Spisak radio stanica koje se čuju oko vas

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

• Ako netko zeli odlican uredjaj za DX-anje, neka kupi mobitel Samsung E2550 dok se jos moze nabaviti (jer mislim da noviji modeli nemaju takvu selektivnost). Sa njime hvatam konstantno (dakle ne samo uslijed povoljnih vremenskih prilika) radio-stanice iz popisa kojeg prilazem. Dok se na vecini radio-prijemnika jaki signali cuju na vise susjednih frekvencija, na ovom mobitelu se odredjena radio-postaja cuje samo na svojoj frekvenciji, sto je izrazito korisno u podrucjima gdje ima puno loklanih radio-stanica (npr. zagrebacko podrucje), a mobitel ima mogucnost i snimanja radio-klipova. Uz izrazito dobru selektivnost i kvalitetu tunera koji cak cini mi se i dodatno pojacava vrlo slabe signale, prednost radio-prijema preko ovog mobitela je i ta sto se doslovno mogu istraziti sve mikrolokacije na odredjenom prijemnom podrucju. Ima slucajeva da na jednoj mikrolokaciji hvatam npr. neku talijansku radio-postaju sa RDS-om, a malo vise i nize, lijevo ili desno nema ni traga prijemu. Najudaljeniji stalan signal mi je onaj Radio Romania Actualitati na 102,5. I Beograd se cuje odlicno na mikrolokaciji (na snimci koju prilazem mijesa se sa Radio Vrbovcem koji emitira na istoj frekvenciji) a na kraju snimke se cuje i Radio Sraka sa Trdinovog vrha na 94,6. Popis je zadnji put osvjezen prije par mjeseci, ali mislim da nema puno promjena (od jacih signala primijetio sam da trenutno nema Radija Mir Medjugorje- mozda zbog kvara na odasiljacu).

Od radio-postaja iz Srbije cujem BG1 na 94,5; BG 2 na 96,5; B92 na 103,2 i vrlo slabo (ocjena 1- govor se cuje uvijek, ali je razumljiv povremeno) BG1 na 88,9.

Bg-Vrbovec.mp3 - 1.50MB
      Romania Actualitati.mp3 - 0.55MB

The post was edited 1 time, last by Viktor ().

• Znači ipak uspeva nekako Crveni Čot da dobaci do Zagreba, da je FM etar čistiji mogao bi sigurno bez problema da slušaš RTS BG 1, 2 i 202, ne znam da li si probao na svom radiju kako se čuju stanice iz Srbije, kada uspevaš sa telefonom da uhvatiš onda bi sa spoljnom FM antenom i dobrim radio prijemnikom mogao da imaš solidan prijem.
      U svakom porazu ja sam video deo slobode i kad je gotovo za mene znaj tek tad je počelo.
    • Imao sam jedno vrijeme Sangeana, kod DX-era vrlo hvaljenog (doduse nije bio modificiran), i sa njime nisam mogao uhvatiti niti 50% toga sto hvatam sa ovim mobitelom upravo zbog lose selektivnosti tog uredjaja. Kao sto sam vec napomenuo, vanjska antena nije dobro rjesenje jer na istoj frekvenciji hvatam vrlo jaki signal Radio Vrbovca (pa prvo trebam pronaci mikrolokaciju na kojoj se Vrbovec losije cuje), a na drugim frekvencijama hvatam i po 2-3 radio-stanice, pa sa fiksiranom antenom ne bih mogao uhvatiti ni pola radio-stanica koje sada hvatam. Sa svim ostalim radio-prijemnicima koje sam isprobao nemoguce je uhvatiti cak i Radio Vrbovec, jer se na 94,5 jednako dobro cuje Radio Sraka kao i na 94,6 a sa druge strane skale na 94,4 sa 94,3 probija signal HR- HR3 dok se sa ovim mobitelom na 94,4 cisto cuje vrlo udaljeni signal Radio Igokee i sl.

Nije cak niti toliko bitna lokacija koliko volja za istrazivanjem svih mogucih i nemogucih mikrolokacija unutar odredjene lokacije, a upravo je mobitel, i to ovakav, idealan "alat" za takvu vrstu istrazivanja.
    • Ja imam Nokiu 6303i classic, slušalice baš loše hvataju i onda sam morao da napravim antenu, ulaz za slušalice je isti kao za obične slušalice, uzeo sam onaj mali priključak za slušalice i vezao za njega žicu od 2,6 metara i to je to, uključim zvučnik i slušam radio, gde god da idem nosim ga sa sobom i skeniram stanice.
      U svakom porazu ja sam video deo slobode i kad je gotovo za mene znaj tek tad je počelo.
    • Mislim da u danasnje vrijeme pretrpanog FM podrucja, vanjske, krovne FM antene nisu nikakvo rjesenje jer ce istovremeno pojacavati i lokalne signale i nista necete dobiti s tim. Slusanje udaljenih FM stanica u danasnje vrijeme gotovo nemoguce. E sad, u da kazem ruralnim oblastima, van gradova gdje nema prezasicenosti FM podrucja vanjske FM antene mogu da daju odlicne rezultate. Ja planiram na vikendici da postavim na ljeto jednu FM antenu, sa obicnom zicom hvatam oko 15-ak frekvencija tako da FM podrucje nije toliko zasiceno. Vjerujem da cu moci uhvatiti nesto od udaljenih stanica.
      World of Basketball
      Hoops Universe
      Kutak za djecu

