Pinned Općenito o antenama, pojačalima, prijemu...

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

• Ono sto me naljutilo je to da su mi poslali koristenu antenu Engel MAX-90. Cim sam otvorio kutiju vidio sam da su one resetke iza iskrivljene. Naljepnice na onoj donjoj sipki su skinute i onaj dio koji se steze sa stup, vidi se tocno na koju debljinu stupa je antena bila nastimana. Na tim sarafima ima malo hrdje. Po nekoj logici antena je sigurno koristena nekoliko mjeseci. Nisam mogao vjerovati da je takav lopovluk moguc. Nisam prijavio, niti se zalio zbog toga. Neka im je.

evo da se javno opravdam, nije korištena antena već je dugo dugo stajala u izložbenom salonu uvoznika Engel, tih antena praktički više nema na lageru, ostala je još jedna takva isto izložbena i u istom stanju....., sam uvoznik za HR ju iz nekog razloga više ne uvozi

osobno nisam smatrao da je to neki "hendikep" jer će antena biti vani ali dobro trebalo je upozoriti kupca prije kupnje no eto nekad u žurbi za takve sitnice praktički nema vremena :thumbup:
      www.prejeftino.com
      Najveća i povoljna ponuda antenske opreme u Hrvatskoj
      Dostava u roku 24 sata - trošak dostave od 20 kn (HR) preko InterEurope
      Distribucija MaxTV SAT na ugovor i pre-paid MaxTV SAT CI+ CAM
    • Moram na ovo odgovorit, jer se i meni desilo nešto slično, ali nema veze sa atenskom opremom, već štednjakom. Izloženi primjerak bi se obavezno trebao spomenuti kupcu prije kupnje. Nema veze u kavom je stanju taj izložbeni primjerak. Ovdje je bitno da izložbeni primjerak ne može više nikako biti nov, već se ga smatra rabljenim. U mojem slučaju dobro da sam bio kod kuće i primijetio što su mi htjeli podvaliti, a to je štednjak u vrijednosti od 4000kn zamotan u najlonskoj traci. Jasno da nisam ništa htio potpisat te su ga vratiti natrag. Kontaktirao sam generalnog zastupnika i da ne duljim uz isprike i čekanja od tjedan dana dobio sam nov neraspakiran u kutiji koju sam otvarao pola sata uz jedan poklon koji nije bio male vrijednosti. Zamisli kada bi kupovao novi auto, da li bi bilo u redu platiti ga kao novog, a ustvari se radi o salonskim ili testnom vozilu. Takvi su automobili jeftiniji 5-20%.
    • to sve stoji auto je ipak auto ali ovo je ipak samo antena, komad aluminija i plastike koja će za tjedan dana na krovu izgledati u puno gorem stanju nego ova koja je dvije godine visila u izložbenom salonu i skupljala prašinu, ništa drugo ;)
      www.prejeftino.com
      Najveća i povoljna ponuda antenske opreme u Hrvatskoj
      Dostava u roku 24 sata - trošak dostave od 20 kn (HR) preko InterEurope
      Distribucija MaxTV SAT na ugovor i pre-paid MaxTV SAT CI+ CAM
    • tommy wrote:

to sve stoji auto je ipak auto ali ovo je ipak samo antena, komad aluminija i plastike koja će za tjedan dana na krovu izgledati u puno gorem stanju nego ova koja je dvije godine visila u izložbenom salonu i skupljala prašinu, ništa drugo ;)

Ovo što je Franjo1986 napisao potpisujem i na to sam mislio. U tom slučaju treba biti neki popust. Na taj način se zadržava kupca, a ne odbija. Komad plastike, aluminija, čelika i svega ostalog ako se pošprica Plastic Sprayem ostaje trajan i izgleda kao prvog dana bar 10. god. na krovu. Pored svega ostalog ima UV zaštitu i smanjuje atmosfersko pražnjenje. Kada sam nekad davno postavljao antene, taj lak sam uvijek koristio. Manja boca je bila dovoljna za 3-4 antene. U Njemačkoj je bio skoro duplo jeftiniji nego kasnije u Chipoteki. To bi preporučio svima koji žele napraviti naki svoj antenski sistem od 2,3,4 antene, a da traje preko 10 god. bez traga korizije, oksidacije i pucanja. Ali onda tu treba postaviti i kvalitetan kabel sa UV zaštitom.
    • Slažem se da se treba dati popust na takve stvari.Ima nekoliko firmi koje imaju web shop pa prodaju stvari gdje su napisali da je oštećenje ambalaže,ogrebotine na kućištu itd. Jedna od njih je ekupi a i Tehnocentar već dugo ima rasprodaju razne audio-video opreme i daljinaca preko Njuškala.Neke stvari su im jako jeftine.Nije problem ako je nešto korišteno, bitno da piše da je korišteno i da je ispravno.Zašto bi recimo neko morao dati za risiver 400 kuna ako je rabljeni po 300.
    • TomoMag wrote:

Kupio sam ovo gore navedeno i sve mi funkcionira. Postavio sam prvo antenu na tavan i uhvatio signal sa Ucke na kanalu 28 i pokazivalo je 8% signala i 2% kvalitete. Bilo je slike ali tu i tamo bi slika kockala. Onda sam postavio pojacalo od CE i spojio na TV. Signal na mux A na kanalu 28 je bio 95% i kvaliteta 100%. Mux B na kanalu 53 je dosta slabiji i negdje je oko 50% sa kvalitetom koja varira od 20 do 30%. Mux D na kanalu 29 pokazuje signal od 76% ali kvaliteta cesto varira preko dana od 10 do 50%. Kada sam spojio razdjelnik signal i kvaliteta je pala na svim kanalima osim na mux A. Nisam znao da razdjeljnik za 50% smanji signal i kvalitetu i da je toliki gubitak. Takodjer nisam znao da signalu i kvaliteti jako steti ako je u blizini kompjutor. Dosta rusi kvalitetu i signal na muxevima B i D.

Razdjelnik, onaj kvaltetan, stvara gubitak oko 4-5dB. On mora biti u oklopljenom metalnom kučištu i ono najbitnije da to slabljenje ne variraju previše. Odvajanje izlaza bi trebalo biti najmanje 20dB, prilagođenje na impedancu u cijelom UHF području 72-78Ω i... ima još toga. Razdjelnik koji si linkao je dobar. Takav razdjelnik ne može oslabiti signal 50%, osim ako je on na razinama 9-10dBuV. Za kvalitatan prijem je potrebna jačina od min. 30dBuV na ulazu prijemnika i dobra kvalitata. Prijemnici ne prikazuju prave vrijednosti jačine signala, osim ako nije skala u dBuV. Zato se ne pouzdati u takvo mjerenje. Na jednom prijemniku kod istih jačina signala prikazuje se 100, na drugom 85, a na trećem 70.
      Da nekako budem jasniji oko slabljenja signala kod gubitka od 4-5dB to bi otprilike bilo kao da odašiljač isijava 3 puta manju snagu, ili je 3 puta udaljeniji.

The post was edited 2 times, last by Tomcat ().

• Radi ok nego jedino mi ponekad kompjutor kad je upaljen stvara smetnje na mux D. A nigdje nisam procitao da bi kompjutor mogao ometati signal. Jos on manje smeta za razliku kad upalim onaj player za Kodi. Android kutija. Sad neznam moze li se to kako anulirat ili je to tako.

Imam pitanje jer bi mi rodjak uzeo vanjsku antenu. Sad koja je najbolja za podrucja gdje pocetkom godine puse orkanska bura. One obicne logaritamske antene sve to izdrze jer su cijele metalne i njima ni udari bure od preko 150 i vise nista ne stete. Da li su Iskrine P47N triplex i Iskra DTX 48F izdrzljive? Ova moja Englel 90 bi se raspala i po laganom vjetru na komade.
    • brođanin wrote:

@TomoMag Moja preporuka ti je P47N triplex. Pogledaj fotografije te antene i vidjet ćeš da na njoj nema ti ništa za otpasti. Također riječ je o odličnoj anteni za digitalni signal, a i kod propagacijskih signala daje najbolje rezultate.

Teško bi se složio sa ovom konstatacijom.
      XYZ

OCTAGON SF4008 Triple 2XDVB-C/T2&1XDVB-S2X UHD + multistream + HEVC

EDISIOON Argus VIP3 Magicvision
      DVB-S2/DVB-T2/C

STAB HH 120
      madjarica 95 cm
      INVERTO ultra black single
      74,9E do 45,0W

IZ DNA DUŠE MRZIM POKVARENJAKE I ULIZIVAČE!!!!

