Pinned Problemi i kvarovi prijemnika i antena - zbirni thread

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

• skendy wrote:

pravo.hr wrote:

drugi model ima 2 VHF ili UHF ulaza, a od oba ulaza samo jedan pušta struju dakle možeš jednim pojačalom pojačati samo jednu antenu.
      Skine se kondenzator u drugoj grani i struja može i do druge antene...
      možda to i je točno, ali nisu svi tako tehnološki naučeni da izvedu takvu operaciju. osim toga malo je teže rastavit taj spliter.

@B'lo mislim ovako kako sam rekao. 2 UHF ILI VHF
    • A lijepo sam ti naveo jedan dobar spojnik, posto nisi dovoljno strucan za raditi preinake.
      Evo ponavljam: diplexer - udruživač 2 širokopojasne antene VHF-UHF / VHF-UHF, FAGOR
      - za spajanje 2 širokopojasne antene (combi antene);sabirnik TV signala sa dvije antene.
      A evo i link: h**p://www.ms-zagreb.hr/hr/proizvodi/1/18/combiner-zemlja---tv-radio--vhf-uhf-fm.htm
      Košta nekih 75kn, provjereno dobro radi, jer filtrira sve nepoželjno (prije svega gsm, te radio frekvencijsko područje između VHF-a i UHF-a), lako se prilagodi za propuštanje napajanja na oba ulaza.
    • pravo.hr wrote:

skendy wrote:

pravo.hr wrote:

drugi model ima 2 VHF ili UHF ulaza, a od oba ulaza samo jedan pušta struju dakle možeš jednim pojačalom pojačati samo jednu antenu.
      možda to i je točno, ali nisu svi tako tehnološki naučeni da izvedu takvu operaciju. osim toga malo je teže rastavit taj spliter.

Pa naveo si da ti je bosanski signal ok i bez pojačala.
      Vidi u Mke da ti zamjene jedno od pojačala za udruživać i linijsko pojaćalo...razliku doplatiš. Ili kupiš to dvoje...cijena ti je 100-tinjak kn. Isti iznos ćeš platiti i za ovaj fagorov udruživać kad pribrojiš poštarinu, pa biraj.
      Skretnica ti ne odgovara. Imaš 2xuhf i 1x vhf. Bosanski smjer gdje god stavio gubiš pokoji program...neznam šta primaš. Za primjer, na uhf ulazu gubiš BH1 na 11ch.
    • onog antenskog udruživača za 17,00 kn u mke trenutno nema, da se ne nadate bzvz, ja bio jučer i kaže čekaju robu..

ovaj - mke.hr/shop/product_info.php?cPath=63&products_id=469
      Humax DIGI III, Alma S2100 HD DVB-S2, Gibertini 85, Smart Titanium 0,2 dB + Hirschmann 0,3 dB, 1 UHF/VHF Iskra logica + 2 UHF Iskra DTX 48F yagice + kanalno pojačalo (s filterskim ulazima) by Mićo + šp radio (FM) antena, Fracarro Belden 7 PRO-X + Hirschmann Ko-Ka, Panasonic 42G30 plazma, Pioneer DTR540 HX-S DVDrec :)
    • orao91 wrote:

pravo.hr wrote:

skendy wrote:

pravo.hr wrote:

Vidi u Mke da ti zamjene jedno od pojačala za udruživać i linijsko pojaćalo...razliku doplatiš. Ili kupiš to dvoje...cijena ti je 100-tinjak kn. Isti iznos ćeš platiti i za ovaj fagorov udruživać kad pribrojiš poštarinu, pa biraj.
      Skretnica ti ne odgovara. Imaš 2xuhf i 1x vhf. Bosanski smjer gdje god stavio gubiš pokoji program...neznam šta primaš. Za primjer, na uhf ulazu gubiš BH1 na 11ch.