Dreambox 800 HD clone, antena 120 cm, super jack motor.
    • Da, u velikim gradskim sredinama DX više nije gušt. Zbog toga što u vrlim gradovima postoji dosta gradskih stanica a najgore još što imaju te stanice i po 2 odašiljača tj.frekvencije. Npr.za zapadni i istočnio dio grada kao ovdje u Zagrebu. Sve to stvara zagušenost i sve je teže ili nemoguće uhvatiti nešto iz daleka. Zato kad odem u Slavoniju onda uživam u DX jer lokalna stanica je samo jedna i signala iz daleka koliko volis. Samo nađeš dobru mikrolokaciju i sve se hvata.
    • Antena Man wrote:

Da li neko ima Sangean ATS 909 i šta misli o njemu, da li je dobar prijemnik i koliko košta u Srbiji?

Imao sam Sangeana, no sa mobitelom Samsung E2550 ostvarujem puno bolji prijem radio-stanica. Sa Sangeanom nisam uspio uhvatiti niti jednu radio-postaju iz Italije, dok sa ovim mobitelom hvatam talijanske radio-postaje na vise frekvencija (neke i sa RDS-om) i to stalno (ne samo uslijed propagacija).

Na youtubeu sam gledao klipove prijema u Zagrebu sa jos jednim prijemnikom koji je vrlo hvaljen kod DX-era, ali sa navedenim mobitelom ne postizem nista losije razultate, naprotiv, cak i puno bolje. Znam da je tesko u to povjerovati, ali takva su moja iskustva. Evo tog klipa:
      youtube.com/watch?v=qKXQ9Rgse10

Ako se u Srbiji moze kupiti neki prepaid paket sa tim modelom mobitela po jeftinoj cijeni, preporucam ti da ga uzmes, ali samo model Samsung E2550 jer nemaju svi modeli ugradjen isti tuner (jednako osjetljiv i selektivan). Ovaj provjereno hvata nenormalno dobro radio-signale. Mobitel nije nista posebno, nema ni posebno dobar zvuk, ali za pravo DX-anje odlicno ce ti posluziti, a preko njega mozes snimati i klipove radio-prijema u mp3 formatu koje lako mozes prebaciti na komp. Jednako osjetljiv i selektivan tuner ima i stariji model SGH-E251 ali preko njega ne mozes snimati radio-klipove. Radio mozes koristiti i ako nemas ubacenu SIM karticu.
    • Evo jedna lista iz Rijeke (stalni signali, bez talijanskih propagacija):

87.6 Radio Trsat
      87.9 HRT-HR 1
      88.6 Radio Kp* (Koper)
      89.2 Radio OK (Otok Krk)
      89.7 Otvoreni
      90.6 Otvoreni*
      90.7 Soundset Rovinj*
      92.2 Soundset Kvarner
      92.6 R-Rab*
      93.7 Narodni*
      94.5 Narodni
      94.7 RAI MF 1
      95.1 R-Rijeka
      95.5 Studio+
      95.6. HRT-HR 2
      95.8 Pomorski radio Bakar
      96.5 Totalni FM
      96.9 R-Istra
      97.3 Capital*
      97.9 R-Rijeka*
      98.1 Kvarnerski*
      98.4 Korzo
      98.7 RAI MF-3
      99.3 HRT-HR 1
      99.7 Labin
      100.5 HRT-HR 3
      101.3 R-Pula
      101.9 Narodni
      102.5 RTL 102,5*
      103.0 R-Zadar *
      103.6 Otvoreni
      104.2 Totalni FM
      104.7 R-Rijeka
      105.3 HRT-HR 2
      106.2 Subasio
      106.7 HKR
      107.0 Radio 101 (Centouno)
      107.3 Radio 101 (Centouno)
      107.6 HR Otočac
      MAX TV
      ISKON TV

DAW SFT-1000
      STRONG DISEqC H-H Motor DM 2100
    • Prijem na 107,3 sa mobitelom Samsung E-2550 na istoj mikrolokaciji. Jedna od tri radio-stanice se cuje ovisno kamo usmjerim mobitel.
      zshare.net/audio/99430550df7b5578/

