Projekt Prodelin 2,4m

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

• Interesantno je to kod vas u Mk, uživam kad vidim da se tako slabi signali tako daleko rasprostiru, suprotno željama onih koji ih emitiraju.. Nema mi logike zašto se 2F ne bi vidio kod vas kad je signal jači nego sa 2E i 2G ali kod ovakvih situacija logika nije baš uvijek upotrebljiva.. Obrati pažnju na dosta velik pomak antene prema zapadu u odnosu na 2E... Treba se igrati a to je na velikoj paraboli jako teško, sve je visoko i nedostupno a najveći problem je što se slabi signali ne mogu promatrati kod direktnog pomicanja lnb-a, instalater svojim tijelom zaklanja veliku površinu antene i od realtime signala nema ništa.. Samo radi toga sam je prodao i kupio offset 2,4m kod kojeg je to jako jednostavno i na kraju je meni signal čak bolji nego sa 3, 1m.. Ja bih na parabolu zbog toga stavio još jedan motor za vertikalni pomak, to bitno olakšava rad i kontrolu preciznosti putanje..
      K tome s tako preciznim antenama putanja satelita se vidljivo mjenja i u određeno doba dana. Kad satelit dođe na vanjski rub kocke kojom putuje u osmicu, moguće je signal malim pomicanjem pojačati.. Naravno, motor mora imati što više impulsa po stupnju kako bi sve bilo što preciznije. Ja na polarmountu imam 36'' motor koji je maksimalno udaljen od osovine i u prosjeku mi je jedan impuls pomak od vrlo preciznih 0.07 stupnjeva. Nije za vjerovati ali to kod ovako velikih i preciznih antena nije dovoljno. Zahvaljujući motoriziranoj platformi za izmjenu lnb-a mogu još dvostruko preciznije podešavati fokus i kad matematički gledano pomaknem lnb za 0,03 stupnja i signal na nekim frekvencijama skoči za 0,5dB!!! Čudesno stvarno i zato nikakvo čudo da se antena uvijek može bolje podesiti nego je bila prije toga ali isto tako je vrlo lako dobre signale pokvariti.
      Ja bih svakako probao neki drugi lnb jer se njegovom promjenom može jako puno dobiti.. Meni se prije lansiranja 2G najbolji pokazao Invacom qdf031 ali sad u zadnje vrijeme mi je ipak najbolji taj jedan single Inverto black pro.. Kolega RobertBlb koji isto hvata Uk iz Zg je prije koristio black pro a sad trenutno mu je Qdf031 bolji. Black pro za razliku od qdf nije skup, zna biti i po manje od 10 eura komad. Qdf031 ima vrlo precizne karakteristike a blackpro je suprotno od toga dosta nelinearan. Ali može se uz malo sreće naletiti na odličan pro koji ima extra karakteristike.. Znači, najbolje kupiti nekoliko komada i onda selekcijom utvrditi koji najbolje radi.. Ostatak rasprodaš, u Mk gdje ima hrpa MZT antena to ne bi trebao biti problem. Qdf031 košta kao cca 6 komada blackpro pa ako ti ne treba više izlaza onda je po meni svakako povoljnije riješenje...
      .........2,4m offset Prodelin+Superjack QARL 3636+C/Ku/Ka linear/cirkular motor multi-feed (91.5E-40,5W).........
      .........................Multi-Feed Wave Frontier Toroidal Antenna T90 + 12 x Inverto BlackEco (90E-55W)...............
      ......................................................DM8000 + TBS5927
      ................................................................
    • I zaboravio sam, mene zafrkava jedna frekvencija sa 2F iako ostale imaju odličan signal.. 11306H uglavnom ne radi u zadnje vrijeme a onda se pojavi niotkud i radi par dana savršeno uz besprijekoran signal..

