Pinned Problemi u prijemu TV signala / kvaliteta slike i zvuka - zbirna tema

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

• knezevo wrote:

to znaci i hd resivere nedtreba kupovati LCD ;PLASMA,LED ostajemo na staroj tehnici koja je bolja od ove nove ...

To si ti rekao!
      Proizvodiš svoje lakonske kvazilogičke zaključke iz nečega što nitko nije izrekao. Stara tehnologija je još uvijek bolja po pitanju kvalitete slike, dakle i CRT od LCD/plazma aparata (SD), i analogija od digitalije.
      Ali digitalija i LCD/plazma imaju neke druge prednosti nad CRT-om, također digitalija ima neke prednosti nad analogijom. Ovdje se priča o kvaliteti slike i tu nema dileme, naravno kad se radi o standard density signalu koji se kod nas praktično jedini i emitira. Također nitko nije rekao da jednom digitalija i CRT/plazme neće dostići i prestići staru tehnologiju pa nikako ne stoji kvazilogika da je onda suvišno, uzaludno i besmisleno razvijati ovu novu tehnologiju zato jer trenutno još nije dostigla staru.

Bilo bi dobro da se ne imputira da je netko rekao ovo ili da je mislio ono, ili da iz neke izjave proizlazi ovo ili ono, ono što tebi paše kao protuargument.
      To bi u praktičnom životu npr. moglo samo značiti da nekome, recimo meni, još uvijek nije prihvatljivo dati 6K kuna za the TV. Svi oni koji misle drukčije i mogu drukčije, imaju pravo na to.
      StefG

The post was edited 3 times, last by StefGXY ().

• onda daš npr. 3,7 soma kn za jednu jako dobru HDready 42'' plazmu trenutno na akciji u jednom ZG dućanu i uživaš u ponajboljoj SD slici među trenutno raspoloživim LCD-ima i plazmama (CRTi su već rjeđi na tih 107 cm).. a moš peglat i HD ak ti se oće i ako imaš priliku i mogućnosti doći do istog.
      a ima još jedna neloša iste veličine za svega 3 soma.. nisu to više nedostižne cifre, pogotov na rate, to je ko negda trinitron 72 za soma markonija, čak i manje
      naravno, pod uvjetom iole urednog analognog/digitalnog SD/HD signala. ;)
      Humax DIGI III, Alma S2100 HD DVB-S2, Gibertini 85, Smart Titanium 0,2 dB + Hirschmann 0,3 dB, 1 UHF/VHF Iskra logica + 2 UHF Iskra DTX 48F yagice + kanalno pojačalo (s filterskim ulazima) by Mićo + šp radio (FM) antena, Fracarro Belden 7 PRO-X + Hirschmann Ko-Ka, Panasonic 42G30 plazma, Pioneer DTR540 HX-S DVDrec :)
    • Nemoj se ljutiti kolega imam LED Samsung 102 serije 8 ,DM8000 zivim u Njemcku tj ARD,ZDF mogu pratiti sd ,digitalni i hd mani je naj bolja slika u hd a
      a ti gore probas objasnit nesto drugo.ja se izvinjavam mozda sam pogresio .Ali tema je kvaliteta slike u Hrvatskoj pa nemam ja tu mesta za koentarisati
    • 12.lipanj 2010.Osijek. Evo igra se utakmica Korea_Grcka.Prijenos je na htv2 i m1 ( na ova dva programa usporedjujem kvaliteu jer Madjari emitiraju u hd-u.Razlika(za one koji se razumiju i traze dlaku u jajetu)je u korist hd-e za 20 posto ili za jednu ocjenu vise.Recimo bas dolaze situacije u sjeni do izrazaja koje su puno glrdljivije(dio stadiona je u suncevoj sjeni)Rekao bih slika je savrsena(bolje do sada nije bilo) ali i na htv-u ako se ove "sitnice"zanemare slika je odlicna.
    • e pa ako ti je to odlično, onda tek trebaš vidjeti zapadne nam susjede kranjce - slika ne da je bolja klasu, nego 3 koplja!! naša mutna, hrapava, artefakti-posljedica loših enkodera na HTV-u i letterboxane gxxxxo slike. kod njih je lijepo pravi 16:9 i još je slika savršeno oštra (a radi se ustvari o komrimiranijem mpeg-4 signalu od našeg mpeg-2), vide se sve linije cijele, a ne nazubljene i isprekidane, a pri zoom cam, svaka je travka cjelina za sebe, o čemu naši mogu samo sanjati...
      anyway, SP se prati na SLO 2 i to video over HDMI upscale, a audio puštam na hifu s HTV 2 pa imam usporedno s vhunskom slikom naš komentar. iako nekad ni to, slo razmem 90%.
      zaključak: slovenska slika je u prikazu preko HDMIja u odnosu na HRT-ovu preko komponentnog kao HD 720p .mkv u odnosu na običan VHS SD. nevjerojatno, no nažalost istinito. naša sramota. ništa pak čudno, ako se zna kakvo je kaotično stanje na "katedrali duha"... :(
      Humax DIGI III, Alma S2100 HD DVB-S2, Gibertini 85, Smart Titanium 0,2 dB + Hirschmann 0,3 dB, 1 UHF/VHF Iskra logica + 2 UHF Iskra DTX 48F yagice + kanalno pojačalo (s filterskim ulazima) by Mićo + šp radio (FM) antena, Fracarro Belden 7 PRO-X + Hirschmann Ko-Ka, Panasonic 42G30 plazma, Pioneer DTR540 HX-S DVDrec :)
    • Ord Mantel wrote:

Pogledajte sad vaterpolo na HRT 2. Na CRT TV-u nekako i prolazi, ali na LCD TV-u izleda kao da igrači plivaju u ledenim kockama. Za taj enkoder bitrate koji se koristi je premali. Ili bolji enkoder, ili manje kanala u mux-u (sa većim bitrateom) ili ne prenostiti vaterpolo. :D

Na žalost, to je vjerojatno naša moderna "tehnološka budućnost". Dosta puta sam objašnjavao da 5 programa po Muxu u Mpeg2 sa max. 4,5Mb je premalo. Pogotovo kada se radi o CBR (Constant Bitrate). Još prije jedne godine mogli smo kao Slovenci imati Mpeg4 i sve bi bilo kasnije lakše. Baš me zanima na koji će se način izvlačiti oni koji su nam tu tehnologiju nametnuli. Sigurno će opet po tko zna koji put krajnji korisnik to sve morati pokriti dodatnim troškom. Žalosno. :thumbdown:
    • ma kakav mpeg 4 mislis da bi penzici i vecina sirotinje kupovala receivere koji kostaju 5x vise nego mpeg2 receiveri... pustite vi puste zelje kad vise od pola ljudi nema standard.... i ovako kukate kako digitalizacija ide sporo a s mislite kako bi tek sporo isla da je mpeg4 standard uveden.... polako ljudi, sad nek proradi mpeg2 a mpeg4 ce s vremenom doci....
    • dxdy wrote:

ma kakav mpeg 4 mislis da bi penzici i vecina sirotinje kupovala receivere koji kostaju 5x vise nego mpeg2 receiveri... pustite vi puste zelje kad vise od pola ljudi nema standard.... i ovako kukate kako digitalizacija ide sporo a s mislite kako bi tek sporo isla da je mpeg4 standard uveden.... polako ljudi, sad nek proradi mpeg2 a mpeg4 ce s vremenom doci....

Hm..., možda nisam bio jasan, ali i ja spadam za sada u skupinu sa klasičnim TV aparatom i nemam namjeru u dogledno vrijeme mijenjati ovaj moj televizor, jer mu je slika savršena. Isto tako vjeruj mi, da bi penzići i sirotinja dali 2-3 puta više za Mpeg4 kada bi morali. Na žalost oni i mi smo već naučeni da te sa svih strana da ne kažem već što. :smilie16:

The post was edited 1 time, last by Tomcat ().

