Prijem talijanskih programa u priobalju

• @ Mara

Za Vendu i VHF ch 05 ti treba VHF antena npr. barem stara log periodicna koja pokriva VHF. Ostale RAI muxeve bi trebao loviti sa DTX 92 osim ako nisu nesto promjenili na odasiljacu pa da vise ne dolazi preko Ucke. Naravno neko pojacalo bi ti dobro doslo. Moguce da su okrenuli malo/ promjenili nesto na M. Venda jer ja sa nje ne dobivam baš ništa upotrebljivo ali kod mene Venda nije radila ni prije tako da nije čudno. Pokušaj s drugog mjesta ili pomaknuti antenu metar dva gore dolje lijevo desno ponekad iznenadjujuce puno pomogne.

Ostali programi super raditi ce ti predobro za vrijeme ljetnih vrucina po zimi signali su znatno znatno slabiji i dobrog djela uopce nema.
    • Hvala svima na savjetima, ali uglavnom sam sve to već probao. Prije kupovine DTX 92 Vendu sam pokušavao dobiti s Iskrinom logicom VHF/UHF, ali signalu niti na jednom RAI muxu niti traga, ide Nerone i često Barbiano, ali isključivo kanali 26, 30 i 40. DTX je dala iste rezulatate, ali s više zalihe u signalu. Naravno pokušao sam i sve lokacije na terasama oko kuće i našao lokaciju gdje ide desetak muxeva s Monte Madonna, ali Venda opet 0 bodova. Zanimljivo da su Madonna i Venda praktično susjedna brda u okolici Padove sa sličnim snagama, ali prijem kod mene dan i noć između ovih odašiljača. Koliko sam vidio prijem mi je puno bolji kada nema propagacijia tj. kada je burno vrijeme, tako da očekujem daće po zimi situacija biti stabilnija. Kod propagacija dođu signali i smjera Marche i Romagne, ali mi oslabe signale iz Veneta koji su očigledno odbijanac od vrha Učke isto se dogodi i na FM-u poplava stanica s juga, a inače najstabilniji odašiljači sa sjevera (Bassano del Grappa i Roamno di Ezzelino)
      http://fmscan.org/ml.php?r=f&t=4071849
      [url]http://fmscan.org/ml.php?r=f&t=4072720
      [/url]
      se izgube u šumi siganala s juga, dok RAI Radio s Vende ide uvijek stabilno s RDS-om, a od TV signala ni traga – stvarno mi je to misterija i izazov za riješiti…Inače nisam siguran za pojačalo jer za sada sve testiram na 2m kabela s prijenosnim LCD-om, možda bi pojačalo pomoglo na tako kratkom kabelu, stvarno ne znam… može i preporuka za pojačalo za DTX 92
    • Ista situacija kod mene za juzine kad su propagacije signali noseni s juga oslabe ove stalne signale na primjer Nerone koji dolaze refrakcijom preko vrha brda. Ovo signali koji dolaze s propagacijama su vrlo nestabilni ljeti za vrućina neko vrijeme dolaze s velikom snagom no nakon prve kiše ili bure potpuno nestanu. Inače pokušaj s pojačalom mogao bi se iznenaditi.
    • Pokušao bih dobiti za početak Vendu na UHF, dakle pojačalo na DTX 92, mislim da bih sa time poboljšao situaciju s M. Madone za one muxeve koji su nestabilniji, a ako niti onda nema traga Vendi u UHF-u, onda mi se čini da mogu zaboraviti VHF 5 s pojačalom i bez, jednostavno na mojoj lokaciji ne prolazi taj odašiljač, ali opet ne razumijem da ide susjedni odašiljač tako dobro. Jučer sam ponovo testirao i išli su
      CH 21
      CH 23
      CH 37
      CH 38
      CH 47
      CH 48
      CH 49
      CH 50
      CH 51
      CH 52
      CH 60
