Pinned Općenito o antenama, pojačalima, prijemu...

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

• brođanin wrote:

Stvar je u tome što ti je kod te antene svaki od brojnih direktora plastikom učvršćen, zapravo samo zakačen, i tu lako dolazi do pucanja. Kod P47N kao i kod "logice" nema ti se što odlomiti.

A ona dva reflektora? Koliko je to cvrsto napravljeno? Jer kod Max 90 bi to vjetar srednje snage odvalio. Posto sam uzeo Evo Tv a ova Max 90 je u potkrovlju, hvata sve muxeve osim muxa E. A taj mux E je na 57 kanalu(ostali su na 28,29,39,53) pa sam mislio da ce on posto je "visok" kanal, da ce ga biti najlakse "dokvatiti". A on se pokazao najslabijim. Pokaze signal 7-8% i onda nestane i za par sekundi ponovno tako. Da li je taj odasiljac od tog muxa slabije snage od ostalih ili mozda meni smeta greda od krovista, neznam jer antenu ne mogu dignuti vislje, a ako je spustim malo nize nema uopce signala niti na muxu A.

Zato razmisljam ili sve bacit u smece ili pokusati preko susjeda do mog krova i postaviti neku vanjsku antenu. Ta Iskrina p47 je medju boljima kako svi govore, ali bojim se dali bi to izdrzalo vani kod jake bure.
    • Tomcat wrote:

Banijac wrote:

Imam dobra iskustva sa CE pojačalima.Probao sam i ovo novo smart pojačalo, modela sa 1 ulazom.Radi dobro ali je razlika u pojačanju u odnosu na prijašnje modele.Ovo novo je 20 dB a onaj klasični model ima 25dB tako da se kod mene pokazalo da se ipak dobiva malo više pojačanja sa starim modelom.Inače konstrukcijski su odlično napravljena, stabilna u radu i sa 5 i sa 12 volti.

Nije sve u pojačanju. Više je bitna stavka šum i niska razina izobličenja signala radi jakih lokalnih signala koja više manje svi mi imamo. Obično imamo jedan ili nekoliko lokalnih Muxeva i onda želimo pored njih loviti i slabije signale sa drugih lokacija.
      Stara CE pojačala su solidna, izrađena starijom tehnikom (zračnom) i starijim tipovima tranzistora u SOT-103 ili TO-50 kučištu, a ova nova SMART u novoj SMD tehnici. Obje imaju svoje prednosti i mane i obje varijante su solidne s time što na 5V malo bolje radi SMART.

Kakva je razlika i sto je bolje sa antenom Iskra p47. Da li takva pojacala ili ono DTX 16U koje se stavlja u dipol Iskra p47 antenu?
    • Dosada sam koristio dtx seriju Iskrinih antena i sa njima dtx16 i to se pokazuje jako dobro. P47 nisam testirao pa nemogu ništa reći konkretno.Njene karakteristike na papiru su dobre i forumaši pišu da su zadovoljni sa njom tako da je slobodno kupi.Centar elektronike sam kombinirao sa logaritamskim antenama od Iskre i sa Axil antenama ali nije samo važno kakvo je pojačalo.Bez dobre antene i dobre lokacije nema ništa.Ako je lokacija loša ni najbolja oprema ne pomaže.

• Ja sam danas isprobao pojacalo DVB-T POJ.Sobno 20dB/R od CE.

Skinuo sam bio pojacalo DVB-T POJ.2UL.25-30dB/Reg. i stavio uz samu antenu ovo prvo spomenuto. Iako sam laik, vidim da je to pojacalo osjetno slabije. Sa ovim "jacim" imam signal sa odasiljaca udaljenog 115 km na mux A 95% i kvalitete 93%. Sa ovim "sobnim" nekih 70% a signal se pojavljuje i gubi. Dakle ne moze se gledati. Zato mislim da je to iskrino 16U jos slabije od ovog "sobnog" koje ima 20db. Ili mozda grijesim? Za mjesec dana cu kupit Iskra p47n i to pojacalo 16U(isporbat cu i njega uz ova dva) pa cu antenu sa tavana staviti na krov i na poziciju nekih 1m vise nego sto je sad pod tavanom. Dignuo bi ja i za jos jedan metar u vis, ali mislim da tako nezasticena antena kod orkanskih bura u 3. mjesecu nebi izdrzala. Pitanje je hoce li izdrzati oni reflektori i na nizoj lokaciji da je smjestim, gdje je donekle u zavjetrini od susjednih kuca. Zanam da su moji prije 20-ak godina imali onu dugu neku antenu od 2-3 metra na staroj kuci. Bura ju je prelomila na pola.

The post was edited 1 time, last by King 2005 ().

• Ja imam ispravljac od 12V, a vidim da to a384 radi na 5-24V. Moze li radit na 12V ili moram kupit ispravljac od tih 24V?

