Dražen Petrović

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

• Dražen Petrović

Dražen otišao prije 20 godina, ali i danas živi u svima nama...!!!

Kobnog 7. lipnja '93. godine, prije točno 20 godina stao je život Dražena Petrovića. Legendarni kapetan imao je tada samo 28 godina. Dražen je bio u naponu snage...

Gledajući Dražena Petrovića, zaboravljali smo na sve ostalo osim njegovog savršenog šuta. Podsjećao nas je da ima i važnijih stvari od košarke. Za mnoge Amerikance bio je lice rata u bivšoj Jugoslaviji, napisao je komentar ugledni američki Wall Street Journal.

Od Draženove smrti prošlo je točno 20 godina. Tog kobnog 7. lipnja 1993. godine na autocesti kod Denkendorfa Hrvatska je izgubila najvećeg košarkaša svih vremena. Dražen Petrović imao je samo 28 godina...

Hrvatska reprezentacija skupa je doputovala iz Poljske s kvalifikacija za Europsko prvenstvo. Dražen nije ni morao biti tamo jer Hrvatska bi se kvalificirala i bez njega. Ali nije htio propustiti okupljanje reprezentacije. Stigli su u Njemačku, a sudbina je htjela da ostatak reprezentacije u Zagreb putuje avionom, a Dražen da krene automobilom sa svojom djevojkom i njezinom prijateljicom.

Oko 17:30 njihov se golf zabio u kamion na autocesti. Vozila je Draženova tadašnja djevojka Klara Szalanty. Pokušala je skrenuti, ali bilo je prekasno. Dražen je spavao na suvozačkom sjedalu. Na mjestu je poginuo... Tog 7. lipnja 1993. godine stao je Draženov život, ali i hrvatska košarka...

Dražen je pokazao put europskim košarkašima

"Europljani u NBA-u? Nemojte me zezati. Kakva je to šala?", bila je reakcija većine Amerikanaca u Draženovo vrijeme. No gledajući Petrovića, Amerikanci su počeli shvaćati kakve predrasude gaje. Dražen je trebao 1993. godine igrati i All Star utakmicu, bio je 10. strijelac lige, no nisu ga pozvali. Bio je ipak, Europljanin. Dobio je poziv za gađanje trica.

- Meni je mjesto na terenu. Ne, hvala - odgovorio je Dražen.

Bio je uvijek izravan, bez obzira tko bio na drugoj strani. Tako je velikom Michaelu Jordanu odgovorio na svoj način na Olimpijskim igrama u Barceloni. Jordan je uoči utakmice protiv Hrvatske rekao Draženu:

- Zabit ću ti kroz oči.

A Draženov odgovor?

- I ja tebi.

To je bio Dražen Petrović.

Marca: Dan kad je umro čovjek, a rodio se mit...

Španjolski sportski dnevnik Marca košarkaškog Mozarta opisuje kao "jednog od najvećih talenata u povijesti europske košarke" i naziva ga "strojem za koševe" za kojeg "riječ poraz nije postojala u riječniku".

"Europa je za njega bila premala, a nakon što su ga draftirali Portland Trail Blazersi 1986., napokon je otišao u NBA ligu 1989. Prilagodba je bila teška. Tada su igrači koji su prelazili Atlantik imali reputaciju mekih igrača i loših braniča. Bilo teško slomiti te predrasude. Naposlijetku je Dražen uspio, ali učinio je to nakon tradea u New Jersey Netse. 23. siječnja 1991. godine promjenom kluba je Petrovićeva američka priča dobila zamah. Vrhunac je dosegnut odabirom u treću NBA petorku 1993.", piše Marca, koja ističe i Petrovićeve uspjehe kako s reprezentacijom bivše Jugoslavije, tako i činjenicu da je bio predvodnik hrvatske reprezentacije koja se u finalu Olimpijskih igara u Barceloni 1992. godine suprotstavila originalnom "Dream Teamu" s Jordanom, Birdom i Magicom Johnsonom.

"Na vrhuncu karijere, u trenutku kad je idoliziran od navijača i hvaljen od struke, Petrovićev se život ugasio 7. lipnja 1993. godine. Prije 19 godina umro je čovjek, ali rodio se mit. Bio je najbolji europski košarkaš u povijesti, a njegova će legenda živjeti vječno", zaključuje Marca.

"Uvukao mi se pod kožu, on je najbolji šuter"

Reggie Miller pričao je o Draženu kao o najboljem šuteru svih vremena.

- Malo ću se pohvaliti, smatram se najboljim šuterom svih vremena, ali ipak postoji jedan bolji. Bio mi je bez sumnje najveći rival na terenu. Uvukao mi se ispod kože, među ostalim i zato što često nisam razumio kad je pričao. Radi se o pokojnom velikanu Draženu Petroviću - rekao je legendarni Miller i dodao:

- Silno ga poštujem, on je najbolji šuter kojeg sam ikad vidio!

"Bila mi je čast upoznati njegove roditelje"

- Dražen je legenda, dobro znam da je jedan od prvih Europljana koji su zaigrali u NBA ligi - rekao je Jason Kidd i dodao:

- Bio je izuzetno talentiran, prava je šteta je njegov život tako rano prekinut. Dražen je igrao s puno odlučnosti, uživao je u ovoj igri.

(24sata.hr)
    • SVJETLO ZA DRAŽENA: Tisuću lampiona obasjalo spomenik

Nakon što su upaljeni svi lampioni, Funcuti, koji su sve ovo organizirali, počeli su skandirati ‘Petrović Dražen, jedan je Petrović Dražen’

Tisuću lampiona obasjalo je večeras Draženov spomenik na Baldekinu u povodu 20. godišnjice tragične pogibije košarkaškog Mozarta. Nekoliko stotina Šibencana, i stari i mladi, muškarci i žene, došli su upaliti svjetlo za Dražena, za čovjeka koji je pronio ime našeg grada u svijet. Prizor je bio uistinu fantastičan, lampioni su zapaljeni od Draženovog stana u Preradovićevoj do spomenika kod sportske dvorane, osvjetlivši tako put koji je Dražen svakodnevno prolazio.

