Pinned Općenito o antenama, pojačalima, prijemu...

• maestro wrote:

Meni je interesantno ovo što piše na sajtu proizvođača da je dobit ovog sistema 16dbi.
      Da nije malo previše, čak i za uparene loge ?(
      Nema tu puno nauke...veci dobitak (pojacanje) se postize sa sto manjim H/V uglom same antene ili ti sistema,
      sto mozes videti na ona dva dijagrama gore koje sam postavio u vezi sobne antene:
      470MHz H plane 70°= 8,39dBi
      698MHz H plane 60°= 9,53dBi

Italijani pisu da je H ugao kod ove dve uparene loge (duzine 131cm) 25°, a toliko (26°) ima jedna od +-2m:

Vertikalni ugao ne navode...jer on ostaje isti kao kod jedne kratke loge od 131cm, sto ce reci da je veci od 42°
      koliko ima ova od +-2m a manji od 70°koliko ima ova kratka od +-1m.

Dakle, dobitak (pojacanje) tog sistema je max.13-14dBi a ne 16 kako ga reklamiraju...

franjo1986 wrote:

Logice su ok za prijam lokalnih signala, ali nisu baš dobre za DX-anje... Za to bolje služe yagi antene.
      Nebi se slozio sa tobom jer kada imas na istom kanalu iz razlicitih pravaca prijem razno-raznih TV signala,
      loga je u tom slucaju zbog tog svog ''cistog''dijagrama zracenja daleko bolja od bilo koje jagice !

LOGA wrote:

Zbog nepromjenjenih parametara, tj. njihovog periodičnog ponavljanja sa logaritmom frekvencije, ova antena je i dobila naziv logo antena. Ona ima relativno malu usmjerenost približno jednaku usmjerenosti jagi antene od 8-9 elemenata (13dB). Međutim, ima izvanredno svojstvo jer su joj sporedni listovi zračenja praktično zanemarivi. Zbog toga se sve više primjenjuje i kao TV prijemna antena, naročto u gusto naseljenim mjestima gdje su pojave refleksije izraženije. Smetnja u slici koja se javlja primjenom jagi antene, sa ovo antenom se ne javlja zbog njenih minimalnih sporednih listova zračenja.

Zbog velikog V prijemnog ugla kod mene nastaje problem kada se signal reflektuje od okolnih zgrada..inace 2 duge loge po vertikali i 2 po horizontali je idealna varijanta za dobar antenski DX sistem ! :thumbsup:

Teh. podaci za ''domace'' loge koje se mogu naci na otvorenim pijacama:

The post was edited 2 times, last by skretnica ().

• U analogiji pri realizaciji ant.instalacije za TV puno toga je bilo prihvatljivo,dok kod digitalne TV takvi
      propusti mogu napraviti dodatne gubitke pri prijemu !
      Zavrsni delovi kablova kada nisu oklopljeni stvaraju te gubitke koji mogu biti primetni pri prijemu signala
      koji je na samoj granici.

''F'' i ugaoni TV konektor koji je iznutra oklopljen su OK !

A ove na srafljenje treba izbegavati:

Ako se ant.pojacalo napaja direktno iz STB-a,nema potrebe za proverom (promenom) ispravljacke jedinice,
      a ako ista ima kleme za srafljenje treba je modifikovati ili zameniti !

Od starog adaptera za bezicni telefon napravio sam kvalitetan ispravljac koji napaja antenski pojacavac :

The post was edited 1 time, last by skretnica ().

• Evo varijante koju koristim na jednoj veoma losoj lokaciji za prijem digitalne TV !

U pitanju je VHF/UHF loga koja je seckanjem pretvorena u veoma efikasnu UHF antenu +
      modifikovana kineska plocica na IN/OUT 75 oma !

Ovo su dimenzije skracenih elemenata pocevsi od najduzih:

162,147,142,137,132,127 i ako treba 122,117mm, znaci po 5mm, nije problem ako bude neki mm odstupanja.

Tako modifikovana antena je izuzetno efikasna na UHF kanalima 21-30 uz antenall.rs/sr/proizvodi/pojac…plocica-no-7-philips-crni to je ubedljivo najjeftinije a u isto vreme najbolje resenje za prijem DTT !

