Prijem talijanskih programa u priobalju

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

• ukoliko ti nije nešto od toga crklo, onda jednostavno ispada da su na početku switch-off-a raspalili snagu svih odašiljača, i tek je sad vratili na standardne parametre. osim tog slavnog muxa koji smeta našim muxevima.

Uglavnom, ovo mi je bio prijem s logicom i ŠPP offel 30 db. Danas i jučer je jako jugo i kiša i ide standardno Maiella i Sambuco s postojanom bojom, ali ocjena 2 - 2.5. Ovo ostalo jedva vidljivo.

Mislim se kupit riblju kost za staru kuću koja je na većoj visini s pogledom u svim glavnim smjerovima -
      pa me zanima jeste li jednoglasni oko te iskrine yagi, ili postoji bolja offelova ili koja već ako možete preporučiti? dakle koja je trenutno na tržištu najbolja antena za talijane sada i u buduće nakon switch-off-a?
    • Uzmi si slobodno tu Iskrinu DTX 92F,ona ti je najbolja,a cijena ti je oko 250 kn.Na nju pojačalo i gledaj da uzmeš kvalitetan kabel.Više od toga ne možeš napravit,osim ako ti se da ulagat pa staviš dvije te antene paralelno ,tad biš dobio još oko 5 db.A dobro bi ti došao i rotor ako možeš primat Talijane iz raznih smjerova.Zanimljiva mi se čini i Fracarrova Sigma,dođe oko 450 kn,može biti vhf/uhf ili samo uhf (sigma.fracarro.com/index.html)

The post was edited 1 time, last by gabrijjel ().

• Ja sam probao sve vrste antena i na kraju sam zaključio da mi je najbolji prijem na svim kanalima sa log. antenom midi tv max, koja ima skoro linearno pojačanje na svim kanalima od 21-69 uhf od 12-14 db.
      Što se tiče pojačala za mene je najbolji Talijanski Offel.
      Iskrina antena od 91 elementa je dobra ali samo na višim kanalima tj. od 50 na više,a na nižima ima dosta slabije pojačanje.
      Možda Fracarro Sigma6 hd ima ujednačenije pojačanje na svim kanalima,ali i za nju kažu da je ogromna i da nije ništa bolja od drugih.
      Problem prijema kanala iz Italije je poznat još iz analogije tj. prijem jako varira i tu ne pomaže ništa jer sve ovisi o vremenu.
      Kod analogije se više manje moglo uvijek gledati a digitalija zahtjeva određenu kvalitetu signala da bi se moglo gledati.
      Izuzetak je jedino sjeverozapad Istre gdje uvijek kvaliteta zadovoljava, i mux-La9 na 28uhf sa Piancavalla koji ima toliko jak signal da uspjeva poništiti naš mux-A od Savudrije do Pule, kao i signal Telefriuli sa Piancavalla koji također povremeno poništava naš Mux-D na k-45 uhf sa Velog Vrha u Puli.
    • išao sam čitat rasprave po forumima i tek sad ne znam koju kupiti. po nekima ispada da je ova Iskra DTX 92F lošija od UHF 91X ili 92? A preko 250 kn ne mislim potrošit.

Ovako kad bacim pogled na frekvencije Talijana nakon switch-off ispada da će svi najvažniji muxevi biti negdje na oko 25-45 K. Zar Yagi UHF 91 nema minimalno iste vrijednosti na tim kanalima od tih drugih?

@PULAISTRA - kako misliš da ima slabije pojačanje od midi max na nižim kanalima, kad u grafikonu stoji da 91/92X nigdje ne pada dobitak ispod 14 db?

Naravno da bih volio imati manje nezgrapnu i manje glomaznu antenu koja će imati isti dobitak na najpoželjnijim UHF kanalima, i dalje sad ne znam koja bi to antena bila. :S
    • a da vidiš yagicu Iskra DTX 48F ? možda bu ti i ona dosta, pojačanje je neka 2-3 dB manje od veće joj sestre DTX 92F, a ipak ju montiraš iza, a ne na sred..
      i DTX92F nije lošija od UHF91X, samo joj je nasljednica, novija je.
      Humax DIGI III, Alma S2100 HD DVB-S2, Gibertini 85, Smart Titanium 0,2 dB + Hirschmann 0,3 dB, 1 UHF/VHF Iskra logica + 2 UHF Iskra DTX 48F yagice + kanalno pojačalo (s filterskim ulazima) by Mićo + šp radio (FM) antena, Fracarro Belden 7 PRO-X + Hirschmann Ko-Ka, Panasonic 42G30 plazma, Pioneer DTR540 HX-S DVDrec :)
    • Alphaon wrote:

@PULAISTRA - kako misliš da ima slabije pojačanje od midi max na nižim kanalima, kad u grafikonu stoji da 91/92X nigdje ne pada dobitak ispod 14 db?

