Pinned Osjetljivost satelitskih prijemnika

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

• @Konjic ja se sa tobom u ovom ,uz sav respekt prema tebi,neću složiti.Evo ti primjer;uzmimo da imamo od lnb-a do prijemnika neki kratki kabal recimo par metara i u drugom slučaju kabal recimo 20m znači primjetna razlika u gubitku od nekih 7-8db pa i više.Pitanje, da li će se granica kockanja pomaknuti???Neće sve je u lnb-u zato što je u njemu 7-8 tranzistora prije nego signal dođe do tunera...
    • Konjic wrote:

pokazivanje u decibelima je razlicito i nije isto na razlicitim prijemnicima

Pa isto tako je sa pokazivanjem u %. Razlika čak do 30% ( sve isto, samo STB-i različiti ).

Btw: Pa koliko firmi u svijetu radi tjunere?
      XYZ

EDISION argus vip3 Magicvision
      DVB-S2/DVB-T2/C

STAB HH 120
      madjarica 95 cm
      INVERTO ultra black single
      74,9E do 45,0W

Oprostite za sve greške u pisanju. Hrvatski ipak nije moj maternji. Hvala.
    • Konjic wrote:

zato postoji tema da o tome pricamo, nebi ni valjalo da se svi slazemo
      procitaj pazljivo sto je Lambda napisao, a i ja sam dva puta napisao
      uporedjujemo prijemnike na istom mjestu, na istom programu koji je na rubu citanja(kockanja)
      po potrebi mjenjamo vise puta da saznamo koji je osjetljiviji

Ne znam da li si ti pažljivo pročitao moj post gdje sam rekao sa kojima sam sve prijemnicima testirao transpondere koji su meni rubni jedina iznimka koja potvrđuje pravilo je dm500s koji nije imao nikakvu sliku dok su ostali bili na vagi sa kockanjem ali to pripisujem njegovim godinama...Po mojem mi ovdje možemo rapravljati eventualno o recimo selektivnosti prijemnika a teško o osjetljivosti jer to određuje onaj prvi tranzistor u lnb-u a sve daljnje karike u lancu su puno manje važne...
    • Nema prijema granicnih signala bez povecanja velicine antene.
      Na nekom prijemniku ce to kockati svake dvije sekunde a na drugom svake tridesete ali sta to vrijedi kad je i jedno i drugo neupotrebljivo.
      Zasto ?

Zato sto svi ti komercijalni prijemnici koriste manje vise slicne komponente sa slicnim karakteristikama
      zato sto svi ti komercijalni LNB koriste manje vise iste komponente sa slicnim karakteristikama

Razlika se moze pojaviti u slucaju duzega kabla zbog gubitaka u njemu pa taj kabal gubitak treba nekako kompenzirati
      to se da kompenzirati sa tunerom koji eventualno ima vece pojacanje ili bolju agc kontrolu
      i prije svega sa LNB koji ima vece pojacanje na izlazu a to se da procitati u specifikacijama LNB.
      (LNBovi sa vecim izlaznim pojacanjem )

No kada bi testirali vecinu tih prijemnika na istoj antenskoj instalaciji vjerovatno nebi primjetili nikakvu razliku
      a sa instalacijama sa razlicitim duzinama kabla agc kontrola nebi isto radila sa dugim i kracim kablom vec bi se prilagodila toj situaciji kratak i duzi kabal
      dakle LNB sa vecim izlaznim pojacanjem ima samo svrhu kod vrlo dugackih kablova
      dok kod kratkih moze imati i negativan efekat jer vece pojacanje LNB ne znaci samo pojacavanje korisnog signala
      vec i pojacavanje suma (u analogiji snjega) koji u nekim slucajevima moze efektirati BER (na naski odnos dobrih i losih bitova u digitalnom signalu) kod jacih signala zbog proizvodnje
      harmonicnih smetajucih signala posebno kod prijemnika sa losom agc kontrolom (AGC automatska regulacija pojacanja)

Isto vazi i u donjem djelu gdje LNB koji ima vece pojacanje moze produkovati i vise suma u odnosu na LNB sa manjim pojacanjem.

