Pinned Općenito o antenama, pojačalima, prijemu...

• Banijac wrote:

Centar elektronike se pokazuje kao dobro pojačalo,dosta sam ih kupio.A ovaj Nytrobox je bio jako zanimljiv i stvarno je bio jeftin a dao je jako dobre rezultate.Nekoliko sam ih kupio i dan danas rade bez problema.I za cijenu od 60 kuna bi ih uzeo jer to nije skupo.
      Ja sam ih tada nabavljao za 24kn. Razgovarao sam sa vlasnikom Engela i pričao mi je o tome kako su mu Kinezi digli skoro 100% cijenu za neke artikle, a tu se našlo i to NB-2111B pojačalo. Rekao sam mu da bi ih prodavao bez problema za duplo veću cijenu nego je bila. Dosta nas je testiralo to pojačalo i moram reći da sam bio iznenađen rezultatom s obzirom da su Kineski. Očito su stavljali originalne tranzistore u njega. Dobio si kutiju i plastični nastavak za regulaciju pojačanja. Sada se ne mogu sjetiti, ali mislim da su u njemu bili 2×BFG540.
    • Ako se radi o tim tranzistorima to je jako dobro.Proizvođač je NXP Semiconductors a to je zapravo Philips.Veliko pojačanje i mali šum, to je prava kombinacija.15dB je pojačanje a šum oko 1,5dB.Kineske elektronike ima i dobre i loše,sve ovisi o kvaliteti komponenti koje se ugrađuju.A to da li se proizvod zove Nytrobox ili Falcom ili xy nema veze.
      Vidim da neke trgovine kao Chipoteka i Abrakadabra prodaju pojačala češke proizvodnje , zovu se Emos a imaju i brend pod imenom Bensat.Možda uskoro kupim jedno pa testiram.Ima 2 uhf ulaza i vhf i fm ulaz i radi na 12V.Ulazi za uhf imaju regulaciju a pojačanje je čak 34 dB. Cijena je oko 70 kuna.
    • Banijac wrote:

Ako se radi o tim tranzistorima to je jako dobro.Proizvođač je NXP Semiconductors a to je zapravo Philips.Veliko pojačanje i mali šum, to je prava kombinacija.15dB je pojačanje a šum oko 1,5dB.Kineske elektronike ima i dobre i loše,sve ovisi o kvaliteti komponenti koje se ugrađuju.A to da li se proizvod zove Nytrobox ili Falcom ili xy nema veze.
      Vidim da neke trgovine kao Chipoteka i Abrakadabra prodaju pojačala češke proizvodnje , zovu se Emos a imaju i brend pod imenom Bensat.Možda uskoro kupim jedno pa testiram.Ima 2 uhf ulaza i vhf i fm ulaz i radi na 12V.Ulazi za uhf imaju regulaciju a pojačanje je čak 34 dB. Cijena je oko 70 kuna.
      Krivo sam napisao. Sada sam baš gledao slike pojačala NB-2111B. Ulazni tranzistor je BFG540 (SMD WMM), a drugi stupanj je BFR540 (SMS 33W). Pisao sam o tom pojačalu i sada se sjećam da je vjerojatno imalo tvorničku grešku. Možda je radi toga bilo "jeftino". Radilo se o tome da je imao prolazni DC napon ulaz-izlaz, ali ne direktno preko VF prigušnica ili VF transformatora. Imao je stabilizator napona od 9V i kao takav je odlazio na ulazni konektor. Dakle, ako je napajanje pojačala bilo 12V, prolazni napon je bio 9V za neko predpojačalo. Po meni totalno nepotreban sklop u njemu. Bilo bi bolje kada su već taj dio napravili da je bio za 5V. Pojačanje je bilo 5-25dB uz skoro nikakvo narušavanje kvalitate signala, a to je jako bitna stavka svakog pojačala. Najbolje se pokazalo negdje oko 15-18dB. Tu je kvalitata signala ulaz-izlaz bila 1=1. Imam ih još tri komada, ali mi nisu pri ruci, već u drvarnici.
    • Posto sam laik, da postavim par pitanja. Ove firme koje proizvode antene, da li one imaju nekakve strucnjake koji eksperimentiraju sa tim antenama i pokusavaju napraviti sto bolju. Ili firma jednostavno nesto prekopira i to je to? Postoji li neka "idealna" shema kako bi trebala izgledati najbolja antena ili je sve u eksperimentiranju? Vidio sam na onom testu 14 antena da jedna njemacka daleko od svih ima pojacanje do negdje 54 kanala. Kako su to postigli? Da li je vazan i materijala antene ili netko moze on nekih sipki prekopirati recimo iskru 92 koja djeluje jednostavna i eto ima takvu antenu u kucnoj radinosti? :D

