Pinned VU+ DUO Crvena lampica problem/resenje

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

• @ kiki99

Temperature su vec krenule zestoko na gore(bar u ovim juznim predjelima) postavi ti podesavanje kulera na 60 min da radi a 1 min da ne radi ionako je maltene besuman. Sa tim podesavanjem meni je i u radu i u stand by(na sto se odnosi naravno) LADAN KO SPRICER, jedino sto rece @zupy mlak gdje je napajanje.
      Dok kuler nije radio u stand by-u box je bio vruc gdje je napajanje a blago mlak u ostalim dijelovima kad se opipa.

Zbilja bi bilo zanimljivo da se izmjeri temp unutra ko ima taj digitalni termometar (ja sam i dalje na zivi :))
      Праштањем уврjеда човjек се уподобљује Богу=показује Божански карактер.Праштање је мjера љубави!Бог је Љубав и зато је Он и Непресушни Извор праштања. Најкрвавији догађај у историји је Распеће Господа Исуса Христа на Велики Петак.И шта Спаситељ моли за Своје мучитеље са Крста? ”Оче опрости им, јер незнају штo чине"(Na latinici-OVDJE)

VU+DUO i td
    • zupy wrote:

Znaš i sam da temperatura ubija kondezatore stoga sam ja mom stavio da lagano struji u standby (mogu odvojeno podešavati različite brzine vrtnje za standby i normalni rad).
      Inače uno je stvarno hladan kao špricer jedino se osjetiti malo mlakosti iznad napajanja.
      Znam, ali normalna radna temperatura ih neće ubit ni za 10 godina, pa ne vjerujem da misliš svoga toliko dugo koristit :D
      no kako mi se ćini ovdje je problem pregrijavanja i blokiranja u stby bez ventilatora, a to po meni nije normalno!
    • Mate svi me znate wrote:

zupy wrote:

Znaš i sam da temperatura ubija kondezatore stoga sam ja mom stavio da lagano struji u standby (mogu odvojeno podešavati različite brzine vrtnje za standby i normalni rad).
      Inače uno je stvarno hladan kao špricer jedino se osjetiti malo mlakosti iznad napajanja.
      Znam, ali normalna radna temperatura ih neće ubit ni za 10 godina, pa ne vjerujem da misliš svoga toliko dugo koristit :D
      no kako mi se ćini ovdje je problem pregrijavanja i blokiranja u stby bez ventilatora, a to po meni nije normalno!

Globalno govoreci to vazi za sve ove prijemnike
      imamo tri radna stanja .
      Upaljen
      standby
      tzv duboki standby .

Mnogi mjesaju standby i duboki standby

U klasicnom standby potrosnja struje i grijanje se vrlo malo razlikuje od radnog stanja
      jer fakticki gotovo sve radi ,istina nema slike na ekranu.

Duboki standby (gotovo pa ugasen) je druga prica tada radi samo front
      i naravno potrosnja i grijanje je nikakvo pa ni ne treba hladjenje.

Pogledajmo specs za DUO

< 25W (u upotrebi LNB, horizontaal / 400mA )
      < 20W (u upotrebi, bez LNB)
      < 1W (Deep-Standby-Mode)

Nemam vremena da potrazim ako uopste negdje ima specifikacije
      u standard Standby-Mode ali sam i bez toga siguran da je prisutna znacajna potrosnja
      struje a samim tim i grijanje.

Ovdje kod mene na sjeverozapadu eu nije fakticki potrebno nikakvo hladjenje
      pogotovo ne ako je box na slobodnom prostoru bez ostalih grijaca .

No na jugu je to druga prica ako je toplo u sobi ili na mjestu gdje se nalazi uredjaj.
      Onda je i u Standby-Mode potrebno izvjesno hladjenje .
      vuplus-community.net
    • Pa sad zavisi kako posmatramo ostecenje komponenti.

Naime ni ja ne vjerujem da ce komponenta crknuti ali sta se desi da promjeni karakteristike zbog grijanja
      i onda vise nije ono sto su inzinjeri proracunali kod izrade uredjaja pogotovo ne ako je kritcno dimezionisana
      sto se lako desi sa kondezatorima elektrolitskog tipa.
      Ja nisam otvarao box da vidim koja vrsta kondezatora je tamo.
      Naime kod temperature dolazi do smanjenja kapaciteta i ako je on kriticno dimenzionisan
      onda u odredjenom momentu ne filtrira napon dovoljno sto moze izazvati razlicite negativne efekte
      ili cak da prijemnik vise ne radi.
      Nije defektan a ustvari jeste jer nije bio proracunat za taj efekat grijanja .
      Recimo u avio industriji se u ispravljacima ,predajnicima i sl elektroliti obavezno mjenjaju
      poslije par godina i onda kada aparat nije pokvaren
      a radi se o profesionalno kvalitetnim komponentama.

