Prijem DVB-T programa susednih država u Beogradu?

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

• Prijem DVB-T programa susednih država u Beogradu?

Postoji teorijska mogucnost prijema (posebno u visim delovima grada) DVB-T televizijskih programa susednih drzava,ako neko vec ima takvo (prakticno) iskustvo neka ga ovde podeli sa nama!

SZENTES 60,65

PECS 52,67

BELJE,BORINCI 38,44

The post was edited 1 time, last by Daca Dacovic ().

• Ovo bi i ja voleo da znam, ja sam skoro zbog Rts HD izbacio antenu i navatao osim domacih kanala 1i2 Rumunije, i jako slabo RTRS, nista nisam nasao od digitalnih, ali bi verovatno bio bolji signal da je antena na vrhu zgrade a ne na mom prozoru. Ja sam inace na Vidikovcu. Bilo bi genijalno kada bi mogli nekako da uhvatimo Hrvatski digitalni signal. Pisite ljudi iz Beograda vasa iskustva!
    • Ne očekujem mogućnost da "uhvatim" MUX sa 38 CH, iz Belog Manastira, iako sam ga video solidno naročito u noćnim satima. Ipak je analogija za prijem zakon, vidiš je do krajnjih granica, isključiš hrominentni (kolor) signal i može da je gledaš do minimuma (npr do 20dBuV SIGNAL-ŠUM). To sam lično isprobavao.
      Digitalija je daleko osetljivija, na mnoge (tehničke) stvari, npr pozajmio sam DBV PC karticu i NEMA NIŠTA, analogno sam gledao Belje (HRT 2) u Beogradu i pored popunjenosti UHF spektra
      Mladost je prolazna, lepota je relativna, samo je LJUDSKA GLUPOST večita
    • gnome wrote:

ali pokriva isti teritorij s tom snagom

Samo u školskim i teoretskim primjerima i laboratorijskim uvjetima. Praksa je nešto sasvim drugo...
      Sve ovisi o puno stvari, kao osjetljivost tunera, loše podešen SFN, kvaliteta koja skače i pada brže od Alpa, iako je snaga stalno ista (ali šum nije).

Kvaliteta naime ovisi i o parametrima kao "forward error correction" i sl...