I zasto imam dojam da kinezi rade najbolja pojacala, odnosno da nitko vise i ne proizvodi pojacala, ni antene, pa cak ni nijemci? Gledam po netu ako postoje kakve njemacke antene i pojacala i nista ne pronalazim.
    • Dosta široko pitanje.
      Zadržat ću se na najpoznatijim usmjerenim antenama Yagi. Sad nije bitno da je porijeklom iz Japana. Danas ju je relativno lako konstruirati, jer postoje formule i potrebno je samo ubaciti ulazne podatke i dobiješ sve. Izgled elemenata može biti skoro bilo kojeg oblika, ali je bitno da između njih postoji određen definiran razmak. O tome bi mogao pisati do sutra. Uglavnom, što je više elemenata, a to se najviše odnosi na direktore, antena ima veće pojačanje, odnosno prijemni kut je manji, odnosno usmjerenost je veća. U pravilu, teoretski, duplo duža antena bi trebala imati 3dB veće pojačanje. Isto tako teoretski bi takve dvije antene spojene zajedno, paralelno imale 3dB veće pojačanja, ali radi raznotaznih gubitaka u praksi se radi o max. 2,3dB. Radi se o izrazu "uparene" antane koje mogu biti jedna iznad druge i jedna pored druge. Razmak između njih se također izračunava. Isto tako u raznim kombinacijama se može spojiti 4,8,16,32,... itd. antena. Uglavnom svakim duplanjem antena se dobiva oko 2,3dB. Tako recimo 8 istih uparenih antena ima veće pojačanje od jedna (2,4,8) za 2,3+2,3+2,3dB=6,9dB. Isto pojačanje bi se dobilo kada bi jedna antena bila duža 8 puta, ali mehanički je to neizvodljivo. Zamisli jednu UHF antenu koja je duga 2m. Da bi se dobilo pojačanje od 6,9dB, trebala bi biti duga 16m. Sve te silne formule mogu se naći Guglajući. Otprilike nekakva gornja mehanička granica za jednu UHF antenu je 3m.
      Opet nije svejedno, da li buduća antena mora pokriti cijelo UHF područje (širokopojasna), uže područje (pojasna) ili jedan kanal (kanalna). Najbolje karakteristike ima kanalna, a najlošije širokopojasna antena. Za isto pojačanje kanalna antena je u pravilu kraća. Sve se to već odavno zna desetlječima. E sada, da li sve firme koje izrađuju antene imaju posebne odjele, odgovor je veliko NE. 90% njih klonira ili kopira tuđe proizvode. Kada kažem klonira, onda mislim da original i kopija izgledaju posve isto. Kada kažem kopira, onda te kopije ne izgledaju vizualno iste, ali imaju iste karakteristike. Recimo reflektorski zid je malo drugačiji, direktori su drugačijeg oblika, ali svi zadovoljavaju širokopojasnost. Razmaci između takvih elemenata su posve isti.
