Pinned YuX... istorija radio amatera sa foruma

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

• Pozdrav sandrije dobrodosao u amaterski klub :thumbsup:

Znao sam ja da tu mora biti jos ljudi koji se bave ovim hobijem.
      Nazalost ja nisam vise aktivan a bio sam od svoje deste godine kojih 40 godina
      prvu diplomu sam imao sa 13 i prosao kroz mnoge klubove sirom exYU ali i u inostranstvu
      Upoznao mase amatera sirom svjeta neke i uzivo.
      Mislio sam da se necu nikad prestat baviti ali ova moderna tehnologija je mnogo unistila od lampaskih vremena
      i stimanja antene sa grafitnom olovkom.
      Ovdje na zapadu se tesko po gradovima baviti iole ozbiljnijim radom a raditi sa 10 W poslije 2 KW je malo tesko
      :thumbsup:
      No ljubav i lijepa sjecanja za ovaj dio sebe nikada nije nestao.
      vuplus-community.net
    • Post 38 pogledaj sliku.
      Beam je na 12 m, a treba ga dignuti na oko 18-20 metara.
      Ispod su dva dipola za 40m i 80 m.
      Napajaju se sa jednim koaxom preko baluna i dipoli nisu sirokopojasni.
      Nadmorska visina oko 700 m.
      Brisani prostor na sve strane.
      Nisam probao.
      Ranije smo imali kutiju za prilagodjenje i zicu dugacku oko 40 m za snagu do 500 w i bio je onaj kabal dupli, ovde ga zovu huner leiter ili nesto slicno.
    • Zelim ovog puta da spomenem za kolegu Konjic par poznatih imena iz nase mladosti koji su
      nas nazalost rano napustili a koji su mnogo doprinjeli razvoju radioamaterizma u BiH
      a to su Lako stari klubski znak YU4EKK iz Kaknja (kako se sad zove neznam da li isto ?)
      pa Dzabir i Nedjo iz Ljubuskog
      sjecam se bio je i Vladi u Plocama da li je to sad Tomislav grad ne znam sta se sa njime desilo
      ne treba zaboraviti i slavni YU4EBL iz Banjaluke Envera,Macka i bio je jos jedan momak poznati DXer
      koga sam i licno upoznao ali ne mogu se sjetiti imena.(Sjetih se zvao se Zika )
      Naravno ne treba zaboraviti ni sarajevo YU4ALM , YU4AWW ako se dobro sjecam maticni klub Saliha Hukelica
      Istorije amaterizma.
      Zatim moje posjete Novom Sadu,Novom Knezevcu , Somboru,Sremskim Karlovcima,
      Kragujevcu,Dzakovu,Osjeku,Dubrovniku,Splitu, i mnogim drugima
      mozda ima drustva iz tih klubova.
      vuplus-community.net

The post was edited 1 time, last by Miro ().

• Konjic wrote:

Post 38 pogledaj sliku.
      Beam je na 12 m, a treba ga dignuti na oko 18-20 metara.
      Ispod su dva dipola za 40m i 80 m.
      Napajaju se sa jednim koaxom preko baluna i dipoli nisu sirokopojasni.
      Nadmorska visina oko 700 m.
      Brisani prostor na sve strane.
      Nisam probao.
      Ranije smo imali kutiju za prilagodjenje i zicu dugacku oko 40 m za snagu do 500 w i bio je onaj kabal dupli, ovde ga zovu huner leiter ili nesto slicno.

Dipol na toj visini nazalost nije DX antena dok je kosa vertikalna zica u vecini slucajeva bolje rijesenje jer ima nizi ugao zracenja i usmjerenje
      moguce je napraviti 4 kose zice sa faznim kablovima u 4 smjera sa itog stuba a smjerovi se preklapaju relejima
      u tom slucaju se dobije jos bolji odnos napred nazad.