gdje sam to rekao da ide bih bez pojačala?
      skretnicu nisam kupio u mke.
      što je linijsko pojačalo? skiciraj svoj prijedlog spajanja.
      kako gubim 11ch BH1?
      nalazim se u čazmi. mislio sam izvesti da bude UHF za austriju (koje često bude), UHF sljeme i VHF za bih. ovako sam ovu za austriju preokrenuo u smjeru bih ali ipak smetnje dolaze
    • pravo.hr wrote:

orao91 wrote:

kako gubim 11ch BH1?
      nalazim se u čazmi. mislio sam izvesti da bude UHF za austriju (koje često bude), UHF sljeme i VHF za bih. ovako sam ovu za austriju preokrenuo u smjeru bih ali ipak smetnje dolaze

pravo.hr wrote:

orao91 wrote:

pravo.hr wrote:

skendy wrote:

pravo.hr wrote:

kako gubim 11ch BH1?

Izvinjavam se...pobrkao sam te sa J.BLo. I za njega može biti varijanta da ubaci udruživać iz kojeg je predhodno odlemio kondić.

Šta hvataš na VHF-u iz Bosne? Kod mene je BH1 na vhf-u, a OBN i FTV na uhf-u. Znaći, u zavisnosti na koji ulaz spojiš bosansku antenu gubiš ili jedno ili drugo. U tvom naumu gubiš OBN i FTV.
    • @pravo.hr ne kompliciraj, vrlo dobro znam kakvi su uvjeti za prijem u Cazmi i kako dosta varira od mikrolokacije gdje se nalazis, uz navedeni spojnik MMB311 ima vise kombinacija instaliranih na tom podrucju. Znaci dvije antene, sa pojacalima Fracarro ES2RT iza svake antene ulaze u spojnik MMB311 i zatim se razvodi na odgovarajuci broj TV-a pomocu razdjelnika (bilo prije ispravljaca uz power pass razdjelnik, bilo iza ispravljaca sa obicnim razdjelnikom). Jedna antena s usmjerava prema Sljemenu (bocno, sjeverno moguc prijem austrijanaca) te druga antena okrenuta prema BiH. Log-periodicne antene VHF/UHF su provjereno radile u ovoj kombinaciji.
      Pouzdan prijem je na trasi koja ide ulicom Milana Novacica, poslije crkve ako se ide iz ZGB-a, pa negdje do sumarije, sa ovakvom kombinacijom. Na tom dijelu sve je otvoreno prema Sljemenu i gledano prema Austriji. Drugaciji su uvjeti kada si iza crkve (kada gledas prema Sljemenu), e onda su uvjeti puno losiji za prijem iz smjera Sljemena, ali zato se otvaraju za smjer prema BiH. ;)
      Nastavi s borbom, mozda uspijes.
    • bosna_w wrote:

Je li dobra kombinacija ova skretnica:

iskra-tela.si/?subpageid=312

i ovo antensko pojačalo :

antene-zupancic.si/trgovina/ca…0_220_301/products_id/885

Da li struja (DC) mora proći kroz samu antenu?
      Edit: osnovna ideja je spojiti tri UHF i jednu VHF antenu.

Pita amater koji voli čačkati antene ! 8)