.........2,4m offset Prodelin+Superjack QARL 3636+C/Ku/Ka linear/cirkular motor multi-feed (91.5E-40,5W).........
      .........................Multi-Feed Wave Frontier Toroidal Antenna T90 + 12 x Inverto BlackEco (90E-55W)...............
    • Hvala LambdaKt puno na preciznom odgovoru. Meni isto sve ovo cudno, a najzanimljivije mi je da u Sofiji koja je jedno 240 km istocno od Skopja imaju signal s nekim ruskim parabolama od 2,1 m. To mi nikako ne ide, a imam i Qdf invacom, ali mislim da je signal bio slabiji kod jakih transpondera, ali ne znam kako bi bilo sada.
      Ovih dana je jako hladno, ali planiramo isprobati kasnije neki sucani dan, bar 10 stupnjeva vani, samo reci kada signal pocinje ponovo da pada, koji mjesec otprilike, za lijeto znam da je signal uzas, mislio sam da li i prije toga je moguce da singal bude slabiji na ovim transponderima.
    • @mman Signal počinje padati negdje u 3-4. mjesecu.. Nije mi jasno ovo da Qdf ima slabije jake signale, po meni su bitniji ovi slabi, jake nije problem uhvatiti :)
      Qdf ima vrlo jako linijsko pojačalo, ako imaš mali gubitak tj. malo kabela onda prijemnik možda ne uspjeva na ulazu u tuner dovoljno oslabiti te jake signale pa dolazi do preopterećenja 1. tranzistora i pada signala na takvim frekvencijama.. Probaj ti Qdf opet sada kad su ti slabi signali uhvatljivi, možda se pozitivno iznenadiš..
    • O Mislim da pričamo o istom lnb-u, Invacom QDF031, 4 odvojena izlaza za 4 prijemnika.. Na puno sam mjesta vidio da ga dx-eri upotrebljavaju na velikim antenama pa sam ga i sam zato kupio.. Zapravo imao sam čak 2 komada svojevremeno i tada je to za mene bio nr. 1 konverter.. Taj lnb ima vrlo visok crosspolarizacijski omjer, > 30dB, što je kod 2EFG jako bitno.. Radi se o sposobnosti razdvajanja signala na istoj frekvenciji suprotnih polarizacija.. QDF je u stanju neometano primiti signal H polarizacije iako na istoj frekvenciji radi V koja je 30dB jača dok se npr. vrlo kvalitetan Inverto black ultra može pohvaliti tek sa 22 dB. To je bitno upravo na satelitima kao Astra 2 gdje ima frekvencija gdje radi UK snop na jednoj polarizaciji a višestruko jači EU na suprotnoj.. Doduše, ti si dosta daleko od glavnog EU snopa i kod tebe moguće ta karakteristika i nije presudna.. Vidim da ti idu sve frekvencije sa 2G a meni samo jedna, 10964H, preostale mi uguši upravo abnormalno jak eu snop..

Invacom Universal Quad LNB 0.3dB C120 Flange - QDF-031 - satshop.tv

Koji feedhorn koristiš? Dali je kolega Igor bolje podesio tanjur ili je nešta u sustavu drugačije? To što je antena na zgradi nema veze definitivno.

The post was edited 1 time, last by LambdaKt ().

• Probali sa 2 feedhorna, jedan koji je bio original posto antena je transportirana s jednog u drugo dvoriste, nije raskopljena. Drugi sam kupio u Grcku koje koriste za antene Famaval, mislim da su upotrebili original. Kolega Igor je rasklopio pa ponovno su mu montirali antenu, ali toliko lose da je na 5-om spratu pri jakog vjetra na pocetku godine pala i ostetila se i vise nista od toga. Puno muke za na kraju nista od toga.
      Da, imam isti LNB Invacom.
    • Sad čitam ponovo postove od jučer.. Znači imaš još jednog kolegu koji se ne zove Igor i sa 3m MZT ima prijem i po danu?
      U vezi prijema na malo dB, kanali koji emitiraju na niskim Fec vrijednostima imaju niži prag prijema., npr. 11386V i 11426H su na 4dB..
      Mislim da sam i ja to komentirao prošle godine kad sam hvatao 2G, signal uopće nije imao velike oscilacije kao 2E satelit.. Bio je slab ali je takav bio gotovo stalno, 0-24. Isto tako i 2F uglavnom ima dobar signal, utječu samo promjene vremena na njega. Astra 2E ima ogromne promjene signala u zavisnosti od doba dana, 1-1,5dB i tako je već od doba kad je još stari 2D emitirao.. Za 2D se znalo da je poluispravan ali i novi 2E je naslijedio sve isto uz još slabije signale van UK. Najbolji signal oko 12 i 00h i najslabiji oko 18 i 6h. Mislim da to ima veze sa oblikom osmice po kojoj putuje svakih 24h..
      Koliko sad u stvari možeš gledati Uk snop bez prekida, par sati u 24h?

The post was edited 1 time, last by LambdaKt ().

