Pinned DVB-T2 Hrvatska

• Tomcat wrote:

essential,
      Nije baš točno da već 2 god. televizori imaju ugrađen h265. Prije dvije godine imalo ih je manje od 5% i to samo neki modeli sa većim dijagonalama ekrana. I godinu dana unazad bilo ih je možda 15%. Već tada kada se znao standard trebalo je zabranit uvoz uređaja bez h265. Pogledaj i sada. Preko 60% uređaja nema hevc 265, a u prodaji su.
      Ja ne spominjem prijemnik i CRT TV, mada ga još uvijek imam. Ja govorim o hrpi ljudi-korisnika koji imaju digitalni TV, a nemaju h265. Oni će morat kupit ili novi TV, ili vanjski prijemnik. Znam dosta njih koji će bacit stari TV, samo da ne moraju imat dva daljinska. Bit će opet smeća koliko hoćeš.
      Ne znam otkud tebi ti podaci, to sigurno nije točno. Još od 2015. televizori imaju HEVC, 2017. je bilo već dosta više a prošle i ove godine gotovo da nema više onih koji nemaju. Bez obzira da li se radi o budget lcd 32" od 900 kn ili o nekom većem skupljem xxxxx kn televizoru.

Slažem se, šlamperaj države je što se to nije uredilo prije. Ali ne treba zaboraviti da je do prije samo par mjeseci sve ovo bilo upitno, bez obzira što je HAKOM još 2016. najavio da će se ići prema HEVC-u. Čak je OiV tražio neku neobjašnjivu odgodu od još nekoliko godina nakon 2022. godine da bi nakon odbijenice sada sve prihvatili bez pogovora. Kod nas sve promjene, a naročito ove tehnološke idu dosta teško i ima onih koji bi nas još htjeli držati u 2009, 2010. ali srećom to više nije moguće.

U praksi kupnjom novog tv-a SADA miran si gotovo 11 godina odnosno do 2030. kad se gleda samo T2 pa je trošak ustvari opravdan, a vrlo je vjerojatno da će većina u tom razdoblju kupiti najmanje 2 ili 3 puta novi tv i zbog drugih stvari osim T2 mreže.