Svega toga nema u analogiji, koja je jednostavnija, ali pokriva u praksi ipak veći teritorij s istom snagom (pa makar i snježnom slikom).
      Prag prijema je najbitnija stvar, koju mnogi podcjenjuju, a reklame iskrivljuju istinu o ovoj najbitnijoj stavci...
      "Od sada će vam smeće koje gledate biti kristalno čisto." (Felix o DVB-T-u)
      DVB-T Mapa, jako korisno.
    • Prijatelj sa Ceraka (deo Beograda), uspeo je na LG-lcd tv-u sa obicnom loga 3 (vhf-uhf) antenom na terasi,
      da''uhvati" 38,44 cak i 21kanal (verovatno su u pitanju ''Borinci'')!!! :thumbup:
      Poenta cele price je u tome da je to moguce samo kada se odvijaju propagacije... :thumbdown:
    • Mislim da se neradi o tome da se digitalni signal iste snage puno teže hvata,ja sam imo posve suprotna iskustva u procesu digitalizacije,gledao sam analogno sliku za ocjenu 2,a onda imao stalni digitalni signal bez trzajeva.Ključno je da Belje i Borinci ide daleko manjom snagom nego prije,Belje ide sa 15kw erp,a prije je hrt2 sa Belja išo sa 1000kw erpa,
      što odgovara razlici od 18db manje u odnosu na ranije,otprilike 1ocjena analogne slike(1-5) odgovara 4db više,što znači ako bi se našo neko ko u Beogradu ima stalni digitalni signal sa Belja,znači da je morao analogno(dok je išlo sa Belja) imat najmanju ocjenu slike otprilike za 6-6.5,a pošto se ocjena slike ocjenjuje do 5,to bi bila ocjena slike 5,plus još 4-6db viška.
      Što objašnjava zašto Daci odlična analogna slika u propagacijama nije bila dovoljna da uhvati digitalni signal.
      Po udaljenosti i profilu terena,obzirom da postoji optička vidljivost Belje-Fruška gora , Fruška gora-Beograd,signal do Beograda trebao bi dolazit difrakcijom sa Fruške gore i mislim ako se na Fruškoj gori nalazi oštar vrh koji difraktira signal bez većih gubitaka da bi stalni signal u Beogradu uz neku veliku yagi pojasnu antenu kao 37-53 antenu čak bio i moguć.Ovo promatram uz razmatranje kako signal sa austrijskog odašiljača Schockl preko odma ispriječene planine Medvednice dopire u Zagreb i Sisak,a oni koji imaju osjetljive prijemnike i pojasne yagi antene mogu sa Schoockla na pravim mikrolokacijama ostvarit 8-9db viška od granice trzajeva slike,a Belje ide 7db slabije od Schoockla,tako da kad bi na Fruškoj gori postojao oštri vrhovi(bolje difraktiraju signal) kao na zagrebačkoj Medvednici uz najbolju moguću antenu i najosjetljiviji prijemnik mislim da bi išlo.
      Moguće je da neki imaju uvjete u nekim dijelovima grada,jer sam vidio analogno ranije sliku hrt kanala za ocjenu 4 od nekog forumaša iz Beograda u analogno doba kao stalni signal(mada je slika bila izrešetana smetnjama od kanala na istoj frekvenciji,ali ako je to postignuto nekom slabom antenom,moguće da bi sa najboljom mogućom antenom bila ostvariva ocjena 5 + 4-6db viška,što bi moglo bit dovoljno za kasniji početak digitalije.Može lako bit da dovoljnog signala u Beogradu sa Belja ima,ali oni koji pokušavaju ili nisu na pravoj lokaciji ili nepokušavaju sa najboljom mogućom opremom.
    • već sam mislio da nisi spomenuo difrakciju, kad ono... :D
      ;)

nažalost, ključno je što su mikrolokacije za prijem Schőkla u ZG tako hebeno rijetke sad u 4x smanjenoj digitali u odnosu na nekadašnju analogiju. i još su neki okolni kanali bili slobodni, a sad peglaju digitalno.. :(
      Humax DIGI III, Alma S2100 HD DVB-S2, Gibertini 85, Smart Titanium 0,2 dB + Hirschmann 0,3 dB, 1 UHF/VHF Iskra logica + 2 UHF Iskra DTX 48F yagice + kanalno pojačalo (s filterskim ulazima) by Mićo + šp radio (FM) antena, Fracarro Belden 7 PRO-X + Hirschmann Ko-Ka, Panasonic 42G30 plazma, Pioneer DTR540 HX-S DVDrec :)

The post was edited 2 times, last by deejay77hr ().

• Daca Dacovic wrote:

Chango wrote:

Može lako bit da dovoljnog signala u Beogradu sa Belja ima,ali oni koji pokušavaju ili nisu na pravoj lokaciji ili nepokušavaju sa najboljom mogućom opremom.
      Nema te opreme koja može DIREKTNO primiti signal takve jačine, sa takve udaljenosti. Znači samo odbijanjem talasa u jonosferi, kad se za to stvore prirodni uslovi, što se povremeno dešava, nekad jačeg, a nekad slabijeg itenziteta.
    • King 2005 wrote:

Daca Dacovic wrote:

Chango wrote:

Može lako bit da dovoljnog signala u Beogradu sa Belja ima,ali oni koji pokušavaju ili nisu na pravoj lokaciji ili nepokušavaju sa najboljom mogućom opremom.
      Nema te opreme koja može DIREKTNO primiti signal takve jačine, sa takve udaljenosti. Znači samo odbijanjem talasa u jonosferi, kad se za to stvore prirodni uslovi, što se povremeno dešava, nekad jačeg, a nekad slabijeg itenziteta.

