Pinned Općenito o antenama, pojačalima, prijemu...

• xXx_Doritos_xXx wrote:

driver wrote:

xXx_Doritos_xXx wrote:

dreamer5 wrote:

taj stick koja je cijena? Ima li mogucnost dekodiranja signala pomocu njega prikaza slike na laptopu ili samo scan frekvencija?
      Dođe 20€ najviše, i sa SDR# se može i dekodirati FM, AM itd. ako je u tome stvar. Čak i FM stereo i RDS za FM radio. I da, prikaže vizualno spektar, negdje 1 MHz bandwith ili tako nešto po default. Samo je korisno nabaviti SMA to PAL F connector adapter, ja to koristim da spojim na neku antenu za obične TV. Za DVB-T treba poseban softver, tipa SichboPVR, ali caka je što se ili može samo SDR ili samo DVB-T koristiti zbog drivera. Tj. driveri se moraju opet instalirati i deinstalirati, ovisno o tome što se koristi.
      moguce je koristiti i dvbt i rtlsdr bez reinstalacije drajvera
      A jeli? Kako se to može? Meni nije uspjelo to, mogao sam ili SDR Sharp ili SichboPVR koristiti, ovisno ako sam htio SDR odnosno DVB-T.
      ja sam to uradio na sledeci nacin. ukopcao dvbt stick u jedan usb port. instalirao fabricke drajvere od sticka. ako me pita za restart, restartujem. izvadim dvbt stick, prebacim u drugi usb port. instaliram zadig drajvere. i onda ako hocu da gledam dvbt prebacim dvbt stick u prvi usb port, a ako zelim sdr prebacim dvbt stick u drugi port. znaci bitno je samo zapamtiti koji usb port je za dvbt, a koji za sdr. na ovaj nacin mi radi na win7.32 bit i win7.64bit sa astrometa dvbt2 i asus u3100. za gledanje dvbt meni je progdvb odlican izbor.
    • viz11 wrote:

Antena357 wrote:

Da li neko zna kolike su duzine (dimenzije) direktora na ovoj anteni?

Nekada davno sam izmjerio moj primjerak:

R = 91,2 cm
      D = 75,0 cm (od centra do centra cijevi)
      D1=62,9 cm
      D2=60,5 cm
      D3=60,5 cm
      D4=58,4 cm
      D5=58,3 cm
      D6=56,1 cm
      D7=56,1 cm
      D8=53,8 cm

Imam i razmake, a to očito ne trebaš, jer ćeš samo zamijeniti polomljene direktore, pretpostavljam 8) .
      DIY, majstore :thumbup:

Hvala ti puno na podacima.
      A sto se tice rastojanja izmedju direktora postoji nedoumica, imam dva nosaca a na par mesta odstupanje je 1cm ?

*Sve o radijskom etru, na jednom mestu!*
      antenafmdx.blogspot.rs
    • Izradio sam jednu Yagi UHF antenu.

Vodeći se idejom da je većina yagi antena na tržištu 21-69 ili 21-60, sa najvećim pojačanjem oko posljednjeg kanala(69 ili 60), odlučio sam svoju napraviti sa dipolom optimiziranim za 32 kanal. Imao sam još razloga za odabir tog kanala: Običnom logicom(cca 130cm) lovim Slovence(kanal 32), a htio sam vidjeti da li ću sa ovom antenom imati bolji signal. Također, htio sam dobiti signal dvbt-a iz BiH sa Kozare, 32 kanal, koji do sad nisam uspio uloviti. Ako to uspijem, znači da je antena „dobra“.
      Koristio sam Yagi Calculator by John Drew - DL6WU style yagis for VHF/UHF.
      Antena je dugačka 2m i ima 14 elemenata(Reflektor, folded dipol i 12 direktora).
      Trebala bi imati pojačanje 13.5 dBd, tj. 15.7 dBi. Pretpostavljam za kanal 32.
      Logaritamska antena ima pojačanje oko 10dBi, tako da bih trebala biti vidljiva razlika za tih +5.7 dB.
      Aluminijske šipke debljine 4mm sam kupio u Strojoprometu u Zagrebu. Kupio sam i nešto bakrenih, ali njih nisam koristio.
      Imao sam problema sa testiranjem antene, bilo mi ju je teško montirati na bilo što. Testirao sam je na jednom balkončiću, no nisam ju uspio dovoljno odmaknuti od kuće. Na proljeće ću probati sa nekom sretnijom montažom. Trenutno je zavezana za nekakvu vješalicu, pa ju takvu izvadim na balkončić.

