Problem s prijemom

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

• Problem s prijemom

Problem se pojavio jucer kada sam primjetio da je na skoro pola kanala crnilo. Primjerice nisu mi radili TV 1000, AXN, Explorer itd iz osnovnog paketa, a nije radio ni Cinemax 1 dok je Cinemax 2 bio ok. Mislio sam nesto oni cackaju pa nisam nista ni dirao. Danas dodjem s posla opet isto. I onda iskljucim risiver iz struje, on krene da se reboota i nista. Sad vise nemam ni jedan kanal. Moja pretpostavke je da se nije mogao rebootati jer je to uvijek radio na 26 kanalu di je bio Viasat History, a kako taj kanal ni jucer nije imao signala sad vise nemam nista.

Zovem korisnicku sluzbu, lik kaze da ne zna sta je i da zovem instalatera koji mi je postavio antenu!? Nista, nazvao sam covjeka, ali ni on ne zna napamet pa do srijede dok ne dodju pushing.

Da li je moguće da je do risivera ili je gore na anteni problem? Radi se o HD risiveru.

I kako je uopce moguce da pola kanala radi i pokazuje 80% signala i 100% kvalitetu, a na drugoj polovici 0% signala!?
    • Ako navedeni kanali nisu radili , a nema ničeg na anteni, nema ni prepreke ispred onda je deformacija antena.
      Info o tipu antene bi dao možda precizan odgovor., ovako neke od pretpostavki :

-Napadalo i nečišćeno ovih dana odozgo sa LNB-a se lagano topilo i ušlo ispod plastike lnb-a u zatvorenu "ruku" starijih modela antene, a onda minus i led izbacio LNB iz fokusa. Zapravo i ranije je, ali jednom i to ovoga puta postalo kritično. Signali po tp-ima neočekivano različiti u odnosu na novomontiranu antenu. Neki koji su na granici ispadaju tokom dana. Instaler fokusiranjem antene izvukao neki kompormisni maksimum , bolje nemože, a opet u nekim momentima crnilo...

-Grubim čišćenjema antene napravljena deformacija..

-LNB nije u fokusu, opet uz neku deformaciju ruke , ili antene.

-Možda i neravnomerno na stezačima stegnuta antena za nosač..

Lekarstvo za tako nešto: Ispravna ruka antene, ili fizičko isprvljanje iste prateći signal, nova antena svakako.

The post was edited 1 time, last by astp ().

• Ukoliko je vlaga uzrok, a ako se nije ostalo bez signala na svim tp-ima , onda obično stradaju signali sa freq. Vert. polar. dok se na Hor. polar. (11930, 12525, 10892,sa 18V i tim nekim otporom od vlage i pokaze nešto od qualit. signala.
      Češća pojava problema vlage je u F-spojkama nego u lnb-u. Posebno zimi kada se topilo sa lnb-a, slivalo i ledilo na njegov nezaštićeni "F", a onda opet lagano topilo i kroz navoje "F-a" bez gumice stiglo do centralne žice.. Naravno onda je tu i korozija dodatno..
    • Kaledonac wrote:

zanimljivi odgovori

samo moram napomenuti da je antena na krovu nema ni mjesec dana

kad se prije iskrivila ili navlazila

Ali problem postoji. Nije ga bilo u startu. Nešto se dogodilo ? Pretpostavke su iz debeljeg xxxx iskustva..
      Kada bih zaokruživao od pretpostavljenog onda bi vezano za sav info oko problema moj tip bio:
      1.Uvijenost nastala nepravilnim stezanjem pa temperaturne razlike.

astp wrote:

-Možda i neravnomerno na stezačima stegnuta antena za nosač..

Naravno bez smrznutih , pa i tanjih naslaga na LNB-u i anteni.
      Bilo je sličnih raznih slučajeva kada signali sa nekih tp-a sa jačim signalom budu lošiji od onih sa slabijim. Neki put se ispostavilo da su golubovi napravili reljef :D , da je napadalo i podebljalo strujne žice u pravcu....itd.itd..

satm wrote:

.Nezahvalno je napamet pisati mogući kvar.Zovi majstora koji ti je podesio antenu ako je pravi majstor riješiće problem.

Najbolje tako.
    • izgleda, ali kad pogledam jačinu kreče se do 90,kvalitet oko 70,razina signala 234....Nisam ekspert ali to mi izgleda ok.Sačekat ću smirivanje vremena pa se možda vrati na staro jer na ove olujne udare biti na balkonu nema smisla....
      EDIT: dva udarca po anteni rukom i sada je kvaliteta 100% a i svi su kanali tu...thx :thumbsup:

The post was edited 1 time, last by faul ().