R101Italia - odasiljac Montegrimano / Monte San Paolo- udaljenost 353 km
      Otvoreni radio- odasiljac Celevac- udaljenost 172 km
      Narodni radio- odasiljac Kutina Mramor brdo- udaljenost 64 km

Prijem je ostvaren na istoj lokaciji, znaci dok sam ovo snimao nisam se micao. Prijem je stalan, a R 101 se ne cuje nista losije od ostalih radio-stanica. Na istoj frekvenciji hvatam jos i Radio Ognjisce, ali u drugom dijelu sobe. Ovo je dokaz da vanjske radio-antene zbog zagusenosti etera vise nisu potrebne, i da se puno vise toga moze uhvatiti mobitelom.

Inace ako nekoga zanima DX-anje, u Zagrebu se osim radio-stanica iz Slovenije i BiH mogu uhvatiti i one iz Austrije, Madjarske, Italije, Srbije, a na jednoj frekvenciji cak i iz Rumunjske. Sa selektivnim prijemnikom (najbolje mobitelom) i trazenjem pogodne mikrolokacije moze se ostvariti stalan i kvalitetan prijem sljedecih radio-postaja:

Rumunjska
      102,5 Romania Actualitati (Resica/Semenic)

Srbija
      94,5 Radio Beograd 1 (Crveni Čot)
      96,5 Radio Beograd 2/3 (Crveni Čot)
      103,2 B92 (Iriški venac)

Mađarska
      93,9 MR 2 Petofi (Kabhegy)
      103,7 MR 2 Petofi (Pecs-Misinatető)
      104,6 MR 1 Kossuth (Pecs-Misinatető)
      104,7 MR 3 Bartok (Nagykanizsa)
      105,0 MR 3 Bartok (Kabhegy)
      105,5 Class FM (Pecs- Misinateto)
      107,2 Neo FM (Kabhegy)

Austrija
      87,9 HITRADIO Ö3 (Rechnitz-Hirschenstein)
      89,2 Hitradio Ö3 (Graz/Schöckl)
      90,6 Ö1 (Rechnitz/Hirschenstein)
      91,2 Ö1 (Graz/Schöckl)
      93,5 Radio Burgenland (Rechnitz/Hirschenstein)
      97,4 RADIO FM4 (Rechnitz/Hirschenstein)
      99,1 Antenne Steiermark (Graz/Schöckl)
      102,9 Radio FM4 (Dobratsch-Villacher Alpe)

ITALIJA
      87,5 Radio Subasio (Monte Cucco)
      89,0 Radio Kiss Kiss (Montegrimano T./Monte San Paolo)
      93,5 Radio Subasio (Sarnano/Monte Sassotetto)
      94,0 Veronica My Radio (Sarnano/Monte Sassotetto)
      94,7 Rai Radio 1 (Monte Nerone)
      95,2 Radio Italia Anni 60 (Montegrimano T./Monte San Paolo)
      95,5 Radio Studio Piu (Monte Nerone)
      98,7 RAI Radio 3 (Monte Nerone)
      100,8 Radio Sabbia (Cesena/Monte Cavallo)
      101,2 Radio 24 (Monsano/Via Montegiacomo)
      101,5 Radio Sabbia (Gemmano/Monte Gardo)
      102,4 RTL 102,5 (Monte Conero)
      102,5 RTL 102,5 (Sagrado/Monte San Michele)
      102,6 RTL 102,5 (Pesaro/Santa Veneranda)
      103,2 Radio 24 (Teramo/Colle Izzone-Villa Romita)
      105,2 RAI GR Parlamento (Ancona/Forte Montagnolo)
      106,2 Radio Subasio (Montegrimano T./Monte San Paolo)
      106,3 RDS- Radio Dimensione Suono (Montefalcone Appennino/Centro Trigonometrico)
      106,5 Radio Maria Italia (Serrapetrona/Monte d’Aria)
      107,0 R 101 (Monte Carpegna)
      107,3 R 101 (Montegrimano T./Monte San Paolo)
      107,9 Radio Ottanta (Gemmano- Via Montecovolo)

Sto se tice prijema iz Italije, do promjene je doslo na 107,9 gdje se od nedavno cuje Radio Ottanta umjesto Studio Piu 2. Ovaj spisak je moguce jos nadopuniti, npr. clan ovog foruma b83 na jos nekoliko frekvencija ima odlican prijem radio-stanica iz Madjarske i Austrije....

Tko zna sto bi se jos lovilo da ne postoji toliko lokalnih radio-postaja u okolici Zagreba i Sloveniji....