LP

tri UHF antene i jednu VHF antenu neces uspjeti povezati samo sa navedenim udruzivacem, vec sa kombinacijom i to na smjeru koji ima nesto jace signale koji nisu istog frekvencijskog opsega (prije svega mislim da ne emitiraju isti kanali na razlicitim smjerovima) sa udruzivacem 2 u 1 pa onda na jedan UHF ulaz, drugi ulaz UHF koristis za prijem nesto slabijih signala, a treci je za VHF. Svaki ulaz od udruzivaca ima prolazno gusenje od 2,5dB, sto znaci da ako primas signal od nekih 35dBuV na anteni, poslije udruzivaca ces imati nekih 32,5dBuV signala, sto je vrlo malo, te ces imati puno suma u signalu (govorim o signalu, jer vise nema prikaza suma u slici kod digitalnog signala).
      Normalno uz ovakav (slucajno navedeni) signal nikad neces postici navedeni maksimalni izlazni nivo od 108 dBuV, vec ces sa 32,5 dBuV i 30dB pojacanja, na izlazu pojacala dobiti 62,5 dBuV (teoretski). Za adekvatan prijem DVB-T signala potrebno je osigurati oko 40 dBuV na antenskoj prikljucnici (u zidu), nize razine takodjer mogu zadovoljiti ako se ne dijeli signal poslije tog prikljucnog mjesta.
      Pojacalo je OK za kucnu instalaciju, ima vise ulaza (2xUHF i 1xVHF) onda primjeniti vec opisanu logiku za spajanje (sa jednim udruzivacem 2 u 1; UHF+UHF, spojiti na UHF ulaz pojacala). Pojacalo ima i nedostatak jer ne mozes iznivelirati razine, posto ces primati signale razlicitih razina, pa postoji problem sa intermodulacijom izmedju kanala, ali uz pametno podeseno pojacanje vjerojatno ce dobro raditi.
      struja ne mora nuzno prolaziti kroz antenu, osim ako u antenu nije ugradjeno pojacalo koje trazi napajanje. Za tvoju kombinaciju koju si naveo ne prolazi DC struja kroz antenu, jer je pojacalo odmah u kucistu sa napajanjem.

The post was edited 2 times, last by VACI_ ().

• @VACI_ ,

vidim, treba pojašnjenje: dvije antene UHF idu na skretnicu KF-4-F (VHF ulaz ovdje ne koristim), a izlaz skretnice na pojačalo na jedan od UHF ulaza. Na drugi UHF ulaz pojačala ide treća UHF antena, a na VHF ulaz pojačala ide VHF antena. To je to. Signali idu iz pravca Sljeme: k25, k48, k42, iz pravca Mirkovice k30 i k54 te iz pravca Trdinovog vrha (SLO) k45 i prisutni bosanski kanali (Velika Gomila)

Pitanje ne postavljam bez razloga, jer teško je podesiti antene (pozicije) da pohvatam sve ovo i proslijedim po jednom kabelu prema TV-u. Ovdje se vrlo lako podesi jedan kanal ili grupa kanala, a onda se gubi signal na ostalima i treba puno vrludanja da sve radi u granicama zadovoljavajućeg. Planiram nabaviti kanalno pojačalo koje bi mislim popravilo stanje i oslobodilo me raznih skretnica i udruživača. Čekam da svi kanali sjednu na planirane pozicije .

LP
    • pravo.hr wrote:

kako gubim 11ch BH1?

linijsko pojacalo je namijenjeno za pojacanje vec formiranog antenskog signala koji treba pojacati nakon odredjene duljine kabela (gubici u kabelu su jace prisutni sa povisenjem frekvencije), tako da se ponekad u kabelskoj distribuciji namjerno kanali na visokim frekvencijama pomocu pretvaraca spustaju na nize frekvencije radi lakseg distribuiranja na vece udaljenosti. Linijsko pojacalo ponekad ima ugradjeni tilt radi povecanja pojacanja na visim frekvencijama, takodjer moze imati regulatore pojacanja za razlicite bandove kako bi se izbjegla nejednaka razina, jer kao sto je opisano kada signal putuje kabelom on je nejednoliko prigusen, pa odredjene bandove (VHFI, VHFII (UKW) i VHFIII) ne treba pojacati kao i UHF koji se poprilicno gusi na vecim duljinama kabela.
      Da bi izgubio 11ch BiH potrebno je imati antenu koja ima uski kut prijema i dobar odnos naprijed nazad kako bi sto vise prigusio prijem signala iz nezeljenog smjera.
    • bosna_w wrote:

@VACI_ ,

vidim, treba pojašnjenje: dvije antene UHF idu na skretnicu KF-4-F (VHF ulaz ovdje ne koristim), a izlaz skretnice na pojačalo na jedan od UHF ulaza. Na drugi UHF ulaz pojačala ide treća UHF antena, a na VHF ulaz pojačala ide VHF antena. To je to. Signali idu iz pravca Sljeme: k25, k48, k42, iz pravca Mirkovice k30 i k54 te iz pravca Trdinovog vrha (SLO) k45 i prisutni bosanski kanali (Velika Gomila)