Drugo rijesenje koje je isto tako bolje od dipola za DX rad je deltaloop cak i ako mu je donja stranica na zemlji
      ako se napaja u jednom u donjih uglova postaje dobra DX antena a osim toga je sirokopojanija od dipola
      i vrlo cesto pokriva cjeli band.
      Za napajanje se korist prvo komad coaxa od 75 oma lamda cetvrt X faktor skracenja kabla
      a dalje ide kabal od 50 oma do uredjaja.
      Sve u svemu 20 m visok dipol nije bas za DX.No to vjerovatno znas i sam.
      vuplus-community.net
    • Sa Vladijem iz Ploca sam imao puno veza, neznam nista vise o njemu.
      Ploce nije Tomislav grad. Tomislav Grad je bio Duvno.
      YU4EBL Zika, poznati DX-er, nije mu bilo ravna, nemam informacije.
      YU4ALM Sarajevo i Emin Skopljak, cesto kontaktiramo preko Skype.
      Ima jednu stranicu na mojoj stranici. Svake godine imaju stand u Friedrischafenu
      Hamo Gutic je umro, a bio je zajedno sa Salkom Hukelicem, koji je takodjer umro.
      Klub je bio na Vratniku YU4AAW - raja sa Vratnika.
    • King 2005 wrote:

Miro wrote:

Novom Knezevcu

:thumbup: Ja sam u Novom Kneževcu :)

Ja ne znam da li poznajes Vericu Zuzuk (ako nisam zaboravio a mislim da nisam)
      ona je vjerujem doktorica isto tako amaterka u ono vrijeme
      znao sam jos par njih iz Novog Knezevca jer sam bio gost mislim da je znak bio YU1AJV
      Da bio je jos Milan (Milance vrlo gostoljubiv prijatelj)
      i jos par bas smo igrali bilijar koji je tamo kod vas poularan a ja sam totalni lijevak za to :thumbsup:
      vuplus-community.net

• Konjic wrote:

Sa Vladijem iz Ploca sam imao puno veza, neznam nista vise o njemu.
      Ploce nije Tomislav grad. Tomislav Grad je bio Duvno.
      YU4EBL Zika, poznati DX-er, nije mu bilo ravna, nemam informacije.
      YU4ALM Sarajevo i Emin Skopljak, cesto kontaktiramo preko Skype.
      Ima jednu stranicu na mojoj stranici. Svake godine imaju stand u Friedrischafenu
      Hamo Gutic je umro, a bio je zajedno sa Salkom Hukelicem, koji je takodjer umro.
      Klub je bio na Vratniku YU4AAW - raja sa Vratnika.

Da da sve meni poznati da ispravim gresku sto ne spomenuh Hamu
      sa njime sam se cuo cesto i dok sam bio akativan odavde na 14 Mhz
      ne treba zaboraviti ni Zedina iz Berlina koji nas je isto tako napustio
      brat od Envera AH .Bili smo cesto zajedno za vrijeme mojih boravaka u Berlinu.
      Vidio sam i njegove skracene vertikalke u ramu prozora za koje nitko nije vjerovao
      da daju tako dobar signal.To je bila njegova konstrukcija.
      vuplus-community.net
    • King 2005 wrote:

Miro, ma kako da ne poznajem Vericu Zozuk. Moja školska drugarica iz Gimnazije, a Milan, isto mog prijatelj, radi kao carinik ovde na granici sa Mađarskom. Ćoveče, koliko je svet mali, možda smo tada i bili zajedno na bilijaru iako sam ja, kao što sam i napisao, kraće od njih bio u tom hobiju.

Da da tako je to ko zna gdje nas sve nema.
      Ko zna mozda se stvarno znamo .Bila je zima i snjeg u Knezevcima pored Tise ako se ne varam .

Ja bih te zamolio da ih mnogo pozdravis
      nas veze stvarno najljepsi dio nase mladosti jer je ona studirala u Beogradu pa smo se i tamo vidjali.

Reci im da smo svi dobro i uspjesno da zivim vani vec dugo i da imam dvoje djece kcerku i sina
      kcerka mi studira a sin vec ima dvije kompanije i jako je uspjesan.