      Onih 10% ima svije laboratorije, istraživanja, testiranja u posebnim halama, itd., ali i jedni i drugi znaju da je Yagi antena gotova priča. Sve otkriveno i sve se zna. Daljnja poboljšanja već 30 god. su minimalna, skoro nikakva. Tu spadaju danas i famozne "tripleksice" koje nemaju baš nikakvih poboljšanja prema ostalim UHF antenama u svojoj klasi, ali ih ljudi kupuju isto kao što su kupovali Stereo UKV radio antene i antene za color TV.
      Dakle, sve su se danas antene približile skoro idealnoj. Koliko vidim, vjerojatno si gledao moj graf od prije, 5-6 god. gdje sam usporedio te antene. Ova za koju pitaš je Hirschmann FESA 817 N48. Ona je proračunata za UHF područje od 21-48K i zato je u tom području najbolja. Pošto sam u međuvremenu nabavio i Hirschmann FESU 817 N37 za područje 21-37K ona je na tim kanalima bolja od ove prve u prosjeku za 1,3dB, ali već na 39K joj pojačanje pada na 9dB. Jedna kanalna antena Od Fracarra za 23K imala je pojačanje preko 17dB i bila je dužine 2,75m.
      Znači što antena pokriva manje područje, pojačanje može biti veće, ali opet do neke granice koja je već dostignuta.
      Ako Iskrinu ili bilo koju drugu antenu kopiraš 1:1 (klon) rezultat bi trebao biti isti. jasno, moraš i materijale imati iste, koji su većinom od aluminija. Kada se piše kvalitetniji materijal, obično se misli na bolju zaštitu od korozije i vjetar i čvršći materijali.
      To se najčešće odnosi na Aluminij, ili bolje rečeno njegovu leguru kojih ima dosta. Recimo dural, a takav materijal je obično nekoliko puta skuplji od običnog Aluminija. Zato i jesu antene od renomiranih firmi skuplje, a tu je još i ime te firme koja stoji iza specifikacija i karakteristika.
      Na znam zašto imaš dojam da su Kineska pojačala najbolja. Oni su najveći plagijatori i kopiraju sve i svašta. Imaju preko dva miliona ljudi zaposlenih samo kako bi po cijelom svijetu ukrali nekom njihovu muku. Usput i uče te na koncu naprave nešto. U većini slučaja je to loše, ali koji put im se i posreći. Cijene su niske i to nas sve privuče. Tko pita za kvalitatu. Sigurno nije isto u nekom pojačalu stavit neki vrhunski element, umjesto njihove kopije. Danas su ant. pojačala puna toga.
      Inaće mnoge firme upravo imaju u Kini ili tamo na istoku svoje pogone koje pomalo sele u Indiju, Afriku i sl. upravo tamo gdje je cijena rada niska. U Kini su nekad radili za 1$ dnevno. Danas je to 12$. Sutra će biti 50$.
      Jasno da su radi toga mnoge firme propale, ili su se morale udružit da opstanu na tržištu. Tako je primjerice Triax kupio Hirschmanna i od tada više ne postoje FESA antena i njihov kompletan program antena.
      Na kraju kada u bliskoj budućnosti dođe do ukidanje druge UHF dekade imat ćemo UHF TV područje 21-49K. Tada će antene poput FESE 817 N48 biti opet "In".