• dxdy wrote:

ma kakav mpeg 4 mislis da bi penzici i vecina sirotinje kupovala receivere koji kostaju 5x vise nego mpeg2 receiveri...

Nije baš sasvim tako. Realno, najjeftiniji su trenutno 2x do 3x skuplji. Da se masovnije proizvode, tj. kada bi postojala veća potražnja, imali bi istu cijenu.
      "Od sada će vam smeće koje gledate biti kristalno čisto." (Felix o DVB-T-u)
      DVB-T Mapa, jako korisno.
    • Nisam baš neki ljubitelj nogometa ali sam iz znatiželje usporedio kvalitetu slike na različitim programima. Evo zapažanja:

- Erste HD (ili ZDF HD, ne sjećam se više), preko satelita: vrlo oštra slika, bogata detaljima, lijepo za gledati;
      - SLO 2, DVB-T, mpeg-4: manje oštrine i s manje detalja ali još uvijek dobra slika, artefakti vidljivi
      - ORF 1, DVB-T, mpeg-2: isto kao SLO
      - HRT 2, DVB-T, mpeg-2: katastrofa: mutna slika (npr. glave u publici), artefakti jako vidljivi, posebno oko slova/brojeva na traci s rezultatom, krivi aspect ratio.

Znam da se o tome već puno puta pisalo i da različiti ljudi imaju različita viđenja i mišljenja i to treba prihvatiti. Moj je doživljaj DVB-T na našim programima uglavnom pozitivan: emisije sa statičnom slikom (govorne, većina filmova/serija) su OK, ako čovjek zažmiri na koji artefakt. Nogomet, skijanje, vodene površine, gala-prijenosi s puno detalja u pokretu i naglim promjenama osvjetljenja su gotovo negledljivi. Isti sadržaji na ORF-u, koji koristi istu tehnologiju, često su primjetno bolji. Po mom mišljenju, s postoljećom tehnologijom i postojećim novoom znanja ne bismo trebali imati više od 2-3 programa u MUX-u.

(Svi programi koje sam usporedio imali su dovoljno snažan i kvalitetan signal. Gledano na 43" Pioneer plazmi.)
    • ElMagnifico wrote:

Nisam baš neki ljubitelj nogometa ali sam iz znatiželje usporedio kvalitetu slike na različitim programima. Evo zapažanja:

- Erste HD (ili ZDF HD, ne sjećam se više), preko satelita: vrlo oštra slika, bogata detaljima, lijepo za gledati;
      - SLO 2, DVB-T, mpeg-4: manje oštrine i s manje detalja ali još uvijek dobra slika, artefakti vidljivi
      - ORF 1, DVB-T, mpeg-2: isto kao SLO
      - HRT 2, DVB-T, mpeg-2: katastrofa: mutna slika (npr. glave u publici), artefakti jako vidljivi, posebno oko slova/brojeva na traci s rezultatom, krivi aspect ratio.
      A na RTS 1 (Total TV) je slika još gora od HRT2. Plus seku sliku tako da nema "crnih traka" gore i dole.
      Jadni servis "evropske" Srbije - Vaše pravo da gledate užasnu sliku.
    • EIMagnifico
      HD se ne može mjeriti sa SD kvalitetom. Samo da dodam da je mađarska DVB-T Mpeg4 kvalitete kao i slovenska. Ostalo je sve točno što si napisao. Štoviše žalosno je da je nekadašnja TVZ (sada HRT) bila prva na ovim prostorima koja je počela sa emitiranjem "Analog Signalića" kojeg sada pokapaju, a "Digitalić" boluje od teške bolesti. Samo se nadam da će za tu bolest naći lijek. :huh: ;(

The post was edited 4 times, last by Tomcat ().