Pinned Općenito o antenama, pojačalima, prijemu...

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

• Hvala Tomcat na zanimljivim fotkama i analizama imam jedno pitanje vezano za onaj 2111 b. jesi li ga isprobao negdje na terenu i usporedio kako se ponasa sa signalom je li sto bolji uz prisutstvo jakog lokalnog signala ili je losiji od drugih rjesenja? Uglavnom prvi dojam je onako prema slici vrlo pozitivan. Izgleda da kinezi napreduju velikim koracima. Usput moze li se nekako znati jesu li unutra zaista BFG540 tranzistori ili neke kineske kopije? Inace ta serija nytrobox pojacala su cista kineska proizvodnja s nalijepljenim njihovim imenom.
    • Usporedni test pojačala: Nytro Box A360, NB2111, NB2111B i Emma Esse 81943

Evo ljudi napravio sam usporedni test 4 ant. pojačala: NytroBox A360, NB2111, NB2111B i Emma Esse 81943. Antena koja se koristila je TLP4514, sa 7m koaxa. Pojačala koja imaju reglaciju, imaju tri stupca sa max. srednjim i min. pojačanjem. Pojačala koja su dala skoro odličan rezultat su Emma Esse i NB2111B. Može se vidjet da su u prosjeku podigli kvalitetu signala, s time što Emma Esse ima manji šum, dok NB2111B veće pojačanje. NB2111 definitivno ruši kvalietu dok A360 zadovoljava kod niskih i srednjih pojačanja, dok na max. pojačanjima kvaliteta pada. Da ne duljim previše u ovom testu pobjeđije NB2111B koji me ugodno iznenadio. Još kada kažem da je cijena 40kn, onda je moj nagovor "kupite što prije", pa makar ga nikad ne upotrijebili. Drugo pojačalo je definitivno Emma Esse sa najmanjim šumom, ali manjm pojačanjem, te mogućim napajanjem direktno iz prijemnika (5V). Možda bi ga izabrao na prvo mjesto da mu cijene nije 100kn. Treće pojačalo je A360 koji i na niskim pojačanjima malo kvari kvalitetu i jedina mu je prednost napajanje od 5-24V. NB2111 zaslužuje zadnje mjesto i u svim segmentima se pokazalo loše. Da li su tom rezultatu doprinjeli "originalni" tranzistori teško je reći, ali i to je moguće. ;) :)
    • Thanks Tomcat svaka čast na detaljnom testu. Slazem se s tobom vezano za dva najbolja pojačala. Jesi li pojačalo koristio odmah na anteni ili na kraju koax kabela? Inače iako je jako dobro moram priznati da sam od 2111b ipak očekivao više s obzirom na tranzistore odnosno specifikacije tranzistora koji bi trebali biti u njemu. Ako su uopce u njemu. No i ovako ima vrlo dobre rezultate. Uglavnom za emme esse svakako palac gore jer u tako malenome pakiranju izgleda dolazi nadprosječno pojačalo. Usput koje je vrlo praktično zbog 5 V napajanja. Pozdrav.
      :thumbup:
    • Na žalost nisam imao dosta vremena, pa su pojačala bila iza 4m kabla i onda još 3 metra do prijemnika da ih lakše isprobam. Koax je kvalitetan pa su gubici u njiemu oko 0,6dB. Na proljeće ću ta pojačala stavit što bliže anteni, pa bi se mogli očekivati malo bolji rezultati. Znam sigurno da pojačalo NB2111B ostaje kod mene i čak razmišljam da ih uzmem još par komada, jer je 40kn jako povoljno. Najbolje karakteristike ima od 12-18dB. Znači oko pola do dvije trećine okreta regulatora. Moram reći da sam ostao iznenađen, jer nisam mislio da će instrument to pokazat. Emma Esse je jako dobro, i sigurno je najbolje što se tiče šuma. Odlično predpojačalo i k tome se može napajat iz prijemnika. Uglavnom sa signalima na samoj granici prijema (što opet ovisi o osjetljivosti prijemnika) podigne signal i ono najbitnije kvalitetu. Čisto dovoljno za sliku bez kockanja.
      Ova ostala dva ne preporučujem, jer A360 bi možda zadovoljilo na nižim pojačanjima, ali cijena od 90kn odbija pogotovo kada za njega možeš dobit 2 NB2111B i još par F konektora.
      Revizija1 za pojačalo NB2111B. Vjerojatno sam otkrio malu "tvorničku" grešku na ovom pojačalu. Naknadno sam otkrio da prolazni DC napon nije jednak ulaznom, već ovisi isključivo o regulatoru napona u samom pojačalu koji daje 9,5V pa se ujedno koristi za napajanje dva tranzistora u pojačalu. Pošto pojačalo ima svoj regulator napajanja može ga se spojiti i na 24V. Znači bez obzira da li pojačalo prikopčamo na 12 ili 24V, prolazni napon na ulaznom konektoru, odnosno za eventualno predpojačalo je 9,5V. Reviziju sam napisao i u postu br.74

The post was edited 5 times, last by Tomcat: Q ().

