Pinned Općenito o antenama, pojačalima, prijemu...

• vtrk wrote:

Najbolje ti je sacuvati tu antenu mozda ce imati kroz koje desetljece neku kolekcionarsku vrijednost. Negdje je jos i koriste vidi dolje u linku kako se trenutno u SAD oslobadaju 600 mhz band i sele kanale na uhf 14-36 i vhf-high i vhf-low.
      Mi sad oslobadamo 700 mhz u Europi.

dtv repack
      I Europa ima plan spustiti se na 602MHz (37K), ali tek iza 2032 god. A što se tiče VHF I antene i meni je ostala TV1005 3K. Nije bila na krovu više od dvije godine. Još ih se može naći po krovovima kuća i zgrada, a to znači da su gore barem 35 god.
    • Tomcat wrote:

Racimo da je tako. Jedino kod kanalnih optimiziranih antena je taj pad dosta izražajan. Već kod drugog udaljenog kanala pad pojačanje može biti i preko 7dB. Pogledaj recimo karakteristike nekadašnje uskopojasne UHF Gorenje/Elrad/Inglar antene TV4022 (21-26K). Na 23K pojačanje 16,2dBi. 30K svega 5dBi, a iznad 31K ima slabljenje.

Nije li tako i kod "klasičnije" 21-69 yagi antene? Npr, koliko je pojačanje na 858MHz(69) + 5*8MHz = 898MHz? Taj dio grafa nikad ne vidimo. Dok pak pojačanje na nižim kanalima sporije pada...

Da li je recimo ova TV4022 napravljena sa dipolom duljine za cca CH24, direktorima optimiziranih duljina i razmaka kao što se može naći na kalkulatorima za yagi antenu(da li i njoj sporije pada pojačanje na lijevoj strani, ali taj dio grafa ne vidimo?), dok je recimo Iskra DTM-91 napravljena sa dipolom duljine za cca CH60, isto sa direktorima optimiziranih duljina i razmaka kao što se može naći na kalkulatorima za yagi antenu, sa nešto debljim elementima, što pridonosi sporijem padanju pojačanja.
      ILI - ti proizvođači imaju potpuno drugačiju neku šemu?
    • Sirija i Jordan nisu predaleko za E Skip. Za nešto bliže, jedino možda na 6m radio amateri mi pada na pamet. A i tko zna, možda Talijani vrate Band 1 radi dobivanje još kog kanala. Ako to ne, vidjet ćemo što će biti sa DRM+ jer je predviđen i za Band 1. DVB-T sam zadnji put pratio nešto u proljeće i našao sam nezanemarivu jačinu signala od Rai Mux 3 s Nerone. Antena je k tome bila neka mini yagi koju sam kao sobnu antenu koristio. Uskoro ću si nabaviti DTX 48F pa ću vidjeti na oblačne dane situaciju sa SDR-om i laptopom. Tijekom jeseni je FM s Nerone nekada i bez šuma u stereu prolazio kad god bi bilo ovakvo vrijeme.
    • DTX48F i uzmi predpojačalo i možda bude nešto. Problem je što je Nerone toliko spušten i snaga toliko smanjena radi smetnji u Venetu da kod mene više ne prolazi osim ono ponekad kad se poklopi lijepo! vrijeme no tko zna možda bude prošao kod tebe možda si na boljoj lokaciji. Ova antena za ch 26 bi bila idealna :D za rai mux 3 ha ha ha .... Imaš li neki DVB-T stick koji lijepo radi? Koji SDR koristiš?
    • Evo ga. Kanalna optimizirana UHF antena za rubni 32K (14dBi) 17 elemenata. Na 33K već ima slabljenje od -5dB. Na 27K ima max. pojačanje 16,4dBi. Može se napraviti i optimalizacija za sredinu opsega isto kao i početak. Dosta toga se može napraviti sa točnom izradom. Što tanji elementi, to manja širina frekvencije. Ovdje sam stavio elemente od Aluminija promjera 6mm koji prolaze kroz nosač 20mm. Postavkom još 2-3 reflektora pojačanje raste oko 0,5dB i povećanje odnosa napred/nazad za još dodatnih 5-6dB. Dužina 2,58m.