The post was edited 3 times, last by Tomcat ().

• i u Hrvatskoj se sklapaju Vivax televizori proizvedeni u Kini ...., radnik Kinez više nije tako jeftin kao prije a i transport gotovih proizvoda je skup tako da je sada trend sklapanja gotovih proizvoda izvan Kine pogotovo u istočnoj Europi
      www.prejeftino.com
      Najveća i povoljna ponuda antenske opreme u Hrvatskoj
      Dostava u roku 24 sata - trošak dostave od 20 kn (HR) preko InterEurope
      Distribucija MaxTV SAT na ugovor i pre-paid MaxTV SAT CI+ CAM
    • Tomcat wrote:

Dakle, sve su se danas antene približile skoro idealnoj. Koliko vidim, vjerojatno si gledao moj graf od prije, 5-6 god. gdje sam usporedio te antene. Ova za koju pitaš je Hirschmann FESA 817 N48. Ona je proračunata za UHF područje od 21-48K i zato je u tom području najbolja. Pošto sam u međuvremenu nabavio i Hirschmann FESU 817 N37 za područje 21-37K ona je na tim kanalima bolja od ove prve u prosjeku za 1,3dB, ali već na 39K joj pojačanje pada na 9dB. Jedna kanalna antena Od Fracarra za 23K imala je pojačanje preko 17dB i bila je dužine 2,75m.
      Znači što antena pokriva manje područje, pojačanje može biti veće, ali opet do neke granice koja je već dostignuta.
      Ako mozes da preciziras,jel ova Fracarro za 23. kanal ima pojacanje(za cistunce iz struke,dobit :) )17dBi ili 17dBd?
      Imaju li negde podaci za ovu antenu? S obzirom(kako i sam kazes)da je sve vec doslo do maksimumuma u dizajnu i karakteristikama
      "Yagy" antena jos pre 30.godina,mislim da ova kanalna antena duzine 2,75m ima pojacanje od 17dBi(14,86dBd)
    • Ne mogu pronaći podatke o toj Fracarro K23 kanalnoj anteni, a znam da ih negdje imam. Prije dugo, dugo vremena postavljao sam je za ORF2 na 23K. Nabavljao sam je za 40.000 Lira, a to je tada bilo oko 60 DEM. Otprilike je bila duplo skuplja od Gorenje TV4022 koja je pokrivala 21-26K. Ona je bila kraća za 20cm i pojačanja 14,5dBd. Inaće ja ti uvijek pišem o dipolnom pojačanju, a ne izotropnom. Dakle ta UHF Fracaro je imala 17dBd i bila je optimitirana. Da ga ubiješ ne mogu se sjetit oznake, jer nije jednostavno za zapamtit. Imala je okrugu cijev za boom i šipke od 5mm koje su ulazile u plastični dio, a te plastike su bile u bojama. Crna, crvena, zelena, plava, žuta i bijela. Trebao si samo ubost pravu boju na pravo mjesto, koje je isto bilo obojano. Imala je 4 reflektora u ravnini i 17 direktora. Oznaka je bila 19GS23C ili tako nekako. Ma sjetit ću se. Definitivno najbolja za ORF2 nekad.
    • Tomcat kad spominješ orf.Sjećam se 80ih i 90ih godina da sam imo na televiziji orf2 na 23kanalu,tada sam živio u centru grada,slika je bila loša(ocjena 2-3),međutim kabel mi je bio predug za prijem bez pojačala(oko 25metara),nisam isprobavao mikrolokacije,antena prvo neka mala,a onda logaritamska.Zanima me kakva se slika orf2 televizije mogla u Zagrebu dobit uz najbolju opremu i kolko je to variralo od kvarta do kvarta u to vrijeme?
    • Zapadni dio Zagreba (Jarun, Trešnjevka, 2-3), Novi Zagreb (1-4. Ako je antena bila na nekom neboderu čak i blizu 5), Centar -Kvatrić (1-3,) Gornji grad (1-2), Srebrnjak i onaj dio (1-2), Borongaj, Ravnice (2-4), Pešćenica-Volovčica, Ferenčica (2-4), Dubrava (2-4), Sesvete (3-5). Kod mene na Borongaju bili jako dobri uvjeti. Kvalitata 4-5 stalno. Tako je bilo dok se nije aktivirao pretvarač u Bizeljskom za Slo1 i 2. Radio je male smetnje.
      1- Jako snježna slika
      2- Snježna slika. Nestalna slika u boji.
      3- Srednje snježna slika. stalna boja. Gledljivo.
      4- Snijeg u tragovima. Kvalitetna slika.
      5- Čista slika.
      (P.S. Na dosta lokacija slika je bila dupla. Negdje jako vidljivo, a negdje slabije. Neki to zovu: Slika sa "duhovima". Razlog tome refleksije od okolnih objekata ili brda. Tu vidim najveću prednost digitalne TV.)

The post was edited 2 times, last by Tomcat ().