Oprostite za sve greške u pisanju. Hrvatski ipak nije moj maternji. Hvala.
    • @tmurgel1 Ne moraš se složiti. Ja imam antenski sistem s 4 antene, 2 su P47N triplex, 1 UHF DTX 92F, 1 obična logaritamska i znam zašto sam ih sve kupovao. Uostalom nitko se ne webu ne žali na navedenu antenu. Nisam primjetio nekakvu znatnu razliku u signalu između P47N triplex te UHF DTX92F. Možda je ima decibel-dva na pojedinim kanalima ali to je meni nebitno. Kod propagacijskog signala koji primam s odašiljača Crveni Čot skoro svake večeri, sa antenom Iskra P47N triplex imam stabilan signal odnosno kvalitetu signala, dok s antenom UHF DTX 92F imam isprekidanu kvalitetu signala od 0-100 % svakih nekoliko sekundi. Izgleda da P47N bolje pokupi propagacijski signal.
      Edision Piccollo 3in1 Plus CI + MAXtv SAT CI+ CAM modul
    • Antena možda bolje pokupi signal po visini. Jako jednostavno po mojim zapažanjima: ono što ne uspije pokupiti donji dio / jer ga dole nema ili je slabiji nego u gornjem djelu /, pokupi gornji. Ali signal zbog toga, što je antena iz 3 djela, po mojim iskustvima nije ama baš ništa bolji. Probao sam ja svašta. Jedna takva je pristala kod sestre na potkrovlju za rezervne djelove!?! Kupio sam nju za sebe. Gledam ravno na odašiljač. Najmanja antenica dala je isti ili čak bolji signal nego ona, koja je završila na potkrovlju. Ne kažem da neke antene iz te kategorije nisu dobre, ali večina njih je više manje "modni" i reklamni trik, na koga ne bi baš trebalo nasjedati. To su samo moja zapažanja i ne treba ih nitko uvažavati, ako mu se ne sviđaju.
      XYZ

DVB-S2/DVB-T2/C

STAB HH 120
      madjarica 95 cm
      74,9E do 45,0W

• Uvažavam i ja neka tvoja razmišljanja. Svaka UHF antena je daleko bolja od obične "logice", ne treba to mnogo dokazivati. Ali da neka od UHF antena drastično odskače ili gotovo da čini čuda ,slažem se, većinom je reklamni trik. Negdje je baš potreban decibel- dva više, ali većinom to nije dovoljno. Ovo je vrlo dobra antena (P47N triplex) a sada zašto u potkrovlju ne daje odlične rezultate, više je faktora.
      Edision Piccollo 3in1 Plus CI + MAXtv SAT CI+ CAM modul
    • brođanin wrote:

Uvažavam i ja neka tvoja razmišljanja. Svaka UHF antena je daleko bolja od obične "logice", ne treba to mnogo dokazivati. Ali da neka od UHF antena drastično odskače ili gotovo da čini čuda ,slažem se, većinom je reklamni trik. Negdje je baš potreban decibel- dva više, ali većinom to nije dovoljno. Ovo je vrlo dobra antena (P47N triplex) a sada zašto u potkrovlju ne daje odlične rezultate, više je faktora.

Nisi dobro čitao. Tamo je pristala kao "rezervni djelovi" / hahahahhhhhhhhhhhhh /. Da je toliko dobra, ne bi tamo nikada ni pristala. U dobrim uvjetima svaki je komad žice dobar, ne treba ni neka antena. Za loše uvjete jako je teško nači zaista dobru, kamoli odličnu antenu. Ali sve je relativno, nekomu je nešto jako dobro, nekomu to isto ne valja ama baš ništa. A istina je vjerojatno negdje između!?!
      XYZ

DVB-S2/DVB-T2/C

STAB HH 120
      madjarica 95 cm
      74,9E do 45,0W

• brođanin wrote:

Stvar je u tome što ti je kod te antene svaki od brojnih direktora plastikom učvršćen, zapravo samo zakačen, i tu lako dolazi do pucanja. Kod P47N kao i kod "logice" nema ti se što odlomiti.

To po meni u smislu kvaliteta i jačine signala nema baš neke veze?!? To samo doprinosi čvrstoči i otoprnosti antene na atmosferske prilike te nepogode.
      XYZ

DVB-S2/DVB-T2/C

STAB HH 120
      madjarica 95 cm
      74,9E do 45,0W

• brođanin wrote:

@tmurgel1 Pa o tome i raspravljamo, kolegi forumašu @TomoMag upravo su te karakteristike najbitnije, samo mu treba pročitati post.

Zapazio sam ja to, ali se rasprava razvila pre svega o kvalitetu signala. Izvinjavam se, ako sam pogrešno procijenio.

BTW: U približno pola stolječa nisam zapazio da bi antene bile baš jako podložne raspadanju. Po prelasku na digitaliju moje su oko / neke / 30 godina stare antene radile kao is puške.
      XYZ

DVB-S2/DVB-T2/C

STAB HH 120
      madjarica 95 cm
      74,9E do 45,0W