Britanci testiraju 4K UHDTV

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

• ne gleda ju nitko, jer nitko od vas nema 4k monitor, ne? ;)

evo wrote:

dvbt-manijak wrote:

4k je filmska rezolucija (i to ona jača, ima i 2k)
      . Kada gledate film u bioskopu (kinu) to ima preko 100Mb/s.

To uopce nije tocno nikakvi Mb/s nisu u pitanju jer se radi o optickoj projekciji i rezolucija je mnogo veca jer samo 1mm filma ima toliku rezoluciju pa pomnoži koliko milimetara ima jedan okvir u traci.Imaš više tu en.wikipedia.org/wiki/High-definition_video#HD_in_filmmaking

Ali ajde nisam ni ja znao dok nisam provjerio sad,takav sam kad cujem nešto novo odmah istrazujem ne vjerujem nekom na prvu ;)
      ne, samo je računato po 1mm filma, ali to ne znači da nije cjeli format filma uzet u obzir...

realnije je ovo
      filmschoolonline.com/sample_le…ple_lesson_HD_vs_35mm.htm
      (ta crvena tabela)

film uopće nema pixele niti ih može realno pokazati(kad bi gledo film pod mikroskopom, ne bi vidio nikake diskretne četvrtaste elemente slike), nit bi mogo prikazati 4k diskretnih pixela na platnu, ikada (a uhd će moći), ali nije stvar samo u broju pixela, već i svjetlini, boji itd.
      po meni je najveća prednost filma ta što NE izgleda realno. slika ima drukčije tonove boja nego bi vidli da ste bili tamo, ali meni je to simpatično i da imam izbor uvjek bih rabio film.
    • i opet ih nikad nema nit blizu 4k videa, i 4k video će i na filmskom platnu izgledat oštrije od bilo kog filma.

film sliku formira zrncima kemijskog sastava koji nemaju čvrsto definiran oblik, on nema pixele, već se govori o ekvivalentima, ali to zapravo nisu ekvivalenti, film uvjek izgleda mekše i manje oštro od videa.

znači ako si uzeo film da porediš sa uhd, totalno si fulo sistem, niko nikad nije iz kina izašo a da je reko "ovo je izgledalo kao uživo da gledam", a sa uhd projekcija s ljudi izlazili upravo s tim riječima.

more pixels=more fun! :D

ali kako rekoh nije ni film za bacit. ima fino izobličene boje.

edit/ evo samk napokon našo par slika da vidiš od čega sa sastoji film:
      photoscientia.co.uk/Grain.htm

tu vidi sliku jedrenjaka, onu 6000dpi detalj, i ovo

film je zapravo zrno raznih boja.

edit2, i još jedna filma zumiranog

The post was edited 1 time, last by i4004 ().

• i4004 wrote:

računato po 1mm filma, ali to ne znači da nije cjeli format filma uzet u obzir...
      film uopće nema pixele niti ih može realno pokazati(kad bi gledo film pod mikroskopom, ne bi vidio nikake diskretne četvrtaste elemente slike), nit bi mogo prikazati 4k diskretnih pixela na platnu, ikada (a uhd će moći), ali nije stvar samo u broju pixela, već i svjetlini, boji itd.
      po meni je najveća prednost filma ta što NE izgleda realno. slika ima drukčije tonove boja nego bi vidli da ste bili tamo, ali meni je to simpatično i da imam izbor uvjek bih rabio film.

... nisam se ogradio, nisam ni mislio na stari sistem sa filmskom trakom, jer ih u Srbiji skoro da i nema, već na sada već uobičejeni digitalni 2k ili 4k.

wiki 4k
    • je, al ta rezolucijom zadovoljava, dostiže samo 25% detaljnosti spomenutog ljudskog oka...HD pak 75%, a UHDTV to premašuje pak za nekoliko puta, tako daaa..... nikad dobro. :D
      Humax DIGI III, Alma S2100 HD DVB-S2, Gibertini 85, Smart Titanium 0,2 dB + Hirschmann 0,3 dB, 1 UHF/VHF Iskra logica + 2 UHF Iskra DTX 48F yagice + kanalno pojačalo (s filterskim ulazima) by Mićo + šp radio (FM) antena, Fracarro Belden 7 PRO-X + Hirschmann Ko-Ka, Panasonic 42G30 plazma, Pioneer DTR540 HX-S DVDrec :)
    • dvbt-manijak wrote:

i4004 wrote:

računato po 1mm filma, ali to ne znači da nije cjeli format filma uzet u obzir...