Rezultati...
      Ukratko, antena nije pokazala bolje osobine od logaritamske antene. Tu su negdje.
      Antena svakako radi, dodrivanjem dipola ili prva dva direktora signal drastično pada. Čak se događa da dodirivanjem dipola na nekim kanalima signal raste(!?).
      Nisam dobio poboljšanje signala na Slovencima, nisam uspio dobiti signal na Bosancima.
      Znači, ovih 5.7 dB viška se negdje izgubilo...
      Gdje točno, tj. gdje su mi vidljive greške na anteni – molim prokomentirajte.
      Svaki savjet će mi dobro doći.
      Na sva vaša pitanja, rado ću odgovoriti.

Evo još i slike dipola.
    • dreamer5 wrote:

Kad smo kod prijama antena i pojačala još jedan izuzetno važan dio je prijamnik. Što je trenutno najbolje na tržištu da radi sa slabim signalima?
      Imao sam oko 10 aparata, što TV-a, što risivera. Nije bitnih razlika u osijetljivosti tjunera.

BTW: Pa nema 100 tvornica na svijetu, koje bi radile tjunere. Mislim da se postoječe ni ne natječu, koja će izraditi bolji. Možda se ipak varam!?!
      XYZ

ZGEMMA H7S 4K-HEVC LINUX STB

AMIKO DM3800
      GIB - 100 cm
      INVERTO ultra black single
      74,9E do 45W

IZ DNA DUŠE MRZIM POKVARENJAKE I ULIZIVAČE!!!!

Oprostite za sve greške u pisanju. Hrvatski ipak nije moj maternji. Hvala.
    • Zeko33 wrote:

Nisam dobio poboljšanje signala na Slovencima, nisam uspio dobiti signal na Bosancima.

Ni jedan od tih odašiljača ne pokriva tvoju lokaciju (?) - znači signal je slabiji zbog veće udaljenosti.
      Ako želiš ipak to uhvatiti trebaš antenu postavit što višlje (reko sam to već i ranije), na jarbol iznad krova i onda se možeš nadat prijemu, a ovako sa vješalice nikako.
      PANASONIC TX-P37X20E
      OPTICUM S60 HD
      NO NAME 90cm -> 13 <3 , 19 <3
    • membrana wrote:

xXx_Doritos_xXx wrote:

Zeko33 wrote:

Znači, ovih 5.7 dB viška se negdje izgubilo...
      Vidim da je savijeni dipol, koji ima 300 Ohm otpor ako se ne varam. Da nije problem u spoju na koaksijalni kabel?
      Pa jel ne vidiš da ima BAL-UN ?
      Da, imam balun, tako da to nebi trebao biti problem.

membrana wrote:

Zeko33 wrote:

Ni jedan od tih odašiljača ne pokriva tvoju lokaciju (?) - znači signal je slabiji zbog veće udaljenosti.
      Ako želiš ipak to uhvatiti trebaš antenu postavit što višlje (reko sam to već i ranije), na jarbol iznad krova i onda se možeš nadat prijemu, a ovako sa vješalice nikako.
      Pa, Slovence imam na 32 i 38, imam lock i slika ide normalno. Samo, signal nije na full, nego cca 30-40%(neznam napamet), tako da sam očekivao poboljšanje.
      A Bosance imam analogno sa Kozare, ch27 BHT1 za ocjenu 3 i ch33 Nova TV(Pink BH) za ocjenu 4. Tako da nije to nešto nemoguće.

Po meni bi problem mogao biti što mi štap nije baš skroz ravan, niti vertikalno niti horizontalno, a sad kad razmislim, to je vjerovatno dosta važno za ovako dugačku antenu.
      Druga stvar, neznam koliki su gubitci na ovim spojevima sa aluminijskog dipola na koaksijalni kabel... možda bi bilo bolje da napravim dipol od bakra pa zalemim na koax(jer negdje sam pročitao da se aluminij baš neda zalemiti dobro).

Svakako bi bilo bolje antenu postaviti na krov, ali nisam u mogućnosti.
      Plus, mala napomena, ova lokacija nije ista kao ona iz mojih prethodnih postova sa preinakom logaritamske antene.
      Ova lokacija je na drugom kraju grada, malo višlje. Na staroj lokaciji nije išla slika na Sloveniji, a ovdje ide.
    • Istina za aluminij. Ja sam isto tako prčkao nešto po jednoj UHF yagici s jednim VHF dipolom i ugrađenim rototorom koju sam na smeću našao i primijetio sam da lem koji je kapnuo na jedan dipol nije bio uopće sljepljen. I balun je bio neki jako minijaturni, teško da se može ručno napraviti. Možda s nekim off the shelf balunom da se proba?