Pitanje ne postavljam bez razloga, jer teško je podesiti antene (pozicije) da pohvatam sve ovo i proslijedim po jednom kabelu prema TV-u. Ovdje se vrlo lako podesi jedan kanal ili grupa kanala, a onda se gubi signal na ostalima i treba puno vrludanja da sve radi u granicama zadovoljavajućeg. Planiram nabaviti kanalno pojačalo koje bi mislim popravilo stanje i oslobodilo me raznih skretnica i udruživača. Čekam da svi kanali sjednu na planirane pozicije .

LP

Da, najpametnije rjesenje je kanalno pojacalo, zasto ne razmisljas o programibilnom pojacalu koje nije striktno podeseno, vec ga programiras prema potrebi. Onda ne bi imao nedoumica. Za signale koji nisu dovoljno jaki postavis pojacalo (npr. Fracarro ES2RT) iza antene koja je u smjeru slabijeg signala. Istina, takvo pojacalo je u razredu tisucu kuna, ali si bez brige, ne moras podesavati kanale sam, ili kod nekog majstora (trazi upotrebu uredjaja za mjerenje razine signala). Ja koristim Fagor MicroMATV sa pojacalom koje mi pojacava slabije signale na jednoj od 2 UHF antena (zatim to malo gusim, cca 20dB) i onda ponovno pojacam prema potrebi na odredjenom kanalu. Gusiti sam morao kako ne bi preuzbudio ulaz MicroMATV-a, jer primam signale razlicitih razina. Pouzdan prijem svih kanala koje zelim sa nekih 50 - 60 dBuV na uticnicama (3 komada, na razlicitim udaljenostima od razdjelnika).
    • VACI_ wrote:

bosna_w wrote:

@VACI_ ,

LP

Da, najpametnije rjesenje je kanalno pojacalo, zasto ne razmisljas o programibilnom pojacalu koje nije striktno podeseno, vec ga programiras prema potrebi. Onda ne bi imao nedoumica. Za signale koji nisu dovoljno jaki postavis pojacalo (npr. Fracarro ES2RT) iza antene koja je u smjeru slabijeg signala. Istina, takvo pojacalo je u razredu tisucu kuna, ali si bez brige, ne moras podesavati kanale sam, ili kod nekog majstora (trazi upotrebu uredjaja za mjerenje razine signala). Ja koristim Fagor MicroMATV sa pojacalom koje mi pojacava slabije signale na jednoj od 2 UHF antena (zatim to malo gusim, cca 20dB) i onda ponovno pojacam prema potrebi na odredjenom kanalu. Gusiti sam morao kako ne bi preuzbudio ulaz MicroMATV-a, jer primam signale razlicitih razina. Pouzdan prijem svih kanala koje zelim sa nekih 50 - 60 dBuV na uticnicama (3 komada, na razlicitim udaljenostima od razdjelnika).

Ovo jeste ozbiljna prezentacija i osvrti na neke od mogućnosti povezivanja i kombiniranja antena i opreme. Mozda je dobra ideja da se i ostali zaintresirani uključe i da se ukaže amaterima poput mene da ne kupuju sve što trgovac kaže da je ekstra i da daje najbolje rezultate. Vidio sam primjere gdje su tipovi nabavili hrpu uređaja , a sve kad se to pospaja, zerro... ništa od pojačanja i kvalitete. Uvijek se isplati prethodno utvrditi da li uopće na pozicijama gdje se planira postaviti antena ima ikakvog signala. Profi uređaji za takav posao su izuzetno skupi, pa se amateri moraju dovijati na razne načine, a najčešći je sa portabl TV-om i direktno ukupčanom malom antenom (eventulno sa ugrađenim pojačalom) tražiti pozicije najboljeg prijema. Prema rezultatima testiranje odrediti koje antene upotrebiti, ovisno o smjerovima i kvaliteti prijema. Tek onda izvršiti nabavku (preporuka) bolje i skuplje antenske opreme - po onoj...nisam toliko bogat da kupujem jeftino...! Eto moj primjer: nalazim se u području prijema oslabljenih signala iz željenih pravaca..., oprema kojom raspolažem je solidna, ali čini se, neke komponente moram odbaciti i nabaviti kanalno pojačalo, a sad... odlučiti se za programabilna pojačalo, to je ipak investicija koja možda ne odgovara kvaliteti programa koje nude TV kuće u ovom trenutku... Ali to je već druga priča !