... nisam se ogradio, nisam ni mislio na stari sistem sa filmskom trakom, jer ih u Srbiji skoro da i nema, već na sada već uobičejeni digitalni 2k ili 4k.

wiki 4k

moj odgovor nije ni bio namjenjen tebi već onomu ko je reko da je film jači od 2 ili 4k i da je to rezolucija po mm filma.
      rekoh da to nije.
      što se mene tiče film uopće nema rezoluciju, i tako nekako i izgleda. ;)

film se dopada ljudskom oku jer pojačava boje. naravno, može se i digitalni setup izvest da pojačava boje kako se god želi.
      tako da film ide u ropotarnicu povjesti. uvjek je bio preskup i prekompliciran.

u vezi digitalizacije kina: tako izgleda još gore nego da se prikazuje klasičnim optičkim načinom, jer je digitalizacija još jedan korak na kom se može samo izgubiti ponešto kvalitete(doduše taj argument brzo pada u vodu kad se vidi kvalitet filmskih "analognih" kopija koje dolaze do kina u provinciji...hehe..tu je digitalno kopiranje svakako prednost)...a još se dosta stvari ipak snima na film. ali će tendenciaj biti da toga bude sve manje i manje.

npr. avengersi su čisto "digitalni film" ali koliko će te kvalitete s vidit u kinu u provinciji...hehe...a to da je cijela srbija skoro skroz digitalizirala kina, baš i ne vjerujem. u većim gradovima možda, ali po manjim, sumnjam. ali to nije ni bitno.
    • i4004 wrote:

npr. avengersi su čisto "digitalni film" ali koliko će te kvalitete s vidit u kinu u provinciji...hehe...a to da je cijela srbija skoro skroz digitalizirala kina, baš i ne vjerujem. u većim gradovima možda, ali po manjim, sumnjam. ali to nije ni bitno.

na sreću ili na žalost situacija je baš obrnuta...

U Srbiji se većina filmova odavno snima i montira digitalno u HD formatu*, pa se, ako treba, prebacuje na 35mm film.

... a sale po manjim mestima su propale još pre rata, a sa njima i tehnika, tako da ovo malo sala koje rade po manjim gradovima su, uglavnom digitalne, i to u 2k sistemu.

On ima tek nešto veću rezoluciju od obične HD televizije, ali razlika u slici je drastična, zbog načina kompresije video zapisa. Dok se za HDTV koristi H.262 i H.264 kodek, za "2k cinema" se koristi nešto kao MJPEG velikog bitrejta, tako da je pojava kockica i bilo kakve pikselizacije praktično nemoguća, bez obzira na brze promene kadrova, jer je svaki kadar slika za sebe.

I još jedan detalj vezan za analogne filmove.

Oštrina detalja slika (ili što bi se sada reklo "rezolucija") je obrnuto proporcijonalna osetljivosti. Dakle najoštirja slika je kod najNEosetljivih filnova (manje ASA/DIN-a). Zato su se upravo takvi filmovi i koristili za filmografiju.

*problem kod ovakvog načina rada je aspekt slike, jer je HD 16:9. Kada se radi film moguće je i ostati na ovom aspektu (uz crno sa strane), a moguće je i snimanje u 21:9 pomoću posebnih sočiva.
      Inače novi Adobe PremierePro ima mogućnost montaže u 2k i 4k formatu!
    • heh, ako ćemo pričati o onome što trenutno postoji i što će ostati takvo kako je sad, onda nećemo o ničemu, jer nit postoji dvb standard za uhd, nit je to samo po sebi gotov stabndard, nit je gotov codec kojim će se komprimirati, nit uređaji koji to mogu prikazati, kapish?

pa zato moremo malo lamentirati o razlici film/uhd, pošto je to najsličnije.

s tim da bi uhd trebo bit bolji.

ili ti imaš neku bolju usporedbu?

nadalje, šanse su take da će u početku JEDINO kina imati podršku za 4k playback.
      skonto?
      da bi gledo 4k trebat ćeš ići u kino jer će u početku cijene 4k displeja biti drastične. jedino kino ima 4k displej.

snimi malo nogometa sa satelita, pa odnesi u kino pa pogledaj i reci valja li čemu. :D
    • Komercijalni Ultra HD od 2015 godine

Prema riječima Ferdinanda Kaysera iz satelitskog operatora SES Astra, prvi komercijalni 4K Ultra HD servisi se mogu očekivati već tokom 2015. godine. Prema njegovim riječima veliki uticaj na razvoj i popularizaciju 4K servisa na satelitu će imati Olimpijske igre u Rio de Janeiru koje će se održati 2016. godine.4K i 8K servisi će dovesti i do povećanja bandwidtha, posebno na tržištima koja se brzo razvijaju, čemu će također pogodovati gašenje analognog signala te prelazak na digitalni način emitiranja u mnogim zemljama.

Prema posljednjim izvještajima Satellite Monitora, satelitski način gledanja televizije je preovladao u Evropi nad zemaljskom i kablovskom televizijom, te se čak spominje cifra od 83.6 miliona domaćinstava koja televiziju gledaju putem satelita, dok su 79.4 miliona na zemaljskoj i 69.25 miliona na kablovskoj televiziji.Kayser je također dodao kako je satelit kao distribucijski medij konkurentniji više nego ikada.

(BTVN)
    • dvbt-manijak wrote:

i4004 wrote:

wiki 4k
      Meni to 2k djeluje premala rezolucija za filmsko platno tolika je blizu rezolucija za fullhd televizore,4k je vec bolje