The post was edited 1 time, last by xXx_Doritos_xXx ().

• xXx_Doritos_xXx wrote:

Istina za aluminij. Ja sam isto tako prčkao nešto po jednoj UHF yagici s jednim VHF dipolom i ugrađenim rototorom koju sam na smeću našao i primijetio sam da lem koji je kapnuo na jedan dipol nije bio uopće sljepljen. I balun je bio neki jako minijaturni, teško da se može ručno napraviti. Možda s nekim off the shelf balunom da se proba?
      Naručio sam upravo 2 baluna sa ebay-a za 2$.
      ebay.co.uk/itm/2x-Antenna-Matc…LUAAOSweCNau4nd:rk:2:pf:0

Pa ćemo vidjeti.
      U međuvremenu sam napravio dipol od bakra, dosta preciznije nego prošli aluminijski.
      Čekam još koaksijalni kabel rg6 sa bakrenim opletom pa ću sve to zalemiti i vidjeti kako se ponaša.
    • Može mala pomoć, imam zemaljsku log. antenu spojenu u pojačalo, iz napajanja ispravljača ide kabal prvo u razdjelnik, a onda jedan kabal ide u jedan tv a drugi kabal u drugi tv iz tog razdjelnika.
      Jel postoji neko drugo riješenje spajanja da imam sliku na 2 televizora s toga pojačala.
      Jer vidim da imam gubljenje u kvaliteti signala kada ide preko toga razdjelnika.
    • Obzirom da je gubitak tipičnog razdjelnika 1/2 oko 3,5dB to ne bi smjelo značajno utjecati na gubitak signala.. Problem je vidljiv jedino kad su signali na rubu prijema pa je i najmanja promjena dovoljna za gubitak prijema. Ja imam razdjelnik 1/6 koji ima gušenje 8dB i nema nikakve razlike prijema u odnosu kad se antena spoji direktno. Stoga zaključujem da kod tebe postoji problem u prijemu, treba ispitati antenu, kablove, spojeve i dali rad pojačala eventualno ometaju smetnje koje izazivaju jaki GSM/LTE odašiljači.
      3,1m MZT parabola (u fazi obnove)
      2,7m Laminas offset (28,5E)
      1,5m Gibertini offset + Moteck H180 (93,5E-58W)
      1,2m Channel Master offset + Optibox DM3800S (90E-55,5W)
      Multi-Feed Wave Frontier Toroidal Antenna T90 (28,5E-0,8W)
      TBS5927;TBS5925;DM8000
      Dr.HD 1000 Combo

The post was edited 1 time, last by LambdaKt ().

• Može li mi netko objasniti ovaj ZAS u zgradi. Zanima me zemaljski dio, ne satelitski.

Manje-više su mi jasni svi elementi na slici.
      Vidim udruživač signala od 2 log antene(jedna je usmjerena na sljeme(H), a druga na Ivanščicu(V)),
      Nakon toga pojačalo, linijsko, 20db. Zatim udruživač sa FM antenom.
      Pa nakon toga switch koji udružuje zemaljsku sa satelitskom i onda
      ima 7 izlaza za 7 utičnica.
      Ono što meni nije jasno je da kanali koji se love iz ovog sistema su:
      Sljeme:
      ch25 mux A 100%/100%
      ch48 mux B 100%/100%
      ch42 mux D 100%/100%

Ivanščica:
      ch 44 mux A - uglavnom ništa, ponekad u propagacijama 10%
      ch 48 mux B - isti kanal kao Sljeme...
      ch 36 mux D - 100%/100%

Kako to da ne lovi mux A sa Ivanščice(i još neke kanala "sa strane", SLO itd)???
      Jer ne vidim nigdje u sustavu "prigušivač" ili kako se to već zove ili kanalno pojačalo...
      Koji dio ovog ZAS-a je prigušio te kanale?
      Sa običnom logicom na ovoj lokaciji usmjerenoj bilo gdje lovi se čudo svega...
      Images
      • IMG_20190131_134818 (1).jpg

942.83 kB, 1,700×3,022, viewed 19 times
      • IMG_20190131_134825 (1).jpg

799.02 kB, 1,900×3,378, viewed 16 times