Pozdravi ih mnogo i reci im da me mogu naci na FaceBook bilo bi mi drago da se jave.
      vuplus-community.net

• Konjic wrote:

Evo ja na brzinu posjetio QRZ.com i pronasao podatke o tebi Miro.
      8 godina si mladji od mene.
      Tamo pisu i CALL gdje si sve bio.
      Tvoji podaci i moja memorija se dobro poklapaju.

Da ali su to sada vec stari podatci jer ih nisam obnavljao neznam ni ja kad sam to napisao.
      No ako te sta vise interesuje moze i na PM.

Ja cu polako da se iskljucim iz diskusije vrsimo zadnje pripreme za nas let sutra u pravcu Istre
      istina idemo kasno popodne ali zena ostaje duze i ima dosta stvari za pakovat.
      Mozda se javim kasnije ako bude sta interesantno.
      vuplus-community.net
    • Daj smanji nam makar 3 banke :thumbsup:

Evo isao sam i ja da pogledam
      sve je OK ali od tada sam promjenio jos tri firme tako da sam sad u tzv GSM mrezama
      a onda sam bio dosta blizu ovog naseg hobija ali na VHF i UHF prof frekvencijama
      kao i Tetra mrezama koje se sad koriste za to.Nesto kao GSM kodirano zbog zastite.

Da za Vericu ni ja neznam nista izgubio sam kontakt sa mnogima
      a za Milana nisam cuo dugo dugo godina , nadam se da ce se sjetiti.
      Ostao mi je u sjecanju kao vrlo prijatan i prijateljski , cak mislim da sam tada spavao kod njega
      kad sam bio u gostima >To bjese ako se ne varam negdje izmedju 1973 i 1976 godine.
      Mozda on zna vise o Verici.
      Sjetih se i mog odlaska tada do Subotice tamo sam znao jednu dobru Madjaricu da je nikad
      ne zaboravis :thumbsup:
      vuplus-community.net
    • Konjic wrote:

Sa Vladijem iz Ploca sam imao puno veza, neznam nista vise o njemu.

Ni ja ga odavno nisam čuo, a svaku noć bi s njim na R6 ;)
      Evo ja na brzinu posjetio QRZ.com i pronasao podatke o tebi Miro.
      8 godina si mladji od mene.

Ajde baš me veseli da nisam najstariji, od mene je mlađi 7 a ti stariji tek 1 ;)

The post was edited 1 time, last by Mate svi me znate ().

• Dosao sam u Njemacku i napravio prekid u nasem zajednickom hobiju otprilike 10 godina.
      Nakon 10 godina jedan radio-amater pocetnicke klase je poceo da vrbuje mog sina.
      Nesto su bili poslovno vezani.
      Imao je antenu za 2 m i neki tvornicki uredjaj, sve lijepo uredjeno i postavljeno.
      Radio je malo veza. CW nije uopste znao. tipicno za mnoge ovdje.
      Zakazao mu je termin i sin je trebao da dodje kod njega kuci da mu pokaze radio-stanicu i odrzavanje veza.
      Umjesto sina sam ja otisao, sin je rekao da ga to ne interesuje.
      Objasnio sam mu da sin nije zainteresiran, ali da bi ja htio to vidjeti.
      Covjek me dobro pocastio i sve objasnio. Probao je neke veze i najdalja je bila oko 25 km.
    • Pitao sam ga da li moze koju dalju vezu, objasnio mi je da sad nema nikoga, ali ponekad moze i do 100 km.
      Pokazao je i repetitore.
      Tad sam mu pokazao moju Bosansku licenzu sa jednim slovom i slikom T98J, covjek je pazljivo pregledao
      i vidio sve polozene klase i cw. Nije mogao doci sebi. Pa sam mu detaljno objasnio. Pracali smo o mojim vezama po citavom svijetu, o dx vezama.
      O susretima radio-amatera na nasim podrucjima. Od tada sam se ponovo poceo baviti radio-amaterizmom.
      Kad se sretnemo, uvijek se nasmjesi i kaze, uh, uh...