Problemi sa signalom Maxtv sat

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

• Hvala obojici na odgovoru.

@dak, na diseqc sam prvo posumnjao tako da je on izbačen još prekjučer. Nikakve razlike nije bilo s njim ili bez njega. Tanjur zaista mislim da nisam loše podesio jer sam to radio već dosta puta. Dobio sam Astru i HB i kretao se u minimalnim koracima između. Sad kad imam sliku na DM SAT svaki i minimalni pomak lijevo-desno gore-dolje smrzne sliku.

@MaxTvS, hvatam i niske i visoke frekvencije (i 10xxx i 12xxx MHz), obje polarizacije. Ponavljam, diseqc nemam. DECT telefon također nemam. Adapter koristim originalni od svakog receivera (Dream ima svoj, Pace svoj). Testirati na susjedovoj opremi ne mogu jer ne znam nikog tko ima 16E (ovo ne radim doma nego na stanu u Zagrebu).

Ništa, odoh kupit novi LNB i kabel, jedino to nisam zamijenio. Ako ni to ne riješi problem onda ga pripisujem duhovima i gremlinima.
    • Mislim da bi bilo dobro kad bi više ljudi napisalo kakva im je jačina signala tijekom prosječnih dana bez kiše i na kojim Max TV frekvencijama. To bi pomoglo ljudima koji su novi i tek uštimavaju antenu da imaju otprilike osjećaj do koliko mogu doći. Nemora antena biti perfektno namještena, dovoljno da imate neki kvalitetan signal.

Ja mam ovako, na:
      11678H (Arena 1 HD) imam oko 13 dB i 66 dBuV
      11595H (Arena 2 HD) imam oko 12,3 dB i 67 dBuV
      11512H (Arena 3 HD) imam oko 12,4 dB i 68 dBuV

Oprema je Triax 88cm, sharp 0,3dB LNB (uski), i diseqc sklopka (ime neću navoditi jer sam probao 3-4 njih i sve daju približno isti rezultat pa to nije važno).

NAPOMENA: Iz nekog razloga mi na Areni 2 HD signal svaki dan od 17 sati do 23 sata oslabi i bude oko 11,5 dB. Nemam pojma u čem je stvar, jer je to baš svaki dan, dakle ne ovisi o padalinama, a po noći oko 3 sata bude čak i do 13dB. Ali glavno da uvijek radi bez sjeckanja. :)
    • Evo, riješio sam konačno problem.

Danas sam u Pevecu kupio LNB STi 0.1 dB (link: ekran-avc.hr/antene/lnb-konverteri/sti-single.html) i 10 metara Axil koaksa (koji je bio nepotreban jer na kraju nije utjecao na signal).

Uspio sam dobiti 13.1 dB (pod laganom kišom, možda će biti i više) i konačno je prijamnik poskenirao satelit i uhvatio programe (satelitske TV i radio te zemaljske). Aktivacija je prošla uredno i sve radi bez problema. Na 2 transpodnera je signal nešto niži (oko 12.4 dB) međutim rade bez prekidanja.

Danas sam dobio poruku od kolege iz Splita koji ima isti problem s Alps konverterima na još većem tanjuru - 110 cm Gilbertini. Tako da mogu zaključiti da Alps ne voli ovaj satelit (ili samo T-Comove transponedere).

Eto, ako će još netko imati sličnih problema može probati s navedenim LNB-om, meni je riješio stvar.

Doduše, ono što me jako zanima je što će biti kad zapadne snijeg. 12-13 dB nije neka zvijerčina od signala pa može biti da će biti problema :S Kakav signal imate vi koji koristite preporučenu opremu, odnosno onu koju vam je monter dao (Triax 90 cm)? Je išta jači od mog?

alCapone wrote:

Ja mam ovako, na:
      11678H (Arena 1 HD) imam oko 13 dB i 66 dBuV
      11595H (Arena 2 HD) imam oko 12,3 dB i 67 dBuV
      11512H (Arena 3 HD) imam oko 12,4 dB i 68 dBuV

Oprema je Triax 88cm, sharp 0,3dB LNB (uski), i diseqc sklopka (ime neću navoditi jer sam probao 3-4 njih i sve daju približno isti rezultat pa to nije važno).

Moji signali su identični tvojima (sa diseqcom, bez njega je 0.1 dB više)!
    • STI odlično radi na Max tv-u.Sa tim lnb-ima imam odlična iskustva.Također lnb-i koje je ugrađivao Digi rade odlično sa Max-om.Testirao sam i Alps i pokazao se loš za Eutelsat.Alps koji sam testirao ima veliki šumni broj.Na Astri i Hotbirdu radi dobro.
      Ukratko bez dobrog lnb-a nema ništa.
      Triax antene su dobre a Max radi i sa drugim antenama.
    • dak wrote:

Ne bih se složio da su STI lnb- ovi bolji od Alpsa (ako je alps ispravan). A to što mnogi monteri ugrađuju za max tv jeftine lnb-ove i kopije triax antena to je druga tema.