• Zamolio bih nekog znalca od tehnike (Chango , Tomcat) da mi objasni što je točno Mer. Gledam Tomcatov test i vidim taj mer je negdje veći negdje manji na kakokojim kanalima a i ovisno o pojačalu. Je li bolje da je veći ili manji ... 8)
      Inače , NB2111B je naručen i stići će kroz pet dana... Poštarina 50kn, veća cifra od pojačala. :D
    • KanalA wrote:

Zamolio bih nekog znalca od tehnike (Chango , Tomcat) da mi objasni što je točno Mer. Gledam Tomcatov test i vidim taj mer je negdje veći negdje manji na kakokojim kanalima a i ovisno o pojačalu. Je li bolje da je veći ili manji ... 8)
      Inače , NB2111B je naručen i stići će kroz pet dana... Poštarina 50kn, veća cifra od pojačala. :D

Mer je odnos između korisnog signala i šuma,veći je bolji.
    • Tomcat wrote:

Revizija1 za pojačalo NB2111B. Vjerojatno sa otkrio malu "tvorničku" grešku na ovom pojačalu. Naknadno sam otkrio da prolazni DC napon nije jednak ulaznom, već ovisi isključivo o regulatoru napona u samom pojačalu koji daje 9,5V pa se ujedno koristi za napajanje dva tranzistora u pojačalu. Pošto pojačalo ima svoj regulator napajanja može ga se spojiti i na 24V. Znači bez obzira da li pojačalo prikopčamo na 12 ili 24V, prolazni napon na ulaznom konektoru, odnosno za eventualno predpojačalo je 9,5V. Reviziju sam napisao i u postu br.74

Thanks na ovom dodatnom 'malom detalju' koji vecini nece smetati ali u prijevodu prolaz napona za predpojačalo na 12 V je neupotrebljiv, tj. ako se ispred njega stavlja predpojačalo isto mora imati regulator napona i mogucnost rada na 5-12 V ako predpojačalo radi na 5 V sprziti ce ga ako radi na 12 V neće raditi ili će raditi loše. Jedino ako predpojačalo ima svoj regulator napona raditi će ispravno. Postoji mogućnost da kad ga se optereti i da daje točan napon i proradi kako treba. A mozda ovisi i od primjerka do primjerka. Uglavnom onako s malom ogradom poluproizvod koji začudo dobro radi s relativno niskim sumom u kontroliranim uvjetima :rolleyes:
    • zrogi27 wrote:

Da li možda netko zna šta se prije stavljalo na antenu da se poboljša signal?
      Nekakva folija ili ...

Ne znam za foliju ljudi su svasta stavljali neki i doslovno mali sat tanjur ili poklopac lonca kao reflektor Yagi antene :D estetski dojam je svakako poboljšan ....
      Mene zanima sad za ozbiljno da li povecanje reflektora kod Yagi antene uzmimo na primjer Iskra dtx 48 i slicne utječe na dobit antene. Primjetio sam da je npr. reflektor Fracarove Sigme znatno veci od reflektora drugih yagi antena istog proizvodjača.

Odnosno tocnije pitanje, da li povecanjem povrsine reflektora van standardnih dimenzija proizvodjača utječemo na pojačanje prijemnog signala?
    • Chango wrote:

Mislim ovi podaci o mer i pojačanju kako bi se odrazili na pokazivanje kvalitete signala na risiveru i trzanje slike?Mislim da se radi o graničnom prijemu i slika kocka bez pojačala,stavljanjem pojačala,mer ostane isti kao bez pojačala),a pojačanje da poraste za 20db vjerojatno bi slika manje trzala,ili prestala trzat?

Prijemnik je bio namjerno Opticum FT15p, jer je manje osjetljiv nego Topfield 7700HTCI pa sam time dobio bar neke kanale na pragu ili malo ispod njega. Na sreću 26 i 58K su bili upravo to i bez pojačala slike nije bilo, a sa pojačalima Emma Esse i NB2111B slika se pojavila, ali uz kockanje. Malo više na NB2111B. Sa ostala dva pojačala, ništa. Na 27 i 39K gdje su signali bili malo jači (31-32dBuV) slika je kockala, a prijemnik je prikazao Jačina/Kvaliteta 70(73 ) / 47(49). Postavljanjem Emma Esse 81943 i NB2111B slika se stabilizirala, a prijemnik je prikazao 98(99) / 74(79). Jasno da se ovoj skali na Opticumu ne može vjerovat, ali ipak je kvaliteta prikazana, a slika je bila OK. Ma inače su čudne te skale na većini DVB-T prijemnika. Razliku u signalu od 3-4dB na graničnim vrijednostima (29-33dBuV) prikazuju jačinom i kvalitetom 0-99. Tamo gdje je signal 28-29dB, slike nema i skale su na "0", a tamo gdje su 33-34dBuV skala pokazuje 99 / 95-97%. Zadnje tri rečenice se odnose na signale bez pojačala.
    • d@nijel wrote:

Dreamer sjeti se da postoje i tzv. "V" antene a ona nije ništa drugo nego dipol sa velikim reflektorom,da veličina reflektora ima uticaj na pojačanje ali i na impedanciju antene,ali iskreno ne znam kuda bi te odveli eksperimenti na postojećoj anteni povćanjem reflektora...

Thanks ma znam da ima utjecaja i to znatnog, npr Yagi antena bez jednog reflektora koji je otpao izgubi nekoliko db ali ono sto me zanima ako postojeći reflektor koji je stavljen (i proracunat), zamijenimo s reflektorom na primjer 50% vece povrsine kako ce to utjecati na prijem. Mislio sam ako netko mozda ima model za soft simulaciju.
    • Chango wrote:

Mer je odnos između korisnog signala i šuma,veći je bolji.

MER = modulation error ratio, što veći to bolje, za razliku od BER-a (bit error rate) koji je poželjno da je što manji. ;)
      Humax DIGI III, Alma S2100 HD DVB-S2, Gibertini 85, Smart Titanium 0,2 dB + Hirschmann 0,3 dB, 1 UHF/VHF Iskra logica + 2 UHF Iskra DTX 48F yagice + kanalno pojačalo (s filterskim ulazima) by Mićo + šp radio (FM) antena, Fracarro Belden 7 PRO-X + Hirschmann Ko-Ka, Panasonic 42G30 plazma, Pioneer DTR540 HX-S DVDrec :)