Pinned YuX... istorija radio amatera sa foruma

• Konjic
      Vremena se mijenjaju pa tako i radioamaterizam i rijetko, ali rijetko netko od mlađih danas navrati u neki radio-klub, pa makar se radilo i o CB klubu. Kada se to desi, malo je čovjek zatečen. Kada pišem o 11m nemam ništa protiv njih, već naprotiv smatram da su oni, ili bolje rečeno mi (jer sam i ja potekao sa tog opsega), dosta doprinjeli još većoj promidđbi radioamaterizma. U Zagrebu 70-tih, a pogotovo 80-tih godina CB-jaša je bilo po nekoj procjeni preko 35.000. Tada su se osnovali i prvi CB klubovi koji su prerastali u radioamaterske. Znatan broj je tada krenuo u "prave" radioamaterske vode pa se sigurno može reći da su te godine bile zlatne godine radioamaterizma bar po brojnosti, ali se na žalost radi toga može reći da je pala "kultura" ponašanja na radioamaterskim opsezima, pogotovo na 2m, a manje na 70cm. Kada to pišem mislim na nekadašnje E i D kategorije koje su se relativno lako dijelile, pa je radi toga pala i razina "ponašanja" te radioamaterskog znanja. Na KW je bila druga stvar, jer je za to trebalo ipak nešto više znati i glavni kamen spoticanje, odnosno selekcija je bila telegrafija koju dosta njih nije moglo savladati. Dobro, i za "D" kategoriju je trebalo ako se ne varam loviti 40-50 znakova/min, ali se dosta progledavalo kroz prste.
      90-tih počine pad ne toliko zbog poznatih događaja, već radi sve pristupačnijih mobitela (analognih), tako da je 80% bilo kakvih radioklubova nestalo. Kada se čovjek sjeti 80-tih gdje je svaka treća zgrada ili peta kuća imala na krovu neku amatersku antenu, danas je to rijetkost. Ustvari mogu reći da je taj "hobi" nekako najviše pretrpio silne promjene u proteklih 20 godina. Recimo u astronomskim sekcijama se taj "udar" dosta manje osjetio i sada je opet sve više mlađih, a to veseli. Doduše ta dva "hobija" nisu baš za usporedbu, jer je danas dosta jednostavnije nabavit astronomsku opremu nego ranije, a i nema nekog bitnog tehnološkog napretka u toj grani u ovih 20-30 godina.
      Danas čak nije ni potrebno znanje telegrafije za stjecanje diplome za rad na KW opsegu, a mladih nigdje. Bojim se uopće misliti što će biti za 20-30 godina. Možda bi bilo dobro bar u nekim tehničkim školama imati par sati nastave o radioamaterizmu. Tehnička škola "Ruđer Bošković" u Zagrebu možda pomogne, jer imaju malu sekciju i prije nepunih mjesec dana imali su kontakt sa Svemirskom postajom ISS.

The post was edited 2 times, last by Tomcat ().

• Tomcat
      U potpunosti se slazem sa tvojim zapazanjima.
      Nekad kad nije bilo mobitela i kad su telefonske veze bile skupe, tad je ovaj hoby cvjetao.
      Pojavom SKYPE-a, i slicnih programa, clanstvo se brzo osipa.
      Davno sam poceo kuckati CW, a jos potegnem na prijemu i preko 120/min, i mislim da cu jos dugo da kuckam.
      Unasem klubu, na prste se mogu izbrojati koji znaju telegrafiju, a imamo oko 50 clanova i veoma strucnih clanova i na visokim polzajima u Telekomu.
      Aktivnost se svodi na izlete autobusom, sa suprugom i djecom.
      Nedavno smo napravili na 1000 m, lokaciju za takmicenje i vrlo malo veza se radi. Skupa oprema i odlicne antene.
      Glavna aktivnost je dobar rostilj i zarada za aktivnost kluba preko rostilja i pica koje se popije.
      Odrzavaju se strucna predavanja, uvijek uz dobru hranu i pice sa niskim cijenama.
      Ko nece doci kad je sve jeftino i dobro.
      Nema interesantnog mjesta koje nismo posjetili, naprimjer SW3, muzej aviona u Sinsheim-u.
      Cijene su takve da se obezbjedi minimalna zarada za klub.
      Svake godine u Friedrischafenu-sajam radio-amaterske opreme i susret, posjeta je svake godine slabija, ali jos uvijek je ogromna.
    • Evo da vas pozdravim pred odlazak jos dva sata pa idemo u pravcu ajrodroma.

Rekao sam ja Bebiju da ja jos sa mojim godinama mogu u disko a on eto nije vjerovo :thumbsup:

Da se osvrnem na radio telegrafiju koja mozda nekima u ovo vrijeme izgleda stara i nepotrebna aktivnost.
      Medjutim oni koji je koriste ili dobro znaju
      znaju da je to najljepsa muzika u usima radioamatera koji je znaju
      ona postaje istek interesantna kada dostignes malo vece brzine
      To je nesto kao klasicna drvena gitara koja nikad nece izumrijeti.

73 svima ne znam da li cu se bas javljati sa mora
      ovog puta ne nosim nikakve kompjutere sa sobom dakle samo odmor od svega.
      Mozda se javim sa zeninog da me nebi Bebi zaboravio :thumbsup:
      vuplus-community.net
    • Tomcat wrote:

Konjic
      Vremena se mijenjaju pa tako i radioamaterizam i rijetko, ali rijetko netko od mlađih danas navrati u neki radio-klub, pa makar se radilo i o CB klubu. Kada se to desi, malo je čovjek zatečen. Kada pišem o 11m nemam ništa protiv njih, već naprotiv smatram da su oni, ili bolje rečeno mi (jer sam i ja potekao sa tog opsega), dosta doprinjeli još većoj promidđbi radioamaterizma. U Zagrebu 70-tih, a pogotovo 80-tih godina CB-jaša je bilo po nekoj procjeni preko 35.000.

i ja sam potekao od CB-jaša, i još uvijek u kolekciji imam ;)

ali kako rekoh, pravi radioamateri bi se ježili kad bi CB-jaš reko da je radioamater ;)
    • Pregledao sam cijeli film.
      Pored ostalog prikazana je veza kralja Huseina JY1 iz Jordana sa posadom broda.
      Kralj je bio aktivan na kratkim valovima, tako da sam ga vise puta odradio.
      Vezu sa ovim svemirskim brodom nisam uspostavio, ali sam vise puta pokusavao.
      Tad sam imao 25 w na 2 metra i antenu u vertikalnoj polarizaciji.
      Brod se cuo odlicno vise puta po nekoliko minuta kad je prelijetao iznad Evrope.
      U to vrijeme je imao hiljade istovremenih poziva.
      Radio je na 2 metra na S22 ili 145.550 Mhz.
      Bio je to poseban dozivljaj.