Ja ništa ne tvrdim, samo sam ispričao svoje iskustvo. Imam 4 takva Alpsa (svojevremeno su bili u ulozi 1W+19E+16E+13E i radili su), sad mi je jedan doma na krovu na 110 cm tanjuru i hvata TotalTV, a 3 komada imam ovdje u Zagrebu i s nijednim nisam mogao dobiti više od 11 dB, a s time receiver nije htio ništa skenirati. STi je iz prve dobio 13 dB i proradilo je. I meni je to čudno obzirom da taj Alps košta 55-70 kn (satshop.hr, Sat Pro), a STi ima za 27 kn (AVC Ekran). Da su sva 3 neispravna ne vjerujem.
    • Čim je neki dan zapao snijeg meni je signal pao na 0 (nulu) i nestalo je slike na svim programima. Jel i vi imate takvih problema? Koliko sam primjetio problem nije u tanjuru nego LNB-u - čim s njega očistim snijeg signala opet ima (manji je ali radi).

Kako to riješiti? Ima negdje za kupiti kakav poklopac (krović) da snijeg ne pada izravno po LNB-u?

Također, još jedna opzervacija: tipke za pojačavanje/stišavanje zvuka imaju strašno grubu podjelu. Preskaču po nekoliko "crtica" i u tri poteza mogu doći od potpuno bešumnog do skroz glasnog.
    • Nažalost kod snijega nema pomoći.Kad na lnb padne puno snijega normalno je da nema signala.Najbolje je da često provjeriš da li je lnb čist od snijega i nečim mekanim, npr.spužvom očistiš lnb.

Za vrijeme tekme Dinamo-Dinamo Kijev se moglo videti probleme sa signalom u vrijeme velikog snijega.Signal sa stadiona ide iz reportažnih kola na satelit pa onda nazad u studio.Kako su padale krpe snijega gubio im se signal.
    • taj krović za LNB-ove je OK i malo spasi stvar ali što ti vrijedi kad snijeg a naročito mokar padne na tanjur i isto smanji snagu odbijajućeg signala, rješenje je grijač antene ali onda opet ostanu atmosferske prilike (oblak pun vlage) i opet si ne možeš pomoći :S

zaključak, protiv prirode se ne može :thumbsup:
      www.prejeftino.com
      Najveća i povoljna ponuda antenske opreme u Hrvatskoj
      Dostava u roku 24 sata - trošak dostave od 20 kn (HR) preko InterEurope
      Distribucija MaxTV SAT na ugovor i pre-paid MaxTV SAT CI+ CAM
    • alCapone wrote:

Taj krović je skroz nepotreban, signala nema tek kad snijeg baš skroz zatrpa antenu. Onda ju malo štapom udarim lagano i pometem snijeg sa LNBva i sve opet radi... :) ja za tim nemam baš neke potrebe... Ne treba to često max 1-2x na dan kad pada jaki snijeg, meni to nije problem

Kad je igrao Dinamo čistio sam snijeg s tanjura i LNB-a svakih 10 minuta. Kak će tek biti kad će počet za ozbiljno padat (svaki - svaki drugi dan) strah me pomislit. Inače, SNR za vedrog dana mi je oko 14 dB i kad je zapao snijeg pao je na nulu tj. uopće ga nije bilo.

I što s onima koji imaju tanjur na krovu (većina) i ne mogu s metlom do njega svako malo? Nemaju televizije satima/danima?

Mislim da krović nije nepotreban jer meni je snijeg na LNB-u stvarao problem, a ne snijeg na tanjuru. Kad bi očistio LNB odmah bi dobio sliku.
    • brs123 wrote:

Zna mi se dogoditi trzaj na Arenama HD... stavljao sam već i nove LNB-e i sve ali i dalje isto. Tako je od one promjene FEC-a. Ne znam više kako to srediti..

i meni isto, ali meni je još gore bilo kad je bio stari FEC. Kod starog FECa trzalo je svakih 2-3 minute u prosjeku. Ovaj novi FEC znatno je smanjio trzanje, ali i dalje je ponekad prisutno (možda 2x u 2 sata).

E sad jel smo mi jedini sa tim problemom neznam, svi samo hvale sliku dok to nitko ne spominje. :D Možda se drugi ne zamaraju sa tim :D