• Tomcat wrote:

Ne mogu pronaći podatke o toj Fracarro K23 kanalnoj anteni, a znam da ih negdje imam. Prije dugo, dugo vremena postavljao sam je za ORF2 na 23K. Nabavljao sam je za 40.000 Lira, a to je tada bilo oko 60 DEM. Otprilike je bila duplo skuplja od Gorenje TV4022 koja je pokrivala 21-26K. Ona je bila kraća za 20cm i pojačanja 14,5dBd. Inaće ja ti uvijek pišem o dipolnom pojačanju, a ne izotropnom. Dakle ta UHF Fracaro je imala 17dBd i bila je optimitirana. Da ga ubiješ ne mogu se sjetit oznake, jer nije jednostavno za zapamtit. Imala je okrugu cijev za boom i šipke od 5mm koje su ulazile u plastični dio, a te plastike su bile u bojama. Crna, crvena, zelena, plava, žuta i bijela. Trebao si samo ubost pravu boju na pravo mjesto, koje je isto bilo obojano. Imala je 4 reflektora u ravnini i 17 direktora. Oznaka je bila 19GS23C ili tako nekako. Ma sjetit ću se. Definitivno najbolja za ORF2 nekad.
      Nije mi bas jasno kako ova Fracarro kanalna antena za 23. kanal ima 2,5 dB vece pojacanje od ove Gorenje pojasne za 6 kanala, iako je ova Gorenje "vrlo uskopojasna"namenjena za 21-26ch i samo 20cm kraca.

Evo nekih linkova proizvodjaca antena radi komparacije.Mislim da su podaci kod pojedinih proizvodjaca o pojacanju prikazani u dB,zapravo dBi

kovoplast.cz/20-anteny/71-digi…ni/1180-ta-digital-t-1625

dual.rs/Antena-Antene-Antennas/Kanalna-antena-Golijat

instalsat.pl/files/UNIX%20100.pdf

instalsat.pl/files/FESA%20815%…20N37,%20817%20N%2048.pdf

kathrein.de/fileadmin/media/pr…dungsHinweise/9363645.pdf
    • sto tako teoretski bi takve dvije antene spojene zajedno, paralelno imale 3dB veće pojačanja, ali radi raznotaznih gubitaka u praksi se radi o max. 2,3dB. Radi se o izrazu "uparene" antane koje mogu biti jedna iznad druge i jedna pored druge. Razmak između njih se također izračunava. Isto tako u raznim kombinacijama se može spojiti 4,8,16,32,... itd. antena. Uglavnom svakim duplanjem antena se dobiva oko 2,3dB. Tako recimo 8 istih uparenih antena ima veće pojačanje od jedna (2,4,8) za 2,3+2,3+2,3dB=6,9dB.

Znaci moze se tako spojiti bilo kakve antene i dobiti dosta veliko pojacanje? Recimo one jeftine log antene za 60-ak kn koje imaju pojacanje 8-9 db. Uparis ih 4 i imas bolji prijem(15-16 db) nego jedna dobra antena duzine preko 2m koja ima pojacanje 10-15db? Jest da ce te susjedi gledati kao da si poludio ali :D

Ili recimo uparit dvije dtx 92 i imati "pojacanje" koje nema niti jedna antena?
    • Da, ali uzmi u obzir mehaničke poteškoće oko nosača za npr. 4 antene (moraju strogo gledati u istom smjeru, ne bi ih smjele probadati cijevi niti koaksijalci), napajanja trebaju biti pažljivo izvedena po pravilima za uparivanje (transformacije impedancija, jednake dužine kabela, zaštita spojeva), otpor vjetra je veći, itd. Probaj jednom praviti sistem od 4 uparene antene, pa ako još fulaš mikrolokaciju i ne dobiješ očekivano... nećeš poželjeti ponovno ga raditi. Gore si spomenuo logice s 8-9 dB, kada ih 4 upariš dobiješ možda 13-14 dB, a ne 15-16 kako si napisao.
    • viz11 wrote:

Da, ali uzmi u obzir mehaničke poteškoće oko nosača za npr. 4 antene (moraju strogo gledati u istom smjeru, ne bi ih smjele probadati cijevi niti koaksijalci), napajanja trebaju biti pažljivo izvedena po pravilima za uparivanje (transformacije impedancija, jednake dužine kabela, zaštita spojeva), otpor vjetra je veći, itd. Probaj jednom praviti sistem od 4 uparene antene, pa ako još fulaš mikrolokaciju i ne dobiješ očekivano... nećeš poželjeti ponovno ga raditi. Gore si spomenuo logice s 8-9 dB, kada ih 4 upariš dobiješ možda 13-14 dB, a ne 15-16 kako si napisao.Viz
      viz11 je zaboravio napisat da se antene uparuju samo za jako usko područje. jedan do dva kanala, upravo radi ovoga što je napisao. Tu je jako bitna točnost u milimetrima. Mogu se uparit širokopojasne antene, ali samo će na tom uskom području dati svoj maksimum. Prije postavljanja ih treba prilagodit za točno određenu frekvenciju, ili kanal. Znači razmak između njih, dužina kabla, transformator ili transformatori impedance u koji treba ukalkulirat i faktor skraćenja koji je obično 0,66 za koax. itd. ma sve treba prilagodit prijemnoj frekvenciji.
      Doduše može se napraviti šikokopojasni transformator impedance, ali razmak antrena je samo jedan, pogotovo ako se radi o 4 i više uparenih antena i pored toga za svaki kanal se mora radit korekcija dužine kabla. Sve u svemu komplicirano.
    • Uparivanje 4 antene je izvedivo, postoje knjige i članci koji to detaljno opisuju. Gore sam samo želio ukazati da to izgleda zavodljivo na papiru, a u praksi se pojavi niz novih zavrzlama. Radio sam uparivanja 2 antene više puta, a davni pokušaj s 4 DIY dugačke širokopojasne nisam dovršio zbog spomenutih novonastalih zavrzlama (a i olujni vjetar mi je slomio glavni nosač i rotator). Javio sam se i zato što ovo ljeto mislim probati sistem od 4 uskopojasne antene (ali ne dijamant izvedbu koja je najpravilnija i mehanički zahtjevna, nego nešto jednostavnije - i manje pravilno... ;) ).
    • viz11 wrote:

Uparivanje 4 antene je izvedivo, postoje knjige i članci koji to detaljno opisuju. Gore sam samo želio ukazati da to izgleda zavodljivo na papiru, a u praksi se pojavi niz novih zavrzlama. Radio sam uparivanja 2 antene više puta, a davni pokušaj s 4 DIY dugačke širokopojasne nisam dovršio zbog spomenutih novonastalih zavrzlama (a i olujni vjetar mi je slomio glavni nosač i rotator). Javio sam se i zato što ovo ljeto mislim probati sistem od 4 uskopojasne antene (ali ne dijamant izvedbu koja je najpravilnija i mehanički zahtjevna, nego nešto jednostavnije - i manje pravilno... ;) ).
      Stari pošto je bio metalac i ja uparivali smo antene za 144 i 432MHz. Bilo je tu tvorničkih antena poput recimo Tonne, ali i ručno rađenih. Bilo je tada malo problema sa nabavkom aluminija, ali ipak se nabavilo. U Ferimportu se skoro sve moglo naći, a nešto smo nabavljali iz Slovenije. Bilo je i Quadova, Delta Loopova, a najviše sa slot dipolom. E kada se sjetim tih vremena. Za TV uparili smo jednom 4 Gorenjke TV4022 za ORF2 ali ne za Schockl, već Dobratsch na vikendici kod Jamničke Kiselice. Treći put kada smo tamo došli, nije ih bilo. Mislim nije to teško složit kada imaš volje, pogotovo sa gotovim antenama. Sada nisam siguran, ali mislim da im je udaljenost bila 1,4m. Ma imam slike od toga, samo mi treba vremna naći ih. Moram pronaći i karakteristike one Fracarro kanalne antene za 23K.