LP
    • Zapoćeo sam ovu temu i ako se sječate sheme iz prvog posta sad sam ju malo doradio , kupio sam tv-maxov udruživać signala za 20ak kuna i on ima power passs na jednoj grani sada kad spojim obe antene BIH i ZG prijem na ZG mi je odlićan ali BIH pravi duplu sliku te neke smetnje (ZG je powerpass do izlaza)

primjetio sam da na grani gdje nema power pass-a stoji mali kondenzator, zašto je on tamo? dali je moguće njega izbacit i tako dobit power pass na oba ulaza, hoće li mi to popravit sliku na BIH jer kada je antena samostalna slika je odlićna, a kad je spojim sa ZG slika na BIH kanalima izgleda duplo i signal oslabi

(također imam još ono pojačalo tv-max 20db sa dva ulaza jednim izlazom)

0.8°W,5°E, 9°E,13°E, 16°E, 19.2°E,23.5°E, 28.2°E,...,26°E, 39°E

The post was edited 1 time, last by J.BLo' ().

• @J.BLo Power pass ti nema smisla ako samo koristis log-periodicnu antenu prema BiH (ako nemas pojacala, ukoliko maknes kondenzator i prespojis to mjesto, imat ces kratki spoj na ispravljau zbog antene), imao bi smisla kad bi koristio pojacalo i za taj smjer.
      Sjene na analognim kanalima dobijas vjerojatno jer ti jedna antena u odnosu na drugu unosi smetnju. Vjerojatno je da antena koja je okrenuta prema ZG svojim zadnjim krajem prima dio signala iz smjera BiH te to jos pojacano unosi smetnje u prijemu. Jedino jednostavno rjesenje bi bilo pojacalo koje ima notch filter, te pomocu njega isfiltrirati prijem na tom kanalu (notch na pojacalu se podesi da gusi taj kanal iz smjera BiH).
      Pojacalo koje sigurno ima notch filter je FAGOR AMB610N (novija generacija AMB810N), dapace ima ih cak dva. Mozda i neka druga pojacala imaju takvu opciju, ali ih ja sada ne znam.
      Drugo rjesenje je koristenje kanalnih pojacala, ali to je preskupo rjesenje, sudeci po tvom sistemu.
    • @VACI_ znaći jedino jeftino riješenje bi bilo ištekavanje i uštekavanje antena u TV-u

prije si mi sugerirao MMB311 combiner sabirnik 2 antene, al htio sam pokušat sa jeftinijom varjantom TV-MAX 2in 1 Ant. Splitter, i sad kad vidim da mi stvara duplu sliku baš zbog tog repa od antene koja je okrenuta prema Zagrebu nevidim neko jednostavnije riješenje osim nabavljanja raznih skretnica pojačala

a sad da necrtam shemu...ako bi pojačalo koje imam od tv-max 2 ul i 1 izlaz 20db spojio ga na antenu prema Bih (tak da njen jedan ulaz ostane prazan) i zatim odlemio kondenzator sa Splitera za Antene i udružio antene?....sumnjam da bi pomglo
      0.8°W,5°E, 9°E,13°E, 16°E, 19.2°E,23.5°E, 28.2°E,...,26°E, 39°E

The post was edited 2 times, last by J.BLo' ().