U principu najbolji rezultati se postizu sa povecanjem antene i kvalitete kabla
      naravno pod uslovom da su ostale komponente tog lanca solidne izrade mislim na LNB i prijemnik.
      No ako je i kabal dobar onda nema drugog rijesenja do preciznog stimovanja antene i povecanja velicine antene ako je antena vec
      maximalno podesena.

Bojim se da ostele mjere zamjena prijemnika ili LNB (ako su solidne izrade i kvalitete a sa kablom normalne duzine) nece donjeti gotovo nikakva poboljsanja kada su u pitanju signali na granici odnosno u sumu.
      vuplus-community.net

The post was edited 2 times, last by Miro ().

• Još jednom ; osjetljivost=šumni broj cijelog sustava=prvi stupanj u lnb-u.Miro u većini stvari bi se sa tobom složio da je to sve to tu negdje no međutim postoje iznimke koje potvrđuju pravilo recimo onaj black inverto lnb ultra nešto , ja ne znam što je u njemu (on čak po papiru ima sasvim prosječne performanse) on u praksi "čuda" radi , dođe mi da ga rastavim da vidim što je unutra...
    • Hmmmm

Ja imam black inverto lnb ultra i daje tek nesto bolje rezultate od mog starog LNB
      ali nista za eureku.

Pojedini LNB mogu bolje da se sloze sa prijemnikom u upotrebi i ostalim komponentama
      uglavnom zbog lineranije impedance LNBa i boljeg gusenja harmonicnih frekvencija i produkata svoga oscilatora i mixera
      no i to opet zavisi od svih gore navedenih faktora kao i od duzine kabla.

Ne treba zaboraviti nesto vrlo vazno
      da oscilator za mjjesanje (down Mix) u samom LNB moze producirati harmonicne frekvencije koje igrom slucaja
      konstrukcije prijemnika moze izazivati velike smetnje pa zamjena LNB moze dati bitna poboljsanja
      dok ista zamjena na nekom drugom prijemniku nece dati nista.

Dakle tu se ne radi o boljem LNB vec se radi o cinjenici da zbog u upotrebi razlicitih frekvencija u oscilatorima i mixerima prijemnika i LNB
      u nekim prijemnicima ce to dati drasticno poboljsanje a u nekima nikakvo.
      Odnosno LNB ce smetati (gusiti signal u jednom prijemniku) dok u drugom nece.

To gusenje signala moze biti po cijeloj liniji ili samo na pojedicnim frekvencijama ili na razlicitoj polarizaciji
      sto zavisi od toga u kom djelu prijemnika se desava superponiranje korisnog i smetajuceg signala i u kojoj mjeri fazi,frekvenciji i slicno.
      vuplus-community.net

The post was edited 2 times, last by Miro ().

• d@nijel wrote:

@Konjic ja se sa tobom u ovom ,uz sav respekt prema tebi,neću složiti.Evo ti primjer;uzmimo da imamo od lnb-a do prijemnika neki kratki kabal recimo par metara i u drugom slučaju kabal recimo 20m znači primjetna razlika u gubitku od nekih 7-8db pa i više.Pitanje, da li će se granica kockanja pomaknuti???Neće sve je u lnb-u zato što je u njemu 7-8 tranzistora prije nego signal dođe do tunera...

Prijatelju, ti očito pričaš o nečemu što ne razumiješ.. Signal će na prijemniku biti isti i sa 2 i sa 20 pa čak i sa 100 m kabela. Na izlazu iz Lnb-a je uz koristan signal ugrađen i šum. Zato kako se na kabelu gubi korisni signal, gubi se i šum a odnos signal/šum ostaje isti. Da bi isti prijemnik radio isto sa 2 ili 100 m kabela omogučava automatski atenuator na ulazu u svaki sat tuner. Ako ne vjeruješ, kupi atenuator 20 dB i probaj sa njim i bez njega, prijem će biti isti i na najslabijim trasponderima, promjeniti će se samo AGC koji je u prijevodu Automatic Gain Control tj. taj atenuator o kojem ti pričam...
      .........2,4m offset Prodelin+Superjack QARL 3636+C/Ku/Ka linear/cirkular motor multi-feed (91.5E-40,5W).........
      .........................Multi-Feed Wave Frontier Toroidal Antenna T90 + 12 x Inverto BlackEco (90E-55W)...............
      ......................................................DM8000 + TBS5927
      ................................................................
    • Da dodam jos nesto o antenama jer i tu se prave nekakve fantomske price.

