Projekt Prodelin 2,4m

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

• Povremeno je bilo, nisam imao stalan prijem ali sam uvjeren da mi je i tada bio jedan dio antene u sjeni.. Ako me sječanje ne vara, Varat je imao prijem sa 150 cm s tog satelita e sad više ne znam dali samo C band ili i Ku.. Isti dijagram pokrivanja kao 93,5E imaju i 83E i 74E pa sam ih sa 1,8m bez problema hvatao, dakle radi se samo o optičkoj vidljivosti koju je s moje garaže teško dobiti.. Krov bi definitivno bio druga priča.
      2,7m offset Laminas :)
      2,4m offset Prodelin+Superjack QARL 3636+C/Ku/Ka linear/cirkular motor multi-feed (91.5E-40,5W)
      90cm + Opticum 3800 Ultra Speedy (90E-55W)
      Multi-Feed Wave Frontier Toroidal Antenna T90 (10 satelita)
      TBS5927;DM8000
    • jovan-nk wrote:

evo kod moga drugara antena triax 88 cm ruski paket na 75 east hvata signal 72 posto dakle to bi na dream bilo oko 92 posto ali antena mu je pod konasc dakle od 75 east do 30 w hvata satelite. sta hocu da kazem koliku ulogu ima ma nova a dobro podesena antena naravno da se radi o triax a imao je gibert. sat. antenu 110 cm i na 75 east signal mu je bio oko 60 posto sto odgovara signalu na dreamu oko 80 posto, vjerovali ili ne.

lega ti je na koki :D cuj s triaxom od 88 cm ima bolji prijem, neg na gib 110. starost antene ne igra ulogu, a svi rado zaboravljamo sljedece: veci tanjur je bolji, no sam ak je dobro podesen. veci tanjur zahtjeva vise truda pri stelanju !!
      nix
    • jovan-nk wrote:

evo kod moga drugara antena triax 88 cm ruski paket na 75 east hvata signal 72 posto dakle to bi na dream bilo oko 92 posto ali antena mu je pod konasc dakle od 75 east do 30 w hvata satelite. sta hocu da kazem koliku ulogu ima ma nova a dobro podesena antena naravno da se radi o triax a imao je gibert. sat. antenu 110 cm i na 75 east signal mu je bio oko 60 posto sto odgovara signalu na dreamu oko 80 posto, vjerovali ili ne.

Postovanje prema tebi druze, ali ovo o cemu autor ove teme govori nema nikakve veze sa tim sto ti pricas... ti govoris o ABS-1 satelitu, koj mozes da uhvatis i pomocu tanjirica za kafu... :D