(sibenskiportal.hr)
    • Omiljen mi je kosarkas za sva vremena i kada je poginuo umro je i dio mene jer sam volio kopirati njegove trice,gledati njegovo "bocanje" i maestralne driblinge.. Kosarku od tada vise ne pratim,a imao sam cast pitati ga nesto preko radija i tv a i uzeti autogram od velikana. A Klari nikad necu oprostiti sto ga je svojom brzom voznjom i nepaznjom odvela u smrt. Kapetane u meni zivis vjecno,nadam se da i gore nekome zabijas trice!:)

Sent from my Lenovo P770 using Tapatalk 2
    • Edin wrote:

Omiljen mi je kosarkas za sva vremena i kada je poginuo umro je i dio mene jer sam volio kopirati njegove trice,gledati njegovo "bocanje" i maestralne driblinge.. Kosarku od tada vise ne pratim,a imao sam cast pitati ga nesto preko radija i tv a i uzeti autogram od velikana. A Klari nikad necu oprostiti sto ga je svojom brzom voznjom i nepaznjom odvela u smrt. Kapetane u meni zivis vjecno,nadam se da i gore nekome zabijas trice!:)

Sent from my Lenovo P770 using Tapatalk 2

Boze dragi,procitah ovaj tvoj text,i kao da ti je Bog moje misli prenio da ih napises ?( Nekoliko puta sam imao privilegiju da ga gledam uzivo,i to je bilo nesto nezaboravno.....Ni ja od tada vise ne pratim kosarku...

pozdrav
      :)):)) :))
      svasta nesto
      :)):)) :))
    • Nikad necu da ga zaboravim naravno ali nikad necu zaboraviti i finale koje je odigrao sa Real Madridom cini mi se u Atini. Doneo je Realu trofej Kupa i dao preko 60 koseva. Secam se trenera Rela koji se hvata za glavu jer nije moga da veruje sta se desava na terenu. Kad god gledam kosarku ta scena mi se mota po glavi.

Svakako najbolji beli kosarkas svih vremena
    • Po meni je on najbolji ako se uzmu sve boje koze. Svaka cast Jordanu, Magicu i ovim danasnjim likovima.
      Nitko nije tako uzivao davati koseve. Jednako je slavio prvi i 62 koliko je dao tada za real. Kukoc je genije na svoj nacin,ali Drazen je jedan i jedini. Iako sam navijao za klub u kojem on nije igrao :(

Sent from my iPhone using Tapatalk
      Gorenje Elrad 1,80 m
      Triax 1,40 m prime fokus 75e-24,5w +invacom quad
      Channel master 1,2 m, Inverto black ultra
      Echostar ip 3000, Echostar 7000
      technotrend tt-budget s2-1600
    • Svima koji neizmjerno vole Drazena preporucujem da ako su u mogucnosti nabave danasnji broj casopisa 24sata. Ima veliki specijal posvecen Drazenu,upravo sam kupio. :) Ako je neko vidio jos u nekom casopisu dobre tekstove molim da preporuci jer bih i to kupio. :) Veliki pozdrav svima koji ga vole neizmjerno i dan danas, posebno vicku!:) I ovo cu dodati,ma kako bizarno zvucalo,jer ga toliko volim,da sam u mogucnosti rado bih da zamijenimo mjesta i da se vrati medju zive i nastavi gdje je stao,jer je njegov zivot bio svjetskih dimenzija i nije fer sto je karijera u NBA stala u velikom usponu!!!! Nikad se sa time,do groba,necu sa tom Bozjom nepravdom pomiriti,a uzrecica da Bog uzima prije vremena najbolje kod mene ne pije vode jer se ovo jednostavno nije smjelo dogoditi!!!!!
    • Zivot leti kapetane

Danas bi Dražen Petrović napunio 49. godina. Rođen je 22. listopada 1964. godine. Život jednog od najvećih europskih košarkaša završio se 1993. godine u prometnoj nesreći.

Bio je šuter o kojem se i danas s divljenjem priča i radnik kakav se rijetko viđa.

Ovako je govorio o sebi:

"Nikad nisam propuštao jutarnji trening. Bilo mi je svejedno ustajem li se u šest ili sedam. U dvorani sam bio samo ja i čistačice. Postavljao sam stolce po parketu i vodio loptu između njih. Tako sam vježbao driblanje. Uživao sam u tome. Ako neki puta nisam mogao na trening, istoga trena bih se razbolio."

"Nitko nikad nije dobio sve utakmice. Što prije shvatiš, bit će ti lakše. Plakanje za jednim porazom, ma koliko bio bolan, samo će usporiti karijeru. Ako si čist pred sobom, ako znaš da si sve dao za pobjedu, najbolje je zaboraviti. Zaboraviti odmah".

"Ovo je posao u kojem nemaš pravo na slab dan. Više od svega osjećam obvezu prema navijačima. Moraš vratiti njihovu ljubav. I zato nikad nisam uzeo slobodan dan na parketu. Igrao sam za njih, klub. I za sebe".

"Ima nešto jače od mene. Najsretniji sam kada radim. Kada stojim, propadam. Teško mi je to opisati nekome tko nikad nije osjetio zvuk kada si sam u dvorani s loptom".

Vjecni pobjednik!

Malo je sportasa koji su se posvetili sportu kao Drazen, ovo je recept kako igrati za reprezentaciju