Ja sam nedavno zamjenio moju staru zahrdjalu deset godina staru antenu bez imena sa deset cm manjom Triax antenom
      mogu vam reci da me to kosta +- 10% signala
      ti procenti nisu baz tako vazni za ove jace satelite kad je vidljivost idealna ali kada dodje lisce na drvece kao kod mene
      to postaje vrlo vazno jer je to prijem sa i bez kockanja slike.

Sta sam ovim htio reci da cak i te antene bez imena ako su dobro napravljene ni za procenat ne zaostaju za TRIAX iako neki pisu nekakve
      slavne price i dobitke sa njima.

Isto tako sam zelio reci da za extremne uslove kao sto je lisce na drvecu moze veca antena ipak dati sliku bez prekida.
      To se ne moze postici nekakvim drugim prijemnikom pa cak ni drugim LNB jer velicina korisnog signala je tu bitna
      a ona se ipak dobija vecom antenom pa cak i sa onom zahrdjalom :thumbsup:
      vuplus-community.net
    • @D@nijel Da, onda se u biti slažemo, propustio sam zadnju rečenicu u kojoj je ono najbitnije

Mislim da je tema jako brzo otišla u krivom smjeru, pričamo o osjetljivosti prijemnika, garantiram da postoje velike razlike u ulaznom dijelu sat tunera, toliko velike da će razlika biti od savršene do nikakve slike. Činjenica da se kod novijih tunera ta razlika manje primjeti ali neki par godina stari reciveri su se meni u praksi pokazali jako loši.
      .........2,4m offset Prodelin+Superjack QARL 3636+C/Ku/Ka linear/cirkular motor multi-feed (91.5E-40,5W).........
      .........................Multi-Feed Wave Frontier Toroidal Antenna T90 + 12 x Inverto BlackEco (90E-55W)...............
      ......................................................DM8000 + TBS5927
      ................................................................

The post was edited 1 time, last by LambdaKt ().

• Nalov teme je osjetljivost satelitskih prijemnika dakle ne ni antene ni LNB-a ni kablova, ni prepreka :D pa da se držimo teme ;) dakle razliku u osjetljivosti tunera pojedinih receivera, ili ćak istih modela s razlićitim modelima tunera ko što je sa najćešćim DM500S, nemožemo ocjenjivat pokazateljima signala u samom prijemniku, najednostavnije uspoređivanje koji je bolji, jer to je ono što nas zanima ;) možemo usporedit najlakše s motornim sistemom, pomaknemo antenu na granićni signal bilo kojeg programa i mjenjamo receivere i uspoređujemo, to će jedino dati ispravne rezultate koji je osjetljiviji ;)
    • Ja ne znam koje prijemnike sad poredimo
      one od prije desetak godina sa najnovijima ili samo najnovije.

Ja se slazem da je sa tim starijim prijemnicima stanje sa tunerima i uopste moglo biti drasticnije razlike
      ali sa novijim ne iz prostog razloga sto su malosumne komponente jeftine i dostupne svima.

Ja nisam bas testirao neke prijemnike izvan enigme 2 i enigme 1 pa nebih mogao davati neke tacnije rezultate
      ali kada su u pitanju ovi prijemnici moze se reci da razlike niti nema
      ima razlike na jacim signalima i pokazivanju SNR a to je zbog konstrukcije i AGC kontrole a ne zbog toga sto je neki
      mnogo bolji a drugi losiji sto su potvrdili i svi moji testovi sa slabijim i signalima na rubu
      tu fakticki nema nikakve razlike a i ako je ima nista bitno ne utjece na mogucnost/nemogucnost prijema.
      vuplus-community.net