Joj sto volim ovake teme (definitivno ih je sve manje) ili kad se govori o slabom prijemu Astre 2F, 1N i kad se neko ubaci sa odgovorom imam ja signal 90% sa nekim prdavcem od 90-100cm..
      Pitam ga a koje frekvencije prijatelju.? a ono astra 2A/2B koju mozes uhvatiti i sa LNB-om i to bez antene... :evil:
      Gebertini 150cm 91.5E-45W..SuperMount SMR1224EL.. BG
      Ku Inverto black ultra x2 (Linear-Circular)
      C WS International ESX241 (Linear-Circular)
    • prijatelju vjerujemo mi tebi,ali forum ima teme kojih bi se trebali drzati. tema je jos jedna velika antena, a ti opleo po tanjurićima za kavu :) :)
      Gorenje Elrad 1,80 m
      Irte 1,80 m
      Triax 1,40 m prime fokus 75e-24,5w +invacom quad
      Channel master 1,2 m, Inverto black ultra
      Echostar ip 3000, Echostar 7000
      technotrend tt-budget s2-1600
    • drage kolege jesam nov u ovom poslu ali opet tvrdim da triax 88 bolje hvata signal od giber. 110 dakle o tome se radi znam sta je tema i cisto sam napisao post da veca antena neznaci bolji signal bar kad je uporedjivanje gibertini 110 i triax 88 cm, i naravno nisu u pitanju frekvencije koje mozes uhvatiti lnb bez antene kako kazu neke kolege ovo sto se hvata sa 88 je sasvim dovoljno sa jakim kvalitetom signala , toliko od mene.
    • Nakon dosta vremena da napišem par riječi.. Temu bi trebalo preimenovati u ''samo jedna velika antena'' ali sa full opremom :) . Antena je dobila uteg od 50 kg ali zbog velike mase latica krak nije ispao kako sam planirao, morao sam ga izvuči ( sistem cijev u cijev) dosta van i sada zbog velikog kraka se malo zaljulja kod kretanja i stajanja. Riješiti ću to uskoro sa 100 kg utegom ali sada bar antena ima full putanju i nema više problema sa izvlačenjem iz krajnje zapadne pozicije. Motor je toliko vukao struje da je napon padao na samo 15 Volti, sada uz potporu utega sve radi super. Prepravio sam Inverto Black Ultra na flanđu i fazi sam isprobavanja istog sa različitim feed-ovima. Ovaj na slici je od kolege Sunny-a, orginalni Gib feed. Na antenu je smontiran C, Ku lin. i cirkular lnb. Zahvaljujuči platformi o kojoj sam dugo pričao i konačno je napravio sada imam mogučnost da najmanje 4 lnb-a montiram na nju i pomicanjem motora određujem koji lnb je u fokusu. Trenutno sam u fazi eksperimentiranja i mogu reći da sve radi kako sam zamislio. Zahvaljujuči donaciji kolege Sunnya imam vrlo lagan motor koji sve lnb-e pomiče sveukupno za 26 cm. Motor je od proizvođača Irte a ja sam ga prepravio na diseq 1,2 sistem tako da na svom putu broji 1800 impulsa preko Motec pozicionera koji sada radi na 20 Volti napona a ne 36. Sve je super precizno a i relativno brzo, motoru treba cca 10 sekundi da prevrti do susjednog lnb-a. Ova platforma se pokazala odlična za testiranje rezličitih lnb-a što trenutno najviše i koristim ali zapravo je zamišljena da na istoj anteni imam C i Ku opseg i to uz podršku za linearnu i cirkularnu polarizaciju. Mislim da će u konačnici ipak biti 2 C lnb-a i 2 Ku jer bez obzira što se mogu dobiti linearne polarizacije uz upotrebu dielektrika,ovakav sistem radi bez gubitaka.
      ali da nije sve savršeno otkrio sam sinoč nakon što sam pokušao Motec pozicioner osposobiti da automatski prebacuje na 4 memorirane pozicije. Davno sam to isprobao, pozicioner se može programirati da radi kao 1,0 ili 1,1 na 1,2 diseq konverter uz upotrebu komande AA, AB, BA i BB. Isprobao jesam ali nisam vidio da u uputstvu lijepo piše da takav sustav radi samo do uključivanja 1,2 protokola. To kod mene nije moguće jer drugi pozicioner okreče glavni motor upravo tim protokolom X( . Dok isključim 1,2 protokol sve radi kako sam zamislio. Trenutno platformu pomičem uz upotrebu daljinskog i to uopće nije loše ali pokušavam naći riješenje da to na kraju ipak radi prema početnoj ideji, potpuno automatski. Trebalo bi blokirati 1,2 protokol a da samo 1,0 prođe ili nači pozicioner koji je samo 1,0 ili 1,1. Sjetio sam se i starog Iskra motora sa 4 pozicije ali on u sebi ima čip u kojem su umemorirane pozicije i nije ih drugačije moguče mjenjati nego programiranjem... Ako netko ima kakvo riješenje za taj problem, čekam! Čekam i upload ovih slika, ako nešta zapne pokušati ću ponovo poslati...

2,4m offset Prodelin+Superjack QARL 3636+C/Ku/Ka linear/cirkular motor multi-feed (91.5E-40,5W)
      TBS5927;DM8000
    • alal ti vjera,ti skoro usavrsio i motor koji pomice lnb-ove,a na sve to i sam tanjir pomice motor,a ja jos nemogu da uganjam klarkov prsten,tj.da podesim samo motor koji drzi antenu da radi ok 75 e do 30 w.
      antena je prelijepa svaka cast!
      srecno do kraja,kako ovo izgleda mocno,tanjir,cak lovitit i c band i ku band,svaka cast,iz koje zemlje to pokusavas?
      Dreambox 800 HD
      Dreambox 500 S Kinez
      Humax 5400
      Samsung Plasma - Serija 4 - 50(127 cm)
      Pozicioner Opticum DM 2800+Ofset 120
      75 E - 30 W
    • Kolega Rizla, kada sam imao i motor za elevaciju onda sam koristio sistem istih brojeva, npr. svaki satelit bi izmemeorirao 2 puta, prvi za elevaciju a drugi za EW poziciju, dali na to misliš?
      TBS5927;DM8000
    • Pa dok nešta ne smislim bolje to će mi biti jedina opcija. Malo me muči broj memorijskih mjesta, kada se gleda odvojeno C i Ku ima više od 100 pozicija. Do sada sam ih sve uspjevao pokriti jer sam za dosta njih koristio isti broj, jer ih je puno na istoj poziciji. Za ovakav sistem koji si predložio sada moram npr. za 27W koristiti dvije memorije a ne jednu. Sa ABCD komandama bi sve bilo jednostavnije ali kad ne radi onda nema druge
      TBS5927;DM8000