• skretnica wrote:

franjo1986 wrote:

Logice su ok za prijam lokalnih signala, ali nisu baš dobre za DX-anje... Za to bolje služe yagi antene.
      Nebi se slozio sa tobom jer kada imas na istom kanalu iz razlicitih pravaca prijem razno-raznih TV signala,loga je u tom slucaju zbog tog svog ''cistog''dijagrama zracenja daleko bolja od bilo koje jagice !

LOGA wrote:

Zbog nepromjenjenih parametara, tj. njihovog periodičnog ponavljanja sa logaritmom frekvencije, ova antena je i dobila naziv logo antena. Ona ima relativno malu usmjerenost približno jednaku usmjerenosti jagi antene od 8-9 elemenata (13dB). Međutim, ima izvanredno svojstvo jer su joj sporedni listovi zračenja praktično zanemarivi. Zbog toga se sve više primjenjuje i kao TV prijemna antena, naročto u gusto naseljenim mjestima gdje su pojave refleksije izraženije. Smetnja u slici koja se javlja primjenom jagi antene, sa ovo antenom se ne javlja zbog njenih minimalnih sporednih listova zračenja.
      Zbog velikog V prijemnog ugla kod mene nastaje problem kada se signal reflektuje od okolnih zgrada..inace 2 duge loge po vertikali i 2 po horizontali je idealna varijanta za dobar antenski DX sistem ! :thumbsup:
      Ne bih se slozio sa tobom u vezi tumacenja dijagrama loga antene(po svojoj prirodi sirokopojasna) i yagi(po svojoj prirodi uskopojasna).Kod loge je prakticno isti dijagram za ceo opseg kanala za koji je projektovana,dok kod yagi sto je vise "sirokopojasna" to je i veca razlika u pojacanju i dijagramu kod najnizeg do najviseg kanala za koji je optimizovana.Kako god,za izbegavanje istokanalnih smetnji mislim da je bolja upotreba yagi antena,pogotovo sa vecim pojacanjem(naravno za konkretan interferencijski kanal) i samim tim uzim i cistijim dijagramom.Kad smo vec kod loga antena u cemu je problem da tzv.loga 4 koja se kaci na sredinu stuba,nije predvidjena da radi u vertikalnoj polarizaciji kako navodi Iskra : iskra.eu/en/TV-antennas/UHF-TV-Antenna-P-5045/ Long antenna with high gain, suitable in locations with weak signals.
      Iron parts for antenna mounting on mast are on the middle of antenna carrier. Therefore vertical polarization is not possible.
    • hertzoje wrote:

1. Ne bih se slozio sa tobom u vezi tumacenja dijagrama loga antene(po svojoj prirodi sirokopojasna) i yagi(po svojoj prirodi uskopojasna).

2. Kod loge je prakticno isti dijagram za ceo opseg kanala za koji je projektovana,dok kod yagi sto je vise "sirokopojasna" to je i veca razlika u pojacanju i dijagramu kod najnizeg do najviseg kanala za koji je optimizovana.

3. Kako god,za izbegavanje istokanalnih smetnji mislim da je bolja upotreba yagi antena,pogotovo sa vecim pojacanjem(naravno za konkretan interferencijski kanal) i samim tim uzim i cistijim dijagramom.

4. Kad smo vec kod loga antena u cemu je problem da tzv.loga 4 koja se kaci na sredinu stuba,nije predvidjena da radi u vertikalnoj polarizaciji kako navodi Iskra : iskra.eu/en/TV-antennas/UHF-TV-Antenna-P-5045/ Long antenna with high gain, suitable in locations with weak signals.Iron parts for antenna mounting on mast are on the middle of antenna carrier. Therefore vertical polarization is not possible.

1.Ti nebi al ja bi, jer sam probo... <3

2. :thumbup:

3.Nema tako cistog dijagrama..evo ga za ''Dual'' najbolju YAGI:

Goliat-UHF-Antena-Azimuth-Diagram

4. Pa nije moguce vertikalno ucvrstiti antenu jer nemaju oni kefalo kao ''Zika Delta'' cije su Loge mogle H i V !

A pogledaj sad prijem Rudnika (85km) sa onom mojom najjeftinijom a najboljom varijantom, na lokaciji gde nema
      ni najmanje optike u pravcu predajne lok. znaci refleksija !