The post was edited 2 times, last by Tomcat ().

• Koristim RTL SDR blog DVB-T stick kao SDR i ono što mogu reći je da je zapravo signal od Rai Mux 3 na K26 bio dosta jak, kad bi modulacija bila QAM-16, sigurno bi išao bez kockanja i sa tom šrotex yagicom. To je bilo na lokaciji di je FM bio u stereu ali se definitvno čuo šum. Čak mislim da na nekim lokacijama na Kozali ima mogućnost da ide konstantno. Evo, nedavno sam otkrio da na kraju parkirališta Nerone i San Paolo idu s vrlo malo šuma, pogotovo za vrijeme jeseni i kad je kišno vrijeme. Rai Mux 3 je 10dB slabiji nego FM, ali ipak je i taj FM vrlo jak. DVB-T nisam probao skenirati onaj put jer sam koristio mobitel za koji je DVB-T aplikacija šrotex. Izbaci mi nema signala i s antenom okrenutoj prema Učki, i SDR čak potvrđuje da ima signala više nego dovoljno. Onda u drugom trenutku lovi Mux D na K45 s Krasa, čak i ako nije okrenuta u tom smjeru. Dobro da sad laptop imam pa ću lijepo SichboPVR upogoniti i probati Nerone i San Paolo. Za mob ima SDR Touch kao SDR aplikacija, a za PC koristim SDRSharp.

The post was edited 1 time, last by xXx_Doritos_xXx ().

• Da, da je QAM 16 naravno da bi radio ali digli su na QAM 64 radi bolje kvalitete i veceg bandwidtha. Kad je prije x godina Italija presla na digitalno emitiranje neke privatne stanice su u pocetku emitirale sa QAM 16 i to je radilo bez problema u Rijeci. Istina ovisilo je o vremenu. Poslije su talijani uveli reda tako da QAM16 vise mislim nitko ne koristi ili barem ne koristi na ovim jacim odasiljacima koji prebace do nas.

Doritos taj stick koja je cijena? Ima li mogucnost dekodiranja signala pomocu njega prikaza slike na laptopu ili samo scan frekvencija?

Danas nakon ove kiše su kod mene radila sva 4 muxa ali na kratko. U pravilu ne rade. Mozda na Trsatu/Vezici je drugacija situacija.
    • Nastavak na post Tomcat-a o antenama zanima me je li netko isprobao Televes DAT Boss antenu. Reklamiraju je kao If dat boss cant receive it nothing can! Specificirano je dobit 19 dbi u pasivnom nacinu ili 45 dbi s integriranim pojacalom. Je li itko ovo isprobao? i jos pitanje postoji li koja lokacija u rijeci gdje talijanski muxevi (legalni) mozda jos negdje se mogu primati da li još netko to prati? Pod legalnim mislim na italiji dodijeljenim kanalima koji ne bi trebali ometati nase kanale. Evo link na DAT Boss televes.com/us/149783-dat-boss-lr.html

The post was edited 1 time, last by dreamer5 ().

• New

Ferdo upravo to me zanima kakva je DAT Boss LR u usporedbi sa starim dizajnom kakava kakav ima BLU 920? Imaš li predpojačalo i na ovoj Televes anteni? Koja daje bolje rezultate? Ima li smisla davati novac za DAT Boss s tim nekim predpojačalom koje automatski nivelira jake i slabe signale (ako je to uopće moguće) ili stara rješenja poput Fracarro BLU 920 bolje odrađuju posao? Sad su napravili novu verziju koja kao radi optimalno do 48 kanala (spremna za 2 digitalnu dividendu) televes.com/uk/149721-dat-boss…2nd-digital-dividend.html
    • New

Već sam napisao, Fracarro je No.1, barem god mene. Usporedba zavisi i od svrhe prijema; meni je glavno širokopasovni prijem (svih kanala) iz jednog pravca sa dobrom zaštitom odpozadi.

