Pinned YuX... istorija radio amatera sa foruma

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

• Da da sve stari prijatelji

istina oni su svi po amaterskom stazu mladja generacija :thumbsup:

Mi smo kao i ti stare cuskije koje su sve to zapocele
      nazalost imam danas malo vremena spremamo se za godisnji ali napisat cu u buducnosti jos toga
      da ostane za istoriju.

Pozdravi mi moje stare prijatelje kao sto je Emin,Enver sa njima se znam licno i bili smo vise puta zajedno i u posjetama.
      No o tom drugi put.

Mozda se jave i kolege iz Slovenije pa iz Dubrovnika i tu ima jako mnogo istorije.
      Ja sam imao srecu da upoznam mnoge po svim gradovima sirom exYu
      To su bila neka druga vremena.

Da znate ja ne zivim dolje od 1980 godine.

Mislim Minjon upita koliko smo stari pa toliko da mozemo pisati malu istorijiu
      ali mladi da mozemo sa djecom i do diskokluba :thumbsup:
      vuplus-community.net
    • Konjic wrote:

Mate pod kojim imenom si radio i sa kojeg znaka.

Pod svojim Bebi, pod kojim bi drugim ;) YU2SHA, ali ne vjerujem da smo se ćuli jer na KV nisam bio samo 2m i 70cm. Problem mi je bilo s antenama i burom, u starom dijelu Splita sam podno Marjana, tak da mi se svaka već bura komila antene, ne pitaj me koliko sam imao srušenih YU0B i najdužih Tona :( a i nisam bio nešto pretjerano aktivan s obzirom da sam imao strastveniji hobby fotografiju i bio pionir u koloru ;)
      ali mladi da mozemo sa djecom i do diskokluba /quote]
      sve se mislim hoću li većeras na Ultra Europe na Poljudu, ali za Rogers Watersa već su karte kupljene ;)
    • Konjic wrote:

U Knez Mihajlovoj je bio YU1BKL, cini mi se.
      Puno puta sam radio sa momkom koji se zvao Ivan.

Da mislim da ga se i ja sjecam Ivana nekako u daljini ostalo mi je u sjecanju prosle su mnoge godine
      bio je jos jedan klub na Novom Beogradu na Bezaniji blizu studentskog doma u nekoj
      prizemnoj kuci ali se vise ne sjecam.
      Tamo smo DuleYU1EA i ja u najbolje godine jurili za suknjama u domu.

Ja ne znam gdje je Dule otisao .Naravno tu je bilo i mnogo drugih iz legendarnog YU1EXY
      sa antenama na el fakultetu i kasnije na Kuli B bimovi na kojih 70 metara ako se ne varam.
      vuplus-community.net
    • dule je radio iz YU1FJK
      imaju i radio-amaterski forum, nekad sam vise puta zavirio u taj forum
      evo i link:

Source Code

1. http://www.yu1fjk.org/phpbb/

Pretproslu noc sam radio u IARU kontestu i cuo jednog momka sa Kosova i po glasu bi to mogao on biti.
      Pamtim dobro modulacije.
      Fali mi jos 33 zemlje na 80 metara za 5BDXCC, imam radjeno 96.
      Pa sam se nadao nesto uraditi na 80 metra sa dipolom, ali isla je Evropa do 4 sata ujutro i dosadilo mi i otisao spavati.
      Nego sad jedno pitanje.
      Imas li kakvo rjesenje da elektronski(ili relejno) preklapam dipol za 80 metara za frekvencije 3.520 i 3795 Khz.
      Htio bi ga nastimati na ssb dijelu 1.1 i zicu produziti onoliko koliko treba poslije izolatora.
      Snaga je do 3 KW.
      VF nebi trebao preskakati.
      Mi smo imali u Konjicu, neke jace uticnice pa smo rucno utakali da se zice produze do drugog izolatora, ali je to bilo do 200 W.
      Nisam puno blizak elektronici.
      YU1EXY je derao DX-ov kao malo koji klub...

The post was edited 3 times, last by Konjic ().

• A cuj kao sto i sam znas na krajevima dipola je vrlo visok napon i onda je to kriticno za preklapanje relejima
      sa druge strane na sredini je velika struja tako da i jedno i drugo rijesenje ima minuse.

Mi smo to radili koristenjem neke vrste sirokopojasnog dipola sa vise zica sa razmakom ali i to nece dati bas svugdje 1:1 SWR
      ali ce biti bolje nego jedna zica.

Ja sam to ovdje radio drugacije i imao sam tzv otvorenu liniju (ljestvice do antene odnosno +- 600 oma liniju)
      tako da sam to tunirao sa paralelnim tunerom sto je omogucavalo koristenje tog dipola na svim bandovima
      a ne samo na 80 metara.