Inace koga interesuje sta koristi recimo VU duo u standby a tehnicar je neka izmjeri ampermetrom barem to nije tesko
      i usporedi sa radnim stanjem
      vuplus-community.net
    • Miro wrote:

Naime kod temperature dolazi do smanjenja kapaciteta

Ispravak netočnog navoda, ne dolazi do pada kapaciteta odmah, najprije dolazi do povečanja unutarnjeg otpora elektrolita i zbog toga nastaju problemi, dakle kapacitet zna bit nepromjenjen a uređaj ne radi :D
      Da se razumijemo, zagovaram i preporučujem ventiliranje uređaja u radu, u mirovanju ili ti ga stby ima da sve miruje ;)

Miro wrote:

Naime kod temperature dolazi do smanjenja kapaciteta

Ispravak netočnog navoda, ne dolazi do pada kapaciteta odmah, najprije dolazi do povečanja unutarnjeg otpora elektrolita i zbog toga nastaju problemi, dakle kapacitet zna bit nepromjenjen a uređaj ne radi :D
      Da se razumijemo, zagovaram i preporučujem ventiliranje uređaja u radu, u mirovanju ili ti ga stby ima da sve miruje ;)

Jesi tvrdoglav vise od mene :thumbsup:

Ja nisam mjerio ali cak i bez toga tvoja teza da u stby sve miruje nije tacna.
      Pa nisu oni bez veze stavili opciju da se hladi i u stby naravno zavisno od temperature okoline a ne samog uredjaja.
      Na sjevernom polu se ne treba hladiti 8o
      Bas cu izmjeriti potrosnju kad budem kod kuce.
      vuplus-community.net

The post was edited 2 times, last by Miro ().

• Miro wrote:

Jesi tvrdoglav vise od mene :thumbsup:
      Pa malo, ja se koji put prepadnem koliko sam tvrdoglav :D
      Ja nisam mjerio ali cak i bez toga tvoja teza da u stby sve miruje nije tacna.
      pa za što bi uopće koristili stby ako je razlika u potrošnji i grijanju zanemarivo mala :D
      Pa nisu oni bez veze stavili opciju da se hladi i u stby naravno zavisno od temperature okoline a ne samog uredjaja.
      izgleda da očito nisu, ali za tako nešto treba postojat razlog, valjda nije razlog da imaju grešku u konstrukciji ili nedajBože u trećerazrednim komponentama :rolleyes:
    • Evo zvanicnih mjerenja sa moje strane.

Ubacio sam digitalni toplomjer u risiver,tik uz napajanje i SA ISKLJUCENIM ventilatorom u obicnom stand by rezimu temperatura je bila 42,5 c. (nesto prasine prisutno)
      Pri UKLJUCENOM ventialotoru (i izduvanoj prasini) u obicnom stand by rezimu izmjerio sam 36,0 c.

Sobna temperatura je cca iznosila oko 27c.
      Праштањем уврjеда човjек се уподобљује Богу=показује Божански карактер.Праштање је мjера љубави!Бог је Љубав и зато је Он и Непресушни Извор праштања. Најкрвавији догађај у историји је Распеће Господа Исуса Христа на Велики Петак.И шта Спаситељ моли за Своје мучитеље са Крста? ”Оче опрости им, јер незнају штo чине"(Na latinici-OVDJE)

VU+DUO i td
    • Izmjericu i u radu bez ventilatora ali vjerovatno ce biti ista ili slicna u stepen-max dva razlike.
      Jer i ja mislim da box u obicnom stand by grije skoro podjednako kao i kad radi, mozda 10% manje.
      Moram kuler sa ploce fizicki iskljucit da bih to izmjerio.