• Ne, nije taj valjda na koji ti mislis, ali nema veze, ovaj koji je bio na 5 spartu vise ne koristi antenu.
      ​U ovom trenutku najstabilniji je Astra 2G oko 7,5 db signala na 10964, 10994 i 11023, a ostale nista.
      ​Astra 2E u ovom trenutku signal je na 10729, 10758, 10773, 10803, 10891, 10906, 11386V, ostali nista.
      ​Moram pokusati i sa Invacom i ovo za Astra 2F mi je cudno, ali imam optimizam da cu dobiti nesto bolje.
      ​Hvala na savjetima
    • Da samo se poklopilo, Igor Murgovski je taj na kojeg sam mislio.. Sad mi je palo na pamet da mi je slao slike antene na dvorištu a ne na zgradi..
      U svakom slučaju i ovo od UK što dobivaš je čudesno.. Ali ne odustaj, uvijek može još bolje..
    • Opet mi besprijekorno ide jedna frekvencija sa Amos4 Middle East snopa.. Prije sam je hvatao u određeno doba godine isključivo preko orginalnog Inverto Black Ultra lnb-a a sad ide samo preko Andrew feed-a i c120 black pro.. Kombinacija istog lnb-a i orginalnog Prodelin feed nema uopće prijema na toj frekvenciji..
      Investicija u Andrew feed se pokazala opravdana, 99% Ku band pozicija gledam preko njega i baš na svima daje bar malo bolji signal.. Orginalni Prodelin 39 stupnjeva i black pro je dobitna kombinacija samo za 28,2/28,5E UK beam a black ultra samo na poziciji 52,5E...

U svakom slučaju pokretna lnb platforma je pun pogodak, omogučava vrlo precizno podešavanje i usporedbu kvalitete raznih lnb-a i feed-ova što mi je i dalje neiscrpna zabava..
      Na proljeće nadam se konačno slijedi ugradnja motora za vertikalni pomak i još jedan Ku band lnb koji će imati mehaničko skew podešavanje

• Upotrijebio sam običan Diseqc motor jer je jeftin i dovoljno jak.. Logika je bila, ako može vrtiti tanjure od 110cm promjera onda može i par lnb-a na alu držaču duplo manjeg promjera..
      Prvo sam ga koristio na klasični način, preko njegovih 60 memorija ali to se pokazalo neprecizno.. Svakih par dana je jednostavno pobrljao neke pozicije i nastao je rusvaj, po cijele dane sam samo ponovo podešavao sustav i psovao..
      K tome nisam bio zadovoljan jer mi je za beskompromisan rad trebalo 99 memorija kao i na polarmountu. Rastavio sam motor, izvadio svu elektroniku i na jedan od zupčanika ugradio mali magnet te odmah do njega reed relay.. Rezultat, dobio sam 560 impulsa sveukupno što omogučava vrlo precizan pomak lnb-a, cca 1 impuls na platformi je kao pomak antene od 0,03 stupnja..
      Znači, sve je spojeno kao i kod klasičnog 36V motora, kad se platforma okreče šalje impulse pozicioneru koji zaustavlja birani lnb na točno željenoj poziciji.. Da bi sve radilo kako treba morao sam napraviti još jednu preinaku, u pozicioneru smanjiti napon na 22V jer se na večim naponima jako grije.

Sustav radi na principu dvostrukih memorija. Kada se s glavnim motorom izabere E/W pozicija, sa platformom se u fokus dovede željeni LNB i oba se pozicionera memoriraju na isti broj.. U konfiguraciju prijemnika se za taj satelit ubaci taj željeni broj pod diseqc 1.2 i odredi broj ulaza sklopke pod diseqc 1.1

I evo već dvije godine to savršeno radi, koristim 8 LNB-a. Za više od toga trenutno nemam potrebe iako se sve može proširiti i na puno više..
    • Niske temperature su rođene za DX.. Uhvačene još 3 frekvencije sa 4W middle east snopa.. 2 feed-a i prva regularna frekvencija Yes paketa... TBS5922se ima stvarno neviđenu osjetljivost, istu DVB-S frekvenciju 11474 V 27500 3/4 DM8000 uopće ne vidi dok je 5922 uredno skenira i signal radi bez prekidanja.. Na žalost frekvencija je kompletno kodirana pa nemam šta pokazati osim ovog:

S druge strane ta ista 5922 kartica me izluđuje neprestanim blesiranjem pod WIN7 operativnim sustavom.. Bivša TBS5925 je stabilno radila ali njen tuner je bio jako loš po pitanju osjetljivosti, daleko lošiji od DM8000... Ne znam niti sam šta je gore tj. bolje...