Jedno je što piše a drugo stvarnost.Te velike Iskrine antene imaju stvarno pojačanje od 9.5 db na najnižim kanalima do 16 db na kan.60-69.
      Obična logritamska midi uhf za k 21-69 od tv-max ima bolje pojačanje od nje jer ima skoro linearno 12-14 db,a ono što ima veće na višim kanalima i tako ti ne služi ničemu jer sve interesantno ide do kan.50.
      Iskrina ima manji ugao prijema i bolji odnos naprijed-nazad ali to kod digitalije nema veze, to je bilo bitno kod analogije.
      Ta antena košta samo 70 kuna + dobro pojačalo/ne tv max/ , kvalitetniji kabel i svar riješena.
    • deejay77hr wrote:

Iskra DTX 48

Možda mi baš ta 2-3 db (?) budu važna koliko-toliko za sastavit sliku na talijanima u tih pola godine lijepog vremena. (a za "nepropagacijski zimski" signal s Maielle nemam pojma šta će bit nakon switch-offa, tj. možda ga pojačaju pa mi i tu bude važan svaki decibel). Pa me uglavnom dosta zbunilo ovo što piše PULAISTRA da je na toj velikoj Iskri stvarni dobitak na npr. 36 kanalu eventualnih 10-11 db, i još manji na nižim kanalima? Jel itko to mjerio i koliko je to opet onda u usporedbi s tim manjim antenama na nižim kanalima? I ne kužim, grafovi se tako pod normalno krivo predstavljaju ili šta.. možda se onda krivo predstavljaju i na tim manjim antenama, logicama itd.
      (usput. ne znam ja osobno za razliku UHF 91X i DTX nego sam čitao negdje na forum.hr mislim da je jedan lik pisao da joj je dobitak manji 2-3 db u odnosu na staru i da je materijal lošiji. al rekoh, osobno nemam pojma) Zato i pomalo gnjavim, i unaprijed skužajte šta ovoliko pitam: dakle za kanale od npr. 25-50 bi ipak najbolja bila ta velika 91/92 X ili su razlike minorne u odnosu na novac i glomaznost? Najzanimljivije bi mi bilo lovit (kada moguće) Rai Mux A i B, i Mediaset i koji Music. A pretpostavljam da će svi ić na nižim kanalima.

@ miko.s - na youtube ti clip ide uredno. impresivan scan, al primijetio sam da ti nedostaje bilo koji RAI mux i HD Mediaset, al super što imaš standardni mediaset i glazbene :). I još uvijek, kad ovako pogledam real stanje, je za nevjerovat da idu tako dobro svi ti tal. muxevi, a nijedan HR osim lokalnog. baš neviđeno, tj. viđeno samo u našoj zemlji. no comment.
    • Pošto sam ostalo lagano razočaran zemaljskim DVB-T prijemom talijana nakon promjenjena tri pojačala i dvije antene, danas sam se bacio na satelitsko ganjanje onih BBC streamova za F1...i nakon čitavog dana provedenog na krovu zgrade, podesio sam si te streamove sa Astre2 i sve talijanske kanale sa HotBirda i sve odlično radi, ali evo kao za inat......

danas čitav dan pratim situaciju i sa talijanskim zemaljskim DVB-T kanalima i čitav dan imam i RAI HD, i Rai paket i Mediaset paket, čak i mediaset HD kanale ful stabilno....čak je na kraju dana i kiša počela padati, a DVB-T kanali skroz stabilno.....