Vidim načela se tema o dometu signala.
      Dobar je primjer stalni prijem sa Crvenog Čota i Venca u Sisku i Petrinji oko 300km udaljenosti,dok u Novoj Gradiški koja je skoro duplo bliža i gdje u
      dijelovima općine prema tim odašiljačima savršena ravnica bez prepreka nema signala,a Sisak osim ogromne udaljenosti točno u tom pravcu prema Čotu su vrlo visoki obronci planine Psunj koja ima optičku vidljivost sa Siskom i sa Čotom pa signal putuje u dva pravca,prvo do vrha Psunja gdje se difraktira,a onda do Siska.Dok kod Nove Gradiške signal nemože putovat pravcem,već se signal mora savijat zbog faktora prevelike zakrivljenosti zemlje na tu udaljenost i preniske visine odašiljača pa na kraju do Gradiške dolazi preoslabljen da bi se ikakvom opremom podigao.
      Toliko o dometima.
      Ne velim da prijema u Beogradu sigurno ima sa najboljom opremom,sve zavisi kako rekoh o oštrini vrhova na Fruškoj gori koje difraktiraju signal i mikrolokaciji,jer medvednička brda mogu difraktirat signal i na nešto većoj udaljenosti,istina na 5puta većoj snazi emitiranja(7db),ali ljudi sa slabo dostupnim kanalnim antenama i rijedjim osjetljivim prijemnicima,na dobrim mikrolokacija tu ostvaruju oko 8-9db viška,a snaga je tek 7db veća,istina da mnogi kvartovi i mikrolokacije u Zagrebu nemaju takve uvjete,ali nije ni to neka rijetkost.Mnogi hvataju te austrijance.

Digitalni signal sa Nađikanjiže dolazi u Zagreb i službeno je na popisu vidljivih kanala u Zagrebu zato jer je administrator kod nekoliko ljudi vidio da love,da nije on to primjetio taj mux bi za forum službeno bio nevidljiv u Zagrebu.Malo forumaša pokušava sa najboljom mogućom opremom da se tako obuhvate svi kvartovi i mikrolokacije,možda svega par ljudi za jedan veći grad.

The post was edited 2 times, last by Chango ().

• 90-ih godina TV Palma iz Beograda je pokrivala skoro celu teritoriju Vojvodine sa predajnika valjda na Avali. I to baš je slika bila skoro za pet. Onda jednog dana, pametne glave u Novom Sadu, odlučiše da postave predajnik Pinka na tu istu frekvenciju (34. kanal) i tako nekoliko godina mi, kojima se usmerenje antene poklapalo na Čot i Avalu, nismo mogli gledati nijedan od ta dva kanala. Tek kasnije je Pink prešao na 33. kanal, al ko za inat tamo se već nastanila bila Slavonska TV. Poenta je, da je taj predajnik Palme bio verovatno najjači koji je postavljen na ovim prostorima. Drugi kanali na severu Vojvodine sa predajnika Avala, kao npr RTS2 i Studio B imali su isto jake predajnike, ali ne toliko. I jedva su dopirali u mahovima u ovaj predeo. Danas, poslednji put kad sam skenirao analogne frekvencije, pre 5-6 meseci, jer se time više ne bavim, pošto imam sve digitalno. od predajnika koji se vide sa Avale ovde ostao je samo RTS 2 na 22. kanalu.

Što se tiče analogije Hrvata, hvatalo se sve do Psunja solidno. Papuk i Belje fenomenalni, Borinci, onako... Danas digitalno samo Belje me spašava loga 4 je skroz okrenuta prema njemu. Signal je stabilan, na sva tri mux-a i bez pikselizacije, ali ne bih rizikovao uparivanjem jos jedne antene, jer bih ga sigurno drastično pokvario. Toliko o upoređivanju analognog vs digitalnog i jačini.

The post was edited 1 time, last by Packy ().