Ako bi p47n sa tim pojacalom hvatalo jak signal i kvalitetu, spojio bi i drugi tv. Od antene na krovu kad stavim, kabel do mene bi iznosio nekih 9m duzine. Tu bi stavio razdjelnik i kabel ide meni na tv od duzine dodatnih 7m. A od razdjeljnika koji je na spomenutih 9m duzine kabla od antene bi spojio i drugi tv kojem treba dodatnih 15m. Mozda bi preveliko gusenje bilo spajati dodatni tv na tih dodatnih 15m kabla. Neznam, vidit cu za nekih mjesec dana kad budem na godisnjem i sve to postavim.

The post was edited 1 time, last by King 2005 ().

• Prva stvar, pošto ti je odašiljač dosta udaljen, postoji mogućnost da ti neki susjedni kanal ili možda isti, pa čak i analogni ometa prijem MUX -a E. Drugo, ne bi bilo ludo uzeti tu TRIPLEX p47n ali ni čut to pojačalo koje ide izravno u nju bilo 16U ili 18U jer ćeš baciti naprosto novce a nećeš dobiti nikakav efekat. Prvo probaj sa pojačalom od Centra Elektronike a ako ti ne uspije onda se iskušaj sa Nytro Box A384. Ne kupuj ispravljač jer odlično radi i na 5V od prijemnika i na 12V od ispravljača kojega posjeduješ.
    • mimarko wrote:

Prva stvar, pošto ti je odašiljač dosta udaljen, postoji mogućnost da ti neki susjedni kanal ili možda isti, pa čak i analogni ometa prijem MUX -a E. Drugo, ne bi bilo ludo uzeti tu TRIPLEX p47n ali ni čut to pojačalo koje ide izravno u nju bilo 16U ili 18U jer ćeš baciti naprosto novce a nećeš dobiti nikakav efekat. Prvo probaj sa pojačalom od Centra Elektronike a ako ti ne uspije onda se iskušaj sa Nytro Box A384. Ne kupuj ispravljač jer odlično radi i na 5V od prijemnika i na 12V od ispravljača kojega posjeduješ.

Tako i sam pretpostavljam da nemaju smisla ta pojacala 16 i 18u jer su slaba za to sto meni treba. Tko zna, mozda Muxu E smeta lokalni Mux B koji je na 59 kanalu dok je taj udaljeni Mux E na 57. Ali vec dvije veceri za redom primjetim da se oko 21:30 razina signala jako poveca na svim Muxevima i taj E skoci od 9-18% na 44-50% i onda mi je Mux E gledljiv bez smetnji. Ali to traje jako kratko i ponovno razina signala padne na uobicajenu razinu.
    • Danas idem na kavu i prolazim pored kuce gdje je nedavno postavljena antena Opticum AX-900 (ili AX-1000+). Posto danas puse Bura prosjecno nekih 40-ak km/h, a najaci udar je bio oko 100km/h... idem ja bacit oko na tu antenu. Antene nema, samo stoji stub na kojem je bila pricvrscena i cini mi se na njemu pri vrhu onaj mali dio antene koji se steze oko stupa.

E sad je pitanje da li bi to Iskra 47 izdrzala. Ovo je jos lagana Bura. Puse upola manje nego kad krene prava.
    • mimarko wrote:

Prva stvar, pošto ti je odašiljač dosta udaljen, postoji mogućnost da ti neki susjedni kanal ili možda isti, pa čak i analogni ometa prijem MUX -a E. Drugo, ne bi bilo ludo uzeti tu TRIPLEX p47n ali ni čut to pojačalo koje ide izravno u nju bilo 16U ili 18U jer ćeš baciti naprosto novce a nećeš dobiti nikakav efekat. Prvo probaj sa pojačalom od Centra Elektronike a ako ti ne uspije onda se iskušaj sa Nytro Box A384. Ne kupuj ispravljač jer odlično radi i na 5V od prijemnika i na 12V od ispravljača kojega posjeduješ.
      Razmisljam dali uzeti po narudzbi od CE kanalno pojacalo ili Nytro Box A384.
    • TomoMag wrote:

Najbolje bi bilo da ti netko prije uzimanja pojačala pomjeri signale. Pa onda da ti da i savjet, kakvo pojačalo uzeti.
      XYZ

OCTAGON SF4008 Triple 2XDVB-C/T2&1XDVB-S2X UHD + multistream + HEVC

EDISIOON Argus VIP3 Magicvision
      DVB-S2/DVB-T2/C

STAB HH 120
      madjarica 95 cm
      INVERTO ultra black single
      74,9E do 45,0W

IZ DNA DUŠE MRZIM POKVARENJAKE I ULIZIVAČE!!!!