Ovo rijesenje je odlicno ako to lokacija dozvoljava i ako imas odgovarajuce komponente za taj tuner.
      Pri konstrukciji za 80 m treba voditi racuna da mjesto za tuner nije ni u strujnoj ali ni u naponskoj tacki.
      Sto ce reci umnosci od kojih 13 do 15 metara duzine fidera .

Dakle idealno rijesenje ne postoji
      Naravno mozes probati i sa relejima na krajevima ali bih ja u tom slucaju koristio releje sa vise sekcija koje bi spojio u seriju
      u tom slucaju nije bitna struja koju relej preklapa vec je bitniji razmak izmedju kontakta releja.

Nadam se da sam ti makar malo pomogao.
      vuplus-community.net
    • Bas sam se pitao gdje si nestao

sad kad smo poslije toliko godina slucajno ili ne pokrenuli ovu temu.

Ti bi nam mozda mogao reci nesto o starom drustvu iz Slovenije
      znas na koga mislim Tine,Bosko,Mirko itd ko je jos medju nama ??

Mozes drustvu ukratko ispricati bez pominjanja lokacija kako je letio kip sa zgrade od 25 m sa zavezanom glavom na antenu od 80 metara
      I dan danas kad se sjetim pocnu noge da se tresu ko zica na gitari :thumbsup:

Mogu vam reci da je bilo ljudi koji su trcali po kosom krovu sa 20CM snjega na njemu u sred ponoci okrecuci zicani bim
      prema Amerikancima .
      Kada sam bio zadnji put u mom rodnom gradu vidio sam neke borove na koje sam se penjao kad mi je bilo kojih petnestak godina
      grancice su tako tanke da samo vrapci mogu stati na njih da ne puknu
      ali ja sam bio na njima :thumbsup:

A sta reci o u ono vrijeme monstrumu od 2 X 240 metara zicanom V beamu za 80 metara koji je djelom isao iznad valjda 40000 V dalekovodnih
      zica pa kad je puko zbog oluje tacno na Novogodisnju NOC a cijeli grad ostao bez struje
      i dan danas nije jasno sta je uzrocilo nestanak antena ili nesto drugo :thumbsup:

No nastavimo dalje neki drugi put

Naravno veliki 73 za S52or za info ja sam na godisnjem sljedece 3 sedmice
      a znas gdje me mozes naci .Pokusat cu makar nekad da se javim.
      vuplus-community.net
    • s52or wrote:

Tineta ponekad čujem na 6m kad se pojavi neki dx, Mirko je napiso po neki članak
      u našem glasilu cq o onim zlatnim vremenima i tako, Ja sam na godišnjem na Šolti
      još neki dan i onda doma. Imam ovde u apartmanu internet i mogu bez problema
      baratat remote sa rtx kod kuče.

73

Dobar si
      ja sam obicno gasio sve kad sam na godisnjem :thumbsup:

No vremena se mjenjaju.
      Pozdravi mi te stare prijatelje .
      A za tebe naravno 73 i lijepo se zabavi do kraja odmora.
      vuplus-community.net
    • Konjic wrote:

S52or
      73 od DL2MM
      evo sasvim slucajno se ova tema otvorila
      pa cemo i ubuduce ovdje da se nalazimo
      Miro
      nesto cemo da napravimo
      trebam da skinem sve 2 m i 70 cm sa stuba i ostavim samo 6 elem KLM beam za tri osnovna opsega
      i da ga dignem jos u visinu 5-10 m

Konjic wrote:

S52or
      73 od DL2MM
      evo sasvim slucajno se ova tema otvorila
      pa cemo i ubuduce ovdje da se nalazimo
      Miro
      nesto cemo da napravimo
      trebam da skinem sve 2 m i 70 cm sa stuba i ostavim samo 6 elem KLM beam za tri osnovna opsega
      i da ga dignem jos u visinu 5-10 m

Ja ne znam na kojoj su ti lokaciji ti stubovi i da li je cisto okolo
      vjerovatno te interesuje DX ako su stubovi makar 14 m visoki sa antenama na vrhu a jos na preglednoj lokaciji
      onda je to idealno za lamda cetvrtinu komad kose zice u zeljenom pravcu mozes postaviti i 4 komada
      za 4 pravca .Ima ta antena opisana po knjigama .No za test bi mogao lako staviti jednu odmah ispod bimova masa kabla na stub
      a kosu vertikalku da je tako nazovemo (cetvrt sloping dipol) na zivu sredinu pa da vidis DX
      Antena je nakosena obicno u zeljenom pravcu ali diagram dosta efektuje stub pa je i to stvar experimenta.

No rezultat zavisi od lokacije i mase i visine stuba
      Morao bi experimentisati sa duzinom i uglom prema stubu obicno je dosta kraca nego po racunici koja ide od 18.5 do 19.5 m
      Dakle istovremeno mjenjati ugao i dotjerivati duzinu na najnizi SWR
      Ugao je obicno izmedju 20 do 45 stepeni.
      No mozda si ovo vec probao .
      vuplus-community.net