Plava linija - Rudnik,crvena strelica - pravac gde je antena usmerena !

Prijem na Sony-ju:
      s15.postimg.cc/40mb4vznf/20180911_204812.jpg
    • Ja sam mislio da je bitno da vrh antene nije zaklonjen od lisca,slame,grana itd.Ja kolega
      Skretnica imam sve kanale,ali bas taj PINK BIH je los.Ja sam prije imao sobnu antenu i jedno vrijeme mi je bila dobra slika,kasnije
      se isto pocela kvariti dok nije bila skorz losa.
      Tak je bilo kad sam stavio ovu antenu imal sam odlican signal na PINKU BIH,i onda je postepeno pocela kvariti,nije mi jasno zakej se kvari sve vise.Po danu je slika solidna,ali navecer je slika sve gora i onda je slika kak sam slikal gore.Inace ta antena od kad sam je spojil stoji tu di je.Ucestalo sam imao i prekid i dvbt bih,ali kolega Boban je rekao da je to do njih.
    • skretnica wrote:

franjo1986 wrote:

Nebi se slozio sa tobom jer kada imas na istom kanalu iz razlicitih pravaca prijem razno-raznih TV signala,loga je u tom slucaju zbog tog svog ''cistog''dijagrama zracenja daleko bolja od bilo koje jagice !
      Na osnovu svojih iskustva se ne bih složio. Pri istokanalnim smetnjama je bitan i sam dobitak antene, što uži prijamni kut, a yagi antene su znatno bolje po tom pogledu.
      Naime, kad je na 62. kanalu aktiviran odašiljač Nove TV na Papuku, morao sam izbjeći smetnje iz smjera Iriškog (TV Politika). Tijekom eksperimentiranja najboljom se pokazala antena Elrad Gorenje TV 4591. Pomoću nje, dipolskog pojačala i kanalnog pojačala Elrad TV Plus uspio sam dobiti sliku pri nepovoljnim vremenskim uvjetima za ocjenu 3 (pri boljim vremenskim uvjetima čak i do 4 i 5). Uspio sam eliminirati ometajući signal TV Politike, tako mi je prijam Nove TV bio bez upada ometajućeg signala.

Istva je bila stvar na primjer na 44. kanalu (HRT2 Borinci vs. IBC Iriški), 53. kanalu (HRT1 Papuk vs. Subotica), 56. kanalu (HRT2 Papuk vs. Pink Subotica), itd.

The post was edited 2 times, last by franjo1986 ().

• 1.I ja probo,i jedne i druge,po sumama i gorama i varosima. ;) Trenutno na krovu 5 loga cetvorki.Tolko su "usmerene" da sam ih tako namestio da sa njihovim dijagramom hvatam skoro sve srpske predajnike(one sto ne hvatam su:Kikinda,Subotica,Sombor i Besna kobila,sto zbog "gore i planine")

3.Daj stavi ako imas neki dijagram bilo koje loge pa da uporedimo sa ovom kanalnom(posto je Golijat) yagi od Duala

4. Mislis da je samo u ucvrscivanju? Ovo na ovom Iskrinom sajtu sam slucajno nabasao.Mislim da je na onim ranijim raznoraznim njihovim prezentacijama bilo po difoltu( kao i kod svih proizvodjaca antena uostalom)da su upotrebljive i za V i H polarizovanje.Sad odjednom curak naopako,spominjanje celicne selne na sredini antene gde se fiksira antena za stub i ne mogucnost (fizicki,tehnicki?) za vertikalnu polarizaciju?
    • Jurica555 wrote:

Po danu je slika solidna,ali navecer je slika sve gora
      Pa logicno je da procenat vlage u sumi nocu poraste,a danju ga sunce eliminise...