Oprostite za sve greške u pisanju. Hrvatski ipak nije moj maternji. Hvala.
    • TomoMag wrote:

mimarko wrote:

@TomoMag, sreca da na forumu postoji ovakav "glas razuma" koji te "zdusno savjetuje", vjerovatno iz znanja i iskustva (?) a citajuci njegove prethodne "strucnjacke" postove u ovoj temi, da pre razmisljanja o narudzbi, prvo, da ti "netko pomjeri ..." i zatim da ti taj (ako zna) da savjet a ako ne, potrazi opet "netkog" ko ce te savjetovati ... ??? itd ...
      ja ti nemogu pomoci jer se nerazmem u tu problematiku ali se razmem u "one sto sve znaju i kad neznaju", zbrajaju brojeve napisanih postova, sabotiraju neke forume a i dalje voze "svog super mercedesa" na "obican benzin" ... ali on vozi i ide dalje :D (sorry @TomoMag na ovoj parafrazi jer nisi upoznat o cemu pisuvam, ali ce se strucnjak, najveci "chat-man" po ex-yu forumima i "vozac mercedesa" prepoznat i znat o cemu je rec)
      sad sam i ja upisao 1 post vise, ukupno treci, ali nemam nameru da jurim "duplu zvjezdu danicu" pardon "zvjezdu danicu" sa dvije zvjezdice i strucnjacke postove ... pre cu postat "zvjezda padalica" :D :D
      pozz
      P.S. u povjerenju, saznal som da se okuplja ekipo programera za izradu novog sw-a za "edisona" navodno zbog izuzetnog interesovanja na forumima ... zainteresirani mogu da mi pmk jave

izvinjavam se svima na pravopisaniju jer ja mjesam nekoliko jezika a oni mi nisu ni blizu materinjem
      "Postoje
      ljudi koji ostaju praznih šaka čak i kada se uhvate za glavu."
      ;)
    • arminicos1986 wrote:

Probaj Iskrinu triplex p 47 n i nytro box pojacalo A384. Dobit ces odlicne rezultate. Clan wicomat vec probao :) tako da su efekti odlicni sa ovim pojacalom
      Jos prije 20-ak dana sam kupio Iskru p47n i nytro box A384. Tek sam danas uzeo vremena da malo eksperimentiram. Sa tim pojacalom rade mi sad oba muxa sa kojeg EVO TV emitira. Pokusao sam spojiti i antenu p47n, ali izgleda da je ona dosta slabija od Englel 90 na kojoj mi to radi. Znaci sa p47n signala nema, on oscilira samo. Da napomenem da sam to isporobavao sa antenom na tavanu. Sad ako mi se ovo pokaze kao dobro, da radi. Da nije to samo danas slucaj jer nebo je cisto, bez ijednog oblaka... onda ovu p47n nebi ni pokusavao staviti je na krov. A nju sam kupio s namjerom da je postavim :D Tko zna dali bi uopce i radila, odonosno hvatala taj signal sa odasiljaca udaljenog 115 km. Odasiljac Ucka. Jer cini mi se da je Engel 90 dosta bolja sto se tice hvatanja signala. Ali nikako nije za podrucja gdje je vjetrovito. Ova iskrina p47n donekle jest. Gdje nisu udari one prave orkanske bure, antena bi izdrzala.

Ovako izgleda teren od odasiljaca do antene

The post was edited 1 time, last by TomoMag ().

• Jedna od najbitnijih stavki kod svih Yagi antena pa tako i UHF Yagi antena je njezina dužina. Engel 90 je dugačka 1,75m, a p47n 1,29cm. Znači Engel 90 je duži 45cm. Ima više direktora, mada to nije takva razlika kod širokopojasnih antena i veći reflektorski zid. Kada se sve to zbroji, jasno da razlika mora biti oko 2dB pa i preko toga. Tripleksice nisu ništa bolje od standardnih Yagica istih dužina, kao recimo Iskrina DTX-48F. Razlike između p47n i nje gotova da i nema u prijemu, ali tripleksice su sada "IN" pa ih svi kupuju. Meni se recimo bolja pokazaka Iskrina DTX-92F od Engelice 90. Čvršća je,kompaktnija i ima bolje karakteristike. Nemoj gledat ono što navode proizvođači. To su mahom nabildane stavke koje nemaju veze sa stvarnošću. Dugačka je 2,35m.
      Nitrobox pojačalo A284 i nije nešto. CE pojačala su sigurno bolja od njega. Nekadašnji Nytrobox NB-2111B koji se pojavio kratko vrijeme u prodaji i razgrabljen jako brzo, bilo je daleko najbolje njihovo pojačalo. Jedino što je imao jedan ulaz. Zašto se kasnije opet nije pojavio na tržištu, kriv je pomalo i Engel. Navodno da su im Kinezi povećali cijenu skoro duplo, ali i 60kn bi bilo povoljno. Inaće im je cijena bila nevjerojatnih 30kn.
      Onih 2dB koje sam spominjao na početku i nije malo. To ti je otprilike kao da odašiljač ima 40% veću snagu. Zato je antena najbitnija u ant. sistemu, a ne pojačalo. Ono služi da održi što kvalitatnije izvorni signal kojeg dobiva od antene i anulira gubitke u kablu i ant. instalacijama. Radi toga je tih 2dB vrijednije od pojačalovih 10-15dB.

The post was edited 3 times, last by Tomcat ().