jednostavno ne mogu vjerovati da su stabilni, nakon što sam dao 200kn za LNBove i proveo 8 sati na krovu zgrade... ali neka... :thumbup:
    • Potpuno stabilan prijem nećeš imati nikada jer signal koji dolazi preko mora nije nikad isti tj. stalno varira.
      Prijem koji imaš dolazi sa Colli Euganei/Monte Venda,M.Madonna/ i ti signali su najnestabilniji zbog male visine/600m/,pa danima imaš odličan prijem i onda danima nema signala.
      Jedini više manje stabilni signali su oni sa Piancavalla i to ne svi, i oni još analogni/Rai 1,2,3 It7/ sa Monte Nerone /iznad Pesara/,digitalni Rai mux-b sa M.Carpegna/Pesaro/na uhf k-21, te nekoliko muxeva sa pozicija iznad Rimini.
      Vidljiv je i mux iz San Marina sa Rai 1,2,3 i Tv San Marino.
      Kod analogije si mogao uvijek kako tako vidjeti, ali sada sa digitalijom koja zahtjeva dobru kvalitetu signala to nije moguće a zbog velikih varijacija u prijemu, ovisno o vremenu!
      Zaključak-Potpuno siguran prijem iz Italije bez prekidanja i štekanja tu u Puli nije moguć!
      Svi nacionalni programi u Italiji emitiraju na istim kanalima za cijelu Italiju/Sfn/pa za odrediti smjer Piancavallo okreni antenu na sj.-zapad i kada dobiješ na k-43, gdje je najjači signal mux-Tele Pordenone, onda skeniraj sve ostalo.
      Za signale iz smjera jugo-zapad stavi na k-21 dok ne dobiješ mux-B Rai ili na k-51 mux-San Marino, a dobiješ i analogno još neko vrijeme Rai 2-k 33,Rai3-k 54,It7-k41.
      Kada do jeseni Monte Nerone prijeđe na digitalno, vidjet ćeš bez problema sve Rai muxeve uvijek kao sada analogno.

The post was edited 1 time, last by PULAISTRA ().

• Još od početka tv Rai je kvalitetno sjeverzapad Istre pokrivao sa odašiljača Monte Venda i Col Visentin iz Veneta.
      Za jugoistočnu Istru,Kvarner i sjever Damacije tj. trokut Pula-Rijeka-Zadar pokriva sa jakim usmjerenim signalom sa odašiljača Monte Nerone/1600m/ iznad Pesara.
      To se može uvijek i sada vidjeti po antenama na krovovima,za Rai1-k A/3/one ogromne antene,i velike uhf za Rai2,3 k-33,k-54.
    • pitanjce - jer imam feeling da mi topfield umire.
      ovako, signal (livello) mi je fix 70-71% zbog pojačala, a kvaliteta skače ovisno o muxu, ali ono šta mi nije jasno: mediaset mux - kvaliteta 87% - nema slike (kanal 36). 7 gold mux (kanal 46) ima isto 86-87% ali radi bez ikakvih problema. mediaset mux na kanalu 49 ima 80-81% i radi.
      mediaset mux +1 na kanalu 58 mi ima 82-83% i opet ne radi.

šta se događa?
      za sad ostali kanali koje pratim mi rade. i dalje nemam niti jedan rai.
    • To se obično dešava kada imaš prijem sa dvije lokacije a sfn ne radi dobro.
      Kada se prijemu sa Piancavalla umiješa sa podjednakim signalom, signal sa Col Visentina/1700m malo zap.od Piancavalla/ ili signali sa M.Madonna,onda ne otvara ništa a signal postoji.
      Rai sa Piancavalla je jako slab signal i služi za pokrivanje Pordenone i bliže okolice,te ne stiže do nas.
      Kada imaš prijem Rai muxeva, to je na kanalima 26,30,40 sa Col Visentina ili Monte Venda ali prijem ovisi o vremenu/po buri prijema u jugozapadnoj Istri nema/.Rai mux1 sa Col Visentina ide na 09 vhf , a sa M.Venda na 05 vhf, a u Friuli na 24 uhf.
      Prelaskom na digitalno sa odašiljača Monte Nerone/iznad Pesara/moći će se svi Rai muxevi vidjeti na uhf/24,25,26,30,40/ na potezu Pula-Rovinj bez problema kao analogno sada,uz uvjet da je antena okrenuta na jugozap. prema Pesaru.
    • mah, usrali su ga nakon switch off-a, prije nije bilo toliko kanala ali svi glavni su bili tu. ćemo vidit kad pređu skroz na digitalno. rai mux na vhf 9 lovim samo u stanu, tamo je obična logica spojena na vhf ulaz na pojačalu i to ide.
      ps - prije switch off-a lovio sam rai na čini mi se 21 i 23, i bio je tu komplet rai 1,2,3,4, gulp, storia, sportitalia.. šta se sa njima desilo? smanjili su im signal?