Pinned Općenito o antenama, pojačalima, prijemu...

• driver wrote:

juce sam montirao antenu i pojacalo i opet sam imao problema sa tvusk. danas sam izbacio pojacalo i sad je signal na mux a l:47% q:96-100%. mux d ne mogu uhvatiti signal, dok je sa panel antenom isao bez problema.
      @Tomcat ova antena na slici se kod nas prodaje pod nazivom loga3. signal tvusk na ch23 dolazi iz pravca crvene strelice na slici.
      Sada baš gledam karakteristike Panel antene, Log3 i Log UHF14. Dakle ovako. Ova tvoja Log je najlošija za tebe. To ti je VHF-UHF Log i ima ti pojačanje na 23K samo 8,5dBi. Panel antana koju imaš ima na 23K 10,8dBi, a UHF Log14 malo više, 11,1dBi. Dakle ipak skoro ništa. Prijemna latica je bolja od Log antena, ali ti imaš problem što ti je ovaj tvusk dosta bliži, mada jer iza. E sada teoretski ili bi trebao jaču antenu, ili antenu koja ima bolje slabljenje napred/natrag. Ovo zamjeto slabljenje signala napred/natrag u usporedbi sa Panel antanom nećeš dobiti sa niti jednom. Dakle, ostaje antena sa većim pojačanjem, ali i tu postoji priblem. Sve velike UHF yagice (21-69 ili 21-60K) na niskim kanalima imaju slabo pojačanje. Evo sada baš gledam Iskrinu DTX-92. Na 23K ima samo 11,6dBi. To je slabo. Sve slične bi bile isto tu negdje. Jedina antana koja bi ti tu teoretski pomagla je duga UHF Log antana tipa TV4525. Ona ti ima na 23K 12,2dbi. Samo i tu je razlika prema Panel antani svega 1,4db, a to nije baš nešto. Jedina antana koja bi ti tu sigurno pomogla je neka uskopojasna UHF antana tipa Gorenje-Elrad-Inglar TV4022 koja ima na 23K 16,2dBi, ili još bolje kanalna sa 16,8dBi. Samo čak da ih i nabaviš, onda bi trebao napravit antanski sistem.
      Ovo tunali pjačalo nije baš nešto. Prima sve i svašta. Trebalo bi tu stavit nešto bolje.

The post was edited 2 times, last by Tomcat ().

• Mislim da se ne isplati ulagati u kanalnu antenu za K-23 jer će od sljedeće godine taj kanal biti za pay TV (evo TV), a MUX 1 (sadašnji MUX A + MUX B) će emitirati na K-39. Evo link, o tome se pisalo:

hakom.hr/UserDocsImages/2019/r…19-06-14-kratki-javno.pdf
      novisf.com/thread/369-popis-vi…ostID=1334914#post1334914
      satelitskiforum.com/sf/index.p…&postID=166823#post166823

Bolje je tada vidjeti kakvo će biti stanje, pa ako bude trebalo ulaganje za K-39.
      :love: dx!
    • Zadnje 2-3 godine najviše instalacija sam napravio sa Iskrinim antenama i pojačalima Centar elektronike.Najbolje je kad koristim Iskru dtx48 i Centar elektronike sa 1 ulazom, 25 dB pojačanja.I na 5 V i na 12 V sve radi odlično a baš mi je trebalo zbog Psunja na 23 i 39 kanalu te Plješivica 30 i 44.Ovisi o lokaciji gdje sam radio ali kad je trebalo dobiti još koji decibel onda ide velika Iskra dtx92 ali ona je i skuplja.Ipak vrijedi novca ali opet ako je neka lokacija loša nemože tu ni najbolja antena dati neke ogromne rezultate. Ima i drugih zanimljivih pojačala, prije dosta vremena sam imao nekoliko Nytrobx pojačala sa regulacijom, bila su jeftina a a jako dobra.
      Na neka mjesta stavljam Iskru logicu, ona je 10 do 12 dB i Centar elektronike.
      Također i Axil antene su se pokazale dobre.A umjesto Iskre ima i njena kopija koju radi firma Pemper antene, oznaka LAU 01, nisam siguran za oznaku ali tako nešto je.
      Isto tako ljudi uzimaju raznu opremu pa se nešto kombinira a onda su i rezultati razni.
    • Da, Iskra antene nisu loše. Recimo gornja trećina u kvalitati izrade i svemu ostalom. Bar je prije bilo tako. I njihova dipolna pojačala nisu bila loša, ako nije bio blizu neki odašiljač. A za Nitrobox pojačalo vjerojatno misliš na NB2111B. Imam ih još nekoliko. Cijena im je bila 40kn. Kupovao ih po 32kn. Bila su jako kvalitatno napravljena. Razgrabljena u par mjeseci radi nas forumaša, jer smo pisali o njemu. Ja sam ga dobrano i testirao i dao informacije o tome. Pojačanje od 5 do 25dB. Skoro da nije kvario kvalitatu. Najbolje se ponašao kod 15-18dB. Nevjerojatno kabelsko pojačalo je bilo i Emme Esse 81943. Degradacija kvalitate nikakva, a pojačanje 12dB. Koliko vidim Engel ga još ima. 100kn možda izgleda skupo, ali vrijedi. Napajanje 5V.
      Pojačala od Centar Elektronike su solidna.