VU+DUO i td
    • Hajde da razjasnimo ovo oko standby-a :)

Tri stanja:
      1.Upaljen
      2.standby
      3.deep standby

2 - gase se pojedine stvari , recimo gasi se napajanje lnb-a , gasi se tuner ustvari ne zahteva se da pokusava da se lock-uje
      gasi se video decoder, Enigma nesalje skoro nikakve zahteve HW-u
      3 - deep standby iliti halt - pogasi se sve zivo pa cak i naponi na usb-u znaci ugase se svi usb uredjaji , ugasi se napajanje internog HDD-a, ugasi se CPU , RAM, Flash... sve , komplet
      Jedino sto radi je FrontPanel koji najcesce ima sopstveni microcontroler koji je zaduzen sa powermanagment, tu je jos display i IR, znaci bukvalno duboki standby - sve je prakticno pogaseno
      E sad bilo je pokusaja od nekih proizvodjaca da bi se smanjile cene proizvodnje celokupnog uredjaja da integriraju stanby (ovo sto sam naveo da se najcesce resava nezavisnim mikrokontrolerom) da integrisu u sam CPU od risivera ali to je sasvim druga prica i mislim da jos nema uredjaja koji to koriste.
      Znaci vratimo se temi , deepstanby , kad ne bi postojao ovaj Micom na prednjoj ploci , bio bi shoutdown :)
      znaci to je jednako kao kad TV prebacite u standby - ceo sistem ide down , ostaje samo mali deo koji prati dali cete pritisnuti Power taster na daljincu i time prakticno izbootali uredjaj nanovo.
      Dok Standby kod risivera je pokusaj da se mnoge stvari iskljuce a da pritom ceo sistem bude Up, tu spata definitivno tuner, video decoder i napajanje na LNB-u, CPU ostaje upaljen, RAM, FLASH , znci OS je i dalje funkcionalan ali pogaseno ono sto se prakticno ne koristi i time se stedi na potrosnji struje a ujedno i smanjuje zagrevanje uredjaja i to poprilicno jer su pogaseni glavni potrosaci i "pogaseni" zahtevi od strane enigme da forsira HW koji je upaljen, logicno ako je sve ovo odradjeno kako treba - ventilator je izlisan , znaci ako je stanby odradjen kako treba - definitivno vam netreba hladjenje u standby-u
      E sad pitanje je dali je uopste zagrevanje uzrok blokiranja , to se lako moze otkriti logovanjem i videti gde i zasto "puca" OS ili sta li vec.

pozdrav,

The post was edited 2 times, last by telesat ().

• A čuj, činjenica je da se u receiverima ne koriste profi A class komponente, a sve sa svrhom smanjenja cijene proizvoda i veće zarade distributera, a i najvažnije da nikom nije u interesu da proizvod dugo traje, čak štaviše vrijedi nepisano pravilo da uređaj izdrži garantni rok ;) a to što tebi radi, a nekom ne je pitanje sreće, jesi li je imao i jeli onaj kojemu ne radi nije, a dobio box s jednom jedinom lošijom komponentom :D
      Nema potrebe pokretat posebnu temu o zadovoljnim kupcima, njima se nemože pomoć, pomoć traže nezadovoljni, ili bolje rećeno razočarani :D

Ma ja im samo želim u rukavicama reći da je VU jedna najobičnija kanta :D a ne uređaj kojeg u zvjezdama kuju :rolleyes:
      sad sam naje_a :thumbsup:

Slazem se sa tobom bebi, kanta isto kao i svi ostali uredjaji pocevsi od dmm, gigablue, ipbox, azbox.
      HW im je svima u 5 deka razlike
      Kina majka :D
      “Liječim se. Bezuspješno. Evo, već je pet godina kako ‘apstiniram’ od Sarajeva, i da sam cijelog života bio na ‘igli’, do sad bih se ‘očistio’, ali od Sarajeva ne mogu, pa da me ubiješ. Ponekad mi se čini da je ono umrlo u meni, da sam ga se kotaris’o, ali dovoljna je najmanja sitnica, poznat glas preko telefona, ime u novinama, san, da se sve iznova uzburka u meni, da naprosto podivljam od želje da… da… da ne znam ni sam šta…”
      youtube.com/watch?v=pc1c57Fl6E4

A čuj, činjenica je da se u receiverima ne koriste profi A class komponente, a sve sa svrhom smanjenja cijene proizvoda i veće zarade distributera, a i najvažnije da nikom nije u interesu da proizvod dugo traje, čak štaviše vrijedi nepisano pravilo da uređaj izdrži garantni rok ;) a to što tebi radi, a nekom ne je pitanje sreće, jesi li je imao i jeli onaj kojemu ne radi nije, a dobio box s jednom jedinom lošijom komponentom :D
      Nema potrebe pokretat posebnu temu o zadovoljnim kupcima, njima se nemože pomoć, pomoć traže nezadovoljni, ili bolje rećeno razočarani :D

Ako pogledas malo u druge podforume vidices da je tamo vise nezadovoljnih nego ovde a to ipak nesto znaci
      a pomoc kako ti kazes ne traze nezadovoljni ili razocarani nego oni koji neznaju
      TT 1600
      TBS 5925
      Blind scan pro
      Gibertini 1,5 m