iskra DTX 48F yagice + kanalno pojačalo (s filterskim ulazima) by Mićo + šp radio (FM) antena, Fracarro Belden 7 PRO-X + Hirschmann Ko-Ka, Panasonic 42G30 plazma, Pioneer DTR540 HX-S DVDrec :)

The post was edited 1 time, last by deejay77hr ().

• Kad bih imao potrebu danas kupiti televizor, bez imalo dvojbe bih kupio ili LG 32LH2000 (što su kupili moji roditelji), bilo LG 32LH3000. Razlika između ova dva modela je ta da je potonji FullHD što bih, zasigurno, izabrao. Cijena im je 3000 kn (LH2000), odnosno 3350 kn (LH3000). Skuplji modeli podržavaju gledanje filmova preko USB-porta (spoje se stik ili vanjski disk), no i na ovim se modelima dade otključati USB-port za tu svrhu.
    • adamo wrote:

naravno kad te analogne satelitske stanice prima sat receiver koji ih salje u TV kao leterbox.Neki CRT imaju opciju wide te u slucaju da dobiju 16/9 signal oni ga ispravno prikazu kao leterbox,ostali CRT koji to nemaju dobit ce deformiranu sliku.Medutim to nije bitno jer se analogija gasi,ali jos nije ugasena u ZG pa je jos rano za 16/9

Ja sam prije par godina imao prastar grundig crt televizor i nikad mi nisi bili izduženi austrijski programi koji su emitirali 16:9 još u analogiji nego su imali normalno crne crte... Primao sam ih preko obične zemaljske antene.... tak da ne znam u čemu je problem.
    • Ono sto sam u posljednje vrijeme primjetio je emitiranje nekih stranih serija i filmova u 4:3 letterbox formatu. Ne bih zaista imao nista protiv ovoga, kada bi se gospoda na HRT-u RTL-u i Novoj malo potrudila i podignula titlove iznad donjeg crnog polja. To ne bi smetalo nikomu tko gleda na 4:3 CRT-ima, a oni koji imaju 16:9 mogu sliku zumirati i gledati ju u fake 16:9. Ovako na plazmama i LCD-ima, kod takvih serija i filmova, gledamo neki 16:7 format.

Nego, ima nesto drugo. Gledam ove slovenske DVB-T programe. Oni emitiraju dosta toga u 16:9. Svaka cast. Medjutim, ono sto mi se u tome ne svidja je da titlovi u 16:9 znaju "izaci" izvan donjeg ruba ekrana. Obzirom da imam dva LCD-a razlicitih proizvodjaca i da se ovo dogadja i na jednom i na drugom, ocito je da se tu radi o necem sasvim drugom. Poznato je da 4:3 format ima nesto sto se zove Safe Area, pa pretpostavljam da bi isto tako nesto treblo postojati i za format 16:9, sto slovenci ocito ne uzimaju u obzir. Ima li netko mozda nekih informacija o tome. U slucaju da jednoga dana i TV kuce iz HR konacno pocnu emitirati u 16:9 na isti nacin kao i slovenci, onda od svega toga nis koristi.
    • Svašta! Mislim, čudno mi je zato što RTL do sada u tehnološkom smislu nije po ničemu prednjačio u odnosu na recimo Novu TV. Nekako mi je prije "mirišalo" da bi u 16:9 prvo mogla krenuti Nova TV. Ali uostalom taman u 10 mjesecu se gasi analogija po svuda pa i nije posebno iznenađujuća vijest da netko kreće u 16:9, iznenađujuće mi je samo to da kreće prvi RTL.
      Lp Savec,
      B.net
      MAXtv Sat
      Evo TV
    • ja sam to objavio na forum.hr-u, vijest je od jednog mog poznatog s RTL-a, i to člana njihove tehnike... takav je plan, e sad ostaje da vidimo jel će to ispoštovati.. dogovor je navodno svih nacionalki da do kraja godine pređu na "wide" i ne samo zbog HAKOM-a, već i zbog pravila i dogovora s EBU..

mene isto iznenađuje da je to baš RTL, no kad se sjetim da NovaTV svoj HD emitira u 4:3, a ne full 16:9...onda niš u ovoj zemlji i ne čudi. uostalom, i RTL D je wide odavno..
      Humax DIGI III, Alma S2100 HD DVB-S2, Gibertini 85, Smart Titanium 0,2 dB + Hirschmann 0,3 dB, 1 UHF/VHF Iskra logica + 2 UHF Iskra DTX 48F yagice + kanalno pojačalo (s filterskim ulazima) by Mićo + šp radio (FM) antena, Fracarro Belden 7 PRO-X + Hirschmann Ko-Ka, Panasonic 42G30 plazma, Pioneer DTR540 HX-S DVDrec :)
    • Savec wrote:

Svašta! Mislim, čudno mi je zato što RTL do sada u tehnološkom smislu nije po ničemu prednjačio u odnosu na recimo Novu TV. Nekako mi je prije "mirišalo" da bi u 16:9 prvo mogla krenuti Nova TV. Ali uostalom taman u 10 mjesecu se gasi analogija po svuda pa i nije posebno iznenađujuća vijest da netko kreće u 16:9, iznenađujuće mi je samo to da kreće prvi RTL.

Nije tu više stvar u tehnologiji, već u odluci.

Npr. od Beogradskih tv stanica za 16:9 su spremni skoro svi*, osim nekih Pinkovih programa. I na većini, čak i malih stanica, je većina opreme kompatibilno sa 16:9.

Samo se čeka da glavonje odluče.

A da i kod nas može sve da radi kako treba primer su RTS Digital i Arena sport 1-4 programi koji idu 16:9. Samo je pitanje odluke! X(

___
      *100% siguran: FOX, RTS1, Avala, KoŠava, SOS, K::CN, Ultra, Cinemanija, Film+, Studio B,...

The post was edited 1 time, last by dvbt-manijak ().

• Kakav Film +, on je u analogiji još uvijek, slika katastrofa ko da puštaju VHS (npr. Southpark) :thumbdown:
      Čuj 4:3 HD :D .svašta...Ne vidim problem nekompatibilnosti 16:9 na katodnim televizorima, jednostavno njima je svejedno jer će imati sliku nekog filma kao i prije (odozgo i odozdo crne linije da bi se uklopio 16:9 materijal u 4:3)... samo im titlove staviti u zoni slike i svima super :) ... a imaju i pan & scan, a ionako ima više informacija u gornjim i donjim dijelovima slike nego sa strana...
      DM 500S x2; DM800HD x1;

The post was edited 1 time, last by little_tuxy ().

• da, 4:3 HD je ko da bi imali HD mpeg-2 umjesto 4 (no, i to je teoretski moguće..) ;-)))