Postavljanje satelitskog motora

• Konjic wrote:

ne vjerujem da ce se motor zaustaviti kad naidje na leptir, mislim da takva zastita ne postoji
      mozda da matice postavis u horizontalu, malo ih zavrni, ako ne spusti motor malo i stegni dobro
      znam da skala nije prezicna, kod greske u 0,5 stepena to se odrazava sam na krajnjim satelitima

Sad sam poravnao matice i motor je odvrtio do Thora bez problema, skoro sve kanale koje sam pogledao su dobri (jačina oko 85% kvaliteta 75%), toliko je i Digi koji mi je tamo najbitniji...onaj po kojem bi trebalo poodesiti (visjon norge) trza, a ima jačinu signala 86% i kvalitetu oko 60-65%

Što se zaustavljanja motora tiče on je stao dok je došao do matice, ne vidim da je išta polomljeno ili savijeno.
      Pitanjce, jel normalno da motor zuji dok vrti antenu?
    • Malo tražim zapadne satelite...Zagros na Telstaru 12 (85% / 71%) - radi Ok
      Solidaria na Hispasatu 1C (89% / 70%) - radi Ok
      Programi na Amos2 na transponderu gdje je naveden Music box (sad je na drugom) rade Ok (83% / 85%)

Ima na tim satelitima i puno transpondera koji su kod pretrage bili "Fail"...sad nezman jel to normalno ili ne ali manje više vidim da je ono što je nađeno dobro.

Na istoku za sad ne vidim problema (npr. VTV na Intelsatu12 - 81% / 85% - slika super)

EDIT:
      Na Badr4 nemam signala na transponderu gdje bi trebao biti JSC Sports

The post was edited 2 times, last by tin ().

• Situacija je otprilike ovakva: lovim na istok do 45e sve ok, a na zapad do otprilke 30w i nakon toga počinju problemi sa prijemom (ne lovi ništa). Ima li smisla petljati dalje na istok ili zapad tj. ima li kakvih programa na satelitima van tih granica koji su isplativi za traženje (imam apsurda..da na 8w nalazi samo par programa, a na mnogim satelitima nešto nalazi, a nešto ne, na manje više svim satelitima u granicama koje sam naveo transporderi na kojima je kao najslabiji signal su ok -na 30w malo slabiji ...kako to sad podešavati ?)?
    • Konjic wrote:

vidim da si postao dx-er
      ima smisla traziti ako nesto trazis da nadjes
      tako i sam i ja na pocetku radio
      pa sam sjeo i zapitao se sta ja to trazim
      otprilike sve sto mi je interesantno nalazi na 39E 28E 19,2E 16E 13E 1W
      sve dalje je sfera dx-rada za mene
      dx trazenje je nekima hoby, ako je i tebi trazi dalje
      postujem svaciji hoby

Mislim da je za mene najjednostavnije da ostavim kako je sad (kako sam ne/spretan mislim da su šanse da nešto zeznem veče nego da dobijem na signalu tamo gdje i nije toliko bitno) jer ono što je najbitnije hvatam korektno. :thumbsup:
    • Pitanje; Imam druga u Holandiji cija je geografska duzina (5,6 E) da li (gledajuci ove primjere ispod) po ovoj logici njegov idealni satelit je Astra 4/ses 5 na (4,8E)..dakle nulti satelit za postavljanje i podesavanje motora.
      Primjer br.1
      Slovenija-Ljubljana 14.514E 46.055N
      Idealni satelit je HotBird 1 azimut 1,722W

Primjer br.2
      Hrvatska-Zagreb 16,000E 45,800N
      Idealan satelit je Eutelsat W2 azimut 0,104E

Primjer br.3
      Bosna i Hercegovina-Sarajevo 18.383E 43.850N
      Idealan satelit je Astra 1H azimut 0,933E
      Pozdrav svima
      *** Sport.na satelitu***
      DM500HD PBnigma, CCcam 2.3.0, Mgcamdv3.8, Oscam-ymodv1855
      Optibox EVO Enfinity x Combo openATV 5.1
      Amiko . imam sve 00387/ 061 505-815
    • Nakon više od godine dana opet sam osposobil motor međutim imam sljedeću situaciju:
      Namjestio sam nultu poziciju (16E), na istok do 45E hvata bez problema, međutim na zapad nakon 12,5W signal pada i 30W ne mogu dobit stabilan signal. Išao sam onda namjestiti krajnje pozicije podizuci malo nagib antene za jedan do dva mm i na 30W dobim odlican signal, a na 45E dobim vrlo dobar međutim nulti 16E kvaliteta signala je 50-60% i ak zapuse vjetar izgubi se. Neznam di bi mogla biti greska. Može neki savjet?
      Golden Media 990 CR HD PVR Spark LX - Downloads