DAT bos ima aktivni dipol u samom kučištu antene i dobro radi svoj posao, ali kažem, kod mene na istoj poziciji Fracarro je nadmašuje za nekih 5%-10%. Najslabiji signali iz Italije idu sa Fracarro bolje, možda je tu uloga onog dipola možda malo "pogrešna".
      Orbitron SX-10 - 310 cm
      Prodelin 1252/1253 - 240 cm
      Laminas OFC-1200 - 120cm
      Torodial T90 -90cm
      EGIS ProfiTracker
      Seavey ESR-124H feedhorn
      Dreambox DM920 UltraHD, TechnoMate 7102HD-T2, TBS6925, Chaparral M140 + ostala muzejska zbirka
    • New

dreamer5 wrote:

taj stick koja je cijena? Ima li mogucnost dekodiranja signala pomocu njega prikaza slike na laptopu ili samo scan frekvencija?
      Dođe 20€ najviše, i sa SDR# se može i dekodirati FM, AM itd. ako je u tome stvar. Čak i FM stereo i RDS za FM radio. I da, prikaže vizualno spektar, negdje 1 MHz bandwith ili tako nešto po default. Samo je korisno nabaviti SMA to PAL F connector adapter, ja to koristim da spojim na neku antenu za obične TV. Za DVB-T treba poseban softver, tipa SichboPVR, ali caka je što se ili može samo SDR ili samo DVB-T koristiti zbog drivera. Tj. driveri se moraju opet instalirati i deinstalirati, ovisno o tome što se koristi.
    • New

xXx_Doritos_xXx wrote:

dreamer5 wrote:

taj stick koja je cijena? Ima li mogucnost dekodiranja signala pomocu njega prikaza slike na laptopu ili samo scan frekvencija?
      Dođe 20€ najviše, i sa SDR# se može i dekodirati FM, AM itd. ako je u tome stvar. Čak i FM stereo i RDS za FM radio. I da, prikaže vizualno spektar, negdje 1 MHz bandwith ili tako nešto po default. Samo je korisno nabaviti SMA to PAL F connector adapter, ja to koristim da spojim na neku antenu za obične TV. Za DVB-T treba poseban softver, tipa SichboPVR, ali caka je što se ili može samo SDR ili samo DVB-T koristiti zbog drivera. Tj. driveri se moraju opet instalirati i deinstalirati, ovisno o tome što se koristi.
      moguce je koristiti i dvbt i rtlsdr bez reinstalacije drajvera
    • New

Ferdo i meni se čini da uloga onog predpojačala na DAT anteni koje smanji najjače signale a pojača najslabije je malo pogrešna kako kažeš odnosno da tu vjerojatno dodje do gubitaka na najslabijim signalima. Ne znam nisam probao ali ako kažeš da je Fracarro BLU 920 bolja za slabe signale vjerovati ću ti. Konačno veća duža je.

Doritos probao sam uloviti Nerone za ovog burnog vremena ali ne prolazi uopće ne znam zašto je li do vremena ili do moje polomljene antene ili je moja lokacija loša. Uglavnom uopće ne očitava CID od Neronea zadnji broj 202. Javi ako ti uspije. Nazalost niti lock signala pomoću dvb-t prijemnika nije moguć.
    • New

driver wrote:

xXx_Doritos_xXx wrote:

dreamer5 wrote:

moguce je koristiti i dvbt i rtlsdr bez reinstalacije drajvera
      A jeli? Kako se to može? Meni nije uspjelo to, mogao sam ili SDR Sharp ili SichboPVR koristiti, ovisno ako sam htio SDR odnosno DVB-T.