Azbox (i drugi boxovi) Gigabit Ethernet adapter

• Azbox (i drugi boxovi) Gigabit Ethernet adapter

Na spomen novog Azbox Titana koji nema nazalost gigabitni ethernet port, a meni doma sve na Giga kuca (osim Wi-Fi notebooka), pocelo me ponovo kopkati nesto i konacno sam nasao malo vremena da iskopkam nesto.

Kako je USB 2.0 nekoliko puta brzi od regularnog 100 Mbps etherneta, a u praksi ponekad i jednak Giga Ethernetu, netko (vise njih zapravo) se dosjetio i napravio USB to GigaEthernet adapter. Eno ga nasao jednog na Amazonu za 25$ sto znaci da bi se i jeftinije moglo naci na DealExtremu ili tako negdje. Ima ga na DXu za 20$ 8)
      _http://www.amazon.com/Plugable-Gigabit-Ethernet-Chromebook-Specific/dp/B003VSTDFG/ref=pd_sim_e_1/187-2534468-3771261

Izgleda da dolaze i neki driveri (ako trebaju uopce). Mozda bi nasi Linux gurui mogli oko bacit i dat svoje misljenje.

Uzmes regularan box, uvalis mu unutra ovaj adapter i prodajes ga upgrejdanog kao Maybach mecke. :thumbsup:
    • Hajde redom,

spominjes USB2.0 giga ethernet adapter , dakle USB2 , a USB2 po specifikaciji je : maximum signaling rate of 480 Mbit/s (effective throughput up to 35 MB/s or 280 Mbit/s) , dakle realna brzina a ne pikovi su do max 280MBit/s
      A i to bi bilo bolje od 100 ali da je tako.
      Sada sledi pitanje - zasto ??
      Hajde da razdvojimo sta je LAN interface a sta je obrada i protok podataka.
      LAN interface je uredjaj zaduzen da prilagodi naponske nivoe sa jednog standarda (LAN) na drugi standard (CPU data)
      Sta se zapravo desava kada povezes neki uredjaj u LAN i krenes kopirati neki fajl ?
      preko LAN kabla ide razmena podataka , dolazi do LAN interface-a , pa do CPU - eee tu dolazi glavni deo price - tesno grlo u celoj prici, CPU mora da obradi sve podatke, sve prolazi preko njega a imajuci u vidu da CPU kod Linux based STB ima i druga zaduzenja kao obrad apodataka kojistizu sa tunera , polako shvatamo da ce biti tesko obraditi gorespomenutih 280, 100 pa i upola manje od toga.
      Realno, pri normalnom radu risivera (gledanje abr jednog sat tv kanala) u kome bi bio quad core CPU, tesko da ce se postici realne brzine transfera podataka prkeo mreze od 100MB , pre ce biti da ce realna brzina bito pola od toga , nekih 50-70MBit.
      Zato proizvodjaci uopste ne razmisljaju o 1GB LAN na STB.
      OK mozda neko i stavi lan chip koji podrzava 10/100/1000 ali to ni u kom slucaju ne obavezuje proizvodjaca da uredjaj moze i mora postici 1GB brzinu transfera podataka preko mreze.
      Uzmi recimo Giga sa Quad core CPU , on ti je najbolji primer, bio je najavljivan sa 1GB mrezom pa je isporucen sa 10/100 da bi zbog obecanja koji su dati bili primorani da isporucuju i 1GB usb2lan resenje, dakle kupis Gigu sa 1GB , povezes i pokrenes test - dbijeni rezultati ce biti frapantni , nemoze postici ni priblizno 100MB a zasto - to sam gore vec objasnio.
      Nije kriv Giga risiver ili bilo koji drugi risiver sa 1GB lan resnjem , bilo to dodatno ili vec integrirano, vec nesposobnost procesora da u realno vreme obradi toliko podataka.
      Zato vecinom proizvodjaca takvih uredjaja izbegavaju uopste ubacivati 1GB ethernet chipove jer ce to povuci dodatne probleme tipa : u specifikaciji pise : 10/100/1000 a nemogu postici ni 100 a kamoli 1000.
      Eto , nadam se da sam dovoljno jasno objasnio kako odprilike to funkcionise, a mozes i sam izmeriti kod nekog prijatelja koji ima 1GB lan na nekom STB pa onda i javiti rezultate tu na forumu.

pozdrav,
    • @i4004
      Predpostavljam da si vise upucen oko dma i lan-a i kopiranja pa mozda mozes elaborirati ?
      Ja sam napisao ono sto je u praksi i sto je na raspolaganju kod svih dosad poznatim STB resenjima ustvari SoC resenja , objasnio sam sta je problem i koji su limiti , jer je NenadX postavio temu gde se vidi da razmislja da proba sa usb2an adaterom, dakle direktan odgovor na njegovo pitanje.
      Dakle ako imas neko konkretno resenje , ja sam iskreno zainteresovan da cujem , objasni detaljno kako si zamislio da to izvedes pa mozda mozemo sa sw emulacijom da to resimo , pa bice to mozda i prvo resenje u svetu STB-a gde je LAN speed stvarno veliki problem i ogranicenje.
      Trenutno stanje je kako sam opisao , ali stvarno bi mi bilo drago da nam das ideju koja je izvodljiva.

pozdrav,
    • ako soc nema dma podršku, onda naravno da od toga ništa.

a ako ju nisu stavili, valjda nisu vidli potrebu za time.

a da bi vam tu dobro došla, bi.
      en.wikipedia.org/wiki/Direct_memory_access
      This feature is useful any time the CPU cannot keep up with the rate of data transfer, or where the CPU needs to perform useful work while waiting for a relatively slow I/O data transfer. Many hardware systems use DMA, including disk drive controllers, graphics cards, network cards and sound cards

ne da mi se sad tražit datasheet-ove, vi ih ionako imate, potražite malo po njima i ako ima, iskoristite ju, a ako nema neće bit nikako čudo. ;)

e da...adio.... :whistling: