Pinned Osjetljivost satelitskih prijemnika

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

• LambdaKt wrote:

d@nijel wrote:

@Konjic ja se sa tobom u ovom ,uz sav respekt prema tebi,neću složiti.Evo ti primjer;uzmimo da imamo od lnb-a do prijemnika neki kratki kabal recimo par metara i u drugom slučaju kabal recimo 20m znači primjetna razlika u gubitku od nekih 7-8db pa i više.Pitanje, da li će se granica kockanja pomaknuti???Neće sve je u lnb-u zato što je u njemu 7-8 tranzistora prije nego signal dođe do tunera...

Prijatelju, ti očito pričaš o nečemu što ne razumiješ.. Signal će na prijemniku biti isti i sa 2 i sa 20 pa čak i sa 100 m kabela. Na izlazu iz Lnb-a je uz koristan signal ugrađen i šum. Zato kako se na kabelu gubi korisni signal, gubi se i šum a odnos signal/šum ostaje isti. Da bi isti prijemnik radio isto sa 2 ili 100 m kabela omogučava automatski atenuator na ulazu u svaki sat tuner. Ako ne vjeruješ, kupi atenuator 20 dB i probaj sa njim i bez njega, prijem će biti isti i na najslabijim trasponderima, promjeniti će se samo AGC koji je u prijevodu Automatic Gain Control tj. taj atenuator o kojem ti pričam...

lambda ti uopće nisi skonto šta je on reko, a reče mu da ne zna šta govori. fascinantno!
      (doduše i ti si sam to malo kasnije vidio)

još je (opet) fascinantna tvoja terminologija: atenuator je oslabljivač, a agc je sklop za regulaciju pojačanja.
      u tebe je to jedno te isto.
      otkud, iz koje škole, iz koje knjige, iz koje glave?

danijel je u pravu, a i ti, naime napisali ste jedno te isto, samo ti nisi dobro pročito šta je on reko. nije on reko da kabel igra, ponovo pročitaj. evo ja ću ti boldati bitno tu gore...

doduše ovo
      garantiram da postoje velike razlike u ulaznom dijelu sat tunera, toliko velike da će razlika biti od savršene do nikakve slike.

je čudno, jer razlika slika ili ne-slika može biti u vrlo malim nivoima razlike snr-a (pogotovo u digitalnom domenu), pa time pada u vodu to "velike razlike".
      koji ti je to rec hvatao neki signal koji neki drugi nije? ali okanimo se graničnih signala za koje ne znaš nit jel do tebe uvjek dopire ok signal itd.
      ja sam viđao samo sličnosti, gdje počinje kockat jedan, tu i drugi..i treći...itd.

ova tema je viša uzaludna jer ovo nije slično sa zemaljskim prijemom, lnb je pojačalo (na anteni) koje svaki sat. sistem ima(i izlazi iz njega su standardizirani, iako to ne znači da su svi lnb-i isti) a zemaljska tv uglavnom NEMA pojačalo i tu dosita ima upliva kolko tuner pojačava...ovdje više upliva ima lnb.

ako jest, imamo li neke dokaze za suprotno, tj. neki tp prosječne snage (ali ne neko granično s*anje negdje/nigdje na nebu..rubni signali su ireleventni ovoj temi..previše ovise o mjestu prijema itd.itd.) koje jedan rec hvata, a drugi ne, sa istim lnb-om?
      o koja 2 (il više) recova je riječ?
    • molim ucesnike teme da ne dodaju lnb, kabal i tome slicno
      posmatramo samo prijemnik na rubu ispadanja signala i nista vise
      ono sto Mate rece slab signal se moze dobiti i zakretanjem antene, ali je pravilnije pronaci signal na rubu gledanja i uporediti dva prijemnika
      naizmjenicnim gledanjem vise puta, ali na istom programu
      svi drugi postovi su van teme, pa i prica o selektivnosti
      do sada imamo podatke da je DM8000 bio najosjetljiviji, jako los DM500S i Echostar jako neosjetljiv
      Imao sam pürilike da vidim kako je gluh-neosjetljiv Echostar AP3000IP, iako je dugo godina vazio za osjetljiv prijemnik
    • od Tomcat
      Po meni podatak o najnižem ulaznom nivou signala sa kojim prijemnik još uvijek dobro radi bi trebao biti obavezno naveden u karakteristikama, ali nisam još vidio da netko taj podatak navodi.

da tako bi trebalo biti, ali nije tako
      kod tehnickih podataka za kv radio-stanice, podatak o osjetljivosti je veoma vazan podatak
    • Konjic wrote:

od Tomcat
      Po meni podatak o najnižem ulaznom nivou signala sa kojim prijemnik još uvijek dobro radi bi trebao biti obavezno naveden u karakteristikama, ali nisam još vidio da netko taj podatak navodi.

da tako bi trebalo biti, ali nije tako
      kod tehnickih podataka za kv radio-stanice, podatak o osjetljivosti je veoma vazan podatak

Pa u tehničkim karakteristikama kod svih aparata fali mnogo važnih podataka. Proizvodjači i trgovci ih vrlo rado kriju. Oni jako dobro znaju, zašto to rade. Ali se nasuprot tome vrlo rado hvale neistinitim karakteristikama.
      XYZ

OCTAGON SF4008 Triple 2XDVB-C/T2&1XDVB-S2X UHD + multistream + HEVC

EDISIOON Argus VIP3 Magicvision
      DVB-S2/DVB-T2/C

STAB HH 120
      madjarica 95 cm
      INVERTO ultra black single
      74,9E do 45,0W

IZ DNA DUŠE MRZIM POKVARENJAKE I ULIZIVAČE!!!!

Oprostite za sve greške u pisanju. Hrvatski ipak nije moj maternji. Hvala.
    • Ako nekom to pomaze

moje uporedbe sa sljedecim prijemnicima nisu donjele nikakav super prijemnik vec su svi po pitanju osjetljivosti i prijema manje vise isti
      a to su E2 HD prijemnici

AzBox,DM800HD,DM500HD,DM8000,DM800SE,VU+ solo ,Vu+ duo,VU+ ultimo,VU+ Uno,VU+ solo2,VU+ Duo2

Dakle fakticki doprinos prijemnika na mogucnost prijema slabijih signala u gornjim slucajevima nije pokazala nikakve bitne razlike medju njima.
      To je i bio razlog zasto sam svrnuo temu na LNB i Antene jer sa ovim prijemnicima se ne postize gotovo nikakvo poboljsanje prijema slabih signala.
      No to je meni vec odavno jasno da je to tako jer SAT prijemnik je samo medjufrekventni prijemnik a ne front koji odredjuje osjetljivost prijema a to je LNB
      odnosno antena kao najvazniji faktor za slabe signale.
      vuplus-community.net
    • Konjic wrote:

molim ucesnike teme da ne dodaju lnb, kabal i tome slicno
      posmatramo samo prijemnik na rubu ispadanja signala i nista vise
      ono sto Mate rece slab signal se moze dobiti i zakretanjem antene, ali je pravilnije pronaci signal na rubu gledanja i uporediti dva prijemnika
      naizmjenicnim gledanjem vise puta, ali na istom programu
      svi drugi postovi su van teme, pa i prica o selektivnosti
      do sada imamo podatke da je DM8000 bio najosjetljiviji, jako los DM500S i Echostar jako neosjetljiv
      Imao sam pürilike da vidim kako je gluh-neosjetljiv Echostar AP3000IP, iako je dugo godina vazio za osjetljiv prijemnik

Evo i da ja malo dodam svoj doprinos ovoj tematiki....
      Ono što kaže LambdaKt za DM8000 drži ko pribito, jer oni koji poseduju taj receiver isto kažu. Ali ima tih vlastnika toliko malo jer je receiver bio vrlo vrlo skup, a sad se i ne proizvodi više.
      U ostalom evoj jednog konkretnog primera nađenog u drugom forumu :govora je o prijemu jedno te istog transpondera z istom antenom i LNB jedanput sa Dreambox 7020 a drugi put sa ClarkTech 4100, a razlika je velika kako možete vidjeti na slikama.
      Inače od ovih novijih E2 mašinica, sva Vu serija nije loša, pravi Dxeri hvale npr Solo2 i vjerovatno i novi Duo2.

Toliko od jednog skromnog "Dxera".

Humaxboy
      Laminas 120 cm 75°E-45°W
      ClarkTech Diseqc HH390
      IBU Single LNB white mod
      Octagon SF4008 4K (OpenAtv 6.0)
    • Mate svi me znate wrote:

Jole, imaš Aliena i DM800HD, pa što ne probaš ako imaš motor pa nam kažeš koja je razlika ;)

Alien VS Dm800SE
      Evo sad sam napravio pravi TEST ista antena 90cm + LNB Invento black Ultra,isti programi!Mjereno sa Enigma Signal Meter na androidu :)

Rezultat s Thor 1W satelita

1.Alien
      2.Dm800se
      5.slika SPARK-thor 1W

Namjerno idem s tim slabijim signalima na tim satelitima satelitima .
      Sami zakljucite i mislim da je ovako najtocnije mjerenje, Dreambox je pobjednik na ovom satelitu :) idem sad na Sirius 4.8 E

EDIT sad vidim da je drugi program na DM u ali rezultat je isti i na istom programu jer je isti TP :)

Evo rezultat i s Sirius 4.8 E

3.Alien
      4.Dm800se

Opet jaci signal ima Dreambox od aliena.
      Ja sam mislio da je Alien bolji ali prevario sam se , :thumbup: E a kad prebacim na SPARK OS.-tu mi pokazuje da je alien jaci po bloju signala jer nema u db pokazatelj.

I kakve bi vi testove da napravim koji bi bili tocniji samo recite s tim da imam 90cm antenu :)

The post was edited 5 times, last by Jole ().

• d@nijel wrote:

Jole ideš u krivom smjeru,nađi transponder koji ti je na rubu (kocka) pa onda uspoređuj,mani se skala to nisu mjerni instrumenti...

He cuj ovi programi su kod mene na rubu ,a nemam instrument a ovo prilicno dobro pokazuje :) koji bi to testovi po tvom bili ispravni bez instrumenta?

Pazi testirao sam kanale koji su kriticni a nekockaju i gledljivi su na oba recivera ,sta ce mi kanal koji kocka i negledljiv je s mojom antenom od 90cm :thumbup:

The post was edited 2 times, last by Jole ().

• i4004 wrote:

još je (opet) fascinantna tvoja terminologija: atenuator je oslabljivač, a agc je sklop za regulaciju pojačanja.
      u tebe je to jedno te isto.
      otkud, iz koje škole, iz koje knjige, iz koje glave?

Mene isto tako fascinira kako se neki članovi uvijek pojavljuju kao dežurni komentatori, popljuju koga god mogu a ako i ne mogu onda mu pobroje gramatičke greške. Ne razumijem šta je tebe ponukalo da prokomentiraš dodatno moj previd, ja i @D@nijel smo odmah nesporazum riješili, tj. ja sam priznao pogrešku. Još onda dodatni komentar da smo i ja i on u pravu ?( Ako te stvarno smeta svaka sitnica koju netko krivo napiše, zašto nisi prokomentirao da 99% postova nema veze sa 1. postom kolege @konjic-a gdje se naglašava da se gleda razlika prijema sa istom opremom pri zamjeni sat prijemnika!? Ja sam ovdje jedini koji je dao konkretan odgovor na konkretno pitanje, sve ostalo je slabo vezano za temu... I da, ono najbitnije, uvjeri me argumentirano da u sat tuneru nema atenuatora pa da to što prije završimo....
      .........2,4m offset Prodelin+Superjack QARL 3636+C/Ku/Ka linear/cirkular motor multi-feed (91.5E-40,5W).........
      .........................Multi-Feed Wave Frontier Toroidal Antenna T90 + 12 x Inverto BlackEco (90E-55W)...............
      ......................................................DM8000 + TBS5927
      ................................................................
    • Opet se vracamo na pocetak.

Zaboravite sve te pokazivace signala

recite vi meni sa kojim prijemnikom nesto mozete gledati ko ljudi bez kockanja i slicno a sa kojim uporednim to ne mozete.

A ti testovi sa SNR to vam i ja mogu nastimati ne vrijede nikakvog ozbiljnog testiranja.

Ja ne mogu da se slozim da DM8000 bolje prima od recimo DM500HD moji testovi izmedju ova dva prijemnika to ne mogu potvrditi
      a isto vazi i sa usporedbama DM8000/DM500HD kontra VU+ prijemnici.
      Tu nema nikakve bitne razlike u segmentu slabih signala odnosno na jednom vidim a na drugom ne.
      Moze biti na jednom nesto malo vise kockanja nego na drugom ali to je opet negledljivo za normalnu upotrebu.
      vuplus-community.net
    • Osjetljivost i selektivnost svakog DVB-S/S2 prijemnika je individualna. Čak između istih modela može biti razlike. Svaki takav prijemnik ima Tjuner koji prima ili bi trebao primati što ravnomjernije kako osjetljivošću tako i selektivnošću sve frekvencije unutar svog prijemnog područja (950-2150MHz). E da li je to tako, trebali bi to ovde na ovoj temi otkriti, ali ponavljam da je to dosta teško čak i sa nekim jednostavnijim instrumentima izmjeriti. Ali prije svega ipak moram napisati nekoliko riječi koje dosta utječu na signal koji već dolazi "formiran" na naš ulaz prijemnika ili tjunera. Ovdje se neću zadržavati na veličini tanjura, mada je ona najbitniji dio našeg sat. sistema. Ne treba ni reći što veća to bolja. Zadržat ću se malo na LNB-u o kojem dosta ovisi kakav će signal prenijeti prijemniku. LNB je ustvari ili bi trebao biti jedan visokokvalitetan visokofrekventni pojačivač, ali i mikser (mješač) koji slabe sat. signale (10,7-12,75GHz) preko obično dva do tri reda pojačala vodi na mikser koji radi sa dvije poznate frekvencije (9,75 i 10,6GHz). Uglavnom na izlazu miksera dobivamo dvije grupe frekvencija (950-1950 i 1100-2150MHz). To prebacivanje se vrši sa signalom od 22KHz (Hi-Lo), sa kojim također biramo i radno ulazno područje LNB-a(10,7-11,7 i 11,7-12,75GHz). Ne znam da li je netko imao prilike otvoriti LNB, pa ću ja ukratko to malo objasniti. Unutar svakog feed horna imamo dva vodljivo pozlaćena elementa. (Rezonantni element) Jedan je vodoravan, a drugi okomit. Drugim riječima radi se o H i V polarizaciji (13-17V). Kraj svakog rezonatora je spojen na dvostruko, ili čak trostruko niskošumno pojačalo i takva dva pojačala dovode pojačan signal o kojem sam pisao na mikser. Samo prebacivanje H i V polarizacije se vrši sa naponima 13 i 17V. (Kada je napon oko 13V radi samo H pojačalo, a ako je napon oko 17V samo V pojačalo. Unutar LNB-a se još nalaze pasivni i aktivni filteri pa stabilizator napajanja 5-6V. No zašto sam sve to napisao, kada je tema "Osjetljivost satelitskih prijemnika".
      Jednostavo, jer pratreći signal sa antene dolazi na LNB i tek onda na prijemik. Pošto taj signal sa antene ima nekakav odnos signal/šum (S/N) i pošto su to jako male razine LNB je taj koji treba ili bi trebao sve te razine što vjernije linerano pojačati, a da se pritom ne naruši, ili jako malo odnos S/N. E tu glavnu ulogu ima prvi stupanj pojačala na kojeg otpada oko 93% kvalitete. Drugi stupanj samo takav signal pojača na još veću razinu, a njegov utjecaj na kvalitetu signala je minimalan. (Kaskadno VF pojačalo). E sada je pravo pitanje koliko "vjerno" LNB pored svih sklopova u sebi signal od antene proslijeđuje na prijemnik (10.700-12.750 na 950-2.150MHz). Otprilike bi normalne razine trebale biti oko 50-70dBuV, ali što je ako su <30-32dBuV na ulazu u prijemnik? To se događa u dva slučaja. Ili je signal preslab na ulazu u LNB, ili pak imamo dugi koax. Ako se radi o prvom slučaju i ako je sve podešeno prema satelitu kako treba, jedino pomaže veći tanjur. Nema druge. U drugom slučaju, ako je koax predug potrebno je postaviti kvalitetno koax sat 950-2150MHz pojačalo. U oba slučaja nikako ne smijemo zaboraviti na odnos S/N na kojeg možemo više utjecati na početku našeg sistema, odnosno izborom veće antene, jer što je signal kvalitetrniji, to će ga i LNB kvalitetnije poslati prema prijemniku. LNB ne može poboljšati kvalitetu signala, odnosno odnos S/N, ali ga zato može održavati u istom odnosu. Pored toga LNB podiže i nivo signala. Antena, odnosno veličina tanjura je ta koji taj odnos povećava.
      Jednostavo morao sam ovo sve napisati da pa neka se nađe za one koji nisu baš u tome, a usput da objasnim neke stvari.
      Što se tiče prijemnika i njihovih razlika jedino i samo tada vidjet ćemo razliku, ako na njihovim ulazima dovedemo signale blizu praga "trokiranja" iliti kockanja. Znači to se jedino može desiti radi manje antene, ili predugačkog kabla ili pak kombinacija, ali opet presudni faktor ima S/N. Pošto se tu vjerojatno radi o razlici od +/-1dBuV moguće je da će neki kvalitetniji prijemnik kasnije počet sa kockanjem i trzanjem od drugog, ali koliko ćemo takve signale imati u praksi je drugo pitanje. Uglavnom razlike između prijemnika sigurno postoje, a taj problem se bolje rješava većom antenom, ali ako nemamo više prostora za većom antenom i eventualno kvalitetnijim LNB-om (pitanje je koji je to kvalitetniji LNB kada su danas skoro svi isti, mada ima razlika), tada defintivno može pomoći osjetljviji prijemnik. E sada o kojem se postotku radi da bi nam prijemnik pomogao, je teško reći ali ne vjerujem da je to više od 1-2%. Samo mala naoblaka, ili drugačiji sastav atmosfere i sve pada u vodu, no zašto se ne bi i taj segment (osjetljivost Sat. prijemnika), tko ima mogućnosti testirao.
      lp svima i sorry na dužini. :)

The post was edited 6 times, last by Tomcat ().

• Vidim da si se opet potrudio,respekt...Malo bih se osvrnuo na ovo: "E tu glavnu ulogu ima prvi stupanj pojačala na kojeg otpada oko 93% kvalitete. Drugi stupanj samo takav signal pojača na još veću razinu, a njegov utjecaj na kvalitetu signala je minimalan. (Kaskadno VF pojačalo)" ;e sada bi trebalo izvući zaključak koliki bi uticaj trebao imati prvi stupanj u pojačalu tunera prijemnika ako se uzme da je taj tranzistor 7-8 u nizu ;)
    • Ja sam prije par godina napravio test, izmjerio S/N sa nekim starim lnb-om te nakon toga izvadio i sve tranzistore osim 1. te prespojio vodove koji su nedostajali. Rezultat je bio u dlaku isti, pao je samo level a S/N je ostao potpuno nepromjenjen. Radilo se o svega par metara kabela od antene do prijemnika....
      .........2,4m offset Prodelin+Superjack QARL 3636+C/Ku/Ka linear/cirkular motor multi-feed (91.5E-40,5W).........
      .........................Multi-Feed Wave Frontier Toroidal Antenna T90 + 12 x Inverto BlackEco (90E-55W)...............
      ......................................................DM8000 + TBS5927
      ................................................................