Kod mene u vikendici je kruska uzelenela i potpuno pokvarila prijem,ali podizanje antene za 1,5m resilo je problem ! :D

A u Beogradu gotovo svako vece i noc imam prijem sa Kozare... pa i Pinka BH:

Prvi je snimak iz januara a drugi iz avgusta..ima razlike u odnosu na BHTV, ali to nije razlog da tvoju
      antenu ne podignes sto vislje..ako neces... preostaje ti jedino IPTV.
    • franjo1986 wrote:

Na osnovu svojih iskustva se ne bih složio. Pri istokanalnim smetnjama je bitan i sam dobitak antene, što uži prijamni kut, a yagi antene su znatno bolje po tom pogledu.Naime, kad je na 62. kanalu aktiviran odašiljač Nove TV na Papuku, morao sam izbjeći smetnje iz smjera Iriškog (TV Politika). Tijekom eksperimentiranja najboljom se pokazala antena Elrad Gorenje TV 4591. Pomoću nje, dipolskog pojačala i kanalnog pojačala Elrad TV Plus uspio sam dobiti sliku pri nepovoljnim vremenskim uvjetima za ocjenu 3 (pri boljim vremenskim uvjetima čak i do 4 i 5). Uspio sam eliminirati ometajući signal TV Politike, tako mi je prijam Nove TV bio bez upada ometajućeg signala.

Istva je bila stvar na primjer na 44. kanalu (HRT2 Borinci vs. IBC Iriški), 53. kanalu (HRT1 Papuk vs. Subotica), 56. kanalu (HRT2 Papuk vs. Pink Subotica), itd.
      Kod tebe su bila prisutna samo 2 signala po kanalu a kod mene 4 i to na vise mesta, e tu se vec ogleda prava razlika,
      moguce je da su bocni snopovi od 4591 u tvom slucaju bili negde izmedju ta dva razlicita TV programa ?

Inace tokom 90-tih sam od dve 4591 napravio jednu,bez reflektora u oba pravca u odnosu na dipol imala je po 15
      direktora,a primala je signale Avale (Kosutnjaka) i Fruske gore !
      Sve sto je dolazilo iz ta dva smera imao sam bez snega sa minimalnim duhovima,iako je prijemna lokacija bila veoma losa.

Takvu antenu nikada neces naci ni u teoriji ni na netu,bio je to moj eksperiment,radila je savrseno za tu lokaciju...
    • New

franjo1986 wrote:

Na osnovu svojih iskustva se ne bih složio. Pri istokanalnim smetnjama je bitan i sam dobitak antene, što uži prijamni kut, a yagi antene su znatno bolje po tom pogledu.
      Pogledaj ovaj post (202) DX na DVB-T/T2 pa ces videti da bez obzira na veoma mali prijemni ugao antene (YAGI Hirschmann Fesa) kada je ista okrenuta ka Madjarskoj i dalje postoji prijem sa lok.Psunj.
      Recimo..da na tom istom kanalu (58,iz istog pravca )postoji signal jacine 50-60% nebi bilo teoretske sanse da ga STB skenira,
      u analogiji bi to bile jedva primetne smetnje...to bi se smatralo odlicnim prijemom kao i mogucnoscu ''da antena dobro selektuje dva razlicita pravca''.Kod loge je to daleko bolje ali i dalje ostaje problem malog dobitka na visokim freq. tj. kanalima...

OiV savetuje koriscenje jagica za problem istokanalnih smetnji ali samo zato sto imaju veci dobitak:

OiV wrote:

.

U profi varijantama kod digitalne TV sve vise se koriste Loga antene :

Uglavnom...ova antena kad bi imala uzi vertikalni ugao i bitno veci dobitak na visim kanalima bila bi jedina koju bi koristio
      kako za DX tako i za klasican prijem digitalne TV !

• New

Ima tu puno nelogicnosti kod ovih loga duzine 120-130cm ?!?

L36FK (122984) - 10.4dBd (12.55dBi), 470 – 694MHz (Ch21 – 48)

Nigde nema podatka koliko stepeni iznosi V/H ugao iste.. a recimo Iskra za svoju od 127cm navodi da ima za 18°veci
      H ugao u odnosu na 205cm, dok je razlika u dobitku 0,5dBi...sto je malo nelogicno ?!?

docdroid.net/ni6Km3f/tehnicni-…-p-2845-in-ostale-uhf.pdf

Malo o antenama:

dipol.co.rs/tvrx1.zip

mediafire.com/file/gj4vxrt319qn5t9/ANTENE.rar/file

mediafire.com/file/g9w79m993g9k2jp/RADIO+PRIRU%C4%8CNIK.rar

mediafire.com/file/jj2sr90m094…RAD+RTV+-KATALOG+1989.rar