      zanimljivo uvijek samo na jednoj lokaciji koja je zaklonjena sa juga i istoka i ima otvoren pogled na Učku. Na ostalim lokacijama oko kuće signal samo u tragovima, neupotrebljivo. Što je najbolje na ovoj lokaciji je ispred antene dosta drveća, dakle i to još dodatno oslabljuje signal, ali svejedno ide. Čak sam pokušao s iste strane kuće dignuti antenu s terase na krov, ali na moje iznenađenje signali su dosta oslabili. Izgleda da kod ovako udaljenih signala koji ne dolaze direktno nego se lome preko brda mikrolokacija je najvažnija.
      Inače na CH 32 imam povremeni signal iz Veneta, ali ako misliš na Nerone 32 ide vrlo rijetko, a ostali RAI su uglavnom stalni, jedino kad su jake propagacije znaju zaštekat, ali onda ide RAI 1 na ch 24 iz Romagne. Nažalost iz toga smjera nemam ništa drugo, zato bih toliko htio dobit RAI sa Vende da mi je sve na jednoj anteni iz smjera Učke. Onda bih na jednoj lokaciji imao skoro sve važnije talijane, slovence i naravno sve naše kanale s Učke
    • Je mikrolokacija je najvaznija, da kod tih odbijenih i reflektiranih signala nema pravila ja sam isprobavao i jači je signal kad je antena niže nego više na stupu. Treba isprobavati. Možda tvoja lokacija nije dobra za VHF s Vende tko će ga znati kako se lomi preko Učke signal. Znam da je recimo kod towera nekada davno za vrijeme analognog signala Venda izvrsno radila a bliže Učki uglavnom ne radi uopće. Imaš li sada ch32 sa DTX ili nemaš da pokusamo odrediti od kuda ti dolaze ti signali, na m.madonni nema rai odašiljača možda su ipak s Vende ali iz nekog razloga VHF ne prolazi.
    • U Šibeniku se danas odlično mogla gledati utrka Formule 1 preko Rai-a. Prenosili su Rai 1 (ch 32, Puglia), Rai 1 (ch 39, Molise) i Rai HD (ch 40). Signal je bio jak, a slika na Rai HD-u je također bila fantastična.
      Sat : Opticum Sloth Combo Plus, Giberini 105, 13e, 16e, 19.2e, 0.8w
      TV : Grundig 32 VLE 4400 BM, Grundig Vision 2 2940-T, Falcom T2000, Nytrobox 4001 Scart Stick
      Radio : Philips FWM372, Nokia 2330 Classic
    • Cijelu utrku. Ako ne radi HD prebacim se na Pugliu, ako ne radi Puglia prebacim se na Molise i tako u krug :D . Signal Raija je od svih talijanskih nastabilniji. Na Falcomu T2000 jačina bude 60%, a kvaliteta 98%, a na televiziji Grundig 32 VLE 4400 BM jačina bude 55%, a kvaliteta 100%.
      Sat : Opticum Sloth Combo Plus, Giberini 105, 13e, 16e, 19.2e, 0.8w
      TV : Grundig 32 VLE 4400 BM, Grundig Vision 2 2940-T, Falcom T2000, Nytrobox 4001 Scart Stick
      Radio : Philips FWM372, Nokia 2330 Classic
    • Jučer u Rubešima se ostvario prijem Rai mux 1 vjerojatno s Monte Nerone i nekih lokalaca s nekog drugog odašiljača.
      --Lista--
      RAI 1
      RAI 2
      RAI 3 TGR Marche
      RAINEWS24
      RAI RADIO 1
      RAI RADIO 2
      RAI RADIO 3
      TVRS
      TVRS Marche
      TVRS HD
      YouTVRS
      E'TV MARCHE
      GALASSIA
      TELE2000
      RADIO N°1 LINEA IN TV
      CANALE 15

Pojačala nisu korištena koliko ja znam i antena je bila ona velika za UHF, vjerojatno Iskra DTX 92F ili nešto slično.
      Nakon nekih pola sata su počeli kanali polako kockati i Rai Mux je nestao ali lokalci su se još uvijek vidjeli.
      Dan prije se u Pavekima Rai Radio 3 na 89.9 MHz čuo za 5 s autoradiom i nekom seljačkom vjetrobranskom antenom.